taban gübresi serpme mi yoksa ekimde mibzerle mi verilmeli ?

Sıra üzeri ekilen ayçiçeği mısır ve şeker pancarı gibi ürünlerin taban gübresi uygulamasında serpme mi mibzerle verilmesi mi verimi artırmada daha doğrudur. deneyimlerinizi ve edindiğiniz bilgileri lütfen paylaşın...

Daha önce buna benzer bir paylaşım buğday ekimi için açılmış fakat sıra üzeri ekim için bir şey bulamadım. İnternette mibzerle verilmesinin daha faydalı olacağı yönünde bilgiler var ama bizzat uygulayıcıların deneyimlerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum . Ekimlerin yaklaştığı şu dönemde herkes uygulamalarını paylaşırsa aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim

Daha önce buna benzer bir paylaşım buğday ekimi için açılmış fakat sıra üzeri ekim için bir şey bulamadım. İnternette mibzerle verilmesinin daha faydalı olacağı yönünde bilgiler var ama bizzat uygulayıcıların deneyimlerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum . Ekimlerin yaklaştığı şu dönemde herkes uygulamalarını paylaşırsa aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim
Biz gübreli mibzerle pancar ekerdik.Gübre direk tohumun dibine düştüğü icin fazla gübreden ve işcilikten feragat ettik.Gübreli makine yok suan bakalım bir değişiklik olcakmı.

Forumdaki paylaşımlarda alınan pnömatik mibzerler genellikle gübreli ama uygulamaları merak ediyoruz

Trakyada genellikle gubreli makina alinir fakat gubre sacma atilir. Gubreli makina agir oldugu icin batmama problemi olmuyor. Ayni makinanin gubresizi denk batmiyor bizim topragimizda. Yani ana amac makinanin denk batmasi.

Trakyada genellikle gubreli makina alinir fakat gubre sacma atilir. Gubreli makina agir oldugu icin batmama problemi olmuyor. Ayni makinanin gubresizi denk batmiyor bizim topragimizda. Yani ana amac makinanin denk batmasi.

Elbette bölgeden bölgeye farklılıklar olabilir tabi bu tercihleri de değiştirir asıl merak ettiğim uygulamalardaki verimler arsındaki fark

Elbette bölgeden bölgeye farklılıklar olabilir tabi bu tercihleri de değiştirir asıl merak ettiğim uygulamalardaki verimler arsındaki fark

Bizim burda aycicek eskiden oluyordu. Son yillarda yagmurlar zamaninda yagmadigi icin aycicekleri olmuyor. Gecen sezon 180kg ortalama bicildi. Ayni tarlalara bugday eksen 600 - 800 kg arasi bugday verir.

Ha ilk gecen sene 5 donum bir yerde denedik. O yere 6 sene hic aycicek ekilmisti ve 1 senede nadas kalmisti. 340 kg verdi . Yer geren bir yer su kaynakli rutubetli bir tarla.

Yinede takdiri senin. Makinayla ugrasmiyorlar bizim buralarda genelde.

• Beğen
Tepkiler: yavuz selim

ben boğaza atılan gübrenin daha faydalı olduguna ve olacağına inanıyorum ama düşündüren bir konu var onu aşamadım henüz

gübreyi boğaza attıgımız zaman ekerken atılıyor ve bu attığımız dap ne zaman eriyip faydalı olmaya başlıyor bunu merak ediyorum
erken atmış olsak erimesi erken başlar daha faydalıda olabilir bence

Buğday ekiminde bu konuyla ilgili kısa bir anımı yazıyım.
Bu sezon yeni almış olduğum balta ayak mibzerle ekim yapıyorum, bir önceki gün makinada tohum kaldı, yolda dökülmesin diye bütün gözleri kapattım. Ertesi gün başka bir tarlayı ekiyorum, tohum doldururken aklımdaydı fakat unutmuşum,5 dekar kadar ekim yapınca fark ettim, gübreyi ekmişim tohum aynır duruyor.
Tarlanın kalan kısmını tohumu açıp devam ettim ve bittikten sonra; gübreyi kapatıp tohum ekilmeyen kısmı tekrar ektim, muhtelen gübre ve tohum ayrı ayrı yerler düştü.
Şu an tarlanın o kısmında açık ara iyi bir fark var.
Bu durum; tohum ve gübrenin ayrı ayrı bölgeye düştüğü için mi? yoksa toprağın 2 defa işlenip tohum derinliğinin daha sığ ve stabil olduğu için mi? bilemiyorum.

Yukarı da arkadaşlar bahsetmiş; bana göre de 35 cm sıra arası ve üzeri mesafede ekilen bitkilerde gübre ekim bandına verilmeli.
Piyasaya çalışan bazı makina sahibi arkadaşlar; gübrenin önceden atılmasını isterler. Onlar makinasını korumak için bunu tavsiye eder, bu sistemin iyi olduğu için değildir. :)

ben boğaza atılan gübrenin daha faydalı olduguna ve olacağına inanıyorum ama düşündüren bir konu var onu aşamadım henüz

gübreyi boğaza attıgımız zaman ekerken atılıyor ve bu attığımız dap ne zaman eriyip faydalı olmaya başlıyor bunu merak ediyorum
erken atmış olsak erimesi erken başlar daha faydalıda olabilir bence
Boğaza atılan 20.20 kompoze gübrede şöyle bir durum oluyor. Ekim ayı için de kuru veya çok az tavda ekim yapıp 1 ay gibi uzun bir süre yağış almazsak; gübrenin erimesi sonucu oluşan nemde, tohumlarda çimlenme ve sonrası kuruma durumu oluyor. 20.20 havanın serinliğinden ve nemin den bile erime yapıyor.
DAP ta bu durum olmuyor; özellikle hububat tarımında. Ne zaman yeterli yağış olursa gübre o zaman çözülüyor.
Şu linkte kısa ve pratik bilgi var, ekimden hemen önce veya ekim sırasında banda verilmesini tavsiye etmişler.
http://www.guneysan.com.tr/guneysan_dap_18_46_0.html

• Beğen
Tepkiler: rahimavci
Eski pancar çiftçisi olarak; Nail Bey'in yazdıklarına ek olarak şunu ekleyebilirim: banta verilmesi hatta tohumdan daha da alta verilmesi en iyi yoldur(kimyasal gübreler için) pancarı ekmeden önce denemek amaçlı gübreyi çekilir mibzerle tarlaya attım. O yıl gerçekten de çok iyi verim aldım. "Daha önemlisi pancarların hemen hemen hepsi aynı gramaja denkti" Tek başına etken olmayabilir ama en önemli etken olmuştur diye düşünüyorum.
"Serpme" gerçekten de serpme-saçma işidir.
Nail bey'e ek olarak demem, kuru tarımda banta verilen gübrenin çözünmesi esnasında>tohumda nemle buluşup çimlenmeye geçiyor işte burda müthiş bir rekabet ortaya çıkıyor. Gübre az olan nemle çözülmek isterken, tohumda filiz vermek istiyor. Tabi bunlar kurak ortam için geçerli.
Benim bu konuda çok güzel fikrim var》SUYUDA VERELİM ;). Mibzer firmaları tohum-gübre-su depolu makina imal edebilir. Gübremiz erimiş, tohum çimlenmiş belki yağmurda yağar böylece rekabeti uzun zaman dilimine yaymış oluruz. Olurmu olur...

• Beğen
Tepkiler: sinoplu
Bu zamana kadar özellikle buğday ekiminde Serpme ve Mibzerle ekim yöntemlerinin ikisinide yaptık. Mibzerle ektiğimiz zaman gübreyide mibzerle attık, Serpme ektiğimiz zaman doğal olarak gübreyide serpme olarak attık. Ben şahsen mibzerle ektiğim tarlaların daha iyi ve verimli olduğu kanaatini getirdiğim için genelde gübreyide tohumuda mibzer ile atarım. Civarda önceden gübreyi serpme olarak atıp üstüne mibzerle buğday ekenlerde oluyor.

Boğaza atılan 20.20 kompoze gübrede şöyle bir durum oluyor. Ekim ayı için de kuru veya çok az tavda ekim yapıp 1 ay gibi uzun bir süre yağış almazsak; gübrenin erimesi sonucu oluşan nemde, tohumlarda çimlenme ve sonrası kuruma durumu oluyor. 20.20 havanın serinliğinden ve nemin den bile erime yapıyor.
DAP ta bu durum olmuyor; özellikle hububat tarımında. Ne zaman yeterli yağış olursa gübre o zaman çözülüyor.
Şu linkte kısa ve pratik bilgi var, ekimden hemen önce veya ekim sırasında banda verilmesini tavsiye etmişler.
http://www.guneysan.com.tr/guneysan_dap_18_46_0.html

sitede güzel bilgiler var ekledigin için sagol abi :) faydalı olabilir arkadaşlar incelerse

peki nail abi mibzerle atalım dedik mısır da ne yapıyım ben önceden ekim mibzeriyle karıştırıpmı atıyım yoksa ekerkenhaval mibzerlemi atıyım

sitede güzel bilgiler var ekledigin için sagol abi :) faydalı olabilir arkadaşlar incelerse

peki nail abi mibzerle atalım dedik mısır da ne yapıyım ben önceden ekim mibzeriyle karıştırıpmı atıyım yoksa ekerkenhaval mibzerlemi atıyım

bu konuda çok tecrübem yok açıkçası; daha önce ilkel ama gübreli makina ile mısır ekimi yaptım, gübreyi banta verdik hatta evde ne gübre kalmışsa an, can, as, 20.20 v.s. :) sonuç güzel oldu.
Geçtiğimiz sezon önce gübreyi serptim ve diskaro ile hazırlayıp gübresiz havalı makina ektim, hatta attığım gübre banta verdiğimin 2 katıydı, banta verilen kadar fayda etmedi, üst gübreleme ile açığı kapatmak zorunda kaldık, daha önce ektiğimde üst gübleme yapmadık hiç,
burda iklim şartları etkili olsada; banta verilen ve serpilen arasında ki fark daha belirgindi.
Gübreli makinam yok, mecburiyetten serpme yapıyorum.

Soruna gelirsek; tercih senin,

• Beğen
Tepkiler: rahimavci
Yazlık imkan varsa makine ile gübre vermek verimde azda olsa fark ediyor buğdayda bi abi serpme yapıyor oda iyi ürün alıyor galiba bugday sık olduğu için kökler gübreye çabuk ulaşıyor gerçi kuraklık yılında bi komşu önce mibzer ile dap ve sülfat attı arkasından havalı hububat makinesi ile sade bugday ektiler sonuç verimleri kötüydü

Ayçiçek ve mısır gibi sıra arası uzun bitkilerde banta vermek elbette daha iyi sonuç verecektir. Fakat alatavda ve/veya aşırı gübre verilirse birde üstüne tohuma çok yakına gübre düşürülürse tohum bu durumdan zarar görür böyle bir durumda serpe atılan gübre tohuma zarar vermeyeceğinden daha iyi sonuç alınabilir. fakat bu durum ekstrem bir durum olduğundan genel manada gübreyi banta ve tohumdan 5 cm kadar uzağa düşürmek daha faydalı olacaktır.

Yazlık imkan varsa makine ile gübre vermek verimde azda olsa fark ediyor buğdayda bi abi serpme yapıyor oda iyi ürün alıyor galiba bugday sık olduğu için kökler gübreye çabuk ulaşıyor gerçi kuraklık yılında bi komşu önce mibzer ile dap ve sülfat attı arkasından havalı hububat makinesi ile sade bugday ektiler sonuç verimleri kötüydü

Kurak sezonda yaşanan olumsuzluğu serpme gübre vermeye bağlamak için banta gübre verilen benzer şartlardaki ekilmiş buğday ile kıyas yapmak gerekir. Böyle bir imkan oldu mu acaba?

O sene bizde sülfatı serpme mibzer ilede dap ve bugday ektik sonuç biz onlardan 80 kilo fazla aldık normal ekim yapar kişilerden 20 kilo fazla almıştık yAnlız serpme işi çok vakit aldığı için bi daha yapmadık klasik sistemden devam ediyoz