Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
36 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

taban gübresi serpme mi yoksa ekimde mibzerle mi verilmeli ?

Sıra üzeri ekilen ayçiçeği mısır ve şeker pancarı gibi ürünlerin taban gübresi uygulamasında serpme mi mibzerle verilmesi mi verimi artırmada daha doğrudur. deneyimlerinizi ve edindiğiniz bilgileri lütfen paylaşın...

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Cevap: taban gübresi serpme mi yoksa ekimde mibzerle mi verilmeli ?

Aslında en doğrusu tohumun 3-5 cm altına bant halinde vermek ama bu şekilde mibzer yok. Yinede şuanki durumda mibzerle vermek daha mantıklı serpme verilirse özellikle fosforda fiksasyon (yarayışsız hale dönüşme) çok fazla oluyor.

yavuz selim teşekkür etti.

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Serpme işi tembel işidir.kolay geldiği için tercih edilir.serpmenin dezavantajları 1-daha fazla miktarda gübre kullanmak zorunda kalırsınız
    2-yabancı ot probleminiz çok daha fazla olur

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Daha önce buna benzer bir paylaşım buğday ekimi için açılmış fakat sıra üzeri ekim için bir şey bulamadım. İnternette mibzerle verilmesinin daha faydalı olacağı yönünde bilgiler var ama bizzat uygulayıcıların deneyimlerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum . Ekimlerin yaklaştığı şu dönemde herkes uygulamalarını paylaşırsa aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim

hkkcmgz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı yavuz selim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha önce buna benzer bir paylaşım buğday ekimi için açılmış fakat sıra üzeri ekim için bir şey bulamadım. İnternette mibzerle verilmesinin daha faydalı olacağı yönünde bilgiler var ama bizzat uygulayıcıların deneyimlerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum . Ekimlerin yaklaştığı şu dönemde herkes uygulamalarını paylaşırsa aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim
    Biz gübreli mibzerle pancar ekerdik.Gübre direk tohumun dibine düştüğü icin fazla gübreden ve işcilikten feragat ettik.Gübreli makine yok suan bakalım bir değişiklik olcakmı.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Forumdaki paylaşımlarda alınan pnömatik mibzerler genellikle gübreli ama uygulamaları merak ediyoruz

MUSTAFA361 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    5 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Forumdaki paylaşımlarda alınan pnömatik mibzerler genellikle gübreli ama uygulamaları merak ediyoruz
    Trakyada genellikle gubreli makina alinir fakat gubre sacma atilir. Gubreli makina agir oldugu icin batmama problemi olmuyor. Ayni makinanin gubresizi denk batmiyor bizim topragimizda. Yani ana amac makinanin denk batmasi.

maygun10, yavuz selim teşekkür etti.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı MUSTAFA361 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trakyada genellikle gubreli makina alinir fakat gubre sacma atilir. Gubreli makina agir oldugu icin batmama problemi olmuyor. Ayni makinanin gubresizi denk batmiyor bizim topragimizda. Yani ana amac makinanin denk batmasi.
    Elbette bölgeden bölgeye farklılıklar olabilir tabi bu tercihleri de değiştirir asıl merak ettiğim uygulamalardaki verimler arsındaki fark

MUSTAFA361 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    5 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Elbette bölgeden bölgeye farklılıklar olabilir tabi bu tercihleri de değiştirir asıl merak ettiğim uygulamalardaki verimler arsındaki fark
    Bizim burda aycicek eskiden oluyordu. Son yillarda yagmurlar zamaninda yagmadigi icin aycicekleri olmuyor. Gecen sezon 180kg ortalama bicildi. Ayni tarlalara bugday eksen 600 - 800 kg arasi bugday verir.

Ha ilk gecen sene 5 donum bir yerde denedik. O yere 6 sene hic aycicek ekilmisti ve 1 senede nadas kalmisti. 340 kg verdi . Yer geren bir yer su kaynakli rutubetli bir tarla.

Yinede takdiri senin. Makinayla ugrasmiyorlar bizim buralarda genelde.

yavuz selim teşekkür etti.

Adı geçen
    2 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

ben boğaza atılan gübrenin daha faydalı olduguna ve olacağına inanıyorum ama düşündüren bir konu var onu aşamadım henüz

gübreyi boğaza attıgımız zaman ekerken atılıyor ve bu attığımız dap ne zaman eriyip faydalı olmaya başlıyor bunu merak ediyorum
    erken atmış olsak erimesi erken başlar daha faydalıda olabilir bence

Adı geçen
    68 Mesaj
    Etiketlenme
    2 Konu

Buğday ekiminde bu konuyla ilgili kısa bir anımı yazıyım.
    Bu sezon yeni almış olduğum balta ayak mibzerle ekim yapıyorum, bir önceki gün makinada tohum kaldı, yolda dökülmesin diye bütün gözleri kapattım. Ertesi gün başka bir tarlayı ekiyorum, tohum doldururken aklımdaydı fakat unutmuşum,5 dekar kadar ekim yapınca fark ettim, gübreyi ekmişim tohum aynır duruyor.
    Tarlanın kalan kısmını tohumu açıp devam ettim ve bittikten sonra; gübreyi kapatıp tohum ekilmeyen kısmı tekrar ektim, muhtelen gübre ve tohum ayrı ayrı yerler düştü.
    Şu an tarlanın o kısmında açık ara iyi bir fark var.
    Bu durum; tohum ve gübrenin ayrı ayrı bölgeye düştüğü için mi? yoksa toprağın 2 defa işlenip tohum derinliğinin daha sığ ve stabil olduğu için mi? bilemiyorum.

Yukarı da arkadaşlar bahsetmiş; bana göre de 35 cm sıra arası ve üzeri mesafede ekilen bitkilerde gübre ekim bandına verilmeli.
    Piyasaya çalışan bazı makina sahibi arkadaşlar; gübrenin önceden atılmasını isterler. Onlar makinasını korumak için bunu tavsiye eder, bu sistemin iyi olduğu için değildir.

gkhAn, maygun10, rahimavci teşekkür etti.

Adı geçen
    68 Mesaj
    Etiketlenme
    2 Konu

Alıntı rahimavci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben boğaza atılan gübrenin daha faydalı olduguna ve olacağına inanıyorum ama düşündüren bir konu var onu aşamadım henüz

gübreyi boğaza attıgımız zaman ekerken atılıyor ve bu attığımız dap ne zaman eriyip faydalı olmaya başlıyor bunu merak ediyorum
    erken atmış olsak erimesi erken başlar daha faydalıda olabilir bence
    Boğaza atılan 20.20 kompoze gübrede şöyle bir durum oluyor. Ekim ayı için de kuru veya çok az tavda ekim yapıp 1 ay gibi uzun bir süre yağış almazsak; gübrenin erimesi sonucu oluşan nemde, tohumlarda çimlenme ve sonrası kuruma durumu oluyor. 20.20 havanın serinliğinden ve nemin den bile erime yapıyor.
    DAP ta bu durum olmuyor; özellikle hububat tarımında. Ne zaman yeterli yağış olursa gübre o zaman çözülüyor.
    Şu linkte kısa ve pratik bilgi var, ekimden hemen önce veya ekim sırasında banda verilmesini tavsiye etmişler.
    http://www.guneysan.com.tr/guneysan_dap_18_46_0.html

rahimavci teşekkür etti.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı umutmalkoc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serpme işi tembel işidir.kolay geldiği için tercih edilir.serpmenin dezavantajları 1-daha fazla miktarda gübre kullanmak zorunda kalırsınız
    2-yabancı ot probleminiz çok daha fazla olur
    Bu açıklama olmamış umut bey
    Enazından çiftçilik bilginizin iyi olduğunu tahmin ettigim için sizden daha mantıklı bir açıklama yapmanızı beklerdim

Harun Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Eski pancar çiftçisi olarak; Nail Bey'in yazdıklarına ek olarak şunu ekleyebilirim: banta verilmesi hatta tohumdan daha da alta verilmesi en iyi yoldur(kimyasal gübreler için) pancarı ekmeden önce denemek amaçlı gübreyi çekilir mibzerle tarlaya attım. O yıl gerçekten de çok iyi verim aldım. "Daha önemlisi pancarların hemen hemen hepsi aynı gramaja denkti" Tek başına etken olmayabilir ama en önemli etken olmuştur diye düşünüyorum.
    "Serpme" gerçekten de serpme-saçma işidir.
    Nail bey'e ek olarak demem, kuru tarımda banta verilen gübrenin çözünmesi esnasında>tohumda nemle buluşup çimlenmeye geçiyor işte burda müthiş bir rekabet ortaya çıkıyor. Gübre az olan nemle çözülmek isterken, tohumda filiz vermek istiyor. Tabi bunlar kurak ortam için geçerli.
    Benim bu konuda çok güzel fikrim var》SUYUDA VERELİM . Mibzer firmaları tohum-gübre-su depolu makina imal edebilir. Gübremiz erimiş, tohum çimlenmiş belki yağmurda yağar böylece rekabeti uzun zaman dilimine yaymış oluruz. Olurmu olur...

sinoplu teşekkür etti.

İSMAİL TUTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    4 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bu zamana kadar özellikle buğday ekiminde Serpme ve Mibzerle ekim yöntemlerinin ikisinide yaptık. Mibzerle ektiğimiz zaman gübreyide mibzerle attık, Serpme ektiğimiz zaman doğal olarak gübreyide serpme olarak attık. Ben şahsen mibzerle ektiğim tarlaların daha iyi ve verimli olduğu kanaatini getirdiğim için genelde gübreyide tohumuda mibzer ile atarım. Civarda önceden gübreyi serpme olarak atıp üstüne mibzerle buğday ekenlerde oluyor.

Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog