Buğdayı Ota Biçmek?

Bir normalde kuru ot ihtiyacını arpa biçerek karşılıyoruz. Aynı şeyi buğdayda yapsak nasıl olur? Buğdaydan yeşil kuru olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: behcet arı
Cevap: bugday dan yeşil kuru olur mu ? yardım

Yeşıl kuru kelimesini ben burada duydum , biz ota biçmek deriz her halde aynı şey

Bence güzel olur tabi ot için uygun buğdaylar var boyları uzun güzel verim yapar , tabi bu biraz verim ile alakalı çok yüksek miktarda tane verimi yapacak buğdayda ota biçilmez herhalde .

Biz yerli yulaf , yada yulaf çeşitlerinden ekeriz ota biçmek için boyu uzun olur verimde fazla olur, birde ben boş bırakırım arpadan sonra dinlendirmek için boş kalan yer çok güzel yabani yulaf ve kara çim yapar onu biçerim ota sonra balyayı alınca sürerüm yerini .

Özelde de dediğim gibi, hububatları biz de ota biçiyoruz. Hatta biçip satanlar da var. Kış vakti 13 lira gibi bir fiyata satıyorlar. Ama size trinova ryegrass ı öneririm. Çok verimli bir çayır otu. Önümüzdeki yıl onu ekeceğim elimdeki yerlere.

Yeşıl kuru kelimesini ben burada duydum , biz ota biçmek deriz her halde aynı şey

Bence güzel olur tabi ot için uygun buğdaylar var boyları uzun güzel verim yapar , tabi bu biraz verim ile alakalı çok yüksek miktarda tane verimi yapacak buğdayda ota biçilmez herhalde .

Biz yerli yulaf , yada yulaf çeşitlerinden ekeriz ota biçmek için boyu uzun olur verimde fazla olur, birde ben boş bırakırım arpadan sonra dinlendirmek için boş kalan yer çok güzel yabani yulaf ve kara çim yapar onu biçerim ota sonra balyayı alınca sürerüm yerini .

bız yeşil kuruyu arpayı biçip kuruyana kadar cevırıp balyalatıyoruz ıneklker cok sewyo samanı yemıyo bızım ınekler saman stogukmuz cok o yuzden bugdayıda yeşil biçip kurutsam mı dıyorum

• Beğen
Tepkiler: behcet arı

Kılçıklı buğday yada arpa çeşitleri çok uygun olmaz ota biçim için kılçık sıkıntı olabilir

Ota biçilecek buğday tane verimi düşük olacak ise yeşil ota biçilip daha iyi değerlendirilebilir, uygun şekilde biçilip balyalanan ot hayvanlar için çok uygun bir besin , babamlar yem yarısı derdi uygun ot için .

bugday dan yeşil kuru olur mu ? yardım

İsmail Abi aksine arpa otu en kaliteli kuru otlardan biri. Başak dolmadan, gam çiçekte biçildiğinde, o arpa kılçıkları tıraş fırçası gibi yumuşacık oluyor. Daha ötesi, tüm hububatlar içerisinde en yüksek protein değerine sahip olan, çiçekte biçilmiş arpa. Hayvana ver, sapını bırakmaz. Yoncaya kafa tutmaya kalkar lezzette. Tek sıkıntı verimi düşük ve hassas zamanlama istiyor. Geç kalınır da başak dolarsa, o zaman dediğin gibi kılçık sertleşebiliyor.

Son düzenleme:
tahıl kuru otlarının, enerji, protein değerleri,

kuru yonca, çiçekte biçilmiş 58 %TDN, 140 g/kg protein
arpa otu, başak vermiş, süt te, 57 %TDN 90 gr/kg protein
buğday otu, başak vermiş, sütte, 57 %TDN 90 gr/kg protein
tritikale otu, başak vermiş, sütte, 56 %TDN 100 gr/kg protein
yulaf otu, başaklı, yeşil biçilmiş, 54% TDN 100 gr/kg protein

benzer, enerjili, benzer proteinli yemler....
tahıl, hububat kuru otları...
hem besi, hem süt hayvancılığı için, çok değerli yemler

yağışlı bölgelerde, tahıl silajları da yapılabilir...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17