Türk Traktör BM 40S & L95 ile ayçiçek ekimi 20.03.2016

Bereketli olsun Süleyman, hiç şaşma yok herhalde, keramet makinada mı?

Teşekkür ederim Ali abi :) Şaşma yok gibi. Biraz makinenin acemiliği oldu üniteler epey ağırmış düzgün bir ekim sağlayana kadar baya ektik. Ama 14 dekar biyeri bozucam yarın ve tekrar ekicem tavşan yemiş. Mahluğunda rızkı var tabi fakat epey yemiş çok boşluk var parselde küçük olunca bozmaya karar verdim bide böyle deneyelim bakalım.

Süleyman maşallah.Güzel dizmiş ayçiçekleri ip gibi kaç günde bu hale geldi ekimden sonra biz ekeli ilk yeri 1 hafta oldu daha çıkmamışlardır tahminimce.1 ay oldu mu?

Alper abi 23 gün kadar oldu sanırsam.

Bereketli olsun.Açtığınız her konuyu okumaktan büyük keyif alıyorum teşekkürler :D

Çok mutlu oldum :D Teşekkür ederim..

Düzgün sıramı dedin [MENTION=55452]islam doğan[/MENTION] bak bak ipleme gör feyz al :D

2016-04-15-1719.jpg

Eveet bugün tavşan yeniği dolayısıyla bir parsel bozmuştum arkadaşlar. Daha öncede eleştirisini yaptığım ve makinada tecrübe ettiğim eksikliği anlattığım gibi bir modifikasyon yaptım, bu da çarçabuk deneme fırsatı vermiş oldu bana. Hızlı ekimde balta perdelerinin görevini yapamayıp karığa daha çabuk toprak düşürdüğünü ve karığın gerekenden evvel örtündüğünü belirtmiştim. Bu tohumun düşüşünde hafif sapmalara neden oluyordu herzaman karık dibine çakmıyordu. Kayda değer bir sapma değil ama neden mükemmel olmasın diyerek çıktım yola sonucu çokta iyi oldu zaten fotolardan anlayacaksınız.

Before :)

2016-04-16-1743.jpg

2016-04-16-1749.jpg

And After :D

2016-04-16-1753.jpg

2016-04-16-1755.jpg

2016-04-16-1758.jpg

2016-04-16-1760.jpg

2016-04-16-1767.jpg

2016-04-16-1770.jpg

2016-04-16-1774.jpg

Veee Sonuç :)

E8d83Z.jpg

2131jA.jpg

BPQP8p.jpg

Marka gözetmeksizin uygulanabilir amaç seri ekim yaparkende hatayı minimuma indirmek. Bizim eski pnömatik makinada da bu uygulama vardı. Bilhassa kepir çamuru içinde biçilmez kaftan. Bu şekilde tıkanma olasılığı oldukça düşük.

Peki neden bunu makinayı üretenler bu şekilde yapmıyor. Müşterinin sonradan tamamlama yapmaması gerekir. Sonuçta fabrikasında AR-GE departmanı var öyle değil mi [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: EROL AKGÜN

Marka gözetmeksizin uygulanabilir amaç seri ekim yaparkende hatayı minimuma indirmek. Bizim eski pnömatik makinada da bu uygulama vardı. Bilhassa kepir çamuru içinde biçilmez kaftan. Bu şekilde tıkanma olasılığı oldukça düşük.

Süleyman ilk makinaların neredeyse tamamında vardı bu uygulama. Mesela Alman hassia'ların ilk gelenleri senin yaptığın gibiydi. Çizi içine toprak düşmesin diye balta yanakları neredeyse çizinin içine kadar indiriyorlardı. Çünkü baltaya dışardan bakınca o boşluklardan toprak dökülecek sanıyordu.

Sonra ne oldu?

Yüksek çözünürlükte izleme teknolojileri çıktı ve Ar-Ge departmanları ekim baltalarının çalışma performanslarını detaylı inceleme fırsatı buldu.

İncelemeler sırasında ortaya çıkan sonuçlardan biri de o yan baltaların aşağı kadar indirilmesinin gereksiz olduğu. Çünkü balta saatte 4 km/saat ve üstüne bir hızla giderken çarptığı toprak çiziden uzaklaşıyor. Yani baltanın yanakları var yada yok hiç bir önemi yok. Toprak zaten uzaklaşma safhasında o sırada. Önemli olan kısım balta ucunun formu.

Şu an Amazon'dan gaspardo'ya hiç bir firma yanakları dibe kadar indirmez, çünkü bi anlamı yok. Senin yaptığın değişiklik sonrası, makina daha önce nasıl ekiyorsa, aynı şekilde ekmer.

Misal Amazone ED:

01c79a3419555483f0e58329433dad22.jpg

Üstüne baltaları bu kadar aşağı indirmek, çizi duvarını sıvayarak sertleşmesine neden olur. Gelişim için istenmeyen bir durum ortaya çıkar.

Yani "şurasını az uzatmak lazım, yoksa çiziye toprak düşer burdan" gibi bir şey değil. Toprak kinetiği diye bir olgu var.

Bu arada balta ayaklar zaten tüm ayak formları içinde tohum dağılımı ve düzgünlüğü bakımından açık ara farkla en iyi ayak formudur. Baltalı gömücü ayakların sunduğu düzgünlük başarısı, bitkinin eşit bir gelişim için ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla. Bundan fazlası gereksiz yani.

Şu araştırmada, ekim ayaklarının (balta, tek disk, çift disk) Mısır ekim performansları var. İlk paragrafı okuman yeterli:

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/akdenizfderg/article/download/5000076706/5000070762

Konuya üzerine düşünmek, denemeler yapmak gerçekten çok güzel birşey. Kendi makinanı geliştirmek üzerine uğraşıyorsun. Her türlü saygı duyarım.

Şu video, kullandığın ayağın (orijinal halinin) performans videosu. Çizi içine ilk toprak düşmesi, baltadan 15 cm sonra gerçekleşiyor.

http://youtu.be/gtHKW4_q5Kc

Süper olmuş süleyman ellerine sağlık mükemmel olmuş benim irtemede yapayım bundan

Mevcut baltaların orijinalliğini bozmamanı tavsiye ederim :)

Peki neden bunu makinayı üretenler bu şekilde yapmıyor. Müşterinin sonradan tamamlama yapmaması gerekir. Sonuçta fabrikasında AR-GE departmanı var öyle değil mi [emoji4]

Mustafa 50 yıldır ekim makinası üreten bir firmanın, gömücü ayaklar üzerine çalışma yapmaması gibi bir ihtimal var mı sence?

Yok.

Bu bir.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazım. Bu iki.

Seninle faklı faklı konularda kaç kez özel ya da genelden sohbet ettik. Yani bir diyaloğumuz var.

Bu soruyu "Yılmaz Abi neden baltaları böyle yapmıyorsunuz?" Diye sor. Canım kurban. Binlerce kişiye yardım ettim bu sitede, sana da ederim. Uzun uzun yazarım nedenini. Yeter ki öğrenmek iste.

Ama bu soruyu, "Ar-Ge'si yok mu bunların", diye sorarsan, burda başka bir amaç, bir art niyet vardır.

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum Mustafa:

Senin gayen ne?

• Beğen
Tepkiler: Arslanlar 5070
Süleyman ilk makinaların neredeyse tamamında vardı bu uygulama. Mesela Alman hassia'ların ilk gelenleri senin yaptığın gibiydi. Çizi içine toprak düşmesin diye balta yanakları neredeyse çizinin içine kadar indiriyorlardı. Çünkü baltaya dışardan bakınca o boşluklardan toprak dökülecek sanıyordu.

Sonra ne oldu?

Yüksek çözünürlükte izleme teknolojileri çıktı ve Ar-Ge departmanları ekim baltalarının çalışma performanslarını detaylı inceleme fırsatı buldu.

İncelemeler sırasında ortaya çıkan sonuçlardan biri de o yan baltaların aşağı kadar indirilmesinin gereksiz olduğu. Çünkü balta saatte 4 km/saat ve üstüne bir hızla giderken çarptığı toprak çiziden uzaklaşıyor. Yani baltanın yanakları var yada yok hiç bir önemi yok. Toprak zaten uzaklaşma safhasında o sırada. Önemli olan kısım balta ucunun formu.

Şu an Amazon'dan gaspardo'ya hiç bir firma yanakları dibe kadar indirmez, çünkü bi anlamı yok. Senin yaptığın değişiklik sonrası, makina daha önce nasıl ekiyorsa, aynı şekilde ekmer.

Misal Amazone ED:

01c79a3419555483f0e58329433dad22.jpg

Üstüne baltaları bu kadar aşağı indirmek, çizi duvarını sıvayarak sertleşmesine neden olur. Gelişim için istenmeyen bir durum ortaya çıkar.

Yani "şurasını az uzatmak lazım, yoksa çiziye toprak düşer burdan" gibi bir şey değil. Toprak kinetiği diye bir olgu var.

Bu arada balta ayaklar zaten tüm ayak formları içinde tohum dağılımı ve düzgünlüğü bakımından açık ara farkla en iyi ayak formudur. Baltalı gömücü ayakların sunduğu düzgünlük başarısı, bitkinin eşit bir gelişim için ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla. Bundan fazlası gereksiz yani.

Şu araştırmada, ekim ayaklarının (balta, tek disk, çift disk) Mısır ekim performansları var. İlk paragrafı okuman yeterli:

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/akdenizfderg/article/download/5000076706/5000070762

Konuya üzerine düşünmek, denemeler yapmak gerçekten çok güzel birşey. Kendi makinanı geliştirmek üzerine uğraşıyorsun. Her türlü saygı duyarım.

Şu video, kullandığın ayağın (orijinal halinin) performans videosu. Çizi içine ilk toprak düşmesi, baltadan 15 cm sonra gerçekleşiyor.

http://youtu.be/gtHKW4_q5Kc

Mevcut baltaların orijinalliğini bozmamanı tavsiye ederim :)

Yılmaz abi bozduğum yer ile beraber 400 dekara yakın yer ektim bu makinayla çok katılmıyorum. En baştan başlıycak olursak Hassia ile eken bir komuşumun çıkışı çok güzel olmuştu söylemenle hatırladığım bir mevzu oldu. Denk gelirsede Hassia ekim sonrası bitki durumunu çekerim şuan köyde değilim.

Fazla yüksek teknolojiye gerek yok standart bir cep telefonu kamerası ile yatağı görmek mümkün. En iyi mühendis çiftçidir topraktan yetişme olduğun için bunu en iyi sen biliyorsun :) Duyduğum ilgiye gösterdiğin hassasiyetede teşekkür ederim.

Balta perdesi yada yanağı her neyse baltanın yatak açan uç kısmıyla eğer uyumsuzsa tohum düşene kadar yatak yanaklardan erken gelen toprakla kapanabiliyor bu da tohumu dibe çakmayı zorlaştırabiliyor. Yani esasında önemli olan tohumun düşme mesafesinide bu hesaba katmak gerek hepsi uyumlu olmak zorunda. Toprağın yapısı ve tav durumuda bu konuda ayrıca önemli.

Baltanın yatak açarken çiziden uzaklaştırdığı toprak baltanın yanaklarının sonuna doğru aero etkisiyle tekrardan çiziye doluyor, üzerine toprak örtücülerde baskı tekerlerğinden evvel son rötüşü yapıyor. Sondan 3. fotoğrafta görüldüğü gibi henüz tohum yatağı örtücülere gelmeden kapanmaya başlamasıda bunun özeti. Hızlı bir görüntüde aynı görsele rastlanmayabilir. Eğerki balta yanağından erken toprak kaçarsa bu gellikle tohumu dibe değil baltanın kenar duvarına yapışmakla sonuç buluyor. Bunu da toprak yapısı kesinkez belirliyor. Bu tohum şansı varsa sıradan biraz yamukta olsa çimleniyor eğer şansı yok havalı kaldıysa çimlenmiyor.

Gösterdiğin Amazone ED modeline gelirsek.. Eğer dikkat edersen tohum, baltanın açtığı ize çok yakın noktadan düşüyor Amazone'un mühendisliği tartışılamaz. Hani balta ucunun derinliği ve balta yanağının uzunluk uyumuyla tohumun düşme mesafesi uyumlu olmalı. Amazone balta perdesini balta yatak açıcısına çok yakın bir mesafe kalana kadar uzatmayabilir tohum düşme mesafesiyle balta entegrasyonunun mükemmelliğinden kaynaklanıyor. Tohum nekadar yukarıdan düşerse balta yanaklarının durumu tohum için okadar önem arz ediyor. Yeriniz kepirse ve ağırsa ekim sonrası üstüne bir tırmık çekerek uyguladığınız baskıyla çizi duvarında sıvışmayla oluşan etkinin önüne geçebilirsiniz. Gaspardo'ya gelirsek aklık yada kuru toprakta iyi ama ağır kepirde 10 metrede tıkayacağıma garanti veririm.

Yılmaz abi küreyiciler en üst pozisyonda video ufalanmış kaba toprakta baltanın çalışma prensibini içeriyor gibi bu şekilde bitkinin derinden köklenmesi ya da hepsinin aynı noktadan çıkış yapması biraz zor diye düşünüyorum. Birdahaki denemende kamerayı baltanın tam arkasına koyup içinide bir şekilde ucuz yoldan led ile aydınlatıp açtığı izi ve tohumun düştüğü noktayıda çekersen sevinirim daha detaylı olur bende o imkan yok denenecek yer de kalmadı.

• Beğen
Tepkiler: LORD59
Mustafa 50 yıldır ekim makinası üreten bir firmanın, gömücü ayaklar üzerine çalışma yapmaması gibi bir ihtimal var mı sence?

Yok.

Bu bir.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazım. Bu iki.

Seninle faklı faklı konularda kaç kez özel ya da genelden sohbet ettik. Yani bir diyaloğumuz var.

Bu soruyu "Yılmaz Abi neden baltaları böyle yapmıyorsunuz?" Diye sor. Canım kurban. Binlerce kişiye yardım ettim bu sitede, sana da ederim. Uzun uzun yazarım nedenini. Yeter ki öğrenmek iste.

Ama bu soruyu, "Ar-Ge'si yok mu bunların", diye sorarsan, burda başka bir amaç, bir art niyet vardır.

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum Mustafa:

Senin gayen ne?

Yılmaz abiciğim kötü bir amacım yok. Benim dediğim müşteri bu şekilde o ayaklara ekleme yapıyorsa. Yaptığı bu ekleme sonucunda da orjinal ayaklardan daha iyi bir performans elde ediyorsa o zaman ne olacak. Bu durumun bir sorumlusu olmalı. Bu işi Ar-ge'cilerin müşteriden daha iyi bilmesi gerekir.

Ha tamam belkide bu detay önemsenmemiş olabilir. Her toprak tipinede orjinal balta uyum sağlamayabilir. Bu seferde müşterinin toprağına uygun balta olması gerekli. Bu konu hakkında İrtem'in çalışması elbetteki vardır. Belkide bu eklemeye gerek yoktur. Her iki durum içinde müşterinin bilgilendirilmesi sağlanmalıdır. Gerekirse her iki balta da müşterinin huzurunda denenmelidir.

Sonuçta İrtem bu işi para kazanmak için yapıyorsa ürünlerini satın alan çiftçilerde bu ürünlerden para kazanmalı ki karşılıklı memnuniyet olsun ticaret çarkı dönsün bir alan birdaha alsın.

Suleyman yeni makinen hayirli olsun, ben de önümüzdeki sezon yenileyecegim makineyi, gubrr sandiksiz, micro gubre tertibatli olarak.
Balta konusuna gelirsek benim de irtemin baltalari senin bu duzenledigin sekilde. Senelerdir bu sekilde ediyoruz, memnunuz ;)

Düzgün sıramı dedin [MENTION=55452]islam doğan[/MENTION] bak bak ipleme gör feyz al :D

Ekli dosyayı görüntüle 10315

Eveet bugün tavşan yeniği dolayısıyla bir parsel bozmuştum arkadaşlar. Daha öncede eleştirisini yaptığım ve makinada tecrübe ettiğim eksikliği anlattığım gibi bir modifikasyon yaptım, bu da çarçabuk deneme fırsatı vermiş oldu bana. Hızlı ekimde balta perdelerinin görevini yapamayıp karığa daha çabuk toprak düşürdüğünü ve karığın gerekenden evvel örtündüğünü belirtmiştim. Bu tohumun düşüşünde hafif sapmalara neden oluyordu herzaman karık dibine çakmıyordu. Kayda değer bir sapma değil ama neden mükemmel olmasın diyerek çıktım yola sonucu çokta iyi oldu zaten fotolardan anlayacaksınız.

Before :)

Ekli dosyayı görüntüle 10321

Ekli dosyayı görüntüle 10322

And After :D

Ekli dosyayı görüntüle 10327

Ekli dosyayı görüntüle 10328

Ekli dosyayı görüntüle 10329

Ekli dosyayı görüntüle 10330

Ekli dosyayı görüntüle 10331

Ekli dosyayı görüntüle 10332

Ekli dosyayı görüntüle 10333

Veee Sonuç :)

E8d83Z.jpg

2131jA.jpg

BPQP8p.jpg

Geçen gün birileri ezber bozan zincirden falan bahsetmişti sanırsam :D Zincir görün hemde kopmayan zincir bu . Gazastrocular bile şaşırdı bunları görünce :D

Resimler ve ekler

• 20160421_122550.jpg
    20160421_122550.jpg
    9.7 MB · Görüntüleme: 85
  • 20160421_122604.jpg
    20160421_122604.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 109
  • 20160421_122640.jpg
    20160421_122640.jpg
    5.6 MB · Görüntüleme: 118
  • 20160421_122616.jpg
    20160421_122616.jpg