Ziraat Bankasi ve TKK'dan kullanilacak dusuk faizli krediler 2016 tebligi yayimlandi

Traktör kredisinin yıllık faiz oranı %12'midir beyler.

105bine 3binlira masraf kesiyor masraf kaç çekersen çek aynı tutuyor o değişmez. bunun 1050lirası kasko 1050 lirası komisyon geriside hayat sigortası bsmv vs fln. eline 3 bin eksik geçiyor para. ödemesi 5 yılda 143bin ödemesi var. yani krediler artmış

hesap şu: 102 bin tl veriyor 5 yılın sonunda senden 143bin alıyor. 4 yılda 1000 liradan 4000de kaskosu etti 147bin 147-102 eşittir 45bin para çıkıyor sizden o da yılda 9 bin eder. o da faizi yüzde 8,5 lere denk getirir. 15 gün öncesine aittir hesaplamalar.

105bine 3binlira masraf kesiyor masraf kaç çekersen çek aynı tutuyor o değişmez. bunun 1050lirası kasko 1050 lirası komisyon geriside hayat sigortası bsmv vs fln. eline 3 bin eksik geçiyor para. ödemesi 5 yılda 143bin ödemesi var. yani krediler artmış

hesap şu: 102 bin tl veriyor 5 yılın sonunda senden 143bin alıyor. 4 yılda 1000 liradan 4000de kaskosu etti 147bin 147-102 eşittir 45bin para çıkıyor sizden o da yılda 9 bin eder. o da faizi yüzde 8,5 lere denk getirir. 15 gün öncesine aittir hesaplamalar.

kasko her yıl sabit olmaz 2. yıldan itibaren deldirmez isen düşmeye başlar tabi sonunda sıfırlanmaz ama belli bir indirim var, komisyonda %2 kesiyorlar...

teşekkürler kardeşim. 2015 son ayında bende görüşmüştüm mavi sertifikalı hayvan alımına 0 faiz var demişlerdi, bu sene değişti öyleyse

Yok Hayvan icin olabilir ama dedigin gibi mavi sertifikalı hayvan icin olabilir onu sormadım yanlız normal gebe düve inek alımına kredi var tabiki oda faizli hem kredi bitene kadar o malı satamıyorsunda bankada ipotekli oluyor birde o aldıgın mallara yılllık tarsim tarım sigortadan sigorto yaptırman gerekıyormuş oda ayrı bir masraf ben cok düşündüm hayvan kredisini bence dedigim gibi hic gerek yok gene en iyisi düşük faizli normal ihtiyac kredisi kullanmak biz öyle yapmayı düşünüyoruz

5 yaşa kadar olan ikinci el traktörler için uygulanan %50 faiz sübvansiyon (destek) kalktığına dair bir şey işittim. aslı var mı bilgi sahibi olan var mı? sıfır km traktörler için uygulanmaya devam ediliyor ama ikinci el için kaldırıldı denildi?

5 yaşa kadar olan ikinci el traktörler için uygulanan %50 faiz sübvansiyon (destek) kalktığına dair bir şey işittim. aslı var mı bilgi sahibi olan var mı? sıfır km traktörler için uygulanmaya devam ediliyor ama ikinci el için kaldırıldı denildi?

Bugün bir galerici ile laf arasında konusu açıldı. İkinci elde faiz indirimi kaldırılmış bundan sonra yanlızca yeni traktör alımında sübvansiyon olacakmış.

Karar resmi gazetede yayımlanmış. Tabi çiftçinin aleyhine bu yeni durum. Özellikle yüksek model ikinci el traktörler çok fazla değer kaybına uğrayacaktır. Çünkü kredi faiz avantajı sebebiyle ikinci el traktör 0 km fiyatına gelecek. Bu sebepten millet sıfıra yönelecek. Devlet hangi akla hizmet böyle bir karar almış anlamak zor! 80-90 bin liralık yeni bir traktör alıp plakayı taktığınızda değeri en az 10 bin lira düşüyor zaten. Bu yeni durumda değer kaybı iki katına çıkacaktır.

Ikinci el traktor konusunda tebligi tekrar gozden gecirdim, bu tebligin yayimi ile gecen sene yayimlanan yururlukten kalkmis,
onceki teblig su adreste bulunuyor:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/03/20150314-8.htm

her iki tebligde traktor 26.maddeye gore kredilendiriliyordu,
eski hali:

Tarımsal mekanizasyon
MADDE 26 – (1) Karar kapsamında, tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için üreticiler tarafından kullanılan ve 11/10/2000 tarihli ve 24197 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ (Tebliğ No: 2000/37) esaslarına göre zirai kredilendirme belgesi olan tüm tarımsal mekanizasyon araçları için, yatırım kredisi kullandırılabilir. Karar kapsamında traktör kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin faaliyet konuları arasında bitkisel üretim veya küçükbaş, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi (damızlık dahil) konularından en az birisinin bulunması şartı aranır.

yeni hali:
Tarımsal mekanizasyon
MADDE 26 – (1) Karar kapsamında, tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için üreticiler tarafından kullanılan ve 11/10/2000 tarihli ve 24197 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ (Tebliğ No: 2000/37) esaslarına göre zirai kredilendirme belgesi olan tüm yeni ve kullanılmamış tarımsal mekanizasyon araçları için, yatırım kredisi kullandırılabilir.
(2) Sabit süt sağım tesisleri, tam otomatik süt sağım makinaları (sağım robotları) ve sabit güneş enerjisi sistemlerinde zirai kredilendirme belgesi yerine işletme bazında düzenlenen deney raporu esas alınır.
(3) Karar kapsamında traktör kredisi kullandırılabilmesi için üreticilerin faaliyet konuları arasında bitkisel üretim veya küçükbaş, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretimi (damızlık dahil) konularından en az birisinin bulunması şartı aranır.

bu durumda yeni halinde tarimsal mekanizasyon icin "kullanilmamis ve yeni" ibaresi eklenmis. Bunun dayanagi olan karar daha once yayimlanmis ve orada ilgili oranlar ve kullandirim sekli banka mevzuatinda belirlenir diyor, dolaysiyla ikinci elde kredinin kalkmis olmasi kuvvetle muhtemel.

Hakkimizda hayirlisi...

Bugun isle daha cok ilgili bir arkadas ile gorustum, ikinci el bes yasina kadar olan traktorlere faiz indirimli kredilendirme bitmis. Dahasi 01.01.2016 itibari ile yururluge girdiginden, ziraat bankasindan yapilan kredilendirmelerde, ilgili teblig yayimlandiginda sartlar degisirse kabul edecegim gibi bir muvaffakatname ile islem yapilmis olmasi gerekiyor, bu sekilde bir muvaffakatname ile islem yapildiysa sene basindan bugune kadar olan kredilerin de faiz indirimsiz olarak yeniden duzenlenmesi soz konusu...