+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Birlikler kapatılsın mı?  ALİ EKBER YILDIRIM  Hayvancılık sektöründe krize neden olan destek ödemelerini dün yazdık. Beklendiği gibi üretici dostlarımızdan çok tepki geldi.Üreticilerle diyalogu güçlü bir gazeteci olarak bu şikayetleri,eleştirileri biliyoruz. Zaman zaman bunları yazılarda dile getiriyoruz.Fakat, durum sadece hayvancılık desteklerinin üreticiye doğrudan ödenmesi veya birlikler üzerinden ödenmesi değil. Hizmet veren birliklerin devre dışı kalması söz konusu.
  Birlikler devletin bir kurumu değil, üreticinin örgütü. Yöneticilerini de üretici ortakları seçiyor. Yanlış yapan, haksız kazanç elde eden yöneticilere hesap sormak, seçimlerde cezalandırmak, hatta yargı yoluyla hesap sormak üreticilerin elinde
  .
  Yanlış yapan yöneticilerin varlığını herkes kabul ediyor. Fakat, yanlış yapan yöneticilerin faturasını sektöre kesmek ne kadar doğru? Birliklerin kapanması mı isteniyor?
  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri’nin ve diğer birliklerin veya üretici için çalışan kooperatiflerin olmadığını düşünün. Kayıtları kim tutacak? Hayvan ıslahını kim yapacak? Yem ve diğer girdileri daha uygun fiyata kim sağlayacak? Veterinerlik hizmetlerini kim verecek? Üreticinin sütüne, damızlık hayvanına kim sahip çıkacak?

  Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için birliklerin, kooperatiflerin varlığı çok önemli. Büyük işletmelerin bu örgütlere yok. Kendi veteriner hekimini çalıştırır. Çok miktarda yem ve ilaç aldığı için uygun fiyata temin edebilir. Sütünü daha iyi fiyata satabilir. Fakat, küçük ve orta ölçekli işletmeler için kooperatifler ve hizmet veren birlikler vazgeçilmez örgütlerdir.

  Hiçbir hizmet vermeden çiftçiden para kesen örgütlerin varlığı da bir gerçektir. Hizmet verenle vermeyenin mutlaka ayırt edilmeli. Çiftçinin sırtından para kazanan ve çiftçiye hiç bir hizmeti olmayan örgütler mutlaka ayıklanmalı. Fakat, çiftçiye her türlü hizmeti sağlayan, yem tedarik eden,kaliteli süt üretilmesine katkı sağlayan, verimliliği artıran, veterinerlik hizmetini piyasa koşullarından daha uygun fiyata veren hizmet birlikleri ve kooperatifler daha da güçlendirilmeli. Üreticiler de bu örgütlerde yer alarak gücünü birleştirmeli.

  Hayvancılık sektörü her geçen gün daha büyük krizlerle karşı karşıya kalıyor. İthalat lobisi yerli üretimi bitirmek için elinden geleni yapıyor. Bugün arz fazlası çiğ süte pazar bulunamazsa fiyatlar daha da düşecek ve bir çok üretici piyasadan çekilmek zorunda kalacak.
  Et üretimi yerine 2010’dan bu yana ithalat yapıldığı için besiciler üretimden çekilmek zorunda kalıyor. Üreticilerin daha güçlü olması gereken böyle bir dönemde örgütü ile karşı karşıya gelmesi birilerinin ekmeğine yağ sürecektir.

  Kaldı ki, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hayvancılık desteklerinin ödenmesi konusunda bir değişiklik yapmadan önce üretici örgütleriyle,üreticilerle konuşarak öncelikle bir durum tespiti yapması gerekirdi. Birliklerin üreticiye verdiği hizmetler, bu hizmetler karşılığında alınan ücretler, üreticinin biriken borçları, aidatlar, ıslah çalışmaları ve diğer konular masaya yatırılarak tek tek ele alındıktan sonra belli bir süre vererek uygulanacak yöntem belirlenebilirdi. Yıllardır devam eden sistemi bir talimatla değiştirince içinden çıkılmaz bir kriz yaratılmış oldu.

  Karar alınmadan önce bir etki analizi yapılmalıydı. Ayrıca, karar alınırken iyi ile kötüyü, olumlu ile olumsuzu, hizmet verenle vermeyeni ayırmak gerekir. Yanlış yapan bir kaç birlik için ülke genelindeki tüm birlikleri,örgütleri gözden çıkarmak, hayvancılığı gözden çıkarmak demektir.
  Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri’nin Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü çok önemli projeler var. Bu projeler ne olacak?

  Son olarak en çok tartışılan ve üreticilerin isyan ettiği kesintilere bakalım. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri’nin yaptığı iki tür kesinti var. Bunlardan birisi resmi kesintilerdir.Diğeri ise hizmet kesintileri.
  Resmi kesintiler arasında yüzde 2 gelir vergisi var. Bu kesinti devlete ödeniyor. Üretici desteği doğrudan veya başka kurumdan alsa yüzde 2 kesiliyor. Buzağı,anaç hayvan ve süt desteği için dosya parası kesiliyor. Bu kesinti Tarım İl müdürlüğüne ödeniyor. Birliğe üye olsanız da olmasanız da bu kesinti yapılıyor. Islah bedeli, inek başına yıllık 50 litre süt bedeli olarak alınıyor. Bir başka resmi kesinti aidat.Birlik üyesi olanlar aidat ödemek zorunda. Bu her örgütte,her dernekte var. Örneğin bizim İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yıllık aidatı 24 lira. Damızlık birliklerine üye olanların ödediği aidat yıllık 10 lira.
  Hizmet tahsilatlarına gelince; burada bir zorunluluk yok. Aldığınız hizmet karşılığında para ödersiniz veya alacağınız destekten tahsil edilir. Yem alıyorsanız parasını ödersiniz. Suni tohumlama yaptırırsanız, veterinerlik hizmeti alırsanız, hayvanınıza küpe taktırırsanız bunun bir bedeli var. Peşin para ile alırsanız desteğinizden kesinti yapılmaz. Veresiye alıyorsanız birlik bunu alacağınız destekten kesiyor. Bu hizmeti birlikten değil de piyasadan alırsanız onlarda para alır.Kimse bedavaya bu hizmeti vermiyor. Bakkaldan ay boyunca veresiye alışveriş yapıp ay sonunda bakkala bu parayı niye alıyorsun denilebilir mi?
  Özetle, sistemde ciddi bir sıkıntı var. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hayvancılık desteklerini üreticiye doğrudan ödemesi kararı üreticinin ve birliklerin görüşleri, yararları doğrultusunda gözden geçirilerek yeniden düzenlemeye ihtiyaç var.

  ismaila, YUSUFTUYLUOGLU teşekkür etti.

 2. #2
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,109
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Birlikler kapatılsın mı?  Bende bilecik süt üreticileri birliğinde çalışıyorum bu konu hakkında yazılanlar güzel.Damızlık birliğine üye olan da süt birliğine üye olanda süt ve anaç sığır desteği alabiliyor o zaman iki tane örgütün olmasının sebebi ne madem ikiside olacak damızlık birliği sadece hayvan ıslahı,küpeleme vs işleri yapsın süt birliğide süt kayıtlarını tutup veterinerlik hizmetleri,kaliteli süt zinciri oluşturabilmek için çalışmalarını yapsın.o kadar birlik var ki çiftçiler adlarını karıştırarak yanlış adrese geliyor inanın.Sırf bilecik için ; Süt birliği,damızlık birliği,Koyun keçi yetiştiricileri birliği,arı yetiştiricileri birliği,Kozabirliği dahada sayarsak tarım kredi kooperatifi,Pancar ekicileri kooperatifi,Ziraat odası vs.vs saymakla bitmeyen örgüt dolu ama hiç birinde de örnek teşkil edebilecek bir faaliyet yok.
  Yani diyeceğim o ki güzel bir düzenleme gelmesi lazım devletde o yolda ilerliyo ama işin sonu iyi mi olur kötü mü bilmem çaresiz öylece bekliyoruz.

 3. #3
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,785
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Birlikler kapatılsın mı?  diğerleriyle pek işim olmuyor bilmem ama;

  Ziraat odalarının çiftçinin sırtında ağır bir yük olduğunu
  düşünüyorum..
  kendimi bildim bileli para ödüyorum.
  bi yarar görmedim..
  ne işe yaradığını anlamadım..
  çalışan ziraat odaları vardır belki ama yüzde 5'ten
  fazla bir oran olduğunuda düşünmüyorum.
  kaç kez yıllık bilanço istedim..
  terslediler..
  Başkanlık seçim yarışması hararetli olan heryer...
  benim için sahtedir,yararlanmak içindir..
  hiç hizmet verme yarışına giren başkan adayı
  görmedim...
  gelen nasıl yerim derdinde..
  yarış bunun için...
  aidat olmayan ziraat odası açılsın...
  1 tane başkan adayı bulamazsınız..
  o yüzden kalksın ziraat odaları..

 4. #4
  aşkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16 Şubat 2010
  Yaş
  26
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Birlikler kapatılsın mı?  10 lira değil aidat 100 lira ali ekber yıldırım hangi birlikte 10 lira acaba

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2015
  Şehir
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  44
  Mesajlar
  48
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Birlikler kapatılsın mı?  Odalar rant kapisi (arpalik) olmaktan ciksin kimse baskanlik icin ugrasmaz.
  simdi hangi baskana sorsan yaptiklarini anlatiyor.ama bizim gordugumuz bi faaliyet yok
  gubre- mazot-tohum satisi yok.
  ilgi alaka destek yok.
  sordugun veya danistigin konularda benim ki kadar bilgi yok.
  ama aidata gelince zamli tarife var.
  vatan millet sakarya diyerek olmadi olmiycakta.
  citfcinin cikarina siz hizmet etmezseniz mimarlar odasi mi hizmet etcek.

  YUSUFTUYLUOGLU teşekkür etti.

 6. #6
  ali ceyhan koşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04 Ağustos 2011
  Şehir
  bandırma
  Yaş
  26
  Mesajlar
  191
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Birlikler kapatılsın mı?  Kizilaya baskan olmak yarisanlar yok nerde rant orada calismayi sevmeyen makam araci pesinde kosmayi seven butun kurnazlar odalarin birliklerin tepesine coreklenmis ama suc kimde tabikide bizlerde igneyi kendimize batirmadan cuvaldizi baskasina batirmak ne kadar sonuc verir bunlar yonetimlerde olanlar kucuk bir koy kooperatifinde dahi 4×4 makam araci var ayranimiz yok icmeye tahtirevanla gideriz s........maya hesabi

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  22 Şubat 2016
  Şehir
  BİLECİK
  Mesajlar
  749
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Birlikler kapatılsın mı?  Kapatılmasın ama daha fonksiyonel hale getirilsin ve getirilebilir. Damızlık birliği damızlık olabilecek hayvanları takip etsin. Bazı çiftçiler sadece damızlığa yoğunlaşsın. Bu damızlık birlikleri elindeki süt, meme, bacak vb. performansı düşük dişi hayvanları, süratle etçi ırklarla tohumlayıp, hem kesilmesinden kurtarsın, hem bu konuda hükümete proje sunup, baskı yapsın. Süt birlikleri de süt işine yoğunlaşsın. Sütün protein, yağ, kazein vb. oranına göre fiyatlandırılması için uğraşsın. Süt üreticisini ezdirmesin. Gerekirse, Sanayiciyle birleşip dev parakende zincirlerine baskı yapsın. gerekirse de şarküteri zinciri kursunlar

 8. #8
  ParaMiliter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Şubat 2014
  Şehir
  %100 Türk
  Yaş
  35
  Mesajlar
  547
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Birlikler kapatılsın mı?  Kapatılsın hepsi.
  alayı siyasete bulaşmış.
  - il genel meclisi üyesi olur muyum
  - belediye meclis üyesi yaparlar mı?
  - milletvekili adayı gösterirler mi?
  - partinin yönetim kuruluna, delege listesine girebilir miyim?
  hep bunlarla uğraşıyorlar, çiftçiyle alakaları yok...
  hükümetin her yaptığına bir güzelleme, bir destek ki... sorma gitsin...
  dillerini çok iyi kullanıyorlar
  ( 1- konuşmak için 2- yalamak için )

  ne süt üreticileri, ne et üreticileri ne damızlık üreticileri hiç birine güvenmiyorum...
  kooperatiflere gelirsek..... süte su katıp, parasını kendisine veya arkadaşlarına yazanlar var... o ayrı bahis...

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status