Alabora kullanmalı mıyız? Acil yardım!

Bu konuda ( aklıma gelen ) üç noktaya dikkat etmek gerekir:
1- Traktör gücü ve ekipmanın uyumluluğu,
2- Traktör ve ekipmanın bakımları doğru ve düzenli yapılması,
3- Yapılan işte traktör ve ekipman ayarının doğru ve kuralına uygun kullanılması.
Bu hususlar kitabına uygun ise ekipman ve traktördeki aşınmalar normal değerler içerisinde olacaktır. Aksi halde traktör ve/veya ekipman zarar görecektir.

750 devirde belki dik bıçak çekilebilir ama C ve L bıçak çekilmez i devirde. Mumkunati yok.
.makineye de motoroda zarar verir 750 devir.
Yüzeysel 4 parmak çapa yapar gibi cekiyorsaniz sözüm yok ama ben 20 cm den aşağı cekmiyorum.
3a5d28ab8f1144b73721bcf84c508be0.jpg
uploadfromtaptalk1459060411466.jpg

İsmim yazıyor zaten :) şuan tarladayim akşam goruselim

Şöyle soyleyim, motor 1800 devirde kuyruk mili 540 da surum yaparken makine bilya dağıtıp dişlinin araya parça aldı. Koca motor anında stop etti.
O anki gücü şöyle anlatayım. Tek başıma takmakta baya bi zorlandığım cüsseye sahip şaftı yarım tura yakın büktü
Şükür bi arıza açmadı.
Bi kullanım hatası yapıyordur kuyruk mili dağıtan yada makinede hata vardır.
Şaft balansli çalışıp bozuyor olabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MehmetMe.
750 devirde belki dik bıçak çekilebilir ama C ve L bıçak çekilmez i devirde. Mumkunati yok.
.makineye de motoroda zarar verir 750 devir.
Yüzeysel 4 parmak çapa yapar gibi cekiyorsaniz sözüm yok ama ben 20 cm den aşağı cekmiyorum.
3a5d28ab8f1144b73721bcf84c508be0.jpg
Ekli dosyayı görüntüle 9497
Biz 750 devirde 3 takviye ile hem zeytin arasına hem de pulluk üstüne yani nadasa hidrolik kolları sonuna kadar indirip çekiyoruz ve hiçbir sıkıntı yok. 15 16 gazda ne motoru ne de makinayı yoruyor. Bu arada makina dik bıçaklı yani rototil değil normal rotovator.

Biz 750 devirde 3 takviye ile hem zeytin arasına hem de pulluk üstüne yani nadasa hidrolik kolları sonuna kadar indirip çekiyoruz ve hiçbir sıkıntı yok. 15 16 gazda ne motoru ne de makinayı yoruyor. Bu arada makina dik bıçaklı yani rototil değil normal rotovator.
Dik bicaksa bisey demem ama makinede hangi devir yazıyorsa o devirde kullanmanızı tasviye ederim.

• Beğen
Tepkiler: ahmet35
Dik bicaksa bisey demem ama makinede hangi devir yazıyorsa o devirde kullanmanızı tasviye ederim.
Kardeş anlamadın :) kuyruk milini 750 ye alıp biraz daha düşük devirde kullanıyoruz. Yani aynı devri 540ta 1800 2000 aralığında yakalıyorken 750ye alınca 1400 1600 aralığında yakalıyoruz. Böylece yakıttan epey bi tasarruf ediyoruz. Yine silaj makinası da aynı şekilde ancak 2. ekimlerde aynı şekilde kullanıyoruz. Carraro şanzıman gerçekten sağlam ve uyumlu

1.Traktör ve ekipman uyumu çok önemli
2.toprak yapısı
L95 ile 2,5m dik rotovatörü çifttin üzerine randımanlı bir şekilde kullanamayan komşum vardı makinayı geri verdi
Sen şimdi 100 ps traktörü 2,5m dik mikser ile ağır bir toprakta çalışırsan pek randıman alamassın motoru yorar yakıtı artar ama kumsal olan yerde iyi çalışır
Bizim topraklarımız ağır olduğundan dolayı makinada dişlilerin yerini değiştirip makinanın bıçak devri sayısını arttırmak suretiyle motoru birazda olsun rahatlattım
Ben genellikle anız üzerine çalışırken 540 d ile çalışıyorum 18 gaz
Çift üzerine çalışırken 750 d 20 gaz makina ancak devir sayısını yakalayıp iyi bir şekilde çalışıyor

Tohum

Ben ls r60 da 185 ata kullaniyorm atayi yeni aldm bazı arkdslar bilir 540 da ne kdr salarsan sal motor zorlanmiyor 750 devirde 17 gaz a basiom ata deliriyor resmen gecen ama bi baya buyuk tas sıkstı motor kut stop etti allaha sükür bsy olmadi bin devirde ise ancak yüzeysel calisiyo tam indirip 25 gaz veriyorm bin devirde 17 ye kdr düsuyor cok zorlaniyor ama capa motora zarar versede mecbur kullaniyoz sebze yerlerinde olmzsa olmazimiz zatn traktr capa uyumlu oldk snra bi zarari olcaginida sanmiyorm
uploadfromtaptalk1459076781185.jpg

Ben bir kullanıcı olatak rotovatorun mağduru olarak yazıyorum benim 8073'un aynamartı kırdı rotovator şimdi kullanmıyorum dızgara alacam en güzeli dızgara abi sen boşver rotovatoru toprağın yumuşaksa bad tırmığı gitsin ama sertse dızgara kullan derim ben benim topraklar çok sert olduğundan steyrin aynamartı kırdı