Etcil Damızlık besleme mantıklımı???

Dün akşam tv da besilik hayvan temini için etcil ırkların (angus şarole limuzin) anaçlarını beslemenin pek karlı olmadığı mera olmayan yerlerde etçil ırk beslemeyle elde dilecek dananın pek mantıklı olmadığı anlatılıyordu mesela angus için günde 150 kilo ot yiyor buna otu nerden bulacaksınız diyordu. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz mesela angus veya limuzin düve alıp sürü oluşturup kendi buzağını kendin üretmenin karlılığı varmı yokmu? bu buzağının maliyeti hazır alınan aynı ırk buzağıdan daha mı pahalı olur.

En karli islerden olur fiyatlar uyarsa.
Besleme isi imkan isi varsa var yokise yoktur mera veya hazir fark etmez
Imkan nedir dersek. dogal imkanlar uygun meralar iklim veya uygun sulu yada kuru tarim imkanlari .ya salacaz meraya doyuracak karnini yada yem bitkisi ekip dolduracaz ononu artincaya kadar yiyecek.
Hazir fabrika yemi ve samani satin alipta bakmak olmaz herhalde.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Bu kadar keskin konuşmamak lazım. Hele birde, Türkiyede sözüne itibar edilen biri iseniz. Sayın Şekerli bu konuda çok bilgili ben de çok istifade ediyorum görüşlerinden. Herkesin kendine göre bir bakış açısı vardır. Otun meranın bol olduğu yerlerde, Limuzini bilmem ama Angus neden olmasın. Bu tip işletmelere inek-buzağı yada cow-calf diyorlar.

Rotational Grazing diye tabir edilen bir mera kullanım yontemi var. Turkce kaynak bulamadim ancak mutlaka uygulayan vardir. Elektrikli tellerle mera alanini padoklara bölmeye ve alandan optimum fayda saglamaya dayali bir sistem. Bolgenin Yağış durumuna ve secilen mera bitki karisimina bagli olmakla birlikte 1 anac-buzagi cifti icin 3 donum mera alani ile buzagilar 7 aylik olana kadar maliyetsiz yetistirilebiliyor. Mantikli olarak gorunse de bu yontemle bile (maliyet dusuk olsa bile) ilk 2 sene gelir beklememek lazim.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee