Merdane,Vinç ve Tapan Yapımı [Part1](M.c.Y)

elimizdeki atık yanık yağların değerlendirmek ve suyun metale vereceği paslanma zararı engellemek adına Uçak tekerlekli silindirimizde yanık yağ dolu :D
Abi paslanma konusunda haklısın ama hesaplarıma göre 400 litre falan alıyor bizim o kadar yağ bulmamız sorun :) Yıllık 20 litre falan birikse anca birer kez anca değişiyor yağları

elinize sağlık. vinçten bizde yapmayı düşünüyoruz pistonlu yapacağız ama biz sizinki düz heralde. vinçle ilgili foto var mı.
Vinç bizmkide pistonlu olacak eğer çizim resmine dikkatli bakarsanız üst bomun üstünde ve altında piston yerleri var pistonun biri indirip kaldırmak için biride ikinci bomu çıkartmak için olacak hafta içi okul olduğu için hafta sonu sadece silindiri yapabildik bu haftasonuda tapanı yaparız düşüncesindeyim 2. hafta sonu anca yaparız vinci oda bir aksilik olmazsa

Elinize emeğinize sağlık.
Artık ekipmanı kendimiz yapacağız artık ne edelim :)
Abi elimizden geldiğince yapmamız lazım aslında :)

tebrikler...
eline sağlık inşallah iyi sonuç alırsın..

bakalım ortaya nasıl bişeyler çıkacak..
bende şuan çizele merdane yapıyorum bittimi paylaşırım.
İnş. Yusuf abi :) o merdaneden bizede lazım aslında paylaşımı bekliyorum :)

gercekten yurekten tebrık ederım benım aklımda olan dusunceyı uygulamıssınız ben de allah nasıp ederse 6 ayda yapmaya baslayacagım elınızdekı de bana ornek teskıl edecek ınsallah ona gore yaparım gercekten cok guzel olmus bıtınce de bıtmıs resımlerını atarsanız daha detaylı gormus oluruz ben boru yu bıraz ufak tutup ıcıne beton dokmeyı dusunmustum agır mı olur sızce

benım eklemek ıstıdıgım traktore baglantı yerlerı tarla durumundan yol durumuna gectıgınde yanı kolları havaya kaldırdıgında o kısım saglam oldumu malum bızım yollarımız kotu ustune tarladan baska bır tarlaya gecerken zıplama durumunda falan kaynak yerlerınden kopma durumu olabılır dıye dusundum o kısımı bıraz daha saglamlastırabılırısın
Abi inş. fotoğrafların devamı gelecek :) o dediğin yerler pek sağlam olmadı gibi ben onları 10 cm eninde yaptım yani profil boyunda onun yerine 15 cm olup 2.5 cm üsten 2.5 cm altan olmak üzere profile girse idi daha sağlam olurdu düşüncesindeyim artık kullanım gösterecek bakalım :)

Güzel iş tebrik ederim. Esasen bu tarz paylaşımlarla daha verimli bir platform olucağımıza inanıyorum

Foruma "garaj" bölümü açılıp "nasıl yaptım" ve "nasıl yaparım" alt başlıkları olursa daha verimli bilgi paylaşımı olacaktır.
Abi aslında dediğin gibi açılsa iyi olur bende bu konuyu açarken nereye açsam diye terettütde kaldım

Siz buÇizim programi biliyormusunuz veya kullanması Kolay mı Bende Oğrenmek istiyorum da ?
Çizim programını bu sene bu aletleri çizmek için öğrendim google sketch up diye bir program youtubeden falan eğitim videolarını bulup öğrenebilirsiniz fakat kesim yaptıracağınız zaman falan autocad kullanıyorlar o yüzdem autocad öğrenseniz daha iyi olur.Ama autocad ve solidworksu denemiş biri olarak bu google sketch up en kolayı diyebilirim

başarın daim olsun, güzel iş çıkacağa benziyor...
İnş. çıkar abi :)

merdanedaen sonra tapana neden ihtiyaç duydunuz bu arada hayırlı olsun
Sağolasın kardeşim şuan tapanı niye kullanacağımızı bende bilmiyorum :)

Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Yapmayı düşünenler için faydalı olacaktır. Aslında gündeme getirip bir DIY(Do It Yourself) yani kendin yap bölümü açsak iyi olacak gibi. Güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Diğer arkadaşlarımızda örnek olacak şeyler var. Kimisi ekipman bakımından, kimisi garaj vb. bakımından, kimisi çevre düzenlemesi bakımından veya eski malzemeleri değerlendirme bakımından faydalı şeyler oluyor. Bunları da bir noktada toplamak iyi olacaktır. Benimde geçen seneden beri yaptığımız bu tarz çalışmaları içeren bir konu açma düşüncem var. Yapmayı düşünenlere fikir verecek ve örnek teşkil edecek şeyler içeriyor. Ama baya şey yaptık ve hâla yapmaktayız. O yüzden bitmesini bekliyorum bakalım...
Evet Erkan abi haklısın öyle bir bölüm açılmalı bende mesela forumdan gaza gelip başladım bu işe :) :)
Paylaşımları bekliyorum

merdane sisteminin arka tarafına tekerlek takıp hidrolik lifle indirme ve kaldirma yapılır elinize sağlık güzel çalışma
Daha genişler için düşünülebilir aslında o sistem ama ben gerek görmedim :)

Elinize sağlık gayet güzel olacağa benziyor.. Forumda çok yetenekli arkadaşlar var güzel şeyler çıkıyor.. Forumda garaj bölümü olursa harbiden iyi olur..

Haylı uğurlu olsun bunları bizimle paylaştığınız için teşekkürler, yeni bilgiler bekliyoruz
İnş. gelecek :)

Yorum ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim :)

Eline sağlık Murat güzel çalışma olmuş. Ekipman bağlantı yerlerini şöyle yapabilirsin hem sabit olmaz hemde düz kaynaktan daha sağlam olur.

10 12 mm levhayı önce plazmada deliklerini açtırıp daha sonra U şeklinde büktür arka tatafına da 4 delikli bi levha kestir. profili bu iki levhanın arasına geçirip iki levhayı 4 vida ile birbirine bağla ;)

Resimler ve ekler

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    230 KB · Görüntüleme: 118
Eline sağlık Murat güzel çalışma olmuş. Ekipman bağlantı yerlerini şöyle yapabilirsin hem sabit olmaz hemde düz kaynaktan daha sağlam olur.

10 12 mm levhayı önce plazmada deliklerini açtırıp daha sonra U şeklinde büktür arka tatafına da 4 delikli bi levha kestir. profili bu iki levhanın arasına geçirip iki levhayı 4 vida ile birbirine bağla ;)
Abi artık ileriki projelere :)U yaptırıp kaynatsak yine şimdikinden sağlam olur :)
Güzel çalışmalar, devamını bekliyoruz
İnş. gelecek abi :)

Hay maşallah Murat kardeşim kolay gelsin :) Erkan bu konuda haklı foruma derhal DIY bölümü açılmalı yeni ve yaratıcı fikirler ortaya atıp sunmak için heveslendirici olacaktır.
Abi moderatörler sizlersiniz :) yapın bişeyler

Maşallah ustalik müthiş eline sağlık
Yok abi ustalık fazla yok yaptığımız kaynakları falan pek beğenmiyorum :)

SU'yu kullananları görmek çok güzel. Çizim yapıyor olmanız iyi maharet. Hesap kitap yaparken ortaya çıkıyor değil mi?
Abi ben alacağım demirleri kafadan yapsam muhakkak eksikler fazlara olurdu ama çizime göre yapınca sorun olmadı.

Cok basarili olmus. Tebrikler.
Teşekkür ederim

Bu görüntüleri seyrederken Kadriye Latifova dinlenir.(Meraklılarına: Kendisi Bulgaristan Türküdür. Bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Oğlu Bulgaristan Kültür Bakanlığı yapmıştır.) https://www.youtube.com/watch?v=vGGxn_7ocwo
:)

cok güzel bır calısma olmus. benım gıbı forumda bircok arkadasımıza ılham ve cesaret verdınız. basarılarınızın devamını dılıyorumm
Birilerine ön ayak olduysam ne mutlu bana :)

Yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Tebrik ederim, eline sağlık güzel çalışma olmuş
Aramızda böyle yeteneklerin olması sevindirici. [MENTION=6]alipasalierkan[/MENTION] ve [MENTION=51323]DuSTeRo[/MENTION] arkadaşların bahsettiği DIY bölümü de açılırsa bu tip çalışmalarda bizlere ilham kaynağı olur.