ABD’de 48 yıldır ilk kez bir başkanlık mitingi şiddet olayları yüzünden ertelendi. Irkçı söylemiyle ABD’de büyük tartışmalar yaratan işadamı Donald Trump’ın mitinginde kavga çıktı, yumruklar havada uçuştu. Olaylarda onlarca kişi yaralandı. Protestocuları “Haydut” olarak niteleyen Trump, sorumluluğu kabul etmiyor


ABD’de başkanlık yarışında 48 yıl sonra şiddet olayları yaşandı. Ülkedeki göçmenlere, azınlıklara, Müslümanlara ve kadınlara karşı hakarete varan sözler sarf eden ve ırkçılıkla suçlanan Cumhuriyetçi Parti aday adayı Donald Trump’ın Chicago mitinginde olaylar çıktı; en az 10 kişi yaralandı, 5 kişi gözaltına alındı. Chicago’daki Illinois Üniversitesi Spor Salonu’nda düzenlenmesi planlanan mitingin öncesi ve sonrasında kaos yaşandı. Salonu dolduran 10 bini aşkın kişi arasında bulunan Trump taraftarları ile Demokrat Parti başkan adayı Bernie Sanders taraftarları, zenci haklarını savunan Black Lives Matter hareketi üyeri ve Hispanik aktivistler, Trump konuşmaya başlamadan önce döviz ve pankartlar açarak sloganlar atıp atışmaya başladı. Salonda gerginlik artınca Trump’ın kampanya yöneticileri mitingi iptal kararı aldı. İptal kararının duyurulmasının ardından tartışmalar kavgaya dönüştü.

NAZİ SELAMI VERDİLER

Yumrukların konuştuğu, döviz sopalarının kullanıldığı kavga, salondaki güvenlik güçleri tarafından bastırılmaya çalışıldı. Salonda çıkarılan göstericiler ile çoğunluğu beyaz Trump taraftarları arasında, dışarıda da sözlü ve fiziki atışmalar sürdü. Bu arada bazı Trump taraftarlarının protestoculara Nazi selamı verdiği görüldü. Trump aleyhtarları, olayların yatışmasının ardından sevinç gösterileri düzenledi. Miting salonunda ise maddi hasarın büyük olduğu bildirildi. Chicago’nun bulunduğu Illinois Eyaleti’nde salı günü partilerin önseçimleri gerçekleştirilecek.

ST. LOUIS’DE GÖZALTILAR

Donald Trump, Missouri Eyaleti’nin St. Louis kentinde düzenlediği miting sırasında da protesto edildi. Protestolar nedeniyle, Trump’ın taraftarlarına seslendiği etkinlik yaklaşık 10 dakika durdu. Protestoculardan 10’u gözaltına alındı. Donald Trump’ın son günlerdeki mitinglerinde protestolar yaşanıyordu. Önceki gün Kuzey Carolina’daki mitingde siyahi bir protestocu, Trump taraftarı bir kişi tarafından yumruklanmıştı. Trump, geçen ayki bir mitinginde de salonda kendisini protesto eden bir kişinin “suratını yumruklamak istediğini” söylemiş, bu sözleri nedeniyle tepki toplamıştı.

VİETNAM’DAN BERİ İLK

Trump, olayların ardından resmi Twitter hesabından, “Bir grup haydut, anayasanın ifade özgürlüğü hükümlerini rafa kaldırdı. Bu insanlar Amerika’yı harekete geçirecektir” mesajını paylaştı. Rakibi Ted Cruz yaşananlardan Trump’ın ayrımcı söylemini sorumlu tutarken, Trump bu iddiaya karşı çıktı. Vietnam Savaşı’ndan beri ilk kez ABD’de bir parti mitinginde şiddet yaşanıyor. Ülkede Vietnam Savaşı’na karşı öfkenin arttığı bir yılda yine Chicago’da düzenlenen Demokrat Parti Genel Kurulu, Vietnam Savaşı karşıtlarınca protesto edilmiş, 3 gün süren olaylarda onlarca kişi yaralanmış, çok sayıda kişi de gözaltına alınmıştı.

"AB BU BAŞKANA HAZIR DEĞİL"

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, “Ne Avrupa ne ABD, Donald Trump’ın başkanlığına hazır değil” dedi. Fransız i-Tele Televizyonu’na konuşan Alman politikacı, “Trump’ın uluslararası tecrübesi yok. Ayrıca çok popülist bir söyleme sahip. Dürüst olmak gerekirse ben başka bir adayı tercih ederim” ifadesini kullandı.