uygun pulluk

arkadaslar merhaba konu formda cogu kez sorulmus ama cok kararsız kaldık 1 senedir nerdeyse dusunuyoruz 2013 td75 ıcın 4/13 ünlümü 5/12 alplermi uygundur toprak yapısı taşlı sert kurak toprak.

Çizi dışı pulluklar hariç bütün pullukların kulak inc ölçüleri traktör arka lastiği inc ölçüsü ile aynı olması gerekir, kulak sayısı ise traktörün ve toprağın durumuna bağlıdır.
Örnek; 16.9/30 lastik ölçüsüne sahip traktöre 16 inc, 14.9/30 lastik ölçüsüne sahip traktöre 14 inc takılır. Ben dahil hemen hemen hiç kimse uymasa da, Avrupa da durum böyledir,

4/13 ve 5/12 aynı yeri götürmez...
arada 20 cm fark eder..
4x13x2.54=132.8 cm.
5x12x2.54=152.4 cm
ben yine derimki 4/12 o traktör için en ideali..
Çok güzel tanımladin abi :) bakalım artik Peder in aklına hangisi yatarsa

Ünlü için pek sağlam değil diyorlar
4 lü 14lüde düşün derim. Ünlü marka. Genede sen bilirsin. Yusuf abide çok güzel anlatmış zaten..
4/14 hiç denemedik aslında çevredede kullanani yok gibi bizim burasi çok taşlı ama 14 lu yormwzmi?
Çizi dışı pulluklar hariç bütün pullukların kulak inc ölçüleri traktör arka lastiği inc ölçüsü ile aynı olması gerekir, kulak sayısı ise traktörün ve toprağın durumuna bağlıdır.
Örnek; 16.9/30 lastik ölçüsüne sahip traktöre 16 inc, 14.9/30 lastik ölçüsüne sahip traktöre 14 inc takılır. Ben dahil hemen hemen hiç kimse uymasa da, Avrupa da durum böyledir,

Bizim ülkede standart yoktur ki makina neyi çekerse onu takarlar :)

aynen öyledir

4 lü 12 bence büyük bile gelmesi lazım nasıl çekiyor 75 lik onu. 85 beygirlik JD 5715 kullanıyorum yeri geliyor b2 ye düştüğüm oluyor.

Resimler ve ekler

• IMG_4881.JPG
    IMG_4881.JPG
    3 MB · Görüntüleme: 67
Bizim buralarda herkes 75 bgye 14lü kullanır. Çok nadirdir farklı kullanan. Yormaz sanırım arası açık olduğu için dahada rahat gidebilir
Bizim buralarda 14 lu kulak kullanan yok 4/13 ve 5/12 yi denedik ikisindede farklılık gostermedi
Bizim orda ancak 3-14 çekebilir
Çokmu ağır sizin oranın toprağı?
4 lü 12 bence büyük bile gelmesi lazım nasıl çekiyor 75 lik onu. 85 beygirlik JD 5715 kullanıyorum yeri geliyor b2 ye düştüğüm oluyor.

Bizim buranin topragida sert taşlı 5/12 yide aynı vites aynı devirle çekti ben şaşırdım açıkçası denedikten sonra fikrimiz değişti zaten