Buzağıdan Kesime Simmental Erkek Besi Yetiştiriciliği....

Değerli arkadaşlar,

Beyin fırtınası yapıyorum, bi arkadaşımın teklifi ile 50 ile 100 adet 3 aylık, ortalama olarak sütten kesilmiş tabir edilen, Simmental Erkek Buzağı topluca alacağım.

Çiftlik teslimi 2.000TL ciwarında bi rakama mâl olacak. Şimdi bu ekmek dostu buzağıları 15-16 aylık iken kesime yollamayı planlıyorum...

Kurbanlık düşünmüyorum hem zaman, hemde büyük ırk olması hasabiyle....

Eldekiler kesif yem dediğiniz fabrika yemini kendim yapacağım. Altyapı, hammadde sıkıntım yok.

Kaba yemi mecburen dışarıdan alacağım. Kuru yonca balyası w.s. şeklinde. Silaj şu aşama da düşünmüyorum...

Serbest sistem full açık olacak.

En son sığır cinsi haywanı Babamın ewinde 20 yıl önce görmüştüm:)

Tekim, başka işlerim projelerim war, bana ayak bağı olacağını düşünüyorum.

Çoban zaruri mi? Çoban yerine Weteriner Teknikeri düşünüyorum.

Kabaca gidecek yonca tonajı ne ciwarda olur?

Siz olsanız ne yapardınız? Değer mi değmez mi? Aklınızdan geçenler nelerdir?

Eelinde imkan varsa derim ya Murat işte o imkanlar ile alakalı besiden para kazanmak , elinde arpan yada yoncan yada mısır sılajın mısırın uygun yerin mekan için vardır elindeki ürünü hayvanların boğazından geçirip ete çevirip paranı katlıyabilirsin ki doğru iş yapar takip edersen

Benim buradan bildiğim Murat yapabilir daha güzel işlerde yapabilir , kurbanlık iki yaşında olmalı simental doğru beslenirse yaşında 300 kg karkas yapar hiç sorunsuz ben bu kilolara yaklaştım yarı açık sistem serbest yemleme devamlı yem vardı önlerinde kendi yetiştirdiğim arpa ve t.k.k. besi mixs yemi birazda kendi yetiştirdiğim ot

Bakıcı işine gelirsek besi olacağı için işçilik hafif olur iyi bir insan evladı olsun gerisi kolay tahsilli de olsa cahilde olsa iş yapacak biri oldummu gerisi kolay

Besicilikte bence en önemli konulardan biri bir yıllık yemini yem ucuz iken depolamak , yada kedin yetiştiriyorsan yemi yine harman zamanına yetecek kadar

Hayvan alırken en ucuz satarken en pahalı fiyatları yakalayabilmek önemli çünkü fiyatlar değişken çok ülkemizde .

Hayvan bakım besleme tecrübesi ile tamamlanır iş

• Beğen
Tepkiler: KIvrak ve Hermiyas
Proje muazzam iştah açıcı,ne yalan söyleyeyim.gerçek Simental 3.5 aylık 2 in bizim buralarda bedava.köy kahvesinde 2 bine 3.5 aylık Simena satıyom desen kahve de adam kalmaz anında boşalır. Bedava ama 50-100 büyük baş hayvan sayısı bir kişi için fazla gibi geldi.20- 30 tane deneyip kademeli olarak çoğaltmalı diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
murat abi simental olunca direk pozitif bakmak lazım fakat buzağı işi gerçekten sıkıntılı bir iş başında olmak lazım. hiç sıkıntı yaşamayım işçi halletsin yada açık menü önünde olsun diyosan 7-8 aylık dana alman daha mantıklı olur. risk daha düşük olur.

buzagıdan aldıgın hayvanın sana maliyeti ortalama 2200 lira civarında olur. 2000 lirayada buzagıyı alırım diyosan ortalama 6500-7000 liraya bile satsan çok kar edersin. yanlız bu dediğin paraya simental varsa melez bile olsa kar ettirir.

ben buzağıdan beside yapıyorum. bikaç çiftliğin kaba yem ihtiyacını karşılıyorum. o çiftliklerden de buzağı alıyorum. ortalama 7-10 günlük simentali 2700 liraya holsteini 1500 liraya aldım. simentaller ithal hayvanlar gelişimleride çok iyi.

sütten kesilesiye bana maliyetleri 300 lira. sütten kesildikten sonra buzagı 5 ayda günlük 5 liradan 750 lira sonraki 4 ayda günlük 6 liradan 720 lira son 3 ayda da 8 liradan 720 lira masrafı var. benim beslemem açık menü değil. bikaç gaz ve asidoz sorunu yaşayınca kaba yemi artırdım. silaj yonca ve buzagı yemi kullanıyorum.

buzağı işi gerçekten riskli iyi ilgilenicek birisi lazım. 7-8 aylık olunca korkma.

Ben de 25- 30 yıl önce ayrıldım ama yine de bu işleri ben de yapmak istiyorum. Fakat hayvancılık yapabilmem için en az 2 yıl var önümde. Ben de önce yem ot hazırlayıp, en az bir tur besi, sonra jersey alıp, az da olsa sütü kendim satmayı düşünüyorum nasipse. ama şimdi bağ diktim. Onları biraz yoluna koymam lazım.
Bu imkan işidir. 50 hayvanla başlamak, az değil. Hermiyas kardeşim, imkanlarınız iyi herhalde. Kaba yeminiz az, kesif yeminiz kendinizdense sizin işiniz daha çok, kısa dönem besiye uyuyor bence. Yoncayı kaçtan alabileceksiniz bilmiyorum. Genç Hayvanlar, daha çok ota ihtiyaç duyacak. daha az hayvan alıp icarına ekseniz böyle düşünmediniz mi? o zaman hem kaba, hem kesif yeminiz olur. Hayvan başı 3 dekar falan. Yazın saman ucuz iken de saman alırsınız son iki ay için.
Hayvanların hastalık, burusella tüberküloz vb. durumlarına dikkat edin derim. Ya da almadan tahlil yaptırın bence Konyada tahlil imkanı var diye biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Eelinde imkan varsa derim ya Murat işte o imkanlar ile alakalı besiden para kazanmak , elinde arpan yada yoncan yada mısır sılajın mısırın uygun yerin mekan için vardır elindeki ürünü hayvanların boğazından geçirip ete çevirip paranı katlıyabilirsin ki doğru iş yapar takip edersen

Benim buradan bildiğim Murat yapabilir daha güzel işlerde yapabilir , kurbanlık iki yaşında olmalı simental doğru beslenirse yaşında 300 kg karkas yapar hiç sorunsuz ben bu kilolara yaklaştım yarı açık sistem serbest yemleme devamlı yem vardı önlerinde kendi yetiştirdiğim arpa ve t.k.k. besi mixs yemi birazda kendi yetiştirdiğim ot

Bakıcı işine gelirsek besi olacağı için işçilik hafif olur iyi bir insan evladı olsun gerisi kolay tahsilli de olsa cahilde olsa iş yapacak biri oldummu gerisi kolay

Besicilikte bence en önemli konulardan biri bir yıllık yemini yem ucuz iken depolamak , yada kedin yetiştiriyorsan yemi yine harman zamanına yetecek kadar

Hayvan alırken en ucuz satarken en pahalı fiyatları yakalayabilmek önemli çünkü fiyatlar değişken çok ülkemizde .

Hayvan bakım besleme tecrübesi ile tamamlanır iş

İsmail abi temennilerin, iyi dileklerin we güwenin için çook teşekkür ederim.

Şimdi sıkıntım benim yalnızlık bu işler ekip, aile işletmelerinde daha kolay olur.

Benim zorlandığım kaba yemdir, fenni yemi premixi iz elementi witamini minerali hammaddeleri kolay çözebiliyorum, yemden iyi anlarım.

Tecrübem biraz war aileden eski usullerden ama onların da artık geçerli olmadığının farkındayım.

Şimdilik beyin fırtınası yapıyorum, ne yapabilirim diye. Belki de hiç bulaşmam zamanımı çok alacağı için. Senden de biliyorum cenazen olsa ağlayamazsın haywancılıkta...

Teşekkür ederim werdiğin değerli bilgiler için.

Selametle...

2000 tl ye simental bedava, hiç düşünme. Eğer simental diye kars hayvanı gelicekse hiç girme. Eğer adam çalıştıracaksan en az 50 adetle gir. 20 ye bakan 50 ye de bakar. Sonuçta süt işi yapmıyorsun. Temel besi prensiplerini uygularsan sıkıntı yaşamazsın. Diğer proje ise 2000 tl ye 3-3,5 aylık gerçek simental bulabiliyorsan, hiç 1 sene besi ile uğraşma, bulabildiğin kadar al, bana getir, senden 2600 tl ye hepsini satın alayım, ne çoban parası, ne kaba yem derdi ile uğraşırsın :)

• Beğen
Tepkiler: kurtlar85
murat abi açık besi sisteminde bu iş pek zamanını almaz. 20 tane hayvanım var yemlemesi 15 dk sürüyo. sabah yemledim çıktım duşumu aldım şimdi ilçeye gidip işlerimi halledicem. kaba yem konya gibi bi yerde senin için hiç sıkıntı olmaz. yemin kaliteli olursa hayvanlarda sıkıntı yaşamaz. tek yaşıycagın sıkıntı hayvanların buzagı olmasından kaynaklı sıkıntı olur. başıma gelen bi olayı anlatıyım. 1 ay oldu akşam üzeri buzağıları danaları yemledim babamda yardıma geldi. bir tane holstein ineğimiz var gerisi simental mandofon. holsteine ayrı yem hazırlayıp veriyodum (silaj kepek ezme vs). ben gelesiye babam onu yemlemiş bende 5 kg yemi 7 buzagıya paylaştırdım. işimizi bitirdik çıkarken baktım bitane buzagı yatıp kalkıyo rahatsız. gözümün önünde şişiyo hayvan. bu durumlar için hazır bulundurdugumuz ince bi hortum var. hemen onu işkembeye sallayıp gazını aldık ilacı içirdim hayvan yaşadı. bu durumlar ufak buzagıda sık rastlanıyo. alıcagın hayvan 7-8 aylık bi dana olursa bunları çok nadir yaşarsın. dediğini anlıycak bir kişi çok rahat halleder.

başarılı olucagına eminim.

Ben olsam yabancı olduğum bir alanda 50-100 adet dana almazdım heleki bakacak kimse yoksa dahada zor.Benim tavsiyem hiç bulaşma abi.

Yabancı olduğum pek söylenemez lakin, şimdi şu war.

Yaptığın bir iş o işin ölçeğine uygun olmuyorsa hiç bulaşmamak taraftarıyım.

Dünya da ölçek ekonomisi denen bir kawram war son 10 yıldır.

Şöyle düşün 20 adet alsam sayısı az olduğu için uğraşılamayacak gibi. Yem hammaddelerini kamyon bazında sezonunda alırsan ucuza mal edersin, gibi gibi...

Dediğini de düşünmüyor değilim hiç bulaşmamayı. Başarı ekip takım işi artık günümüz şartlarında para da çare değil canlı haywancılık işlerinde...

murat abi simental olunca direk pozitif bakmak lazım fakat buzağı işi gerçekten sıkıntılı bir iş başında olmak lazım. hiç sıkıntı yaşamayım işçi halletsin yada açık menü önünde olsun diyosan 7-8 aylık dana alman daha mantıklı olur. risk daha düşük olur.

buzagıdan aldıgın hayvanın sana maliyeti ortalama 2200 lira civarında olur. 2000 lirayada buzagıyı alırım diyosan ortalama 6500-7000 liraya bile satsan çok kar edersin. yanlız bu dediğin paraya simental varsa melez bile olsa kar ettirir.

ben buzağıdan beside yapıyorum. bikaç çiftliğin kaba yem ihtiyacını karşılıyorum. o çiftliklerden de buzağı alıyorum. ortalama 7-10 günlük simentali 2700 liraya holsteini 1500 liraya aldım. simentaller ithal hayvanlar gelişimleride çok iyi.

sütten kesilesiye bana maliyetleri 300 lira. sütten kesildikten sonra buzagı 5 ayda günlük 5 liradan 750 lira sonraki 4 ayda günlük 6 liradan 720 lira son 3 ayda da 8 liradan 720 lira masrafı var. benim beslemem açık menü değil. bikaç gaz ve asidoz sorunu yaşayınca kaba yemi artırdım. silaj yonca ve buzagı yemi kullanıyorum.

buzağı işi gerçekten riskli iyi ilgilenicek birisi lazım. 7-8 aylık olunca korkma.

EywAllah canım kardeşim aradığım merak ettiğim bütün kafamdaki soruların cewaplarını bir bilen olarak yazmışsın. Tespitlerin doğru harfiyen katılıyorum.

İşin başında durabilirsen we biraz risk alabileceksen buzağıdan başlayabilirsin, ama işi sıkı tutman gerek sürekli takip diyorsun.

Kâr edeceğimi biliyorum ama benim sıkıntım yukarıdaki arkadaşlara da dediğim gibi yalnızlığım.

Az yapsam bu sefer ölçeğe uymayacak. Şöyle düşün haywan taşıma araçları dolu gidip boş dönüyorlar ya da tersi dolayısı ile bugün bir kamyon 3-4.000TL ile gidiyor gideceği yere. Kapasitesini doldurursan haywan başına nakliye maliyeti düşüyor.

Serbest Sistem Açık Büfe kaba yem ağırlıklı olarak besleyeceğim. Fenni yemi kendim yapacağım. Günlük metabolik enerji ihtiyacına göre protein we enerjisini dengelerim bunlarda sıkıntım yok. Rasyon füzyon mutasyon bunlarla mesele değil...:)

Belki gelir bi ziyaret ederim seni başlamadan önce....

Selametle...

• Beğen
Tepkiler: Gürgen Tarım
Murat abi eleman lazımsa geleyim :)

Sen bir an önce elindeki tesisi aç, senden koplayacağım çünkü :)

Nisanın ilk haftası tedbili kıyafet teftişli kahwaltıya geliyorum, keçi sütüm, manda kaymağım, milas çam balım, boyoz, izmir tulumum, ikbal sucuğum, ördek yumurtam hazır olsun şimdiden sipariş weriyorum bak ona göre:)

Ördek yumurtası yoksa Portakallı Ördek olsun French style :)

• Beğen
Tepkiler: sinan35