td90d vites devir hiz

Bu semayi cozebilen var mi ?

Resimler ve ekler

• 20150415_184154.jpg
    20150415_184154.jpg
    4.7 MB · Görüntüleme: 339
camdaki diyagram kitapçıktaki tablodan daha zor gibi duruyor
Net fotoğraf üstünden bi daha görelim lakin index ref. ne ile alakalı ve cinsi neden mm anlayamadım
üstelik grafikte devirle alakalı bir bilgiye rastlayamadım dikeyde vitesler yatayda hızlar verilmiş

camdaki diyagram kitapçıktaki tablodan daha zor gibi duruyor
Net fotoğraf üstünden bi daha görelim lakin index ref. ne ile alakalı ve cinsi neden mm anlayamadım
üstelik grafikte devirle alakalı bir bilgiye rastlayamadım dikeyde vitesler yatayda hızlar verilmiş

Devir 2300 devir/dakika tablonun ustundeki baslikta yaziyor.

bizde de td95d var aynı tablo onda da var
öncelikle traktörünüz 30luk mu 40lık mı onu bilmelisiniz. bu traktörünüzün yaptığı max hız oluyor. yani bir nevi 30 luklar ağır devirli denilenler oluyor. eğer traktör 30luksa yani ağır devirliyse içi dolu olan çizgilere bakacaksınız. eğer 40lıksa içi boş olan çizgilere bakacaksınız. çizgilerin en sol tarafı 1535 devirde gidilen hızı gösteriyor. ortasındaki işaretin olduğu yer 2196 devirde gidilen hızı. sağ tarafı da 2261 devirde gidilen hızı gösterir. yukarıda hız verilmiş. sol tarafta da vitesler verilmiş. birde traktörünüzde sürüngen vites yoksa c1 ve c2 kısmına hiç bakmayın onlar sizi ilgilendirmiyodur (bizimkide yok). bikaç örnek vereyim mesela traktörünüz 30luksa ve III 3 vitesiyle (takviye III te vites 3 te) 2260 devirde gidiyorsanız yaklaşık saatte 22 km süratle gidiyorsunuz demektir (tamamen tabloya bakarak söylüyorum). bi örnek daha vereyim mesela traktörünüz 40lıksa ve II 4 vitesiyle (takviye II de vites 4 te) 2000 devirde gidiyorsanız yaklaşık saatte 15 km hızla gidiyorsunuz demektir.
çok resmi bir açıklama oldu :D
bu tablo bazı işlerde özellikle kuyruk mili gerektiren işlerde çok işe yarıyor. yeni gübre serpme makinesi almıştık üstünde kuyruk mili 540 devir dönerken, belirtilen hızda belirtilen kapak açıklığında dekara ne kadar gübre atılacağını gösteren bir tablo vardı. biz başta bu tabloya bakmadan kafamıza göre attık ama uyduramadık (fazla attık :)) sonrasında makinenin üstündeki tablodan ne kadar hızda gitmem gerektiğine ve kapakları ne kadar açmam gerektiğine baktım. sonra da içerden traktördeki tabloda kuyruk milini 540 devir çevirecek uygun deviri ve vitesi buldum. sonuç; gramı gramına istediğimiz miktarda gübre attık.
özet: tablo işe yarıyor :D