Salkım domates, üreticisine daha çok kazandırıyor

Salkım domates, üreticisine daha çok kazandırıyor
AA27 Mart 2016 - 10:49:00

Mersin'in Silifke ilçesinde serada yetiştirilen salkım domates, diğer cinslerine göre fiyatının yüksek ve daha verimli olması nedeniyle çiftçilerin tercihi oluyor.

Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, yıllık 18 bin dönümde 216 bin ton domates üretimi yapıldığını bildirdi.

Salkım domatesin 3 bin 500 dönümlük arazi üzerindeki seralarda üretiminin yapıldığını belirten Can, salkım domatesin 20 bin tonunun, Romanya, Macaristan, İran, Irak ve Bulgaristan gibi ülkelere ihraç edildiğini, geri kalan kısmının ise iç piyasada satışa sunulduğunu kaydetti.

Can, domatesin Türkiye'ye yaklaşık 33 milyon liralık getirisi olduğunu ifade ederek, "Diğer domates cinsleri şu anda üreticiden kilogramı 1 liradan satın alınıyor. Serada üretimi yapılan salkım domatesin kilogramı ise 1,60 liradan alıcı buluyor. Olgunlaştıktan sonra dalında uzun süre tazeliğini koruyabilen salkım domates üretiminin önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor." diye konuştu.

Salkım domates üretimi yapan Çiftçi Abdil Şahin ise domates üretimine 2 yıl önce başladığını anlattı.

Hem verimden hem de fiyatların yüksek olmasından memnun olduğunu söyleyen Şahin, şunları kaydetti:
"Bir dönüm üzerine diğer domates cinslerinden ekmiş olsaydım 10 ton ürün alırdım. Ancak salkım domatesten 15 tonu ürün alıyorum. Diğer cinslerine göre fiyatının yüksek ve verimin daha fazla olması nedeniyle salkım domates yetiştiriyorum. Bu nedenle elde ettiğim gelir de tatmin edici."