Ziraat bankasının traktor kredisini kullanmak mantiklimi

Hacı Mehmet COŞKUN'a
Konu size karşı değil, sizi; tövbe haşa kafirliklede suçlamıyor suçlayamazda. Siz fazla duygusal davranıyorsunuz! Hepsi bu.
Ayetler ve meâlleri doğru. Yanlış olan biziz. İnananlar için...

Bakın bunun duygusallıkla vs alakası yok , şahsın benim iletime yazmış oldugu cevabı bi zahmet okuyun.
Ayeti yazan arkadaş haklı ben ona bişey dedigim yok .ayeti inkar geldigimde yok.
Diger şahsın ilk sayfada benimiletimi alıntı yaparak yazdıgı cevabı bi okuyuverin bi zahmet ve ona göre karar verin.

Degerli abim sevgi saygı karşılıklı oldumu güzeldir .
Allahını seversen benim ilk yazdıgım iletiyi birde sen yorumla, lütfen rica ediyorum bir büyük olarak yorumla ve anladınsa yazıver.
Yemin ediyorum sabahtan bu yana elim ayagım titriyor sinirden evdeki evlatlarımın ,eşimin kalbini kırdım.

haci sakın haa evdekilerin günahı ne abimmm.

sadece yanlış anlamış arkadaşlar ..
seni yıllardır tanırız.. en küçük bir saygısızlık veya hatanı
gören olmadı..
töre terbiyenle hepimize örnek birisin..
sana saygı sonsuz..
sakin olalım lütfen..

Bosuna kalp kirmayin, eskiden bankami varmis da faiz haram denmis. O zamanki faizler, tefeciler tarafindan,insanlarin sikintili durumlarindan istifade edilerek alinan faizlerdir ve de gunumuzde de hala gecerlligini korumaktadir.Etik olmayan bu tur davranislar tabiki de gunahtir.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
haci sakın haa evdekilerin günahı ne abimmm.

sadece yanlış anlamış arkadaşlar ..
seni yıllardır tanırız.. en küçük bir saygısızlık veya hatanı
gören olmadı..
töre terbiyenle hepimize örnek birisin..

sana saygı sonsuz..
sakin olalım lütfen..
Allah razı olsun Yusuf bey kardeşim , duygular karşılıklı bilmenizi isterim.
Bu saatten sonra yazdıklarımı kim nasıl anlarsa anlasın umrumda degil. Üzüldüm gereksiz yere ailemin kalbini kırmamdı onuda olayı anlatıp tatlıya bagladım .
Ne olursa olsun sizleri seviyorum bilmenizi isterim .

Sitede geneli ilgilendiren konular ilgili başlıkta paylaşılmalı ama kişiye özel yada bir kişiyi ilgilendiren meseleleri özel mesaj yolu ile iletmekte fayda var. Zaten özel mesajın kullanım sebeplerinden biriside budur. Aksi halde iyi niyetle olan tavsiye yada espriler kırıcı olabiliyor. Düşüncelerimizi mimik ve duygularımızı yazıya aktarmanın çok mümkün olmaması sebebiyle yanlış anlaşılmalarda sık yaşanabiliyor.

Özel mesaj ile arkadaşa ulaşmak ve fark edilmeyen bir yanlışlık varsa düzeltme işini o kişinin kendisine bırakmak onu afişe etmekten daha etkili ve doğru olur düşüncesindeyim.

Krediye bulaşmayan kimse kalmadı. Biz de dahil bütün akrabalarımın kredi borcu var ve kredi ile kredi kapatmaktan yolun sonunu göremiyoruz. Ev alacağımız zaman dolandırılınca elde avuçta bir şey kalmadı, mecbur kredi çektik. Bizim ailede de herkes haramdan sakınır ama bir süre sonra mecbur krediye girmek zorunda kaldık. Şimdi kurtulmak için uğraşıyoruz. Emekli ikramiyeleri filan ancak kapatabilirlerse kapatırlar. Yani 25-30 senelik çalışmanın ödülü borcu ödemeye gidecek. Yıllardır faizini ödüyoruz, emekli ikramiyesiyle de kredinin kendisini ödeyebileceğiz sonunda.

Haramı helali geçtim. Ben çevremde kredi yüzünden zorluk çeken onlarca insanı gördükten sonra nasıl mantıklı diyeyim? Ziraat olsun veya başka bir şey olsun. Kredinin her türlüsü bana göre mantıksızdır. Kredi sadece bankalar ve büyük işletmeler için mantıklıdır.

Ben tamamen sizi düşündüğüm için mantıksız diyorum. Yoksa en iyi, en teknolojik, en büyük traktörler, arabalar, arsalar sizin olsun mutlu olurum. Ama kredi ile bu mümkün mü? Belki kısa bir süreliğine de olsa kısmen mümkün olur. Süresi bitince kemirmeye başlar. Kredi 1 verir, bir süre sonra 2 götürür. Ben çevremden böyle gördüm. Kimsenin kötülüğüne konuşmuyorum.

O faizsiz, katılım bankası, islami banka falan filan, hepsi hikaye. Faizin ismini de değiştirsen, şeklini de değiştirsen faiz faizdir. Kılıf uydurmaya gerek yok.

Bu devirde insanın eşinden dostundan başka karşılıksız 3 kuruş verecek bir kişi veya kurum daha yoktur. Yeri geliyor insanın kardeşi, annesi, babası bile sırtını dönüyor. Elin adamı ne yapar siz karar verin?

Bence zıraat bankasının traktör kredisini kullanmak mantıklı . Kredi işini bilene bataklık değil kolaylıktır .

Bu konudaki tavsiyelerinizi merak ediyorum. Hangi şartlarda, nasıl bir kolaylıktan bahsediyorsunuz?

Hacı Mehmet COŞKUN'a
Konu size karşı değil, sizi; tövbe haşa kafirliklede suçlamıyor suçlayamazda. Siz fazla duygusal davranıyorsunuz! Hepsi bu.
Ayetler ve meâlleri doğru. Yanlış olan biziz. İnananlar için...

Hacı Mehmet kardeşim, Harun arkadaş a katılıyorum...
Senin mesajını da okudum "iş olacağına varır "anlamında bir sonuç çıkardım...
Arkadaşlar da hassas davranmışlar, sizde biraz hassas sınız...
Burası fıkıh sitesimi yaklaşımını doğru bulmuyorum...
Çoğunlukla aynı inancı paylaşan Ve aynı amaçlar ile ekonomik faaliyet adımları atan insanlarız...
Tabii ki bu adımların maddi, manevi yansımalarını, varyasyonlarını konuşabiliriz...
Birbirimizi incitme den,kırmadan...
Yoksa hak geçer, hakka inanan kişiler arasında...
Valla daha yazacağım da mobilden zor oluyor...
Aşık Veysel diyor ya ;
Veysel sapma sağa sola,
Sen Allah tan birlik dile
İkilikten gelir bela.
Dava insanlık davası...

Kalın selametle...

• Beğen
Tepkiler: Harun Erdoğan

Bence arkadaşa 40 kırbaç ceza keselim.

Ya yapmayın Allah aşkına. Kaş yaparken göz çıkarmayalım.

Bence yetkili arkadaşlar konu ile ilgili olmayan kişisel mesajları silerse iyi olur. 6 ay sonra gelip konuyu okuyan kişi bazı kişiler hakkında alakasız ve hatta rencide edici düşünceler uyandırabilecek mesajları görecek.

Hiç gerek yok.

Arkadaslar buyuge saygi kucuge sevgi.
bu haram helal meselesi cok su goturur.
size basimdan gecen bi olayi anlatim ister inanin ister inanmayin.
5 yil once bana miras kalan bi ev vardi camiye bitisik.satiligia cikarttim cami alici oldu..
dernek baskani ve bi tanidigimla geldiler parada anlastik.harman zamani oldugu icin 2 gun sonra
tapuda bulusmak uzere sozlestik.neyse islemi baslattilar ama bi sikintilar var diyemiyolar.ben sigara icmeye
asagi iniyom imzaya cagirirsiniz dedim.neyse sigarayi yaktim yari olmadan dernek baskani geldi.
hazirmi dedim hazir ama dedi.eeee dedim simdi isin koptugu yere geldik.bizim caminin parasi vadelide.
vadeye 3-4 gun var bozdurmasak sonra cekip getirsek dedi haci dayi.haci ben gidiyom is iptal deyince.
Telefon edip vadeyi bozdular elemanin biri parayi cekip getirdi.haciya utanmiyonuz mu caminin
parasini faize yatirmaya deyince .olsun bisey olmaz dedi.
baktim saglam ayakkabi degil bunlar.cikart parayi bi sayim imza sonra dedim.para tamam .
haci dayin daha vade bozuldu su kadar zarar ettik diyo.imzalari attik helallesem demez mi.
ben yine hayret ettim.netice ertesi yil hoca evinide benim sattigimida yikip 3 katli daire yaptirip
kiraya vermisler.
sizce milletten toplayip faize koyup apartman yaptirip kiraya vermek dogru mu?

5 yil once bana miras kalan bi ev vardi camiye bitisik.satiligia cikarttim cami alici oldu..
dernek baskani ve bi tanidigimla geldiler parada anlastik.harman zamani oldugu icin 2 gun sonra
tapuda bulusmak uzere sozlestik.neyse islemi baslattilar ama bi sikintilar var diyemiyolar.ben sigara icmeye
asagi iniyom imzaya cagirirsiniz dedim.neyse sigarayi yaktim yari olmadan dernek baskani geldi.
hazirmi dedim hazir ama dedi.eeee dedim simdi isin koptugu yere geldik.bizim caminin parasi vadelide.
vadeye 3-4 gun var bozdurmasak sonra cekip getirsek dedi haci dayi.haci ben gidiyom is iptal deyince.
Telefon edip vadeyi bozdular elemanin biri parayi cekip getirdi.haciya utanmiyonuz mu caminin
baktim saglam ayakkabi degil bunlar.cikart parayi bi sayim imza sonra dedim.para tamam .
haci dayin daha vade bozuldu su kadar zarar ettik diyo.imzalari attik helallesem demez mi.
ben yine hayret ettim.netice ertesi yil hoca evinide benim sattigimida yikip 3 katli daire yaptirip
kiraya vermisler.

abı nelerı var nelerı bı bılsen :D lafa gelıncede en dogru onlar oluo dımı :D

Hacı Mehmet kardeşim, Harun arkadaş a katılıyorum...
Senin mesajını da okudum "iş olacağına varır "anlamında bir sonuç çıkardım...
Arkadaşlar da hassas davranmışlar, sizde biraz hassas sınız...
Burası fıkıh sitesimi yaklaşımını doğru bulmuyorum...
Çoğunlukla aynı inancı paylaşan Ve aynı amaçlar ile ekonomik faaliyet adımları atan insanlarız...
Tabii ki bu adımların maddi, manevi yansımalarını, varyasyonlarını konuşabiliriz...
Birbirimizi incitme den,kırmadan...
Yoksa hak geçer, hakka inanan kişiler arasında...
Valla daha yazacağım da mobilden zor oluyor...
Aşık Veysel diyor ya ;
Veysel sapma sağa sola,
Sen Allah tan birlik dile
İkilikten gelir bela.
Dava insanlık davası...

Kalın selametle...
Cemal bey ,rica ediyorum benim ilk iletimi ve rahim beyin benim iletimi alıntı yaparak vermiş oldugu cevabı lütfen bi gözden gecirin ve kendinizi benim yerime koyup öyle düşünün.
Benim sitemim ayetle örnek veren arkadaşa degil , ayeti inkar geldigimde yok ama diger vatadaşın beni. İletimi nasıl anladıgı ne yazdıgı.

kiraya vermisler.

Abi sizin hoca sadece parayı değil, hacılığını, hocalığını, ibadetlerini de faize yatırmış :D. Helalini harama dökmüş :D.

Bizim hoca da ava gider, mantara gider, namaz vakitlerini kaçırır, ezanı da kayıttan okuturdu :D. Av sezonunda hocayı camide görmek mümkün değildi :D. Hoca nerede diyoruz tavşana gitti, başka gün soruyoruz bıldırcına gitti, ertesi gün mantara gitti filan :D. Bizim cemaat de zaten hocaya uymaya meyilli, sabahın köründe biz sabah namazına kalktılar sanıyoruz, meğer topluca ava gidiyorlarmış :D.

Burada önemli olan nokta yıllık gelir gider dengesini iyi ayarlamaktan geçiyor. Ziraat Bankası ndan alacağınız kredinin taksitlerini ödeyecek düzeyde geliriniz varsa kullanmak gayet mantıklı bana göre. Yalnız hesabı en kötüye göre iyi bir şekilde yapmak gerekiyor.

Krediye bulaşmayan kimse kalmadı. Biz de dahil bütün akrabalarımın kredi borcu var ve kredi ile kredi kapatmaktan yolun sonunu göremiyoruz. Ev alacağımız zaman dolandırılınca elde avuçta bir şey kalmadı, mecbur kredi çektik. Bizim ailede de herkes haramdan sakınır ama bir süre sonra mecbur krediye girmek zorunda kaldık. Şimdi kurtulmak için uğraşıyoruz. Emekli ikramiyeleri filan ancak kapatabilirlerse kapatırlar. Yani 25-30 senelik çalışmanın ödülü borcu ödemeye gidecek. Yıllardır faizini ödüyoruz, emekli ikramiyesiyle de kredinin kendisini ödeyebileceğiz sonunda.

Haramı helali geçtim. Ben çevremde kredi yüzünden zorluk çeken onlarca insanı gördükten sonra nasıl mantıklı diyeyim? Ziraat olsun veya başka bir şey olsun. Kredinin her türlüsü bana göre mantıksızdır. Kredi sadece bankalar ve büyük işletmeler için mantıklıdır.

Ben tamamen sizi düşündüğüm için mantıksız diyorum. Yoksa en iyi, en teknolojik, en büyük traktörler, arabalar, arsalar sizin olsun mutlu olurum. Ama kredi ile bu mümkün mü? Belki kısa bir süreliğine de olsa kısmen mümkün olur. Süresi bitince kemirmeye başlar. Kredi 1 verir, bir süre sonra 2 götürür. Ben çevremden böyle gördüm. Kimsenin kötülüğüne konuşmuyorum.

O faizsiz, katılım bankası, islami banka falan filan, hepsi hikaye. Faizin ismini de değiştirsen, şeklini de değiştirsen faiz faizdir. Kılıf uydurmaya gerek yok.

Bu devirde insanın eşinden dostundan başka karşılıksız 3 kuruş verecek bir kişi veya kurum daha yoktur. Yeri geliyor insanın kardeşi, annesi, babası bile sırtını dönüyor. Elin adamı ne yapar siz karar verin?

Bu konudaki tavsiyelerinizi merak ediyorum. Hangi şartlarda, nasıl bir kolaylıktan bahsediyorsunuz?

Öncelikle yaşadıklarınıza üzüldüm . Umarım en kısa zamanda her şey istediğiniz gibi olur .

Kredi ülkemizde çok bilinçsiz kullanılıyor bunu sadece tarımsal kredi için değil hemen hemen herkesin cebinde bulunan kredi kartları da dahil tüm krediler için söylüyorum . İnsanların yaptığı en büyük hata nasıl olsa ödenir deyip hesap kitap yapmadan uzun vadeli kredi kullanmak .Tavsiye konusunda ise ben kolay kolay kimseye tavsiye vermem herkesin kendi aklı kendine yeter . Fakat bildiğim tek şey kredi kullanırken en kötü olasılıkları düşünerek kullanılması gerektiğidir .

Olayın dini boyutu çok farklı şuanki dünya düzeninde faiz konusunda haramı gözetmek çok zor.
TV lerde maaş yatar yatmaz bankadan çekin banka kullanmasın diye fetva verenler var. Demezlermi sana banka o kadar yerde şube açmış eleman çalıştırıyor ,sana ankaradan para getirsin ayağına sende uyanıksın parayı hemen cek banka kazanmasın. Üstüne herkes kredi çeksin ödemesin bankayı batıralım nasıl olsa kredi ile günah işliyor.. öyle ya.. :)

Ülkerler bazında olay hiç çıkılacak gibi değil çok şükür ülkemiz borç almıyor artık bildiğim kadarıyla ama alıyor olsa Araplar hayrına bize faizsiz borç verirmi sanmıyorum. Biz imf den para alınca faiziyle öderken ,başka bir ülke bizden borç alacak faizsiz ödeyecek bu mümkün olacak bişey değil gibi.

İnsanoğlu çok garip verdiği parayı görmek bazılarına zor geliyor ki,elinde para olup o parayla alet almak yerine ,param dursun diyip gidip banka kredisi ile uzun vadeli faiz ödeyerek traktör alanlarıda görüyoruz.

Şuanki durum böyle bu durumda dinimize ne kadar uyabilirsek uymalıyız.
Dinden çıkmak gibi aşırıcı sözler söylemek hiç birimizin haddine değil çoğu insan mecburen kredi çekiyor (faiz veriyor) eğer bu durumda dinden çıkılıyorsa Allah ülkemizdekileri affetsin...

Son düzenleme: