+ Konuya Cevap Yaz
15 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Yeni ay eski ay muhabbeti  Yaşamış olduğunuz bölgede ay eski tohum ekilebilir yeni ayda tohum ekilmez kurt olur vs gibikonular olurmu pancar edeceğim ay yeni hal almış birkaç gün bekle muhabbeti var sizlerin fikri nedir bu konuda

  LG-E612 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

  ramazan emrah öztürk teşekkür etti.

 2. #2
  aşkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16 Şubat 2010
  Yaş
  26
  Mesajlar
  331
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Abi Bizim köyde de var eskiler hep öyle diyor Şarkîkaraağaç göksögüt köyü

  Discovery Air cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,740
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Bizim bölgede de var, özellikle ilk baharda adi fiğ ekiminde dikkat ederler, ay eskisi ay karası v.s. tam bilgi edinmeye çalışayım. Birde Ekim sezonunda yerli köylüler Kasım ın girmesini bekler.
  Masa Üstü Pro 2000 cihazımdan gönderildi.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Eskilerden duyarim ama hic bir fark goremedim. Eski bir gelenek olmus bu sanki. Hukumsuz bence.

  SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2015
  Şehir
  bursa
  Yaş
  40
  Mesajlar
  90
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Yabancı kaynaklarda da vardı benzer inanışlar. Tohumun çimlenmesinde suyun etkisine gönderme yapılıyordu ama ayrıntılar kayıp.

 6. #6
  ofas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04 Nisan 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,663
  Adı geçen
  20 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Tohum ekimi için bir şey demiyeyim ama yağış için bir şey söyleye bilirim.
  Arap aylarının ( hicri takvim ) baş ve ortaları yani dolunay dönemlerinde havada yağış ihtimali daha yüksek oluyor. Bazen2-3 haftalık uzun tahminler ile karşılaştırıyorum. Yağış olmasada bulutlu görülüyor.

  Yorgun ve uzanmış halde dizüstü cihazımdan gönderildi .

  Ali Dmr, maygun10 teşekkür etti.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,740
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Gök ayları diye tabir edilen Hicri takvime göre çıkan ay ile yeni başlıyan ay arasındaki 2 günde ekim yapılmazmış, Yani; geçtiğimiz çarşamba ve perşembe gününe denk geliyor. Tohumda çimlenme olmadığı söyleniyor, hatta o kadar ileri ki o günlerde tavuk bile gurka yatırılmazmış.
  Yine masa üstü cihazımdan gönderildi.

  Ali Cebeci teşekkür etti.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  29 Aralık 2015
  Şehir
  karabük
  Yaş
  30
  Mesajlar
  11
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  oncelıkler bu konu tamamen ılgı alanıma gırdıgı cın ve ay dunya ılıskısı ıle bırlıkte tarım uzerıne etkılerını arastırp butun bugday ekımlerımı ay takvımıne gore yaptım bu sen bır ıkı tarlayı yenı ayda bazı tarlaları da eskı ayda yaptım ınanın fark var.islamın takvımı normalde hıcrı takvımdır ve hıcrı takvımde ay esas alınmıstır ayın hareketlerıne gore tarım yapılmıstır bugday ekım zamaı gubre atım zamanı hersey bence ay takvımı ıle ılıskılendırılebılır.cunku ay dunyaya yaklastıkca dunya uzerındekı su da yukselme oluyor yuzeye yaklasıyor uzaklasınca da su tekrar cekılıyor bunun da etkısı cok buyuk bır ıkı makale var bulursam burada yazayım faydamız olsun selametle kalın

  Dünyamızdan yaklaşık 385 bin km uzaklıkta olan, çapı dünyanın dörtte biri, kütlesi de seksende biri olan Ay'dan bahsetmek istiyorum.

  Geceleri gökyüzüne baktığımızda, orada kimi zaman lamba gibi asılı duran şeyin, çocuklarımızın Ay Dede'sinin, binlerce yıldır tarımsal faaliyetlerin şekillenmesine olan etkisi, bu mesleğin bir mensubu olarak bende çok merak uyandırmıştır.

  Tarımda Ay Takvimi'nin tutarlılığı veya tutarsızlığı üzerine kapsamlı bir araştırma yapılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 28 gün süren ay döngüsünün 14'er günlük iki evresi vardır; biri yeniay ile başlayıp dolunay ile biten "büyüme" evresi, diğeri ise dolunayla başlayıp yeniay ile biten "küçülme evresi."
  Ay'ın görüntüsü büyürken çekim kuvveti arttığı için yeryüzünde su daha çok dışarıya (git), küçülürken de içeriye (gel) akmaya eğilim gösteriyor. İşte yaşayan her canlının büyük bölümünü su oluşturduğundan, ayın hallerine göre suyun gel ve git'lerine göre öngörülmeyen değişiklikler oluyor. Bir nevi, belki de kimsenin farkında olmadan, Ay Takvimi'ne göre hayatın akışı şekilleniyor. Nasıl mı?
  Örneğin Anadolu köylerinde yaşlı dedeler ve nineler; "Ay'ın yenisinde yapılan işten hayır gelmez!", "Dolunayı bekle, bereketini gör", "Ayın yenisinde olur börtü böcek, eskisinde olur börek çörek", "Kesme odunu ay büyürken, kırk koyunu küçülürken" derler.
  Belki de yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan bilgiler, tecrübeler ve gözlemler, Ay'ın hangi devresinde neyin yapılıp yapılmayacağını onlara öğretmiş; "Hangi ürün ne zaman ekilir, ne zaman toplanır?", "Meyve ağaçları veya asmalar ne zaman budanır veya aşılanır?", "Haşere ne zaman ürüne musallat olur?", "Koyun ne zaman koça katılır, ne zaman kırkılır?", "Bulgur, salça, turşu, peynir, ekmek ne zaman yapılır?", gibi soruların yanıtını çoğu kez geceleri gökyüzündeki ayın hallerine bakarak vermişler; bir bakıma Ay'ın devreleri onların ziraat takvimi olmuştur.
  Öyle ki, bu takvimi takip edenlere göre, Ay'ın eskisinde (dolunaydan yeniaya kadar olan küçülme devresi) ekilen veya dikilen ürün daha verimli olur; özellikle Ay'ın dolunay devresi ekim/dikim zamanıdır. Ay'ın yenisinde (yeniaydan veya hilalden dolunaya kadar olan büyüme devresi) ekilen, dikilen, biçilen veya toplanan ürün böceklenir, küflenir. Koyun yeniayda kırkılmaz, aksi halde yünü çabuk kopar ve güvelenir.
  Ağaçlar yeniayda kesilmez, aksi halde odunu kolay bükülür, çatlar ve çürür. Budama ve aşılama yeniayda yapılmaz, aksi halde sürmez ve tutmaz (bu işler için yarımay beklenir). Dolunayda biçilen otlar daha şifalı olur. Biz bugün bilimsel yöntemlere göre tarımsal eğitim uyguluyor ve tarımsal faaliyetlerde bulunuyoruz; örneğin tarla denemeleri ve laboratuar analizleri yaparak hangi ürünün ne zaman ekileceğine, hastalık ve zararlılarla nasıl mücadele edileceğine, hasat ve harmanın ne zaman yapılacağına karar veriyoruz. Elbette en doğru olanı budur.
  Ancak yukarıda açıklamaya çalıştığım şekilde, ellerinde bugün bizlerin sahip olduğu bilim ve teknik imkânlardan yoksun olan insanların doğanın işaretlerini (örneğin Ay'ın devrelerini) rehber edinerek faaliyetlerde bulunmaktan başka çareleri yoktu. İşte şimdi bizlere, bugün birçok bilim adamına göre "hurafe" olan, artık unutulmuş, ancak çoğu zaman işe yaramış olan Ay takvimine dayalı zirai faaliyetleri bilimsel olarak araştırıp gün ışığına çıkartmak düşüyor.
  Örneğin Ay'ın dolunay devresinde biçilen otlar gerçekten daha şifalı mıdır? Bilimsel olarak araştırıldıktan sonra yanıt "Evet" olursa çok şey kazanırız, "Hayır" olursa hiçbir şey kaybetmeyiz.

 9. #9
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Eski yeni ektim artık hayırlısı rabbim kendi baksın artık

  cemaltan teşekkür etti.

 10. #10
  cemaltan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Kasım 2015
  Şehir
  Adana sarıcam
  Yaş
  43
  Mesajlar
  239
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  S.A.
  Daha önce açılmış bir konu olsaydı keşke...
  Eşime bahsettim bu konudan,kendisinin baba annesi toros yayla larında yaşar...
  Babaanne bu konuda çok dikkatli ymiş... "Yeni ayda fasulye kurusu falan toplanmaz kurtlanır "dermiş...

  fatihcastle teşekkür etti.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  15 Aralık 2008
  Şehir
  balıkesir
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1,726
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Hani herşeyi tam yaptıktan sonra, extra birşeyler yapilirya, ay durumuna göre ekilip bicmekte buna benziyor bence.Çoğunlukla uymaya çalışıyorum ,dikkate aliyorum

 12. #12
  ranger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21 Ağustos 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  28
  Mesajlar
  5,249
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Alıntı nailyetek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gök ayları diye tabir edilen Hicri takvime göre çıkan ay ile yeni başlıyan ay arasındaki 2 günde ekim yapılmazmış, Yani; geçtiğimiz çarşamba ve perşembe gününe denk geliyor. Tohumda çimlenme olmadığı söyleniyor, hatta o kadar ileri ki o günlerde tavuk bile gurka yatırılmazmış.
  Yine masa üstü cihazımdan gönderildi.
  abi öyle demeseydin iyiydi bizde perşembe pancar ektiydik bitmez mi acep.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  05 Ocak 2010
  Şehir
  Burdur
  Yaş
  29
  Mesajlar
  525
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  bizim buralarda da yaygındır bu durum.
  hatta geçen hafta nohut ekecektik, bizim ihtiyarlar yeni ay, eski ay vs. kurtlanır deyip ektirmediler. detayını bilmiyorum ama vardır herhalde bir hikmeti.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2015
  Şehir
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  44
  Mesajlar
  48
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  Ben senelerdir nohut ekerim bizim burda anlatilip durur ve fenni is yapanlar var bunlarin icinde
  bekleyip gec ekerler nohutlari sicak kavurur olmaz.
  ben ekeli 10 gun oldu.gecen cumadan sonra ilacini da yapip tirmigini cektim.ustune guzelde
  yagmur yagdi sukur.
  Simdi yagmurdan sonra 8-10 gun daha ekilmez bizde.
  bu islerde cok bilmeye gelmez.
  ekici ol bilici olma diye eskiler bosa dememis.
  bu yil normalde benim nohut ekimi 1 ay gec bile kaldi.mart in 10-15 gibi ekerdim hep.
  yagislardan dolayi gec bile kaldi.ambarda durcagina tarlada dursun lafi tam nohut icindir.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  05 Ocak 2010
  Şehir
  Burdur
  Yaş
  29
  Mesajlar
  525
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Yeni ay eski ay muhabbeti  bizim buralarda aslında nisan 20den sonra ekilir nohut. nisan başında fazla yağış alınca nohut otlu olur. tabi bu işler hava durumuyla doğru orantılı. bir sene bir seneyi tutmuyor. geçen sene yağıştan mahsül alamadık, bu sene de kuraklıktan şikayetçiyiz.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status