Arpalarda son durum 6 Mart 2016 Çeşit; İnce-04

14.06.2009
19,061
1,839
Kütahya

Arkadaşlar; paylaştığım resimler Ekim ayında ekmiş olduğum İnce-04 arpa çeşidine ait. Tarlada oldukça çiftlik gübresi mevcut, geçen yıl baharda yem bezelyesi ve adi fiğ karışımını deneme amaçlı ekip yeşil olarak hasat ettk, daha sonra 1 kat diskaro çektik ekim önceside kazayağı ile bir defa karıştırıp sonra ekim yaptık.
Ekimde; balta ayaklı mibzer ile 1 dekara 25 kg arpa ekilecek şekilde kalibrasyon yaptık, gübre olarak DAP kullandık ve da./16 kg ayarı ile ekim yaptık.
Henüz hiçbir gübreleme yapılmadı, yer yer yabancı otlar uyanmış fakat ilaçlama şansımız sıfır, tarla çok çamur.
İlk fotoğrafta 7 cm mesafeye 17 adet tohum düşmüş ve hepsi çimlenmiş, kardeşleme her kökte 3 adet, 1 da./25 kg tohum sanki biraz sık olmuş gibi :)

Resimler ve ekler

• 06032016181.jpg
    06032016181.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 117
  • 06032016182.jpg
    06032016182.jpg
    916 KB · Görüntüleme: 97
  • 06032016178.jpg
    06032016178.jpg
    905.3 KB · Görüntüleme: 97
  • 06032016180.jpg
    06032016180.jpg
    994.2 KB · Görüntüleme: 100
  • 06032016176.jpg
    06032016176.jpg
    836.4 KB · Görüntüleme: 117
  • 06032016183.jpg
    06032016183.jpg
    783.1 KB · Görüntüleme: 96
  • 06032016184.jpg
    06032016184.jpg
    864.4 KB · Görüntüleme: 107
Arkadaşlar; paylaştığım resimler Ekim ayında ekmiş olduğum İnce-04 arpa çeşidine ait. Tarlada oldukça çiftlik gübresi mevcut, geçen yıl baharda yem bezelyesi ve adi fiğ karışımını deneme amaçlı ekip yeşil olarak hasat ettk, daha sonra 1 kat diskaro çektik ekim önceside kazayağı ile bir defa karıştırıp sonra ekim yaptık.
Ekimde; balta ayaklı mibzer ile 1 dekara 25 kg arpa ekilecek şekilde kalibrasyon yaptık, gübre olarak DAP kullandık ve da./16 kg ayarı ile ekim yaptık.
Henüz hiçbir gübreleme yapılmadı, yer yer yabancı otlar uyanmış fakat ilaçlama şansımız sıfır, tarla çok çamur.
İlk fotoğrafta 7 cm mesafeye 17 adet tohum düşmüş ve hepsi çimlenmiş, kardeşleme her kökte 3 adet, 1 da./25 kg tohum sanki biraz sık olmuş gibi :)

Yem bezelyesi ve arpa karışımını Bahar'da ektikten sonra yetişmesi Nasıl oldu , biçim ne Zaman oldu , sulama yaptınız mı ? Bizim de 7 dönüm bi sulak tarlamız var , 20 dönümde kuruda bi yerimiz var hayvanlar için ne ekelim diye araştırıyorum

Bereketli olsun abi, arpada kardeşlenme potansiyeli cok yüksek. Şahsi gözlemlerin dekara 17/18 kg uzeri sıklık problemini sebep oluyor. Buda tanelerde zayıflık ve cesitli mantar hastalıkları başta olmak uzere bircok olumsuzluğu tetikliyor.

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
Yem bezelyesi ve arpa karışımını Bahar'da ektikten sonra yetişmesi Nasıl oldu , biçim ne Zaman oldu , sulama yaptınız mı ? Bizim de 7 dönüm bi sulak tarlamız var , 20 dönümde kuruda bi yerimiz var hayvanlar için ne ekelim diye araştırıyorum
Yem bezelyesi yazlık olarak ekilmiyormuş maalesef, ben deneme amaçlı ektim 50 cm kadar boy yaptı, 70 günde falan biçtik, sulama yapmadık, bu sene güzlük olarak ektim, çıkış çok güzeldi fakat domuzlar karıştırmış onuda :(
En iyi yazlık ekim; adi fiğ ve yulaf karışımıdır.

Yem bezelyesi yazlık olarak ekilmiyormuş maalesef, ben deneme amaçlı ektim 50 cm kadar boy yaptı, 70 günde falan biçtik, sulama yapmadık, bu sene güzlük olarak ektim, çıkış çok güzeldi fakat domuzlar karıştırmış onuda :(
En iyi yazlık ekim; adi fiğ ve yulaf karışımıdır.

Çok teşekkür ederim , bizde yem bezelyesi buğday, tirtikalı karışımı ektik gelişim iyi çok şükür . Yazlık da bu iki parça yer boş kalmasın diye uğraşıyorum . Allah bereketini verir inşaallh

• Beğen
Bereketli olsun abi, arpada kardeşlenme potansiyeli cok yüksek. Şahsi gözlemlerin dekara 17/18 kg uzeri sıklık problemini sebep oluyor. Buda tanelerde zayıflık ve cesitli mantar hastalıkları başta olmak uzere bircok olumsuzluğu tetikliyor.
Sağol Ufuk Hocam, bu işleri tecrübe edelim derken yaşlanıp gittik resmen :) Bizde ki diskli mibzerler ile yapılan ekimlere verdiğim rakamlara az diyenler çok fazla sayıda. Burdan çıkan tecrübem; balta ayaklı üniversal ekim makinaları daha düzgün ce hassas ekim yapıyor. Bu nedenle; tohum miktarını birazdaha kısmamız lazım.

Maşallah senesi bol olsun abi. Yatma sorunu olmaz yagışda uygun olursa verim güzel olur. Bizim burda cok derler ,Arpanın sıkı ambar doldurur , bugdayın sıkı sakal yoldurur diye.
Donda üre attıgın tarla ne durumda gelişim nsl acaba.

Sağol hacım teşekkürler, atasözü çok harikaymış :D üre attığım yerlerin resimlerini en kısa zamanda çekip atarım, karşıdan bakınca çok güzel görünüyorlar yanlarına gidemedim.

Bende 6 sıralı ramata ektim dekara 23-24 gelcek şekilde.Ama sanki benimkilerde biraz sık gibi siznkiler gibi:DValla bu sene inşallah yatırmayız arapayı.Ben üst gübreyi şubatta verdim 20kg üre dahada atmam.Birde dikkatimi çeken 2-3 gün önce buraya aşırı yağış yağmıştı.Bugün tarlaları gezdim arpada yasılmalar var daha 20-30cm ilginç geldi.Bu aşırı yağmurdan ve geçici bir durummu yoksa ileride yatmanın habercisimi bekleyip görecez.

Sağol hacım teşekkürler, atasözü çok harikaymış :D üre attığım yerlerin resimlerini en kısa zamanda çekip atarım, karşıdan bakınca çok güzel görünüyorlar yanlarına gidemedim.
bana göre hayvan gübresi atılmış yerlere fazla üre atılmasına gerek yok ..başaklanma döneminde nitrat atmanı tavsiye ederim.yoksa tanede zayıflık oluyor.sık kalmış biraz..yağmuru takip et başakta nitrat at.

• Beğen
Bereketli olsun Naıl , hayvancılık olunca arpa şart , bende devamlı ekerim geçen yıl ve bu yıl sıkarpıa diye 6 sıralı arpa ektik,ezme yaparız yazın ezmeciye teslım ederiz kışın o bize ezip getiriyor, sağılırlara t.k.k. tahıl mixs 24 yemi ile danalara gene besi mixs yemi ile karışık veriyorum devamlı, arpasız hayvancılık zor benim için .

• Beğen
Bereketli olsun Naıl , hayvancılık olunca arpa şart , bende devamlı ekerim geçen yıl ve bu yıl sıkarpıa diye 6 sıralı arpa ektik,ezme yaparız yazın ezmeciye teslım ederiz kışın o bize ezip getiriyor, sağılırlara t.k.k. tahıl mixs 24 yemi ile danalara gene besi mixs yemi ile karışık veriyorum devamlı, arpasız hayvancılık zor benim için .

Sağol teşekkürler, hayvancılık yapıyorsak 2 şey lazım. İyi kötü bir adet biçer döver ve iyi kapasiteli arpa ezme makinası. Biçer geç kalıyor, köy ufak arpalar biçer gelene kadar rezil oluyor. Yoksa arpa, yulaf ve macar fiğ den başka ürün ekmem.
Geçen yıl 2 bin teneke yani 25 ton cıvarı arpa hasat ettim, bu kış kadar rahat kış geçirmedim. Ben sadece süt yemi ve ayçiçek küspesi alıyorum.