İnegime GPRS (Araç takip cihazı) taktım.

Selam arkadaşlar;
Köyümde ekili bir dönüm arazi bile yok. Bu benim hayvanları merada ve arazide gezdirmem için çok avantajlı bir durum. Tam anlamıyla dört dörtlük çobanlık yapmamı da gerektirmiyor. Geçen yıl dört adet büyük baş hayvanım vardi, onları sabah ahırdan çıkardıktan sonra köyün mera ve ekili olmayan arazisinde akşama kadar otlanıyorlar yollarını kaybetmezlerse akşam geliyorlar. Fakat yaklaşık bir saat ara ile sürekli nerede oldukların takip ediyorum. Tabi bu takip olayı bayağı can sıkıcı:mad: ve vakit alıcı bir durum. Sürekli aklım hayvanlarda, köy arazisi dışına mı çıktı?,ormana mı? girdi,kurt mu geldi? diye sürekli yaya veya motosikletimle takip etmek zorunda kalıyorum. Benim hem zamanımı alıyor hemde benzin yakarak maliyet oluşturuyordu. Bu işin bir kolayı olmalı diye düşünmeye başladım.
Sonunda çareyi buldum.:confused: Lider hayvana bir GPRS cihazı taktım ve artık cep telefonumdan ve bilgisayarımdan cok kolay bir şekilde takip ediyorum. İnanın beni çok rahatlattı artık başka işlerime daha çok vakit ayırabiliyorum. Nasıl yaptığım konusunda merak edenler olursa gerek foto gerek video olarak ayrıntılı teknik bilgiyi burada paylaşabilirim.:)

Ciddi bir maliyet tutar. Neden sürünün hepsine?
Şu devlet koyunlara, çip takacak konusu vardı ona da yazmıştım. Yerli Boz ırkı dağlara salıp, kovboylar gibi zaman, zaman toplamak, doğumları takip altında tutmak, yavrulayanlarıın buzağılarını anında tesbit edip, çiplemek. :) kışın zemheride kurtlar sürü olarak gezer, bu tür saldırılara karşı önceden tedbir almak gibi sebeplerle

Şu devlet koyunlara, çip takacak konusu vardı ona da yazmıştım. Yerli Boz ırkı dağlara salıp, kovboylar gibi zaman, zaman toplamak, doğumları takip altında tutmak, yavrulayanlarıın buzağılarını anında tesbit edip, çiplemek. :) kışın zemheride kurtlar sürü olarak gezer, bu tür saldırılara karşı önceden tedbir almak gibi sebeplerle
Bazı araştırmacılar verici ve chip takıyorlar yer ve bazı veri bilgisi alıyorlar o başka bir şey benimki anlık konum bilgisi gönderiyor. Tabi bu cihaza farklı sensörler takarak farklı veriler alınabilir. Her hayvana takmak hatırı sayılır bir maliyet çıkarır.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
biz ona binelek deriz. nazal (n) ile. (ng) bu harf eski Türkçede Kef harfiyle yazılırdı. Latin alfabesinde yok. Ama artık Binelek, sizin tabirinizle buğalek, pek yaşamıyor bizim memlekette, Tarım ilaçlarından mı öldüler ne... Zaten gündönümünden sonra gelmezdi ineklere

Evet gün dönümünde n sonra buğalek tutmuyorlar. Her yörenin kendine has bi dili aksanı var bizde buğalek deriz. konu sahibi maliyet ne oldu

Köpeklere 20 avro'ya deri altına çip takılıyor acaba aynı uygulama büyük ve küçükbaşlara da yapılabilir mi?

Mikroçip, kedi ve köpeklerde deri altına yerleştirilen, Türkiye’de ve dünyada tanınan veri tabanına sahip kayıt sistemi destekli minik bilgi taşıyan elektronik devredir. Vatandaşlarımız evcil kedi ve köpeklerinin güvence altına altına almak istiyorsa mutlaka mikroçip taktırmalıdır. Çiplerdeki numara, o hayvanın bir çeşit kimlik kartı görevi görmektedir. Kaybolan veya çalınan köpeklerin gerçek sahipleri mikroçipler yardımıyla tespit edildiği için hırsızlık oranlarında ciddi anlamada azalma olmuştur.”

Serhatli, mikroçipli köpeğin bulunması için mutlaka bir veteriner tarafından çipin taranması ve okutuculara okutulması gerektiğini belirtti.