Damadı kestirdik...

Herkese selamlar...İlerleyen yıllarda daha geniş çapta yapmayı düşündüğümüz büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine maddi imkanlar ölçüsünde küçük bir yatırımla başladık nasıl yapacagımızı bilemediğimiz için simentalin güzelliğine de vurularak onunla başladık. 4 adet dişi 1 adet erkek simental ile 2 hostein düve aldık (hepsi 10 ile 12 ay arası) hayalimiz fleckvie tabi ama bu materyali nasıl değerlendirebiliriz, elimizdeki boğayı kullanmamız yanlış mı olur?

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: olcaydeger
Herkese selamlar...İlerleyen yıllarda daha geniş çapta yapmayı düşündüğümüz büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine maddi imkanlar ölçüsünde küçük bir yatırımla başladık nasıl yapacagımızı bilemediğimiz için simentalin güzelliğine de vurularak onunla başladık. 4 adet dişi 1 adet erkek simental ile 2 hostein düve aldık (hepsi 10 ile 12 ay arası) hayalimiz fleckvie tabi ama bu materyali nasıl değerlendirebiliriz, elimizdeki boğayı kullanmamız yanlış mı olur?

trakkulup.net

Bence elindeki boğayı kullanma.
Doğumlar zor olursa yazık edersin hayvanlara.
İyi bir sütçü simental tohum seç ve holsteinlar dahil hepsini bununla tohumla derim ben.
Çevrendeki veterinerlerde hangi simental tohumlar var? Öğrenip yazarsan seçim yapmanda yardımcı olabilirim.

Abi çanakkale de üniversiteyi okudum her yaz geliyorum geldiğimde tesisini bi görmek isterim köy tv de izledim çok teşekkür ederim rasyon olarak senin soyledigini uyguluyorum hostein de zor doğum olmaz mi abi zaten tohumlama için yazdığın boğaları ekran görüntüsü aldım uygulayacagim abi biz 2000 de bıraktık hayvancılığı ya hiçbir şey bilmiyormusuz ya da bildiğimiz her şeyi unuttuk Herkes bir şeyler söylüyor ben seni ve forumdaki kıymetli abilerimizi takip ediyorum bundan sonra da kazancimizi hayvana yatırmak istiyoruz bu konuda ne tavsiye edersiniz bu yıl 50bin tllik tekrar hayvan almayı düşünüyoruz fikirlerinizi önemsiyorum çok teşekkür ederim barış abi

İyi günler, damızlık çiftliğinizde kaç inek bulunuyor? Yani aslında sormak istediğim bu işi büyük yapıyorsunuz gibi gözüküyor, tüm ineklere bir boğa yetiyor mu ve boğa ineklerin içinde mi yaşıyor yoksa boğaya gelen ineği boğanın yanına mı götürüyorsunuz. Bizde 13 ineğin arasına boğa katıyoruz yıllardır böyle yaşıyorlar ve cidden Baytar'a aşılama derdinden kurtulduk boğa hepsini hallediyor fakat inek sayısı artıp 40a 50ye çıktığı zaman boğa ile aşılamak nasıl oluyor biraz bilgi verir misiniz?

d77f8cfad1077761e03d55d1f844e9ff.jpg

Boğamızdan bir görüntü :) maşallah

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Abi çanakkale de üniversiteyi okudum her yaz geliyorum geldiğimde tesisini bi görmek isterim köy tv de izledim çok teşekkür ederim rasyon olarak senin soyledigini uyguluyorum hostein de zor doğum olmaz mi abi zaten tohumlama için yazdığın boğaları ekran görüntüsü aldım uygulayacagim abi biz 2000 de bıraktık hayvancılığı ya hiçbir şey bilmiyormusuz ya da bildiğimiz her şeyi unuttuk Herkes bir şeyler söylüyor ben seni ve forumdaki kıymetli abilerimizi takip ediyorum bundan sonra da kazancimizi hayvana yatırmak istiyoruz bu konuda ne tavsiye edersiniz bu yıl 50bin tllik tekrar hayvan almayı düşünüyoruz fikirlerinizi önemsiyorum çok teşekkür ederim barış abi

Bence hayvancılık güzel bir iş. Ama tabi doğru yapıldığında. İyi bir sürü, iyi bir besleme ve de iyi bir yönetim olduğunda oluyor.

• Beğen
Tepkiler: koyenstutulu
İyi günler, damızlık çiftliğinizde kaç inek bulunuyor? Yani aslında sormak istediğim bu işi büyük yapıyorsunuz gibi gözüküyor, tüm ineklere bir boğa yetiyor mu ve boğa ineklerin içinde mi yaşıyor yoksa boğaya gelen ineği boğanın yanına mı götürüyorsunuz. Bizde 13 ineğin arasına boğa katıyoruz yıllardır böyle yaşıyorlar ve cidden Baytar'a aşılama derdinden kurtulduk boğa hepsini hallediyor fakat inek sayısı artıp 40a 50ye çıktığı zaman boğa ile aşılamak nasıl oluyor biraz bilgi verir misiniz?

d77f8cfad1077761e03d55d1f844e9ff.jpg

Boğamızdan bir görüntü :) maşallah

Maşallah, güzel bir boğa.
Bizim çiftlik 60 sağmallık. Toplamda 120 hayvanımız var. Boğayı joker olarak bulunduruyoruz. Onun çiftliğin yanında kendine özel bir yeri var. Tohum tutturmakta zorlandığımız inekleri ona devrediyoruz. Normalde suni tohumlama yapıyoruz.
40-50 hayvanda olsa bir boğa yeter diye düşünüyorum. Sonuçta inekler toplu halde kızgınlık göstermiyor.

• Beğen
Tepkiler: freesad
Bizim besideki hayvanlarımızın tümü kendi çiftliğimizde doğuyor. Ben damızlık çiftliğimden erkekleri 3 aylıkken 3.000 ₺'ye kendi besi çiftliğime satıyorum. Kağıt üstünde tabi ki. [emoji3]
13 ay kadar da besi çiftliğimde besleyip 16 aylık olduklarında kesime gönderiyorum.
13 ay boyunca yani 400 gün yaklaşık 3.000 ₺ yiyorlar.
3000+3000 = 6000 maliyet
16 aylık yaşta ortalama 700 kg civarı canlı, 380 kg civarında da karkas geliyor. Bu da 9.000 - 9.500 ₺'yi topluyor.

400 günde 100 kg olan hayvanı 700 kg'a çıkartıyoruz. Bu da günde 1,5 kg canlı ağırlık artışı demek.
Karkas randımanımız ortalama %54.
Tabi tüm hayvanlar standart olmuyor. 16 aylıkken canlı 650 kiloyu da gördük, 780 kiloyu da. Karkas olarak 320 kiloyu da gördük, 400 kiloyu da.
Randıman hayvana, mevsime göre değişiyor. % 51'de gördük, %60'da.
Kışın bazen biraz daha büyüttüğüm, 17-18 aylıkken sattıklarım da oluyor bazen. Fiyatların durumuna, hayvanın durumuna göre bir karar veriyoruz.

Mrb abı hayırlı kazançlar erkek danalarda durumu özetlemişsiniz dılınıze sağlık dişilerde durum nasıl işliyor

Abi gerçekten çok faydalı fikirler ve bilgiler vermissin. Çok teşekkür ederiz minnettariz biz gençlere yol gösteriyorsunuz Allah razı olsun kazanciniz bol olsun. Genel bilgi olarak bu boğanın cinsini yazar misiniz ? Ve ilave olarak biz bunu 3.5-4 aylık danasjni 3.5 4 bjn tl ye alabilirmiyiz ?