TÜMOSAN KENDİNİ NEDEN GELİŞTİREMİYOR???

Erkunt'un koportasi kabini haric her yeri ithal geliyor. E oyle olduktan sonra onu herkes yapar. Tumosan herseyi kendi gelistirmeye calisiyor. Bu ar-ge isleride acayip butce gerektiren isler. Oyle pat diye yapilacak isler degil.

Teknoloji konusunda haklisin 1980 lerin teknolojisini yeni diye tanitiyorlar. Bizim ciftcilerimizde yeni diye aliyorlar. Bu ulkede cherry farmtrac satildi. Bizim bir kalite standardimiz bile yok. Ne gelirse aliyoruz rast gele. Baktigimiz tek sey var o da fiyati.

Git bayilere bak en kotu traktorler nasil peynir ekmek gibi satiliyor. Cok bilincsiz insanlarimiz var. Durum boyle olduktan sonra neden firmalar yeni urun cikartsin. İsleri tikirinda adamlarin

Mustafa kardeşim güzel bir yorum yazmışın fakat,
Erkunt döküm firması olarak kısaca diyeyim carraro ve zf firmalarına döküm ve hidroilk kaldırıcı veriyor dahası da ve onlardan şanzuman olarak sadece carrarodan vites kutusu geliyor artı diferansiyel. ZF tamamen erkuntta üretiliyor veya Türkiyedeki dişli aks üretim yerlerinde ve erkuntta birleşiyor.
Traktör işine girmeden önce döküm ve erkunt hidrolik kaldırıcı yapan bir firma idi ve bir çok markada bunu hala da kullanıyor gerek zf gerek carraroya hem burdaki modeller için gerekse ihracat yönelik üretime devam.

2014 yılından itibaren kendi ön dişli kutusunu ve kabininide fabrikasında üretiyor ve bütün hakları erkunta ait yani istediği anda değişim yapar.
Ve Türkiyenin ar-ge merkezi seçildi şimdi kendi için bazı model gelişim çalışmaları da var bunun yeri değil şimdi.

Haklısında en çok dökümü patlayan ortadan bölünme rekorları elinde. yakıtı ve çekişi iyi bu tamamda. Garantili traktör bölünüyor fabrika garantiye sokmuyor adamlar şeyine takmıyor. çok satıyor ama onların bu tavrı en sonunda çok pahalıya maal olacak. dediğin gibi erkunt alır millet.

Döküm tekniği ayrı bir teknoloji gerektirir kaç tane dökümcü traktör firması var muhakkak dökümü başkaları yapıyor.
eee Tümosanda kendi yapmaya başladı galiba ustalaşıncaya kadar devam.

Tümosan her şeyi kendi üretmeye çalışıyor. Bu iyi bir şey. Ama teknolojik yeniliklerden önce kronik sorunları halletmeli. O sorunları halledip insanlara ümit verse türkiye pazarında daha üstün bir noktaya gelir.

Bu güzel bişey ülkemiz için ama işlerine önem vermiyorlar.

Tasarimada para gerek malesef. Yapilir yapilmayacak bir sey yok ama dedigim gibi para harcamiyorlar oyle seylere. Nasilsa alacaklar mantigi var.

Bunu bizim burdaki bayiyede dedim. Adamlar baska havalarda sen umrunda degilsin. Adamlar peynir ekmek gibi satiyor. O traktorlerin maliyetide cok az sattiklari rakama gore. Neden bozsunki keyfini

Valtra bolumunde bir katalog paylastim incelemeni tavsiye ederim. Adamlarin 1998 de imal ettigi traktorlere bak. Bizim simdiki Erkunt, Tumosan, New holland ne varsa hepsini bozabilecek kapasitede. Bize sattiklari motorlarda eski teknolojili motorlar yeni bir urun yok ulkemizde.

Valtra 1951 yılından bu yana traktör üretimi, ancak şirketin kökleri 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Finlandiya'nın Valmet ve İsveç'in Volvo BM, 1832 yılında Theofron Munktell'in tarafından kurulan Eskilstuna MEKANISKA Werkstad dan kendisi bir dalı: Bugünün Valtra traktörler iki geleneğin birikimini temsil etmektedir, kurulduğu ilk günlerden bu yana, Valmet büyük bir değişim ve gelişme uğramıştır; sadece Valtra için Valmet ve ValtraValmet şimdi Valtra AGCO bünyesinde devam ediyor.

Böyle köklü traktör üreticisi ile yerli bir üreticiyi yan yana koyamazsınız o zaman valtranın 10-15 yaşında yaptığı traktöre bakın veya nh veya Jd ve yılların tecrübesi ile şimdiki geldiği noktalara bakın.
Tecrübe kolay kazanılmıyor.

Her şey dogru ne yazikki kasilastirilan firma dünya devi ama bizi yıllarca aynı traktorun rengini değiştirip sattı kendi ulkemizin malina sahip çıkmalı traktor kulup olarak ziyaret edelim fabrikayı karşılıklı konuşalım çözüm olur bence

Biz ziyaret ettik adamlar satışlardan memnunuz dedi kesti dinleyen bile yok :(

Konuya olan yorumuma gelince.
Tümosan 1975 yılında kurulmuş bugün olması gereken yer Erkunttan 3 adım ileri olması gerekirdi ve teknolojik olarakta önde olmalıydı.
Erkunt 13 yaşına girerken durumu da görüyoruz.
Tümosan belli bir tasarım ve düzen ile yola devam ediyor umarım daha iyi yerlere gelirler.

Detaylar aşağıda var zaten.
http://www.tumosan.com.tr/tr/index.php/kurumsal/tumosan-tarihce

Sizden tek birşey istiyorum.. Kalite düşüklüğüne örnek verebilirmisiniz ? Ha bu cümleniz Tümosan içinse %100 haklısınız Tümosan'ın 2004 ten beri aldığı yol ortada.. Yine aynı mantıkla Tümosan herneşekilde olursa olsun eleştiriliyorsa savunmanız yersiz olur.

Hayır Tümosan için kullanmadım, geneli için kullandım
Örnek mi istiyorsunuz buyurun kullandığınız bilgisayarlar, bindiğiniz arabalar. Ben 20 yıldan fazladır bilişim sektöründeyim, teknoloji sürekli gelişiyor ama kalitede neredeyse dibe vurmuş durumda
Bu başlığa asıl itirazım Tümosanın kaliteli olup olmadığı yada tümosanın kendisini geliştirip geliştirmediği değildir. Benim ihtirazım kendini geliştiremeyen bir toplumun başkasını eleştirmesinedir. Biz birey olarak önce kendimizi geliştirelim, ondan sonra başkalarını eleştirelim

Bizim insanımız yabancı hayranlığı böyle devam edecekse bu ülkede çok fazla teknolojik anlamda ürün üretilmemesi gayet doğaldır. Bu ülkede bir ürün üretildiği zaman toplama oluyor ama nedense ithal edilen her ürün ise o marka tarafından üretilmiş orginal ürün oluyor.
Kendi sektörümü iyi bildiğim için örnek olarak veriyorum. Exper,Casper, vestel bilgisayarlar sözkonusu olunca toplama oluyor ama nedense Hp,Dell,Toshiba sözkonusu olunca orjinal ürün oluyorlar ama bilmezler ki bu ürünlerde yerli markalardan bir farkı yok ama insanımızın yabancı hayranlığı o kadar fazla ki arada bir fark olmadığı göremiyor, göremediği gibi bilhakis ithal ürünler orjinal kaliteli diye yere göğe sığdıramıyor yerli ürünleride kalitesiz diye yerin dibine sokup sonrada neden bu ülkede üretim yapılmıyor diyede eleştiriliyor
1995-2013 yılları arasında toplama tabir edilen bir markanın üründen binlerce adet sattım %1 dahi arıza çıkmadı, daha 2 gün önce 2006 yılında sattığım ürünleri kullanan müşterilerimi ziyaret ettim, bilgisayarların kapakları dahi açılmadı
Ama nedense bilgisayarın B'sinden anlamayan insanlar hala yerli markalara toplama kalitesiz ithal markaların hepsini orjinal ve kaliteli ürün olarak görüyor
Diğer sektörlerde bilişim sektöründen çok farklı değil

Hayır Tümosan için kullanmadım, geneli için kullandım
Örnek mi istiyorsunuz buyurun kullandığınız bilgisayarlar, bindiğiniz arabalar. Ben 20 yıldan fazladır bilişim sektöründeyim, teknoloji sürekli gelişiyor ama kalitede neredeyse dibe vurmuş durumda
Bu başlığa asıl itirazım Tümosanın kaliteli olup olmadığı yada tümosanın kendisini geliştirip geliştirmediği değildir. Benim ihtirazım kendini geliştiremeyen bir toplumun başkasını eleştirmesinedir. Biz birey olarak önce kendimizi geliştirelim, ondan sonra başkalarını eleştirelim

Bakınız.. Teknoloji ürünlerinin Çinde üretiliyor olması maliyet odaklı olup kaliteyi düşürüyor olabilir, Çin malı var Çin malı var ben bu görüşede katılmıyorum ama Tümosan'ın Ercan arkadaşımızında dediği gibi 75 te kulumuş olup kalite konusunda kendini bir üst çıtaya çıkarmak yerine 10 senedir daha kötüye gidiyorsa eleştiriyi yapanın kim olduğu önemsizin her türlü yorumu hakediyor demektir. AR-GE testlerini sen biriminde değil vatandaşın üstünde yapıyorsan ve bunada çoğunlukla kullanıcı hatası diyorsan her türlü hakareti bile hakediyosun demektir. 4 takviye ürettiğin bir malı vatandaşın üstünde test edip sonradan 3 takviyeye düşürüyosan hertürlü ağır sözü dahi hakediyosun demektir. Bugün kendi servislerine İllallah ettiriyosan sen milletinin parasını haketmiyosun demektir.

Suç burda ''kendini geliştirememiş'' diye tabir ettiğiniz toplumun eleştirmesimi yoksa kendini geliştirememiş toplumu sömüren yerli marka üreticilerininmidir ? Bu soruyu kamuoyuna bırakıyorum..

Son olarak yabancı hayranlığından bahsettiğiniz bu çok doğru evet bizim toplum olarak yabancı hayranlığımız var. Peki suç kimin neden böyle olduk ? Çünkü tepeden tırnağa dolandırıcı sahtekar bir milletiz fırsatını bulunca kendi masum vatandaşımıza yerleştiriyoruz hayatımızı anlık yaşıyoruz planlı değil bu şekilde olunca evet yabancı hayranlığım benimde ağır basıyor bu bir gerçek. Toplum olarak en önce kendimize çeki düzen vermeye tepeden başlamalıyız kıyafetin üstü düzgünse altıda düzgün devam eder.

Bakınız.. Teknoloji ürünlerinin Çinde üretiliyor olması maliyet odaklı olup kaliteyi düşürüyor olabilir, Çin malı var Çin malı var ben bu görüşede katılmıyorum ama Tümosan'ın Ercan arkadaşımızında dediği gibi 75 te kulumuş olup kalite konusunda kendini bir üst çıtaya çıkarmak yerine 10 senedir daha kötüye gidiyorsa eleştiriyi yapanın kim olduğu önemsizin her türlü yorumu hakediyor demektir. AR-GE testlerini sen biriminde değil vatandaşın üstünde yapıyorsan ve bunada çoğunlukla kullanıcı hatası diyorsan her türlü hakareti bile hakediyosun demektir. 4 takviye ürettiğin bir malı vatandaşın üstünde test edip sonradan 3 takviyeye düşürüyosan hertürlü ağır sözü dahi hakediyosun demektir. Bugün kendi servislerine İllallah ettiriyosan sen milletinin parasını haketmiyosun demektir.

Suç burda ''kendini geliştirememiş'' diye tabir ettiğiniz toplumun eleştirmesimi yoksa kendini geliştirememiş toplumu sömüren yerli marka üreticilerininmidir ? Bu soruyu kamuoyuna bırakıyorum..

Son olarak yabancı hayranlığından bahsettiğiniz bu çok doğru evet bizim toplum olarak yabancı hayranlığımız var. Peki suç kimin neden böyle olduk ? Çünkü tepeden tırnağa dolandırıcı sahtekar bir milletiz fırsatını bulunca kendi masum vatandaşımıza yerleştiriyoruz hayatımızı anlık yaşıyoruz planlı değil bu şekilde olunca evet yabancı hayranlığım benimde ağır basıyor bu bir gerçek. Toplum olarak en önce kendimize çeki düzen vermeye tepeden başlamalıyız kıyafetin üstü düzgünse altıda düzgün devam eder.

Bir firmayı yada bir ürünü eleştirmek için bana göre 2 kriter vardır
1- Bir ürünü almadan önce alıcıya kalite konusunda verilen taahhüttün gerçekleşmemesi (Parça kalitesi,servis vb)
2- Satış aşamasında üründe belirtilen özelliklerin aldığınız üründe bulunmaması
Bu iki durum gerçekleştiyse sonuna kadar eleştiriyi hakederler, alıcıda kanunu yollardan her türlü hakkını aramakta doğal hakkıdır
Ama siz ürünü almadığınız halde, ürün kalitesiz ve konforsuz olduğuna inanıyorsanız bundan dolayı da eleştiri yapıyorsanız,sizin bu eleştiriyi yapmaya hakkınız olmadığını söylüyorum
Çünkü bu ürünü alanlar bu kaliteyi bu konforu bilerek alıyorlar, siz bu ürünü beğenmeyebilirsiniz ama bu ürünüde kimse bu insanlara zorla satmıyorlar.Hele hele bu marka şu anda en fazla satılan bir markalardan birisi ise sizin eleştiriniz havada kalır
Ben Tümosanın çok kaliteli yada kalitesiz olduğunu iddia etmiyorum, şirket kendine göre bir ürün belirledi bu ürünü piyasaya sürdü, piyasada bu ürünü tutuyorsa birilerinin kalkıpta bu şirketi eleştirmeye hakkı yoktur
İnsanlar ürünün kalitesiz olduğuna inanıyorsa ürünü almazlar, firmada ürünü satamazsa ya kendini geliştirir yada fabrikayı kapatır olay bu kadar basit

"tepeden tırnağa dolandırıcı sahtekar bir milletiz fırsatını bulunca kendi masum vatandaşımıza yerleştiriyoruz" kusura bakmayın ama bu cümleniz birbirine çok tezat, tepeden tırnağa kadar dolandırıcı sahtekar olan bir millet aynı zamanda masum olamaz
Eğer masum olarak köylüyü kastediyorsanız bunada katılmam çünkü devletten destekleme alanların %70-80'ni tarlasını ekmeyip icara verdiği halde destekleme alıyorsa bu masum değil olsa olsa daha önce söylediğiniz gibi sahtekardır

1- Bir ürünü almadan önce alıcıya kalite konusunda verilen taahhüttün gerçekleşmemesi (Parça kalitesi,servis vb)
Bu iki durum gerçekleştiyse sonuna kadar eleştiriyi hakederler, alıcıda kanunu yollardan her türlü hakkını aramakta doğal hakkıdır
Ama siz ürünü almadığınız halde, ürün kalitesiz ve konforsuz olduğuna inanıyorsanız bundan dolayı da eleştiri yapıyorsanız,sizin bu eleştiriyi yapmaya hakkınız olmadığını söylüyorum
Çünkü bu ürünü alanlar bu kaliteyi bu konforu bilerek alıyorlar, siz bu ürünü beğenmeyebilirsiniz ama bu ürünüde kimse bu insanlara zorla satmıyorlar.Hele hele bu marka şu anda en fazla satılan bir markalardan birisi ise sizin eleştiriniz havada kalır
Ben Tümosanın çok kaliteli yada kalitesiz olduğunu iddia etmiyorum, şirket kendine göre bir ürün belirledi bu ürünü piyasaya sürdü, piyasada bu ürünü tutuyorsa birilerinin kalkıpta bu şirketi eleştirmeye hakkı yoktur
İnsanlar ürünün kalitesiz olduğuna inanıyorsa ürünü almazlar, firmada ürünü satamazsa ya kendini geliştirir yada fabrikayı kapatır olay bu kadar basit

"tepeden tırnağa dolandırıcı sahtekar bir milletiz fırsatını bulunca kendi masum vatandaşımıza yerleştiriyoruz" kusura bakmayın ama bu cümleniz birbirine çok tezat, tepeden tırnağa kadar dolandırıcı sahtekar olan bir millet aynı zamanda masum olamaz
Eğer masum olarak köylüyü kastediyorsanız bunada katılmam çünkü devletten destekleme alanların %70-80'ni tarlasını ekmeyip icara verdiği halde destekleme alıyorsa bu masum değil olsa olsa daha önce söylediğiniz gibi sahtekardır
Ah be güzel kardeşim anlatmak istediklerimizi bi anlasan ne var be...
Bana Tümosanın kendini gerçekten geliştirmiş bi firma olduğunu söyleyebilir misin. Veya buna kendin de gerçekten inanıyor musun bana bunu söyle.

Ah be güzel kardeşim anlatmak istediklerimizi bi anlasan ne var be...
Bana Tümosanın kendini gerçekten geliştirmiş bi firma olduğunu söyleyebilir misin. Veya buna kendin de gerçekten inanıyor musun bana bunu söyle.
Bak delikanlı senin yaşın 24 benim yaşım 40 art niyetli değilsin biliyorum ama 24 yaşında herkese kardeşim diye hitap etme, buradakilerin çoğunun yaşı senden büyük
Gelelim asıl meseleye
Tumosan 2015/12 döneminde satışların toplamı 450 Milyon TL dir
Esas Faaliyet karı 45 Milyon TL
Net Karı 33,5 Milyon TL
Bu forumda 1 milyon TL para kazanan bir kişi var mı?
450 Milyon TL büyüklüğünden bir firma kendi mantığına göre bir ürün üretiyor vede satışında en ufak bir sorun yaşamıyor. Bizim bölgede alınan traktörlerin %80 i Tümosan vede hiçbirinden bir şikayet duymadım
Ha bu demek değildir ki Tümosan çok kalitelidir. Ben diyorum ki Tümosan 450 Milyon dolar bir ciro yapıyor siz ne kadar ciro yapıyorsunuz? Madem bu kadar kendinizi Tümosan yetkililerinden daha zeki görüyorsunuz buyurun sizde bir traktör üretin kaç lira ciro yapıyorsunuz görelim
Sizin eleştirileriniz tabiri caizse kendi hanımına laf söylemekten korkan birisinin arkadaşını kılıbık diye eleştirmesine benziyor
Kimse zorla bu insanlara Tümosanı satmıyor, ben Tümosan aldım sıkıntısı eksik olmuyor diyip eleştiri yapıyorsanız sonuna kadar haklısınız ama Tümosan neden kendini geliştirmiyor derseniz buna hakkınız yok diyorum çünkü yapılan cirolar sizin yanlış düşündüğünüzü gösteriyor

Son düzenleme:
Bak delikanlı senin yaşın 24 benim yaşım 40 art niyetli değilsin biliyorum ama 24 yaşında herkese kardeşim diye hitap etme, buradakilerin çoğunun yaşı senden büyük
Gelelim asıl meseleye
Tumosan 2015/12 döneminde satışların toplamı 450 Milyon TL dir
Esas Faaliyet karı 45 Milyon TL
Net Karı 33,5 Milyon TL
Bu forumda 1 milyon TL para kazanan bir kişi var mı?
450 Milyon TL büyüklüğünden bir firma kendi mantığına göre bir ürün üretiyor vede satışında en ufak bir sorun yaşamıyor. Bizim bölgede alınan traktörlerin %80 i Tümosan vede hiçbirinden bir şikayet duymadım
Ha bu demek değildir ki Tümosan çok kalitelidir. Ben diyorum ki Tümosan 450 Milyon dolar bir ciro yapıyor siz ne kadar ciro yapıyorsunuz? Madem bu kadar kendinizi Tümosan yetkililerinden daha zeki görüyorsunuz buyurun sizde bir traktör üretin kaç lira ciro yapıyorsunuz görelim
Sizin eleştirileriniz tabiri caizse kendi hanımına laf söylemekten korkan birisinin arkadaşını kılıbık diye eleştirmesine benziyor
Benden büyüksen abi diyelim o zaman saygımız sonsuz. Sana şöyle örnek vereyim o zaman, Çin dünyanın bir numaralı ekonomisine sahip en büyük ciro onlarda ve hemen hemen herkes hemen hemen her ülke çinin ürünlerinin kalitesini bilir. Ama adamlar kaliteden çırpıp kârı düşününce en büyük ciroya sahip oluyorlar. Onlar da bizimkiler de düşük maliyet ile sürümden kazanma peşinde. Ha bu arada ben zengin değilim ama emin olun ki böyle bir iş yapacak olsam en iyisini yapmaya çalışırım en iyisi için uğraşırım. Ticaret sadece ciro yapmak para döndürmek değildir. Yeri geldiğinde çok az bir kârla en iyi hizmeti vermektir. Abimizsin saygılar...

Benden büyüksen abi diyelim o zaman saygımız sonsuz. Sana şöyle örnek vereyim o zaman, Çin dünyanın bir numaralı ekonomisine sahip en büyük ciro onlarda ve hemen hemen herkes hemen hemen her ülke çinin ürünlerinin kalitesini bilir. Ama adamlar kaliteden çırpıp kârı düşününce en büyük ciroya sahip oluyorlar. Onlar da bizimkiler de düşük maliyet ile sürümden kazanma peşinde. Ha bu arada ben zengin değilim ama emin olun ki böyle bir iş yapacak olsam en iyisini yapmaya çalışırım en iyisi için uğraşırım. Ticaret sadece ciro yapmak para döndürmek değildir. Yeri geldiğinde çok az bir kârla en iyi hizmeti vermektir. Abimizsin saygılar...

Daha öncede yazdım, ticari bir işletmenin tek bir amacı vardır oda kârdır. İyi hizmet o kârı elde etmenin aracıdır. Bu dünyada ticari işletme olan hiçbir firma düşük kârla en iyi hizmeti verme gibi bir derdide amacıda yoktur
"Ha bu arada ben zengin değilim ama emin olun ki böyle bir iş yapacak olsam en iyisini yapmaya çalışırım en iyisi için uğraşırım" diyorsunuz. Açtığınız bu başlık sizin mantığınızla bire bir zıt bir durum
Peki birisi kalkıp sizin neden böyle bir amacınız yok diye eleştirmeye hakkı var mı?

Ben yaptım ne çıkarsa bahtına mantığını işletiyorsunuz yani ? Bu mantıkla sizin işletmenizede güven olmaz kusura bakmayın.

Bir ürünü kullanmamak insanın fikir ya da deneyim sahibi olmadığını göstermez bunuda bilmeniz gerekir. Ozaman aynı mantıkla millet niye Casper almıyorda Toshiba alıyor arasında kurduğunuz mantıkla çelişki içindesiniz dikkat edin kendinizle çelişiyorsunuz aynı kendi kurduğunuz mantıkla milletin Casper almamasını eleştiremezsiniz...

Ve ayrıca sizin hayatınızda göremeyeceğiniz kadar Tümosan'la iç içeyim sizin o taraflara 2. el Tümosan'lar burdan gidiyor dikkatinizi çekerim... En yakın dostlarımdan biride Tümosan yetkili servisi... Aynı mantıkla siz hayatınıza Tümosan'ı nekadar kattınızda ne söyleyebilirsiniz ?

Ürünün Tutması derken ? Yetkili satış plazaları sürekli el değştiriyorken istikrardan nasıl bahsedebilirsiniz ?

Piyasada olması piyasada tutmasıyla aynı anlamı taşımıyor ikisi arasında fark var.

Rakamların doğru olduğuna eminmisiniz ? 33 milyon nedir iyi bir kaynaktanmı aldın yoksa espirimi yaptın :) Size hemen aynı net kara sahip cam açma kapama motorları üreten bir fabrikanın ismini verebilirim :) Hatta adınıda vereyim Kormas :) Siz Türkiye'de tarım sektöründen 33 milyon lira kaldırıyosanız size anca gülerler.. Ha Tümosan bu noktaya nasıl geldi belli orasını tartışmaya gerek bile yok sen bahçıvana şarküteri emanet edersen ya da market diye kasap dükkanı işletmeye kalkarsan olacağı bu...

Evet bu ülkede masumlar cahillerdir toplum olarak cahilleri kandırıp uyandırıyoruz sahtekarlığın yollarını gösteriyoruz dolancırılığın suç olmadığı bir ülkeyiz bir insan doğar doğmaz sahtekar doğmuyor toplumumuz sahtekarlığı aşılıyor siz okuduğunuzun tam manasını anlamamışsınız Türk'ler son dönemde yabancı ülkelerde barbarlıklarıyla değil sahtekarlıklarıyla ön plana çıkıyor sahtekar olmamızdan barbar olduğumuz unutuldu o derece.

Yaşınızı ve adınızı profilinizde belirtirseniz daha iyi olur bunu daha öncede söylemiştim bu şekilde ben büyüğüm sen küçüksün gibi gereksiz konuşmalara gerek kalmıyor herkes hitabını ona göre yapıyor..

Son olarak mantık edebiyatı yapmayın sizi aşabilir.. bilimsel konuşmaya gayret edin.. Ticaretin dediğiniz gibi sadece kar amaçlı olduğu bir durum, müşteri memnuniyetini aşıp en sonunda akla gelebilcek hertürlü sahtekarlığı ortaya çıkaracaktır.. Nitekim bu vasıfla ticaret yapanların son hali ülkemizde böyle...

Ben yaptım ne çıkarsa bahtına mantığını işletiyorsunuz yani ? Bu mantıkla sizin işletmenizede güven olmaz kusura bakmayın.

Bir ürünü kullanmamak insanın fikir ya da deneyim sahibi olmadığını göstermez bunuda bilmeniz gerekir. Ozaman aynı mantıkla millet niye Casper almıyorda Toshiba alıyor arasında kurduğunuz mantıkla çelişki içindesiniz dikkat edin kendinizle çelişiyorsunuz aynı kendi kurduğunuz mantıkla milletin Casper almamasını eleştiremezsiniz...

Ve ayrıca sizin hayatınızda göremeyeceğiniz kadar Tümosan'la iç içeyim sizin o taraflara 2. el Tümosan'lar burdan gidiyor dikkatinizi çekerim... En yakın dostlarımdan biride Tümosan yetkili servisi... Aynı mantıkla siz hayatınıza Tümosan'ı nekadar kattınızda ne söyleyebilirsiniz ?

Ürünün Tutması derken ? Yetkili satış plazaları sürekli el değştiriyorken istikrardan nasıl bahsedebilirsiniz ?

Piyasada olması piyasada tutmasıyla aynı anlamı taşımıyor ikisi arasında fark var.

Rakamların doğru olduğuna eminmisiniz ? 33 milyon nedir iyi bir kaynaktanmı aldın yoksa espirimi yaptın :) Size hemen aynı net kara sahip cam açma kapama motorları üreten bir fabrikanın ismini verebilirim :) Hatta adınıda vereyim Kormas :) Siz Türkiye'de tarım sektöründen 33 milyon lira kaldırıyosanız size anca gülerler.. Ha Tümosan bu noktaya nasıl geldi belli orasını tartışmaya gerek bile yok sen bahçıvana şarküteri emanet edersen ya da market diye kasap dükkanı işletmeye kalkarsan olacağı bu...

Evet bu ülkede masumlar cahillerdir toplum olarak cahilleri kandırıp uyandırıyoruz sahtekarlığın yollarını gösteriyoruz dolancırılığın suç olmadığı bir ülkeyiz bir insan doğar doğmaz sahtekar doğmuyor toplumumuz sahtekarlığı aşılıyor siz okuduğunuzun tam manasını anlamamışsınız Türk'ler son dönemde yabancı ülkelerde barbarlıklarıyla değil sahtekarlıklarıyla ön plana çıkıyor sahtekar olmamızdan barbar olduğumuz unutuldu o derece.

Yaşınızı ve adınızı profilinizde belirtirseniz daha iyi olur bunu daha öncede söylemiştim bu şekilde ben büyüğüm sen küçüksün gibi gereksiz konuşmalara gerek kalmıyor herkes hitabını ona göre yapıyor..

Son olarak mantık edebiyatı yapmayın sizi aşabilir.. bilimsel konuşmaya gayret edin.. Ticaretin dediğiniz gibi sadece kar amaçlı olduğu bir durum, müşteri memnuniyetini aşıp en sonunda akla gelebilcek hertürlü sahtekarlığı ortaya çıkaracaktır.. Nitekim bu vasıfla ticaret yapanların son hali ülkemizde böyle...

tumosan.png
tumosan1.png
Ben bu forumda bir yorum yapıp veri paylaşıyorsam, bu veriler asla birilerinin yaptığı gibi sallama rakamlar değil resmi olarak açıklamış verilerdir. Yazdığım rakamlar Kamu Aydınlatma Platformu veya Tümosanın web sayfasından bir zahmet edip bakarsanız doğru rakamlar olduğunu görürsünüz
Ekteki resimde Tümosan şirketinin 2009 yılından itibaren 3 aylık dönemler halinde satış rakamları ve kar marjları verilmiştir.
1.Resimde görüldüğü gibide Tümosan satışları 2012 yılından itibaren yukarı doğru gitmekte olup çok büyük dalgalanmalar olmamaktadır. Son 3 yıldır Şirketin Yıllık satışları ortalama 450 milyon TL civarında olup 2015 yılında şirketin piyasa değeri 1.015 Milyar TL olmuştur. Şirketin geçen yılki piyasa değeri 723 Milyon TL olmuştur.
Tamamlanan Projeler
4WD Ön Aks Tasarım ve Üretimi
16 x 16 Vites Kutusu Tasarım ve Üretimi
Stage III-A ve Stage III-B Motor Tasarım ve Üretimi
3 ve 4 Silindirli Traktör Tasarımı ve Üretimi
115 HP Traktör tasarımı ve üretimi (MAXIMA)
TÜMOSAN Traktör Motorlarının gürültü seviyesinin düşürülmesi ve prototip üretimi
TÜMOSAN dizel motorlarının LPG ve CNG yakıtlı motorlarına dönüştürülmesine yönelik
tasarım, prototip üretimi
Yeni nesil Sıralı 6 Silindirli Turbo Ara Soğutuculu Stage IV Emisyon Standartlarına
Uyumlu Dizel Motor Tasarımı
12 x 12 ve 8 x 8 Vites seçenekli 4 x4 Full Senkromeçli 45-65 BG aralığında motor gücüne
sahip traktörlere uyum gösterebilecek Yerli Transmisyon Tasarım ve Üretimi
Devam Eden Projeler
Hidrolik Tahrikli 4 Çeker Kendi Yürür Tip Kuru Sistem Pamuk Toplama Aracı Tasarımı ve
Geliştirilmesi
Dizel motorlarda Elektronik Kontrol Ünitesinin geliştirilmesi
32 x 16 ve 24 x 12 Hidro mekanik vites kutusu tasarım ve üretimi
130-170 BG Traktör Tasarım ve Üretimi
Yol Dışı Araçlar İçin Mekanik ve Otomatik Şanzıman Tasarım ve Üretimi
Üretimde olan Tümosan dizel motorların STAGE IV seviyesine çıkarılması
12 x 12 ve 16 x 16 şanzımanlarda hidrolik Hi-Lo ve İleri-Geri uygulaması
Planlanan Projeler
25-45 BG aralığındaki traktörler için Hidro stattik Transmisyon Tasarım ve Üretimi
Kendi yürür ilaçlama makinası Tasarım ve Üretimi
Telehandler Tasarım ve Üretimi
Endüstriyel Forklift Tasarım ve Üretimi
Teleskopik Forklift Tasarım ve Üretimi
8. Yatırım Faaliyetleri
İlgili dönemde 28.773.858 TL yatırım faaliyeti gerçekleşmiştir. Finansal tabloların ilgili
dipnotlarında detaylar bulunmaktadır.
9. Üretim Kapasitesi
Türkiyenin tek çatı altında en büyük traktör üretim kapasitesine sahip olan Şirket, ihtiyaç halinde
kapasite artırımını, ek arsa yatırımı yapmaksızın mevcut kompleks üzerinde gerçekleştirme
imkanına sahiptir. Tümosan yılda tek vardiyada 15.000 adet traktör ve 25.000 adet dizel motor
üretim kapasitesine sahiptir. 50-85 hp arası 3 silindir ve 75 115 hp arası 4 silindirli dizel motor
üretilmektedir. Traktör üretim kapasitesi tek vardiyada yıllık 15.000, üç vardiyada yıllık 45.000
adettir. 48-115 hp aralığın da 11 seride, 29 ana model altında 264 farklı model traktör
üretilmektedir. Söz konusu kapasite oranları dikkate alındığında Türkiyenin önemli traktör üretim
tesislerinden biridir.
Sizin mantığınıza göre Tümosan kötü ürün üretip, bayiler sürekli el değiştiriyor olsaydı şirketin satış rakamları ve piyasa değeri her geçen gün aşağı doğru gitmesi gerekirdi. Demek ki Tümosan şirketi sizin çevrenizdeki 3-5 bayiden ibaret olmadığın en büyük göstergesi şirketin bilançosu göstermektedir
Şirket 450 Milyon TL ciro yapıp piyasa değeri yukarı gidiyorsa, benim yada başkasının o şirketi kötülemesiyle şirketin değeri düşmez. Ama nedense sürekli eleştiri yapıp dürüstlük edebiyatı yapanlar bu ülkeye 1 milyon TL katkı dahi vermiyorlar ama iş edebiyata gelince mangalda kül bırakmıyorlar
Ben sizin kadar Tümosan ile iç içe olmadığım kesindir, ama sizinde Tümosanla iç içe oluşunuz çevrenizdeki 3-5 bayiden ibaret olduğu ortadadır, eğer gerçekten şirketle iç içe olsaydınız 3-5 bayiye göre değil Tümosan şirketinin faaliyet raporlarını okurdunuz ona görede şirket hakkında yorum yapardınız
Kimse kimseye zorla bir mal satmıyor, gerçekten bu ürünün kalitesiz olduğuna inanıyorsanız almayın
Daha iyi bir ürün yapacağınıza inanıyorsanız buyurun siz yapın
Ama ürünü almış bir insan daha önceden yazdığım gibi 2 kriterden dolayı sıkıntıya giriyorsa sonuna kadar eleştirmeye vede hakkını aramaya hakları vardır

Tümosan ın Planlaması güzel,son zamanlarda en iyi yaptığı şey maxima yı çıkarmak oldu. Süper olmasada baya dolu ve güçlü bir makine. Hepimiz biliyoruz tümosan bu zamana kadar 1900 bilmem kaçta üretilen fiatları aynen piyasaya sundu. İnsallah teknolojide ithallerle yarışacak duruma gelir. Ancak eleştiri yapanlara kızma hakkınızda yok bu eleştiriler her markaya yapılıyor, 3-5 bayi az bişeymiş gibi küçümsemeyin. Her bayiye 50 müşteri düşse 3bayi 150 müşteri demek ,bazı müşterilerin filosu varsa sizi tercih ediyorsa daha süper etki yaratır ,oda markanızın o bölgedeki imajını belirler.
Şuan için bazı markalar yıllar önce yağlı debriyaj-shuttle -powershift gibi özellikleri sunarken tümosanda (bazı diğer yerlilerdede) hala yoksa eleştiriyi hak eder ,ben eleştiririm. Bana göre çiftçinin marka seçmesine veya ürünü almasına en önemli etkenlerden biri bayi-servistir. İkisini bir arada söylüyorum çünkü bazı ithal markalar servis ve bayinin aynı olma şartını koymuş. Eğer bayiniz-servisiniz kötü ise markanızda kötüdür. Son kullanıcıyı etkileyip,uygun şartlarda ürün sunamazsanız pazar liderliği elinizde tutamazsınız.

Ekli dosyayı görüntüle 9918
Ekli dosyayı görüntüle 9919
Ben bu forumda bir yorum yapıp veri paylaşıyorsam, bu veriler asla birilerinin yaptığı gibi sallama rakamlar değil resmi olarak açıklamış verilerdir. Yazdığım rakamlar Kamu Aydınlatma Platformu veya Tümosanın web sayfasından bir zahmet edip bakarsanız doğru rakamlar olduğunu görürsünüz
Ekteki resimde Tümosan şirketinin 2009 yılından itibaren 3 aylık dönemler halinde satış rakamları ve kar marjları verilmiştir.
1.Resimde görüldüğü gibide Tümosan satışları 2012 yılından itibaren yukarı doğru gitmekte olup çok büyük dalgalanmalar olmamaktadır. Son 3 yıldır Şirketin Yıllık satışları ortalama 450 milyon TL civarında olup 2015 yılında şirketin piyasa değeri 1.015 Milyar TL olmuştur. Şirketin geçen yılki piyasa değeri 723 Milyon TL olmuştur.
Tamamlanan Projeler
4WD Ön Aks Tasarım ve Üretimi
16 x 16 Vites Kutusu Tasarım ve Üretimi
Stage III-A ve Stage III-B Motor Tasarım ve Üretimi
3 ve 4 Silindirli Traktör Tasarımı ve Üretimi
115 HP Traktör tasarımı ve üretimi (MAXIMA)
TÜMOSAN Traktör Motorlarının gürültü seviyesinin düşürülmesi ve prototip üretimi
TÜMOSAN dizel motorlarının LPG ve CNG yakıtlı motorlarına dönüştürülmesine yönelik
tasarım, prototip üretimi
Yeni nesil Sıralı 6 Silindirli Turbo Ara Soğutuculu Stage IV Emisyon Standartlarına
Uyumlu Dizel Motor Tasarımı
12 x 12 ve 8 x 8 Vites seçenekli 4 x4 Full Senkromeçli 45-65 BG aralığında motor gücüne
sahip traktörlere uyum gösterebilecek Yerli Transmisyon Tasarım ve Üretimi
Devam Eden Projeler
Hidrolik Tahrikli 4 Çeker Kendi Yürür Tip Kuru Sistem Pamuk Toplama Aracı Tasarımı ve
Geliştirilmesi
Dizel motorlarda Elektronik Kontrol Ünitesinin geliştirilmesi
32 x 16 ve 24 x 12 Hidro mekanik vites kutusu tasarım ve üretimi
130-170 BG Traktör Tasarım ve Üretimi
Yol Dışı Araçlar İçin Mekanik ve Otomatik Şanzıman Tasarım ve Üretimi
Üretimde olan Tümosan dizel motorların STAGE IV seviyesine çıkarılması
12 x 12 ve 16 x 16 şanzımanlarda hidrolik Hi-Lo ve İleri-Geri uygulaması
Planlanan Projeler
25-45 BG aralığındaki traktörler için Hidro stattik Transmisyon Tasarım ve Üretimi
Kendi yürür ilaçlama makinası Tasarım ve Üretimi
Telehandler Tasarım ve Üretimi
Endüstriyel Forklift Tasarım ve Üretimi
Teleskopik Forklift Tasarım ve Üretimi
8. Yatırım Faaliyetleri
İlgili dönemde 28.773.858 TL yatırım faaliyeti gerçekleşmiştir. Finansal tabloların ilgili
dipnotlarında detaylar bulunmaktadır.
9. Üretim Kapasitesi
Türkiyenin tek çatı altında en büyük traktör üretim kapasitesine sahip olan Şirket, ihtiyaç halinde
kapasite artırımını, ek arsa yatırımı yapmaksızın mevcut kompleks üzerinde gerçekleştirme
imkanına sahiptir. Tümosan yılda tek vardiyada 15.000 adet traktör ve 25.000 adet dizel motor
üretim kapasitesine sahiptir. 50-85 hp arası 3 silindir ve 75 115 hp arası 4 silindirli dizel motor
üretilmektedir. Traktör üretim kapasitesi tek vardiyada yıllık 15.000, üç vardiyada yıllık 45.000
adettir. 48-115 hp aralığın da 11 seride, 29 ana model altında 264 farklı model traktör
üretilmektedir. Söz konusu kapasite oranları dikkate alındığında Türkiyenin önemli traktör üretim
tesislerinden biridir.
Sizin mantığınıza göre Tümosan kötü ürün üretip, bayiler sürekli el değiştiriyor olsaydı şirketin satış rakamları ve piyasa değeri her geçen gün aşağı doğru gitmesi gerekirdi. Demek ki Tümosan şirketi sizin çevrenizdeki 3-5 bayiden ibaret olmadığın en büyük göstergesi şirketin bilançosu göstermektedir
Şirket 450 Milyon TL ciro yapıp piyasa değeri yukarı gidiyorsa, benim yada başkasının o şirketi kötülemesiyle şirketin değeri düşmez. Ama nedense sürekli eleştiri yapıp dürüstlük edebiyatı yapanlar bu ülkeye 1 milyon TL katkı dahi vermiyorlar ama iş edebiyata gelince mangalda kül bırakmıyorlar
Ben sizin kadar Tümosan ile iç içe olmadığım kesindir, ama sizinde Tümosanla iç içe oluşunuz çevrenizdeki 3-5 bayiden ibaret olduğu ortadadır, eğer gerçekten şirketle iç içe olsaydınız 3-5 bayiye göre değil Tümosan şirketinin faaliyet raporlarını okurdunuz ona görede şirket hakkında yorum yapardınız
Kimse kimseye zorla bir mal satmıyor, gerçekten bu ürünün kalitesiz olduğuna inanıyorsanız almayın
Daha iyi bir ürün yapacağınıza inanıyorsanız buyurun siz yapın
Ama ürünü almış bir insan daha önceden yazdığım gibi 2 kriterden dolayı sıkıntıya giriyorsa sonuna kadar eleştirmeye vede hakkını aramaya hakları vardır

Diyorumya rakamlar komik diye siz hala anlamadınız galiba........ Azıcık düşünün şu karı ürettikleri endüstriyel motorlar sağlıyor olabilirmi azıcık düşünün... eleştirilen nokta traktörler şirketin bilançosu yada satış rakamları çiftçinin hiç umrunda değil olayı finansal boyutta tartışmaktan vazgeçin satılan bir mal kaliteli demek değildir milletimizin cebine göre hareket edebildiğini unutmamanız gerekir.

Rakamlarla gelmeniz sizi bilgi sahibi sahibi yapmaz aksine ''alıntı'' hareket ettiğinizin birebir ispatıdır.

Burda meselede çiftçinin üstünde deney yapılıyor olması anlatabiliyormuyum. Kaliteyi istemekte olan çiftçiyi siz eleştiremezsiniz hala aynı mantıktasınız ben yaptım oldu diye birşey yok dingonun ahırı değil burası o sanki fabrika teknisyeni gibi siz yapın ozaman deyip durmayın ikidebir, siz bir insanın eleştiri hakkını engelleyemezsiniz şuan yaptığınız tacize giriyor kişisel hak ve özgürlüklere müdahale ediyorsunuz ve olayı ısrarla finansla özdeşleştirme çabası içindesiniz. Olay sizin kriterlerinizdende ibaret değil baskıcı tutumunuzdan vazgeçiniz kimsenin ürünle ilgili ne yaşadığını siz bilemezsin ve yaşadıkları sonunda nasıl davranacağınada siz karar veremezsiniz sizin kriteriniz sizi bağlar başkalarını değil umarım anlayabilmişsinizidir...

Bu ülkede kimse kimseye deney yaptığı falan yok. Bu ülkede serbest piyasa şartları geçerlidir, Devlet kurumu olmayan özel bir firma yasal sınırlar çerçevesinde kalmak şartıyla istediği ürünü üretmekte serbesttir, nasıl bir müşteri istediği ürünü,markayı almakta özgürse, firmada istediği ürünü üretmekte özgürdür
Nasıl bir kişi bir ürünle ilgili düşüncelerine,kriterlerine başkası karar veremiyorsa, bir firmada ne üretip üretmeyeceğine'de 3-5 kişinin kişisel egosuna göre değil piyasanın talebine göre karar verir. Eğer firma yanlış karar verirse bedelini'de öder
Sizin kişisel hak ve özgürlükleriniz varsa, başkalarıda aynı hak ve özgürlükleri sahiptir, siz özgürlüğünüzü kullanarak birilerini eleştirmek sizin için nasıl doğal oluyorsa başkasınında sizi eleştirmesi o kadar doğaldır.(Yapılan eleştiriler hakaret içermediği müddetçe)

Not: Alıntı yapmak, paylaşılan bilginin kaynağından alındığının göstergesidir. Alıntı yapmak sizin bilgi sahibi olmadığınızı değil bilhakis doğru verilerle yaptığınız yorumun ne kadar tutarlı olduğunu gösterir

Son düzenleme:
Bu ülkede kimse kimseye deney yaptığı falan yok. Bu ülkede serbest piyasa şartları geçerlidir, Devlet kurumu olmayan özel bir firma yasal sınırlar çerçevesinde kalmak şartıyla istediği ürünü üretmekte serbesttir, nasıl bir müşteri istediği ürünü,markayı almakta özgürse, firmada istediği ürünü üretmekte özgürdür

Yani açık açık bu ülkenin vatandaşlarını özel bir firma istediği gibi düzelibir diyosunuz öylemi ? Fikrinize hayranım müthiş olgunluk!!!
Özelleştirmelerin asıl amacını bizlerle paylaştığınız açıkladığınız için teşekkür ederiz dememkki bunun için düzülüyormuşuz ay pardon özelleşiyormuşuz....

Nasıl bir kişi bir ürünle ilgili düşüncelerine,kriterlerine başkası karar veremiyorsa, bir firmada ne üretip üretmeyeceğine'de 3-5 kişinin kişisel egosuna göre değil piyasanın talebine göre karar verir. Eğer firma yanlış karar verirse bedelini'de öder
Sizin kişisel hak ve özgürlükleriniz varsa, başkalarıda aynı hak ve özgürlükleri sahiptir, siz özgürlüğünüzü kullanarak birilerini eleştirmek sizin için nasıl doğal oluyorsa başkasınında sizi eleştirmesi o kadar doğaldır.(Yapılan eleştiriler hakaret içermediği müddetçe)

Piyasanın talebiyle kişilerin ego veya istekleri aynı nokta zaten. Milletimiz diyorki şunu şunu yapsın ''biz yerli alalım'' diyor istediklerimiz yok diye boşuna yabancı mal almayalım diyor yada şu kaliteyi sağlasın diyor anlayabiliyomusunuz ? Siz eleştirmiyosunuz eleştiriye müdahale ediyosunuz eleştiri ile tecavüzü karıştırdınız herkes sizinle aynı mantıkta olmak zorunda değil faşist bir tutum içindesiniz...

Not: Alıntı yapmak, paylaşılan bilginin kaynağından alındığının göstergesidir. Alıntı yapmak sizin bilgi sahibi olmadığınızı değil bilhakis doğru verilerle yaptığınız yorumun ne kadar tutarlı olduğunu gösterir

Alıntı yaptığınız finansal dökümanın konu başlığı ile uzaktan yakından alakası yok, konu başlıklarına dikkat ederek yorum yaparsanız daha makbul olur.. Bu tutarlılık değil olsa olsa konuyu dağıtmaktır kalitenin satış rakamları ile ilgisi yok öyle olsa yineleyerek söylüyorum Çin'in dünyaya mal satamıyor olması gerekirdi.

Son olarak insanları nekadar kaale aldığınız ortada, en az 5. uyarı olmasına rağmen profilinize yaş bilgisini işlemiyorsunuz destansı makaleler yazmakta harcadığınız zamanın milyonda birini harcayıp profilinizi güncelleme zahmetinde bulunmuyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: ahmet35
Tümosan şuanda kendini güncelliyor Bizimburda peynir ekmek gibi traktör satan adamın elinden bayiliği aldılar ve siyasi bir hamle ile bir yandaşa verdiler
Komik ama gerçek
Ayrıca malesef ki bu aile tümosanı satın alınca sizler bu ailenin iyi traktör üreteceginimi düşündünüz
Adamlara devletin askeri alanda açtığı ihaleleri almak için sahip olmaları gereken paravan bir şirket lazımdı o kriterlerde iki şirket vardı devletin sudan ucuza peşkeş çektiği
Biri tümosan digeri başak
Fakat tümosanın daha geniş kapsamlı bir üretim alanı veya kapasitesi olduğu için ayrıca konyada kurulu olması ayrıca Erbakan tarafından faaliyete geçmiş olması gibi artıları oldugu için tümosanı seçtiler
Traktör yada o traktörü alıp kullanan çiftçi kimin umrunda
Adamlara verilen ihalelerin parası onların yedi sülalesine yeter

Kısaca boşyere tartışmaya gerek yok
Almayın alanada aldırmayın

Öncelikle şu profil meselesine gelelim. Ben kendimle ilgili verileri yazmaktan bıktım ama birileri nedense ısrarla benim profil bilgilerimi merak ediyorlar
Site değişmeden önce profil bilgilerimi yazmıştım ama site yenilendikten sonra bilgiler gözükmedi
Profil bilgilerimi merak edenlere soruyorum
1- Profil bilgisi yazılmayan tek üye ben miyim?
2- Sizin için profil bilgileri neden bu kadar önemli? Sizinde isminiz yazmadığı halde neden bu kadar benim profil bilgileri merak ediyorsunuz? Ben sizin isminizide mesleğinizide bilmeme rağmen hiçte merakta etmiyorum
3- Sizin için önemli olan bir kişinin profil bilgisi mi yoksa yaptığı yorumlar mıdır? Siz Benim ismim Ahmet Mehmet yada memleketimin Ankara, kayseri,İstanbul olması sizin için ne kadar önemlidir
Benim profilimi merak edenler daha önceki yorumlarıma bakabilir, Adımı,Yaşımı,Memleketimi, Mesleğimi, Ne kadar arazi ektiğimi herşey yazılıdır onlar açısından zahmet olacak ama bu kadar merak ediyorlarsa birazda zahmet edecekler yada forum yöneticileri bütün üyelere profil zorunluluğu getirecek,
Gelelim ben neden profil bilgilerimi yazmadığıma, ben bu forumda kimsenin adına,memleketine,mesleğine bakmam sadece yazdığı yorumlara bakarım, ben bu forumda hiç kimseyle şirket kurmaya yada ticaret yapmaya çalışmıyorum ki profil bilgilerini merak edeyim
Gelelim asıl konumuza
En başta şunu söylemem gerekiyor, bu forumda olsun başka bir yerde olsun kimse benim gibi düşünmek zorunda değildir, ama kimsede sizin gibide düşünmek zorunda değildir
Ben bu başlıkta olsun başka bir başlıkta olsun hiçbir zaman Tümosanın kalitesi konusunda en ufak bir yorum yapmadım. Ama konu tümosanın kalitesine getirildi
Bir Beyefendi Tümosan neden kendini geliştiremiyor diye başlık açtı bende kendisine peki siz kendinizi geliştirmenize engel olan nedir diye sordum.
İthal markalar kaliteli yerli ürünler kalitesiz ve kendilerini geliştirmiyor eleştirisi yapanlara bende diyorum ki
-Hollanda 745 Kg, Almanya 540 Kg Mısır 580 Kg verim aldığı bir ortamda bu ülkenin çiftçisi neden 250 kg verim alıyor?
-Neden bu ülkenin çiftçisi kendini geliştirip verimini arttırmıyor?
-Yaklaşık olarak 10 milyon hektar ekili arazisi olan bir ülke neden 24 milyon Ton buğdaya razı oluyor?
-Neden bu ülkenin çiftçisi Avrupalı kadar kaliteli ürün üretemiyor?
-Bu ülkedeki çiftçinin problemi kaliteli traktör üreticilerinin olup olmaması değil, yeteri kadar verim elde edememesine rağmen neden kendini eleştirmiyor? Neden kendini geliştirip verimini artırmıyor?
-Yoksa bu ülke çiftçisi 250 kg verim ortalamasına mı razı?
Daha önceden yazdım birşeyi değiştirmek istiyorsanız, değişikliğe önce kendinizden başlayın ki değişim hedefine varsın. Yoksa işin kolayına kaçıp başkasını eleştirmek size hiçbir şey katmaz
Eğer siz kendinizi değiştirirseniz, üreticilerde mutlaka sizin isteklerinize cevap verecektir.
Yoksa 250kg verim elde edilen bir ülkede neden traktör firmaları kendilerini geliştirmiyor derseniz sizi kimse ciddiye almaz
Bu ülkede kaç çiftçi 120 bin TL üzeri Traktörü alabilecek gücü var? Ortalama 150-200 dönüm eken bir çiftçi neden 120 TL üzeri bir traktöre ihtiyaç duyar? Yoksa çevresine hava atma gibi bir derdi mi var?
Yanlış anlamadıysam Tümosan 75 yılında kuruldu bugüne kadarda kendini geliştiremedi deniliyor. Bir şirketin amacı para kazanmak olduğuna göre 450 Milyon TL ciroya yaptığına göre demekki halinden memnun muş? Demekki şirketin patronu kazancı yeterli görüyormuş
Şirket onun marka onun kime ne?
90 yıllık ülke 20 milyar gelir elde edildiği ortamda(Buğday üretimi) neden 450 Milyon ciro yapan şirket küçümseniyor? 20 milyar çok büyük bir gelir mi?
Yoksa Tümosan 450 Milyon TL ciro yapmış 33,5 Milyon TL kazanç elde etmiş, kaliteli ürün üretip üretmediği inanın benim umurumda değil, Traktör alacak olursam, Tümosan kaliteye önem vermiyorsa almam, kimsede beni bu konuda zorlayamaz
Herkes kendi yorumunu yazmakta özgürdür. Kimse kimsenin yorumlarına fikirlerine katılmak zorunda değildir. İsteyen bu yorumuma katılır istemeyen katılmaz Ama hiç kimse kalkıpta beni faşistlikle suçlamaya hakkına sahip değildir

Not : Kimse çiftçinin girdi maliyetlerini bahane etmesin, nasıl tarımda girdi maliyetleri yüksekse sanayide aynı oranda maliyetler yüksektir

75 yılında kurulmuş olup ta 33.5 milyon luk ciro yapmak başarı hikayesi yazmaz.Olsa olsa piyasası nın istek ve ihtiyaçları nı algılamamış, gelecek öngörüsü zayıf mirasyedi davranışı dır.Bugün Adana şartlarında bir devlet memuru ortalama 120 m daire ye 300.000 tl borçlanıp toplamda 600.000 tl ödemeyi göze alır. Ciro denilen rakam 10 tane lüks daire (rezidans değil) etmez.Sadece o rakam bile Aslında durumun izahidir...
Daha dün ortaya çıkan yeni yetmelerin kazandığı rakamlara bakın,bir Ağaoğlu nun mazisi kaç yıllık, ama el değiştirdi ği arsalar 100 milyonluk(dolar ama).zarraf tan (ne hikmetse zarrab oldu ) bahsetmeye lim bile...
Çiftçi nin dikkate alınmaması na gelince, bereket tv de rastgele ve izledim. Erkunt traktör ün başında bir hanımefendi varmış,çok güzel anlatıyor du"piyasanın ihtiyaç larının nasıl dikkate alındığı nı, yeniliklere açık oluşları, ta amerikalardan ilgiyle takip edildikleri "falan.Denk gelirse bi izleyiverin...
Daha yazacak o kadar çok şey var ki, ama şimdi tarla da olup"kendimi geliştirmem gerekiyor "yoksa kimse dikkate almıcak...
Kalın selametle...

Son düzenleme:
Duygusal bir konu :) maalesef.
Hattat gezisinde; üretim mühendisi arkadaş, ziyaretcilerin isteklerini duyunca, bu cevabı vermişti :) Tamamen duygusal bir durum, sizin istediklerinizi biz Valtra ya uyguluyoruz, o zaman Valtra tercih edin demişti.
Ama nail abi şöyle bişey var, bunlar ikinci bir marka üretmiyor işte. Ha yanlış anlama üretseler bile ben farklı olacağını düşünmüyorum. Bakın tekrarlamak istiyorum kalite ve çekiş çok güzel donanım yok özellik yok