6 Sıralı Ramata arpa

26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

Beyler şuanda arpanın boyu 20-30 cm.Fazla yağmurdan arpada yasılmalar var Yaslma olan arpaların üzerinde su var.Bu gelişiminde başak zamanında yatmanın belirtişimi yoksa daha bu aylarda çok yağan yağmurun arapanın üzerinde ağırlık yapıp eğilmesimi.ekim 15 kasım dekara 23-24 arası mibzerle ekim,taban gübre 18-46 20 kilo,şubatta 20 kilo üre.

Yağan yağmur sonrası yasılmalar hakkında fikri olan yokmu arkadaşlar.Yada başak zamanında yatmanın habercisimidir ne gibi önlem alınmalı.20-30 cm arpada bu yağmurdan dolayı olan hafifi yatma sorun yaratmazmı?

Beyler şuanda arpanın boyu 20-30 cm.Fazla yağmurdan arpada yasılmalar var Yaslma olan arpaların üzerinde su var.Bu gelişiminde başak zamanında yatmanın belirtişimi yoksa daha bu aylarda çok yağan yağmurun arapanın üzerinde ağırlık yapıp eğilmesimi.ekim 15 kasım dekara 23-24 arası mibzerle ekim,taban gübre 18-46 20 kilo,şubatta 20 kilo üre.
siz tarlayı gübreye boğmuşsunuz..yağışa,güneşe göre gübreyi azaltmakta faydavar ..geçen sene aynı arpayı ben ektim yatma sorunu olmadı..yatmaz diye düşünüyorum..
hiç gübre atmadan ektim .bu sene .havalar sıcak gitti 10 kg üreyi bu hafta sonu attım ..başak ta da 10-15 kg arası nitrat atmayı düşünüyorum ..

Bu gübre çokmu yani tabana 20 kilo şubatta 20 kilo sonrada 10 kilo nitrat atanlar var..

atsın onlar sen önemseme...bana göre çok arkadaşım.çok gübre çok verim değil .yinede size kalmış birşey..
tabana tarlanın durumuna göregenelde ben atmam ama en zayıf tarlaya bile 10 kg taban yeter.çıksın sıralansın yeter.
üre çıkış şekline göre zayıf kaldıysa 15 kg..iyiyse 10 kg
nitrat yağmuru takip ederim yağmur öncesi 10-15