montofon (Brown swiss) ne dersiniz?

Merhaba,herkese bol kazançlar dilerim. Sut fiyatlarının iyice düştüğü şu günlerde geçen yıl başladığımız yeni süt çiftliği tesisimizin inşaat yapımı bitti. Makina ve ekipman montajı önümüzde ki ay yapılacak hava şartları malum .ben Ardahan da yaşıyorum.karlar eriyor ama her yer çamur. Bulunduğu muz bölge imkanları mera hayvancılığına elverişli .hayvancılık bölge insanının geçim kaynağı ama en çok besicilik yaygın sut üretimi var ama tam bir sistemli işletmeler yeni kuruluyor. Sut işleme tesisleri kaşar tereyağı ve tel peynir çeşitleri üretiyor. Böyle 500 kg 1 ton sut üretim yapan işletme yok. Bizde bu açığı gördük ve yeni bir işletme kurmaya karar verdik. Buraya kadar size bölgeyi anlatmaya çalıştım.ha bu arada 3-5 ineği olan sütü 1.15 Tl den satıyor mandıraya.50- 100 sağmal işletme olsa en az 1.4 Tl ye satar.bu şartlar altında mera ,hava şartları iklim ve yem imkanları düşünüldüğünde yeni bir işletmeye yörenin yada kırma tabir edilen hayvanların yerine Brown swiss yani montofon gebe düve ithal etmeyi düşünüyorum. Herkesin özellikle de süt sığırcılığı yapan ve ahırlarında bu ırk hayvan besleyenlerin görüşlerini bekliyorum.cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Çiftliğiniz hayırlı olsun. Allah bereketli bol kazançlar versin kardeşim. Kaç hayvan alacaksınız bilmiyorum ama, Türkiyede bazı işletmelerde, holsteinlerin arasında bazı montofonlar oluyor. Bir de geçtiğimiz yıllarda çorumda birisi kurdu montofon çiftliği. Bunlardan toplasanız araştırsanız daha ucuza maal olmaz mı? Montofon sizin bölgenize uygun olması, hem de kombine olması yönüyle çok iyi düşünmüşsünüz. Allah yolunuzu açık etsin kardeşim.

• Beğen
Tepkiler: atakan75

Konyu gormemisim bende konu acdim ama yapdigim arasdirmada saglik uzun omur ulkemiz icin gecerli olan yuksek sut verimi merdanda iyi yararliniyo tek olumsuz yonu huysuz ve asabi hayvanlarmis sutu islenenmesi de yuksek randumanli(yeryag cökelek peynir) olan hayvanlarmis

• Beğen
Tepkiler: atakan75