Acil acil acil yardim

Arkadaşlar 20 25gunluk buzavimiz var hergun 2.5litre sut içerdi sabah aksam sütüne de vitamin tozu atiyorduk bugün sabah annem atmamış ve ineklerin önündeki slajdanda biraz yemiş ve bugün buzavu 2.5litre sütü içtikten sonra ölü gibi yattı kalmıyor ne yapmalıyız başına gelenler yardim etsin. Veteriner baktı karnındaki sisi indirmek için şırınga bin ucu ile havayı aldı antibiyotik ile ağrı kesici vurdu

Silaj yerine kuru ot yeseydi böyle olmazdı hayvan. Kaba yem hayatına kötü başlamış. Geçmiş olsun bu arada. Zeytinyağı içirmelisin. Hatta sana tabiri caizse kocakarı ilacı tavsiye edeyim. Zamanında çok uyguladık. Bir şişeye yarım şişeden fazla ayran yap içine sarımsak koy. Üstünü zeytinyağ ile doldur. Çalkala adam akıllı için hayvana. Biz çok uyguladık böyle sindirim zorluğu çeken hayvanlara işe yarıyor.

20 günlük buzağı ne kadar Slaj yediki bu sıkıntı oldu aklımızda bulunsun bu konu
Siskinlik bendede olmuştu aynen iğne ile delik açmıştım daha sonra halsizlik için soda şeker tuz çay karışımlı doğal şok serum tedavisi yaptım 4-5 gün içerisinde normale döndü

20 günlük buzağı ne kadar Slaj yediki bu sıkıntı oldu aklımızda bulunsun bu konu
Siskinlik bendede olmuştu aynen iğne ile delik açmıştım daha sonra halsizlik için soda şeker tuz çay karışımlı doğal şok serum tedavisi yaptım 4-5 gün içerisinde normale döndü

Slajdan değil galiba bugün bir buzavu daha öyle oldu ondan 7gun önce dogmustu bulundukları yerde sıkıntı var yada verilen yemde

İlk 15 gün annesinin sütünü vermek önemli değiştirmek riskli

Buzağı başlangıç yemi olmalı önünde ilk 60 gün su da olmalı ilk günden itibaren yemez içmezse alınıp değiştirilmeli bayatlamadan su ve yemi, birde ot olabilir uygun ve yumuşak olmak şartı ile

Durdukları yer sıcağa ve soğuğa karşı uygun olmalı altları mutlaka kuru ve temiz olmalı

Çocuk gibi sıkı takip edilmeli