Bakan Çelik'ten süt üreticisine çağrı

Bakan Çelik, dönem itibariyla laktasyon dönemine girildiğini ve arz fazlası doğabileceğini belirterek, ‘Sütü, süt tozuna çevirin, ürünü biz alacağız’ dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, son dönemlerde gündeme gelen ‘süt sorunu’yla ilgili olarak, ‘Süt üretimi 18,6 milyon tona çıkınca, arz fazlası çiğ sütün süt tozuna dönüşmesi için biz desteğimizi artırdık. Süt tozuna dönüştürün, 3 bin lira alıyordunuz, biz size ton başı 4 bin 500 lira süt tozuna destek verelim’ açıklamasını yaptı.

Çelik, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, okul sütü programının 5 yıldan beri sürdüğünü ve devam edeceğini aktaran Çelik, arz fazlası sütle ilgili şu bilgiyi verdi:

“Arz fazlası süt var. Dönem itibarıyla şu anda laktasyon dönemi olduğu için bu dönemde birkaç ay süt fazlası olacak. 1 lira 15 kuruşu, 115 kuruşu ben belirlemedim. Burada, Süt Konseyinde üreticiler ve sanayiciler var, hep birlikte oturdular ‘1 lira 15 kuruş olacak sütün fiyatı.’ Bizim Bakanlık olarak hiçbir dahlimiz yok. Süt üretimi 18,6 milyon tona çıkınca, arz fazlası çiğ sütün süt tozuna dönüşmesi için biz desteğimizi artırdık. ‘Süt tozuna dönüştürün, 3 bin lira alıyordunuz, biz size ton başı 4 bin 500 lira süt tozuna destek verelim.’ Hiçbir problem yok. Arz fazlasını süt tozuna dönüştüreceğiz ve böylece üreticinin mağduriyeti olmayacak. Burada 75 kuruş filan söylendi, böyle bir fiyat yok. Ben Balıkesir İl Müdürünü arattırdım, böyle bir fiyatın olmadığını da arkadaşların özellikle bilmesini istiyorum. 115 liranın altında sütü satmaya karar alanların hakkı yoktur. Ben bunu söylediğim zaman serbest piyasaya müdahale deniyor. Böyle bir şey yok. Ne et fiyatını biz belirliyoruz ne süt fiyatını belirliyoruz.

‘Çiftçiye kimsenin zulmetmeye hakkı yok’

Diyalogdan yanayız, birlikte oturup birlikte karar alıyoruz. 78 milyona kimsenin zulmetmeye, alın teriyle güneşin altında kavrulan çiftçiye kimsenin zulmetmeye hakkı yoktur. Ayrıca ilk kez süte bir destek daha verdik. Islak süt ürünlerinin ihracatını ilk defa teşvik kapsamına aldık. Yani peyniri ve benzeri ürünleri ihraç edenleri de bu destek kapsamına aldık. Madem bunu istismar ediyor birileri, Et ve Süt Kurumu bir müdahale kurumu, ama henüz birkaç aylık bir zamana ihtiyacı var. Süt fazlası olanlar, sütünüzü süt tozuna dönüştürün, Et ve Süt Kurumu olarak, Bakanlık olarak biz alacağız. Var mı başka yapan? Ne söyleyeceksiniz? Önümüzdeki bu 3-4 aylık dönem içerisinde buna desteği verin, biz sorunu çözeceğiz. Verdik desteği, yeterli değilse biz alıyoruz. Kimse üreticiyi istismar etmesin, mağdur etmeye kalkmasın. Biz o alnı ve eli öpülecek çiftçiden yanayız, yana olmaya devam edeceğiz.”

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
İş lafa gelince çiftçinin yanındalar. Balıkesirli bi arkadaş yokmu döktüğü sütün müstahsil makbuzunu fotoğraflayıp göndersin bakan bey e. Biz aradık 1.15 in altında fiyat yok demiş. Kendi kendine çıkıp esiyor gürlüyor ama piyasa yine aynı olan çiftçiye oluyor. Yok valilere talimat göndermiş süt inekleri kesilmeyecekmiş. Kim dinliyor ki. Veterinere damızlık niteliği yoktur diye bir belge düzenlet kestir kim inceleyecek? Firma sütü alıyor parasını ödemiyor. Çiftçi para alamıyınca yemi ödeyemiyor. Bu şekilde devam ederse hayvan sayısı hızla düşecek çoğu işletme kapanacak küçük aile işletmelerinin vay haline...

ha şuda var gelen gideni aratır derler ya mehdi eker bundan iyi götürüyordu işi bu iş sahaya inmeden olmaz bakan bey yumuşak koltuklara oturup ben sana söyle dedim sen niye böyle yapıyorsun demeyle olmaz topla birlikleri sanayici oturun konuşun ne eksik ne fazlaysa görelim

bu sene bizim buralarda ot verimi iyi değildi..
bakan bey sorumludur... [MENTION=168]Ağır Abi[/MENTION]. :)

hatta leylekler geç geldi ...
acaba işin içinde bi parmakları olabilirmi... [MENTION=12514]mustaf[/MENTION]-a

t a k i p.

Son düzenleme:
Valla hiç bir şey söylememiş, Suriyelilere 1500 lira maaş vereceklerine 100 liralık süt ürünü dağıtsınlar bir işe yararlar en azından.

Birde sormazlar mı adama süt ürünü sattığımız Rusya, Suriye ve Irakla papaz olurken aklın neredeydi diye.

• Beğen
Tepkiler: entelmaganda