Android N İşletim Sistemi Duyuruldu

Henüz daha popüler amiral gemileri bile Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alamadan, bir sonraki sürüm hakkındaki detaylar gün yüzüne çıkıyor.

Henüz daha popüler amiral gemileri bile Android 6.0 Marshmallow güncellemesini alamadan, bir sonraki sürüm hakkındaki detaylar gün yüzüne çıkıyor. Mayıs ayında düzenlenecek olan büyük geliştirici konferansı Google I/O 2016 'da tanıtılması beklenen Android N sürümü için bugün ön izleme sürümü yayınlandı. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Android N sürümünün yeni bildirim ekranı ortaya çıkmış ve basında kendine yer bulmuştu. Bugün itibari ile artık Android N sürümü resmiyet kazandı. Yaz aylarında stabil seviyeye ulaşacak olan Android N, 18-20 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Google I/O 2016 geliştirici konferansında tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkarılacak. Şimdilik geliştiriciler tarafından kullanılabilecek olan ön izleme sürümünü getirdiği yenilikleri inceleyelim.

Android Beta Programı: Deneme sürümlerini tecrübe etmek isteyen kullanıcılar Android Beta programı sayesinde Google'den alacakları OTA güncellemeleriyle son sürüm Android'i ilk tecrübe edenler arasında yer alacak.

Gelişmiş uyarı merkezi: Uyarı merkezine entegre edilen yeni fonksiyonlar sayesinde gelen mesajlara direk uyarı çubuğundan yanıt vermek ve çoklu uyarılardan her biri için farklı işlem yapmak mümkün.

Çoklu pencere: Artık işletim sistemi seviyesinde çoklu pencere özelliğine sahip olan Android platformu, geçen sene ertelenen bu çoklu görev özelliğini bu yıl tüketicilerle buluşturacak. Çoklu görev ekranından seçilen iki uygulama aynı anda ekrana yansıtılabilecek.

Enerji tasarrufunu artıran yeni Doze Mode: Ekran kapandığında enerji tüketimini ciddi oranda azaltan Doze Mode özelliği, Android N ile tasarrufu daha da artırmayı başarıyor. Ayrıca bellek kullanımında da yeni önlemler alınmış.

android-n-isletim-sistemi-duyuruldu-8243648_x_o.jpg