* Tarım Kredi Koop. Gn. Md. maaşı 100.000 TL *

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü’nün 100 bin TL'lik maaşının düşüreleceğini söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında yönetim kurulunun aldığı kararları açıkladı. Kamuoyunda tartışmalara neden olan Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürünün 100 bin TL olan maaşında yüzde 70 kesinti yapılacağını açıkladı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu üyeleriyle toplantı yaptı. Bakan Çelik, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nde düzenlenen toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tarım Kredi Kooperatifi'nde önemli bir takım değişikliklere gitmenin zaruri olduğunu gördüklerini belirten Çelik, "Neticede amaç ülkemizin, ülkemiz tarımının kalkınması, çiftçilerimizin yüzünün gülmesidir. Ülkemiz çiftçisine ve tarımına katkı sağlamayı her zaman temel vazife edinen Tarım Kredi Kooperatifleri'nden yönetim kurulu bugün itibari ile bir takım değişiklik yapma yoluna gidiyor. Bunlardan birincisi boş bulunan genel müdürlük görevine Ayhan Karayama'nın getirilmesine yönetim kurulu karar verdi" dedi.
"TARIM KREDİ KOOPERATİFİ'NDE GENEL MÜDÜRDEN BAŞLAMAK ÜZERE ÜCRETLERDE YÜZDE 70'E KADAR VARAN BİR KESİNTİYE GİDİLECEKTİR"
Bakan Çelik, kamuoyunda eleştirilere neden olan Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürünün ve yöneticilerinin maaşlarında kesinti yapılacağını açıkladı. Ücret konusunda Tarım Kredi Kooperatifi'nin anlamsız birçok değerlendirmelere ve hak etmediği eleştirilere maruz kaldığını belirten Bakan Çelik şunları söyledi:
"Bu konu ile ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatifi ve yöneticileri bundan böyle ücret ödemeleri ile gündeme gelsin istemiyoruz. Ana görevlerine endekslenmiş, çiftçiye hizmeti esas alan bir anlayış ile geleceğe yürümeleri açısından genel müdürden başlamak üzere ücretlerde yüzde 70'e kadar varan bir kesintiye gidilecektir. Yüzde 70'e kadar diyorum özellikle, çünkü şirketin büyüklüğü, yapılan iş ve işlemler maaş belirlemede esas alınacak. Artık bundan böyle kamuoyunda maaş konusunda değil, çiftçiye hizmetleri ile gündeme gelen bir kurum haline gelmiş olacaktır. Ayrıca birden fazla şirkette yönetim kurulu veya denetme kurulu üyeliği gibi görevler söz konusu olduğunda da ilgili üye sadece bir tanesinden ücret alabilecektir."
Yönetim Kurulu'nun aldığı önemli bir kararın da şirket sayısı ve faaliyet alanları konusunda olduğunu ifade eden Çelik, "Şuan da iştirak olarak 13 şirket var, alt şirketler olarak ifade edilen şirketlerin sayısı da 13 civarında. Bu konuda rekabetçi olamayanlar ve karlılık sorunu yaşayanlar veya birleşmesi uygun bulunanlar tek tek ele alınacak ve şirket sayısında ciddi bir azalma olacak. Verimsiz olan şirketlerin tasfiyesi yoluna gidileceği kararı alınmış bulunuyor. Bunlar son derece önemli yaklaşımlar" şeklinde konuştu.
Çelik, çiftçilerin girdi maliyetleri konusundaki yeni uygulamaları da açıkladı. Çiftçilerin finansman ve diğer tüm üretim girdileri ile ilgili Tarım Kredi Kooperatifi ve Bakanlık olarak güç birliği yapılması gerektiğine dikkat çeken Çelik, "Güç birliği yaparak bu girdilerin aşağı çekilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve üreticinin emeğinin kendi kasasına yansıması konusunda her türlü desteği gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu anlamda damızlık, tohum, ilaç ve gübre gibi üreticilerin doğrudan kullandığı girdilerde maliyetlerin düşürülmesi çalışmaları hızlandırılacak. Üreticiler bu sayede daha uygun şartlarda bu girdilere erişim imkanı bulacak. Burada önemli olan kurumsal karlılık yerine sektörel kazanç hedef alınacak. Tarım Kredi ne kar etti değil çiftçi bu konuda ne kar etti yaklaşımı içerisinde olacağız" ifadelerini kullandı.

http://www.haber3.com/100-bin-liralik-maas-30-bin-tlye-inecek-3934713h.htm#ixzz44OQ0yqNf

• Beğen
Tepkiler: ASARCIKLI İLYAS
Zaten bu tarım kredi koop.leri yağlı tohumlar vs. çiftçiye destekten cok köstek.Ben bugüne kadar ne işe yaradıklarınıda çözemedim.2 kat faizli krediden başka pek birşey yaptıkları yok.Ne mantıkla 100 bin maaş alıyor.Türkiyede çiftçiliğe kökten bir değişim şart bence.

• Beğen
Tepkiler: Alexander

O sadece maaş, ikramiye, makam aracı, lojman, harcırah, yolluk, tatil, iştiraklerden aldığı paylar, buna dahil mi? Bir çuval gübre esnaftan 6 lira pahalı. Bunu savunan arkadaşlar var. Genel müdür yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, bölge müdürleri, iştirak müdürleri. Afiyet olsun, gariban çiftçi her sene ayakkabısının arkasına bassın, çamurlu ayakkabıyla gezsin, borcunu bir sene erteletebilirse ondan mutlusu yok.

• Beğen
Tepkiler: ParaMiliter
Ben her zaman söylerim. Bir işin başına o işi isteyerek yapan biri, işi geliştirmek isteyen biri geçmezse o işten hayır gelmez. Kooperatifler, birlikler hep kendine çalışan insanlar tarafından yönetiliyor. Millet için çalışanların ise ayağını kaydırırlar. Bunun en büyük örneği Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nde gördüm ben. Yılların kooperatifini batırdılar. 25000 teneke peynir hesaplarda kayıp çıkmış. 1 milyon 350 bin TL borç varmış. Battı bu yüzden. Dikili tarafında pavyonlarda meşhurdur yöneticileri tanır oradaki herkes. Yıllarca başkanlığını yapan kişi köyün en büyük çiftliğini kurdu kendine. Ben yemedim diyor ama herkes biliyor neler yaptıklarını.

Tarım kredi kooperatifi de yiyicilerin elinde zaten belli şubelerdeki adamlardan. Adamların derdi üreticiye yardım etmek değil ticaret. Soru soramıyorsun heriflere. Eğer bunlardan kurtarılmazsa batması yakındır.

O sadece maaş, ikramiye, makam aracı, lojman, harcırah, yolluk, tatil, iştiraklerden aldığı paylar, buna dahil mi? Bir çuval gübre esnaftan 6 lira pahalı. Bunu savunan arkadaşlar var. Genel müdür yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, bölge müdürleri, iştirak müdürleri. Afiyet olsun, gariban çiftçi her sene ayakkabısının arkasına bassın, çamurlu ayakkabıyla gezsin, borcunu bir sene erteletebilirse ondan mutlusu yok.

Vayy,anasi ya kooperatif memuru boşa demiyor "senide üye yapalım "
Bende diyorum" adam seviyor beni",
İşin başka yönü varmış;o kadar maaşlar nasıl ödenecek...
Herif başka türlü düşünüyormuş...

Çalışanların da dolgun maaş aldığını düşünüyorum...
Birilerinin ödemesi lazım...

• Beğen
Tepkiler: ParaMiliter
Bence de düşürmeyip %100 -200 kafalarına göre arttırsınlar. Deve dikenden hoşlanır derler, ben de eskiden çok acırdım. Artık duygularım dumura uğruyor. mrdnyldz kardeşime ilave olarak bir dörtlük eklemek istiyorum.
celladına aşık olmuşsa bir millet,
ister ezan ister çan dinlet.
itiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
müstehaktır ona her türlü zillet.

Türkiyedeki Kooperatifler, odalar,borsalar vede sendikalar millete hizmet için değil rant elde etmek için kuruldular, bu kurumların hiçbirinin millete faydası yok, işçi sendikası işçiyi dövdüğü bir ortamda bunların tamamının kaldırılması yada yeniden yapılandırılması gerekiyor. Yoksa bu rant devam ettiği müddetçe daha çok milleti soymaya devam ederler

Ayrıca fatih teremin aylık ücreti ne kadardı unuttum, rekor bunlar.

Cumhurbaşkanı 32 000, başbakan, bakan 16 000, milletvekili 15 000, genel müdür 8 000 üç aşağı beş yukarı küsuratları vardır. Fatih Terim TFF'nin kasasından maaş alıyor, onun kulvarı farklı ve bizi pek ilgilendirmiyor. Bu adam çiftçi kooperatifinden yani ortakların payı üzerinden maaş alıyor. Amacı ortaklarına imtiyazlar sağlamak. Ortaklarına krediyi, gübreyi, mazotu, ilacı, yemi ve diğer ihtiyaçlarını piyasadan daha ucuza sağlayabiliyorsa anasının ak sütü gibi helal olsun. Fakat ortaklar ihtiyaçlarını piyasadan daha yüksek rayiçten, kooperatiften sağlıyorsa, otakların istediklerini söylemeye hakkı olduğunu düşünüyorum.