2016. Tehlikeli Yıl. (Trakyalı Buğday Üreticilerinin Dikkatine)

Arkadaşlar bu konu sadece Trakya'lı değil, buğday gelişimi genel seyrin 1-1,5 ay ilerisinde olan tüm bölgeleri ve o bölgelerde yetiştiricilik yapan arkadaşları ilgilendiriyor.

Yılın ılık ve yağışlı geçmesi nedeni ile özellikle hububat gelişimleri, normal gelişim dönemlerinden ileride seyretmekte. Bu durum, başta kardeşlenmenin artması ve bitkinin yeşil aksamı olarak olması gerekenden hızlı gelişim göstermesine neden oldu.

Bu durum (iyi bir besleme ve hastalık mücadelesi ile) güzel bir verim potansiyeli sunarken bitkinin "hastalıklara ve yatmaya karşı dayanıklılığı" önemli ölçüde "azaltıyor". Bunun en basit kanıtı da, son 2 gün süren rüzgarlı ve soğuk iklim şartlarının neden olduğu yatmalar olarak gösterilebilir. Çarşambanın gelişi perşembeden belli.

Bu konuyu 4 gün önce cuma günü açma niyetim vardı, hatta başlığı attım ama işim çıktı, konuyu açamadım. Daha fazla ertelenmemesi için vakit kaybetmeden gerekli hatırlatmaları yapmak gerekli.

Peki bu yılki gibi kardeşlenmenin fazla, gelişimin hızlı olduğu ılıman senelerde ne yapmak gerekiyor? Hızlıca maddeler halinde yazalım:

1-) Öncelikle buğdayınız ya da arpanız şu an yattı ise şanslısınız. Neden?

a. Bu dönem meydana gelen bir yatma, herhangi bir verim kaybına neden olmaz. Gelişimi toparlaması için uzun bir zaman var önünde. Başaktaki bir buğdayın yatması ile kıyaslarsanız farkı anlaşılır.
b. Bu durum, buğdayın kendisinin de tehlikenin farkına varmasına neden olur. Gelişimini programlar.
c. Yatma nedeni ile boya gelişim yavaşlayıp gök gelişimi hız kazanır. Yani buğday tekrar yatmamak için kökü güçlendirerek avantaj elde eder.

2-) Sık buğdayın en büyük problemlerinden biri hastalık riski. Özellikle mantari hastalıklar bayılır bu ortama. Bu yüzden özellikle ilaç seçiminde kaliteli markaları ve sistemik etkili ilaçları tercih etmeye özen gösterin. Bu yıl maalesef ucuza kaçılacak bir yıl değil.

3-) Bitkinin yatmaya karşı mukavemetini artıracak en iyi silahlardan biri olan "yapraktan potasyum takviyesi" uygulayın. Şahsen 3 kez 400g/dekar potasyum uygulanıp da yatan bi buğday görmedim. Potasyumun hastalıklarla mücadele konusundaki başarısını da göz önüne alırsanız, bu durum önemli avantaj kazanmanıza neden olur.

4-) Son üst gübre olan nitrat gübrelemesinin miktarını azaltın. Hesaplama ve atım yaparken kılı kırk yarın, gerekirse atmayın. Böyle bir senede nitrat gübresine yüklenmek, çok tehlikeli bir hareket.

5-) Son nitratın azaltılması ile ortaya çıkacak kalite kaybını, süne ilaçlaması sırasında yapraktan yapacağınız üre takviyesi ile bir nebze olsun tolere edebilirsiniz. Aksi halde protein oranlarınızda ciddi düşüşler yaşanabilir.

6-) Eğer buğdayı izsiz ekti iseniz, iz yapmanın tam sırası. Bu izler mahsulün hava almasını sağlayarak hastalık riskini azaltır. "Aman çiğnemeyim, aman iz olmasın" derken hepsini kaybetme riskiniz doğabilir. O ilaçlama izleri bu tarz senelerde bitkinin havalanmasını sağlayarak tahmininizden fazla fayda sağlıyor.

7-) Tarlaları kontrol etme sıklığınızı artırın. Böylece anormal bi durumda müdehale etme şansınız olur.

:cool: Birden çok kez hastalık ilaçlaması (örneğin 2 kez pas atmaya) şimdiden hazırlıklı olun. Bu tarz senelerde hastalık birden ilerliyor ve herkes ilaca yükleniyor. Sonuç olarak ilaç bayilerinde (hatta toptancılarında) fungusitler tükeniyor. (3 yıl önce yaşandı). İlaç bulamama durumu ile karşı karşıya kalmamak için gerekli tedbirleri şimdiden alın.

9-) Sık buğdayın su tüketimi çok yüksektir. Sulama şansınız varsa, "buğday sulanır mı kardeşim" demeyin, hazırlıklara başlayın. Birden meydana gelecek bir kuraklık gübre atmasanız bile buğdayın yanmasına neden olabilir. Tedbiri elden bırakmamak lazım. Siz niyeti kış tutun, yaz çıkarsa bahtınıza. Zararınız olmaz.

10-) Özellikle verim potansiyelinin yüksek olduğu senelerde, (nedendir bilinmez) dolu ve fırtına riski de ortaya çıkıyor. Dolu yada fırtına ile mücadele etme şansınız yok ama afet gerçekleşmeden önce alabileceğiniz tedbirler var. Ki bunların başında sigorta geliyor. Tamam, paranın tamamını vermiyorlar. Tamam, mükemmel bi çözüm de değil ama en azından bir tedbir. En kötü ihtimal alacağınız darbeyi azaltır. Sigorta sırasında verim beklentinizi yüksek göstermeye ve işlemi olabildiğince erken zamanda yapmaya özen gösterin. Meteoroloji fırtına uyarısı verdikten sonra (nedendir bilinmez) bazı sigorta acentelerinin sistemleri bozuluyor.

Özet olarak doğru ve dikkatli bakımla verim rekorların alınabileceği ama bir kaç hata ile büyük kayıplara uğranabilecek, riskli bir yıl geçireceğiz gibi görünüyor.

NOT: Yukarıda yazılanlar şahsi tahmin ve öngörülerden ibaret olup tavsiye niteliğindedir. Dikkate alıp almama okuyanın inisiyatifinde olup bağlayıcılık içermez.

Herkesin bereketli bir sezon geçirmesi dileği ile..

Son düzenleme:
Her zaman olduğu gibi mükemmel bilgiler, Allah razı olsun Yılmaz bey. Senin verdigin bilgileri ilçe tarımdaki paralı memurlar vermiyor vallahi. Her ilin ,ilçenin tarımım müdürlügünde senin gibi degerli bir insan olsa bu ülke çiftciside bu ülkede cağ atlar .
Bizim ekinler şuan tarlayı yeni tutmaya başladı ,nsp olursa 2. Gübreyi ay sonu atmayı düşünüyorum , verdigin bilgiler dogrultusunda bi uygulama yaparım artık.

Önerilerin için teşekkürler Yılmaz Abi. Biz bu yıl birçok tarlanın tohumunu karışık ektik. F85-Selimiye cinsleri. Bu tarlaları sigorta yaptırırken hangisinden yazdıralım? Iyi geceler kolay gelsin.

Yılmaz abi çok doğru konuşmuşsun çok sağol. Bu yıl bencede çok tehlikeli ekinler çok sık şuan bizim buralarda. 10 gün önce dayımın buğdayları komple yattı hala daha yatık ve köyde bi kaç kişide bu problem var çok şükür bizde yok ama olmayacağı anlamına gelmiyor. Herkes çok borçlu Allah herkesin yardımcısı olsun. 1 hafta arayla Edirne Hamzabeylide dolu etkili oluyor daha bu zaman fındık büyüklüğünde dolu yağıyor sonumuz hayırolsun inşallah bu sezonu kazasız belasız güzel rekolteyle atlatırız..

Eline Sağlık Yılmaz abi İnşallahverdiğin değerli bilgiler için TSK.Yanlız bizde sonbaharda yeterli yağış olmamasından dolayı kalın toprak dediğimiz topraklar daha tam çıkmadı biz nasıl bir yol izlemeliyiz abi kısaca anlatirsan seviniriz abi....

Son düzenleme:
abi eline sağlık gerçekten ihtiyac duyulan bir konuydu bu sene malum gelişim bölge bölge ileri seyrinde...Merdane & Yuvak çekerek kabaran toprağı sıkıstırmak kardeşleme ve gelişimi hafif frenlemeye katkısı oldugunu düşünüyorum Gelişimin hızlılığını farkeden üreticiler ben de dahil olmak üzere en basit önlem olarak bu çalışmayı gerçekleştirdik gübreden sonra

Engin bilgilerinden dolayi bizi aydinlattigin icin tesekkur ederiz. Ayrica bilgi eklemek isterim, meyveciler icin gec donlardan korunma yollari icin tavsiyem bagce icerisinde yanik yagli balya yakmalari ve mumkunse agac govdelerine kukurtlu ilac kullanmalari. Azda olsa govdesini isitacaktir agacin ve cicekleri birazda olsa koruyacaktir. Ben 1 hafta once bi uygulama yaptim ama kukurtlu ilac kullanmadim. Bir sonraki uygulamada kullanacagim kismetse. Ilk uygulamada kullandiklarim Auxigro isminde bitki aktivatori, 0.40.50 icerikli gubre, 3 gunluk pire ilaci ismi jetsis ve yapiskan kullandim. Bidahaki uygulamada kukurtte eklicem.

11 mart 2016 cuma gunu gelen dolunun goruntuleri asagidadir. Bahcede fazla hasar yok. Erikleri biraz seyreltti o kadar. Iyi seyirler.

https://youtu.be/xxeOu7V4XwI

5da4fa284f2dc2398afc2ce025cb5908.jpg

ec4059b04b80045c55ea714eca9379cd.jpg

f3b10e80e7b0e3c6f1707ce0bdde5505.jpg

3e2c7cb950fbaede1d042c20785aa27e.jpg

Bilgiler için teşekkürler Yılmaz abi. Yanlız daha şimdiden yatan buğdayda ortalama %10-15 verim kaybı yaşanmaktadır tecrübe ile sabittir. Hele birde beklenen yağmur yağsaydı bırak yatmasının iyi olmasını buğday hasır olurdu. Benim tavsiyem 100g kalsiyum. Tabi şu tarihten 1 hafta evvel... Yatan buğdayınız yoksa ya da az yatıksa(ağnaksa) hala geç değil.

Paylaşım için teşekkürler abi .. Bu yıl bizdede durumlar aynı ilk başlarda ekin yoktu şubatta bir yağmur bide sıcak olunca ekinler hem kardeşe hemde boya verdi kendini şimdide hava sıcaklığı baya düşmüş yarından itibaren düzelecek gibi, ama buğdaylarımız şimdiden yatmaya başlamış komik ama öyle başta ekin yok dediğimiz tarlalar şimdi bu zamanda yatmalar olmuş başak düneminde yatmaları gördük ama sapa kalkım başlangıç zamanında yatmayı ilk defa görüryoruz nasip sonu hayırlı olur inşAllah ama görünüşte hayır yok cok şükür :)

Aynen şimdiden Yatmalar başladı.Seyrek ekilende yatıyor sık ekilende.Ayrıca pas hastalığı aldı başını gitti.Sürekli yağmurlardan giremiyoruzda tarlalara ve bu gidişle bu sene zarar yılı olacak gibi.

buğdaylar sararmış, özellikle su duran yerler çok kötü.
bazı yerlerde uçlarından kurumaya başlamışlar.
bu sene ilk defa "sinek" var diyorlar.
buğdayın özünü yiyormuş. hemen kurutup öldürüyormuş.
nasıl bişeydir bu "sinek" bilgisi olan ?

Bu gün çekilen fotolar, sert makarnalık buğdaylarda soğuktan ucları yanmaktan başka bi sorun yok ama yumuşak ekmeklik buğdaylarda son durum bu.

Resimler ve ekler

• DSC_0029.JPG
    DSC_0029.JPG
    3.5 MB · Görüntüleme: 143
  • DSC_0028.JPG
    DSC_0028.JPG
    3.6 MB · Görüntüleme: 199
  • DSC_0027.JPG
    DSC_0027.JPG
    3.7 MB · Görüntüleme: 145
  • DSC_0026.JPG
    DSC_0026.JPG