BugünAyçiçeği yerlerini mibzer ile hazırladım

Bugün mibzerle hazırladım cuma tırmık çekeceğim cumartesi ekim Pazar ot ilaçlaması pazartesi yağmur inşallah[emoji2] uploadfromtaptalk1459951422982.jpguploadfromtaptalk1459951471203.jpguploadfromtaptalk1459951491922.jpguploadfromtaptalk1459951512416.jpguploadfromtaptalk1459951535085.jpguploadfromtaptalk1459951563004.jpg

Bereketli olsun.. Hayretimi bağışlayın, İlk defa mibzer ile yer hazırlandığını görüyorum. Çünkü bizim taraflarda yaylı külyivatör (aysan) ile Ayçiçek tohum yatağı hazırlanıyor sonra gerekirse tırmık ile düzeltiliyor sonra ekiliyor genelde. Ekimi pnomatik yani havalı mibzer ile mi yapmayı planlıyorsunuz.

Aysandan daha iyi bir işçilik olmuş bence.
Yeni çıkmış ( 10-15cm ) mısırımız aşırı yağmura maruz kalınca sararmıştı. Hububat mibzeri ile hem karıştırmış hemde gübre atmıştım. Benimde gübre atan ara çapa makinem yoktu :).

• Beğen
Tepkiler: eminyarkin
sağol cem abi gübreyi ekimle birlikte vereceğiz sonuçta 70 cm sıra arası var tohum gübreye ulaşıncaya kadar baya bi zaman gerekli

pancar ekimi icin boyle bir tavsiye almistim, taban gubresinin bir kismini mibzer ile ekim oncesi uygulamayi onermisti danistigimiz uzman. Bugun yarin ekimi yapmaya calisacagiz, planladigimiz miktari mibzer ile vermek vakit alacak, zaman sinirli onun icin gubre serpme ile sacip karistiracagiz muhtemelen. Vakit olsa denemek istiyordum. Bilimsel bir dayanagi yok ancak bizim toprak yapimizda ozellikle fazla gubre kullanilan urunlerde bu sekilde daha iyi sonuclar alindigi gorulmus.

Normal ekim yaparken ikinci gidişte motorun ön tekerini mibzerin teker izine bastırıyor musunuz resimde biraz solda duruyor birde o cam ne öyle buzlu gibi