Besi Hayvanı Kaba-Kesif Yem Oranı Kuru Madde Hakkında

200 kg canlı ağırlığında besi hayvanına % 2 canlı ağırlığına göre verilmesi gereken kuru madde 4 kg.

2 kg besi yemi 0,85 kuru maddeden 1,70 kg

2 kg yonca 0,85 kuru maddeden 1,70 kg

2 kg mısır silajı 0,30 kuru maddeden 0,60 kg Toplam 4 kg kuru maddeyi bu rasyon ile elde ettik diyelim. Sorum şudur. Kaba - Kesif yem oranı toplam yemin kg cinsinden mi hesaplanır, yoksa kuru madde cinsinden mi ?

Yani toplam 6 kg yemin 2 kg kesif yem 4 kg kaba yem; Buna göre Kaba - kesif yem oranı %66 - %33

Toplam Kuru madde 4 kg dan 1,7 kg kesif yem 2,3 kg kaba yemden; kaba - kesif yem oranı % 57,5 - % 42,5 olur.

Kaba - Kesif yem oranını hangisine göre değerlendirmemiz gerekir ?

Kullanılan kaba yemin kalitesine göre besi başlangıcında bu oranla başlayıp besi sonuna doğru %20 hatta bazı durumlarda daha aşağılara inilebilir. Yani eğer elinde kaliteli yonca ve mısır silajı varsa 350-375 kg ya kadar kaba yemi %40-45 seviyesinde tutup bu kg dan sonra 30-25-20 seviyelerine indirebilirsin. Kaba yem olarak sadece saman kullanıcaksan kaba yem oranının %30 u geçmemesi gerek. Mısır silajını kendin üretiyorsan erken dönem beside çok ekonomik olur eğer hazır alınacaksa kuru madde bazında yemden pahalıya geliyor. Oranı kuru madde bazında hesaplaman gerek.

• Beğen
Tepkiler: KIvrak
Üniversitede de hep böyle can alıcı sorular sormuşumdur, Bir şeyin mantığını kavramadan sonucun iyi olmasını bekleyerek bir iş yapılamaz. 150 kg danam bana rasyon önerirmisiniz sorusunun cevabı aslında sormuş olduğum sorunun cevabında yatar

Besicilik yapan inşaat mühendisi olduğumu daha önceki mesajlarımda belirtmiştim. Bu forumda sorduğum sorular ise forumun samimiyetine inandığım içindir. Şu an ki yapmış olduğum rasyon pancar posası besi yemi ve samandan oluşuyor. Yeni dönemde ilk kez mısır silajı ve yoncayı kullanacağım için kaba yem, kuru maddenin verilme oranı benim için önemlidir. Bu işin bir doğrusu var ise onu öğrenmek isterim.

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
bende besicilik yapıyorum. kantarım yok fakat hayvanların ortalama ağırlığını göğüs çevresini ölçerek tespit ediyorum. rasyon programına bu verileri ve yemleri girip bu şekilde uygulama yapıyorum. sonuçlarım gayet iyi. elimde simental limuzin mandofon ve holstein var. senin söylediğin gibi silaj yonca saman arpa buğday ve konsantre besi yemi kullanıyorum. besi başlangıcında silajı yoğun şekilde kullandım. silajı kendim yetiştirdim %25-30 kuru madde. seneye besi için ekiceğim silajı dane oranı yüksek olması için hem tanelik mısırdan hemde sıra üzeri 20 cm e ekicem. aylık 40 kg üzerinde canlı ağırlık artışını çok rahat yakalayabiliyorum. 3-8 aylık danada maliyetim 5 lira 8-12 aylık danada 6 lira 12 aylıktan büyük besi sonu danada ise 8 lira civarında. hammaddelerin hemen hemen hepsini kendim üretiyorum fakat maliyet hesaplarken piyasa fiyatı üzerinden hesaplıyorum.

silaj küspe ağırlıklı besleme yapıcaksan hayvanlarının simental limuzin türü olması işini kolaylaştırır maliyetini düşürür ve randıman alırsın. holsteinde ise kesif yemi %50-55 ten aşağı vermemen lazım.

küspe alırsan mutlaka vitamin premiks kullan.

rasyon programını linkten indirip kilolarına göre kuru madde ihtiyacını bulabilirsin.

http://www.selcuk.edu.tr/veteriner/zootekni_ve_hayvan_besleme/Web/Sayfa/Ayrinti/32104/tr

İyi çalışmalar dilerim. Benim elimde pancar posasi saman ve besi yemi var. Danalarim iki grup. Birinci grup ortalama 300 kg. Ikinci grup 450 kg. Nasil rasyon öneriyorsunuz? Ayrıca günlük canli ağırlık artışı 1.5 veya 1.7 kg olması için hesaplamayi nasil yapacağız? Yardımcı olur musunuz?