Erkunt mısır yeri hazırlığı

09.10.2015
308
201

Selamın Aleyküm abilerim erken mısır ekeceğimiz için busene tarlaları sürmeye başladım sizler için bir kaç ufak video çektim İnşallah beğenirsiniz Not:Traktör tekçekerde seri bir ile sürüm yapıyorum videolar HD1080p

[video=youtube;OHD_W5FWnTY]https://www.youtube.com/watch?v=OHD_W5FWnTY&feature=youtu.be[/video]

[video=youtube;Jk42Vdu7GnQ]https://www.youtube.com/watch?v=Jk42Vdu7GnQ&feature=youtu.be[/video]

[video=youtube;L7LDilgjWiE]https://www.youtube.com/watch?v=L7LDilgjWiE&feature=youtu.be[/video]

Konudaki videolar ön izlemeli olarak düzenlenmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
kolay gelsin alperen kardeşim biraz yüksekden sürüm yapıyorsun gibi mısır ekimi için yeterli mi ?
Abi Sağol Allah razı olsun evet sürümü derin sürmüyorum mısır tabanı bulmalı çünkü derin sürüce mısır Ekici kızıyo derin sürme iyi olmaz diye bende sıvan sürüyorum aslında hiç sürmemek yanlış yaptım bu sene kışa girmeden bi nadas yapıp şimdi nadasınüstüne bi dızgara bi tırmık daha iyi olurdu hickimse benim gibi yapmiyo kişa girmeden sürüyorlar bu zaman işte bi dızgara bi tırmık ekiyorlar kendi tarlam değil burası kiralık aslında hiç ekmiyecektim bu tarlayi sonradan işler değişti

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi Sağol Allah razı olsun evet sürümü derin sürmüyorum mısır tabanı bulmalı çünkü derin sürüce mısır Ekici kızıyo derin sürme iyi olmaz diye bende sıvan sürüyorum aslında hiç sürmemek yanlış yaptım bu sene kışa girmeden bi nadas yapıp şimdi nadasınüstüne bi dızgara bi tırmık daha iyi olurdu hickimse benim gibi yapmiyo kişa girmeden sürüyorlar bu zaman işte bi dızgara bi tırmık ekiyorlar kendi tarlam değil burası kiralık aslında hiç ekmiyecektim bu tarlayi sonradan işler değişti

Kolay gelsin abi. Mısır neden tabanı bulmalı anlayamadım. Zaten havalı makinanın arkasındaki tekerlekler toprağı sıkışıtırıyor. Ayrıca derin sürmek toprağın su çekmesi açısından faydalı olabilir

Kolay gelsin,arazi otlu duzeyli olduğu için ince surmek size daha sıkıntı olucak.aysanda çekilse tırmıktı çekilse,ters dönmüş otlu dibini kureyecek gibi olabilir.umarım hazırlık esnasında bi zorluk çıkarmaz
Doğru söyledin abi tırmık yaparken tırmıklara takılıyor otlar fakat şöyleki derin sürüce tırmıkla dağıtması çok zor oluyor oyüzden sıvan sürüyorum bıraz ekipmanım olsa dızgara mesela derin sürerim ozaman kesekleri dağıtması kolay olur rotovator var bende ama traktöre zarar verir diye kullanmıyorum şimdilik bakalım zaman ne gösterecek

Kolay gelsin abi. Mısır neden tabanı bulmalı anlayamadım. Zaten havalı makinanın arkasındaki tekerlekler toprağı sıkışıtırıyor. Ayrıca derin sürmek toprağın su çekmesi açısından faydalı olabilir
Makinanın tekerleri sıkıştırıyor sonra ben ayriyetten benim erkunta üstünden geçiyorum diş gibi çıkıyor çiğmemezsem yamuk yumuk çıkıyor bitane orda bitane burda çiğmedigim zaman eksiksiz

Bir bildiğiniz elbette bardır ama yazmadan edemedim.
Ekicinin derin sürmenizi istememesinin sebebi belkide çiftçinin tarla kaba ( yumuşak ) halde iken ekim yapılmasını istemesi olabilir.
Bir kere bu kadar sığ bir sürüm ile memnun kalmanız düşük ihtimal.

Sulama imkanı yok diyorsunuz fakat bu sürüm ile yağan yağmuru tutacak kapasitede ( bu yıl için ) az görünüüyor. Sizin tarlanıza uygun ve azar azar sık yağış alsanız bile tavlı vaziyette sürdüğünüzden hafifte olsa pulluk tabanı oluştu buda kök gelişimini yavaşlatacak/sınırlandıracak. Bu sınırlı bölgede ne besin bulursa, ne kadar su bulursa onunla yetinecek. Şimdi şöyle bir husus var bire bir diyemesekte tıpkı insan ve hayvanlarda olduğu gibi bitkilerinde yaşam payı söz konusu. Bu yaşam payına kadar olan bütün etmenlerin üzerine ne koyarsanız maksimum o ölçüde verim elde edersiniz. Farzı muhal 3 kg azot bitkiyi yeşil tutar, hayatını devam ettirmesini sağlar. Bu pay üzerine artık her bir kg artış 100 kg verim demektir. Peki ilk 3kg? O işte yaşam payı. Sizin konunuza dönecek olursak, bu sığlıkta hazırlanmış tohum yatağında ( hele hele suyunda yağışa bağlı olduğu düşünülürse ) sonrasında yapacağınız şeyler ( gübre ve bakım olarak ) yaşam payının çok üstüne çıksada tabiri caizse yemeği koyacağınız tabağın küçüklüğünden mütevellit bunlar taşacak ve istenilen verim elde edilemeyecektir.

Kaldı ki mısır gibi uygun şartlarda boy yapabilen bir bitkinin rüzgarlardan olumsuz etkilenmemesi için kuvvetli bir kök yapısına ihtiyacı olacaktır. Bu rüzgarlardan olumsuz etkilendiği sürece refleks gösterip gelişimi yavaşlayacak belkide duracaktır.

Ne yapılabilir sorusuna gelirsek. Bence ikinci bir sürüm hem otları daha derine gömecek hemde takip eden tarla hazırlığında sorun olmaktan çıkacaktır. Fakat elbette hazırlık esnasında ki toprak tavı önemli.

Not: Dediğim gibi bir bildiğiniz vardır elbet ama emeklerinizin boşa çıkma ihtimali varsa kaldıralım diye yazdım. Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: captanalp ve Gaia
Yemlik Mısır dikildi Image1460211387.502593.jpgImage1460211416.721630.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Beğen
Tepkiler: captanalp