285 direksiyon gıcırtısı

31.12.2015
62
35

arkadaşlar merhaba

benim 285 lik direksiyonu tam sol yapınca gicirtı yapıyor. sağ da olmuyor sizce muhtemel arıza ne olabilir nasıl giderilir .arkadaşların yardımına ihtiyacım var hoşça kalın

Direksiyonu sola çevirince değil sona dayayınca oluyor ve bu durum sadece solda oluyor değil mi.
Gıcırtı ( metal sürtme sesi ) mı cızırtı ( pistonlu aletlerin sonuna kadar zorlanmasından kaynaklı çıkan ses ) mı?
Traktörü yeni mi aldınız?

• Beğen
Tepkiler: hyd71
traktörü bu yıl aldım sol yaptığımda tam sona geldiğinde değil yarıyı geçince gıcırdıyor sanki bir sıkışma sesi gibi çözemedim önden geliyor ama bulamadım sorunu

Hidrolik yağ seviyesini kontrol ettiniz mi birde filtreye bakmanızı tavsiye edeceğim. Ses sadece sol yönünde en sona dayadığınızda olsaydı " normal sona dayamayın hidrolik zorlandığı için böyle cızırtı geliyor " diyecektim.
Sesin önden gelmesinin sebebi, ön tekerlekleri çeviren pistonun akünün hemen arkasından olmasından kaynaklanıyor.
Eğer yağ seviyesi normal ve direksiyon sağa kolay diğer yöne zor dönüyorsa piston ucuna bir yere takılan pim var o aşınmıştır diyeceğim. Zaten traktörünüz 1997 model ve altı ise yani yuvarlak farlı ( sol tarafta uzunca bir rot olan model ) ise yarı hidrolik direksiyon demektir ve pim aşınması bu modele kroniktir.

Resimde kare far var fakat sol tarafta rot görünüyor demek ki panjur sonraki modelde kullanılan tipi ile değiştirilmiş. Sizinkiside öyle olabilir Bakacağınız asıl nokta sol taraftaki rottur.

Resimler ve ekler

• mf.JPG
    mf.JPG
    84.9 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hyd71