ilk kez tarımla uraşıcam yardım ?

merhaba sevgili kardeşlerim.mirasdan kaynaklı borçsuz harçsız 100.000 tl para kaldı. ankarada ikamet ediyorum ve başka şehirlerde yaşamayı planlıyorum. şehirden uzak köy veya dağlık bir yerde hayat sürmek. bu yüzdende yatarım yada hayvancılıkla uraşmayı düşünüyorum.

not=hayvancılık veya tarım veya bahçecilik konusunda bilgim yok. eleman tutup bende yapa yapa örenicem
sorularım-tarım ve meyvecilik

*100.000 tl para ile zarar etmeden hangi ürünü yetiştirebilirim
*alet edevatım yok kiralamayı düşünüyorum
*şehir sıkıntım yok neresi uygunsa oraya yerleşebilirim
*tarlayı kiralıyacağım
*araba almam gereklimi (çıkan ürünleri vs taşımam için)
* meyvecilikle uraşsam limon,portakal vs acaba kaç dekar alan alırsam kar elde ederim
en önemli sorum şu limon bahçeleri çok pahalı tarla kiralayıp orayı bahçe haline dönüştürsem saçmalamışmı olurum.

sorularım-hayvancılık
*süt sığırcılığımı yoksa tavukculukmu
*100.000 tl var.inek alsam pahalı tutuyo .eleman araba ,bunların satışı yani 100.000 tl yetmiyo . (tabi ben 20 inek olarak hesapladım)
*100.000 tl var.lohwan tavuk alsam 2000 adet 40.000 tl 1000 adet alsam kar vermez dıye korkuyorum .eleman araba yer kirası çiflik tesisi kurulumu çadır olarak,bunların satışı yani 100.000 tl yetmiyo .

kafam biraz karışık yardımcı olursanız sevinicem .

o parayla sıfırdan tarım işiyle uğraşmak olmaz. arazin yok,ekipmanın yok , tercubende yok. yani bu işe girersen o parayı tüketirsin elinede bişey geçmez. bence o parayla sadece tarla al güzel biryerde ve gerisini zamana bırak il olarak buğday ek tercube kazandıkca diğer işlere girersin. heleki yer kralayıp bahce yapmak gibi bir hataya düşme.

• Beğen
Tepkiler: cemaltan
Sitemize hosgeldiniz.

Elinizdeki para mevcut sartlariniza göre tarla bitkileri, büyükbaş ve ya küçükbaş hayvancılık yapmak için yeterli değil. Kaldı ki tecrübeniz de yok. Bu nedenle daha az yatırım gerektiren salma tavukculuk, arıcılık, seralicilik ( marul, ), çilek, böğürtlen yetistiriciligi, vb gibi bir yatırım düşünülebilir. Bu yola çıkarken de iyice araştırıp, tanıdığınız guvenebildiginiz birilerinden mutlaka destek isteyin. Sabırlı olun ve lütfen küçük ancak sağlam adımlarla ilerleyin.

• Beğen
Tepkiler: yasindemiralay
İyi günler.

Bence sizin en büyük eksikliğiniz tecrübe konusunda. Tecrübesiz biri için ekipman ve yer olmadığı için çok büyük bir risk almış olursunuz. Bu piyasa şartlarında ve kiralayarak iş yaparak büyük ihtimal gelirleriniz anca giderlerinizi karşılamaya yeter. Uzmanı olduğunuz işlere yönelmenizi öneririm.

Ama illa ki bu işe atılacağım derseniz de, ekipmanı rica ile kullanabileceğiniz, nazınızın geçtiği birisinin yanında buğday yetiştirerek girebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: cemaltan
Yanlış anlamayın ama günümüz şartlarında eldeki nakitle sıfırdan ve tecrübesiz bir şekilde yapılacak en son iş bence tarım ve hayvancılıktır. Ama hobi vs amaclı yapacaksanız oda ayrı mesele . eldeki nakitin üstüne imkanlar dahilinde bi miktar daha koyup uygun bir yerden daire alın kiraya verin o daha mantıklı bence.

öncelikle herkeze yardımları verdikleri cevpları için teşekkür ederim.galiba bu pralara tarım veya hayvancılık işi ile uraşmak parayı çöpe atmaktan başka bişey değil.bende kararımı verdim . paramı bekleticem 3,5 yıl daha çalışıp paramı 600 bin tl civarına geticicem evlerım var ikitanede onlarıda satıcam . sonrada ne ekmeyi düşünüyosam (örnepğin limon için antalya) ilgili şehirden güzel bir arsa alıp orda bahçemi kurup tarım hayatıma devam ederim.

sevgili arkadaşlar szilere rahatsızlık veriyorum cehaletime verin kafama takılan altın gibi bir soru var . herkeze çok teşekkür ediyorum yardım severliğinden dolayı .
bakın arkadaşlar bu linkte http://www.hurriyetemlak.com/arsa-satilik/bilecik-yenipazar-kavacik-emlakcidan-bahce/detay?sParam=zP4ES1oDLH0A3fPs%2eaxnDg==&new=1

bilecekte bir ceviz bahçesi var 11.697 M2 fiyatı 750.000 yani eski paraya göre yediyüz elli milyar . buraya kadar sorun yok. diyorumki aaa demekki pahalı ama bakın bide şurdan değerlendirelim .

http://www.hurriyetemlak.com/arsa-satilik/bilecik-golpazari-orta-emlakcidan-tarla/detay?sParam=0TDg-avww7oFNieHTgk%2eSw==&new=1

buda yine bilecikte 18.529 M2 (yani diğer bahçeden 7.000 m2 daha büyük) fakat içinde ceviz ağacı bahçe filan yok boş fiyatı ise 200.000 (eski parayla ikiyüz milyar) şimdi burda benim anlıayamadığım kavıyamadığım bi noktamı var yoksa böyle tarla olarak almak dahamı amntıklı.tarla olarak alırım ceviz bahçesine dönüştürürüm.

Emlak varsa elinizde satmayin. Elinizdeki paraya da imarlik yada imara açılması muhtemel arsa alın veya yine ev alın.
Sıfırdan çiftçilige başlamak günümüz şartlarında karlı bir yatırım değil.
Diyorsanız ki kâr önemli değil yaşam tarzimi değiştirmek, kırsalda yaşamak istiyorum, bahçeli müstakil ev alın orayı ekin dikin, bir iki yıl sonra hem azda olsa tecrubeniz olur hemde bu işi yapıp yapamayacağınızi öğrenmiş olursunuz.

General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sevgili arkadaşlar szilere rahatsızlık veriyorum cehaletime verin kafama takılan altın gibi bir soru var . herkeze çok teşekkür ediyorum yardım severliğinden dolayı .
bakın arkadaşlar bu linkte http://www.hurriyetemlak.com/arsa-satilik/bilecik-yenipazar-kavacik-emlakcidan-bahce/detay?sParam=zP4ES1oDLH0A3fPs%2eaxnDg==&new=1

bilecekte bir ceviz bahçesi var 11.697 M2 fiyatı 750.000 yani eski paraya göre yediyüz elli milyar . buraya kadar sorun yok. diyorumki aaa demekki pahalı ama bakın bide şurdan değerlendirelim .

http://www.hurriyetemlak.com/arsa-satilik/bilecik-golpazari-orta-emlakcidan-tarla/detay?sParam=0TDg-avww7oFNieHTgk%2eSw==&new=1

buda yine bilecikte 18.529 M2 (yani diğer bahçeden 7.000 m2 daha büyük) fakat içinde ceviz ağacı bahçe filan yok boş fiyatı ise 200.000 (eski parayla ikiyüz milyar) şimdi burda benim anlıayamadığım kavıyamadığım bi noktamı var yoksa böyle tarla olarak almak dahamı amntıklı.tarla olarak alırım ceviz bahçesine dönüştürürüm.

Ben oralıyım. Bu ilanlar şöyle oluyor kardeşim. Bizim ilçede Benzin istasyonu olan birisi, Zaten atadan zengin insanlar, aslında paraya da çok ihtiyacı yok, bizim köy de dahil, civardaki kır bayır arazileri, ucuza alıyor. Özellikle kişi sıkışmışsa. Tabi son zamanlarda kır hayatına özenme moda oldu. bunu da değerlendiriyor. Tabi arazi boş. Kepçeyle düzeltiyor, satabilirse o şekilde satıyor. Satamazsa ceviz dikiyor, ya da alıcıyla görüşüp diktiriyor, bu masrafları ve karını arazinin fiyatının üstüne ekliyor. İşte son zamanlarda bir ceviz modası başladı ya. Bir de Ertuğrul filmi de var. İstanbula 2,5 saat, vb. ilanlarla reklamını yapıyor. Alırsan al. sen bilirsin. Fakat Ceviz konusunda, Selami Bayrak, Yaşar Akça, İbrahim Balkal vb. uzman kişiler, en az iki metre verimli toprak derinliği olması lazım diyor. bizim köyümüzün, çoğu yerinde verimli toprak yarım metre değil. Tabi Bileciğin birçok yeri var, birbirinden farklı. Ben bilemem o değeri eder mi? Arazi çiftçinin elinde iken 1 liraysa Emlakçının eline geçti mi altın yumurtlayan tavuk gibi satıyorlar. Emlakçı da piyasa da çok. Sen bilirsin.

Ben oralıyım. Bu ilanlar şöyle oluyor kardeşim. Bizim ilçede Benzin istasyonu olan birisi, Zaten atadan zengin insanlar, aslında paraya da çok ihtiyacı yok, bizim köy de dahil, civardaki kır bayır arazileri, ucuza alıyor. Özellikle kişi sıkışmışsa. Tabi son zamanlarda kır hayatına özenme moda oldu. bunu da değerlendiriyor. Tabi arazi boş. Kepçeyle düzeltiyor, satabilirse o şekilde satıyor. Satamazsa ceviz dikiyor, ya da alıcıyla görüşüp diktiriyor, bu masrafları ve karını arazinin fiyatının üstüne ekliyor. İşte son zamanlarda bir ceviz modası başladı ya. Bir de Ertuğrul filmi de var. İstanbula 2,5 saat, vb. ilanlarla reklamını yapıyor. Alırsan al. sen bilirsin. Fakat Ceviz konusunda, Selami Bayrak, Yaşar Akça, İbrahim Balkal vb. uzman kişiler, en az iki metre verimli toprak derinliği olması lazım diyor. bizim köyümüzün, çoğu yerinde verimli toprak yarım metre değil. Tabi Bileciğin birçok yeri var, birbirinden farklı. Ben bilemem o değeri eder mi? Arazi çiftçinin elinde iken 1 liraysa Emlakçının eline geçti mi altın yumurtlayan tavuk gibi satıyorlar. Emlakçı da piyasa da çok. Sen bilirsin.

kardeşim allah razı olsun anladım gayet güzel şekilde.çok saol yardımın için .

Kardesım (yasın kucuk degılse ozurdılerım) ben ek olarak atadan kalma yerlerımızı ıslıyorum yaklasık 160 donum ankarada ınan ıcar v.s vermedigim halde kuru tarım oldugu ıcın 1 yıl 1 evı gecındırecek kadar para kazandırmıyor sulu tarımı bu yıl ıscılık malıyetlerı nedenı ıle bıraktım bıber ekecektım vaz gectım...hobi olarak yap ama inan kuru tarımla ev donmez.Salma tavugu ben cok arastırdım aracıya satacaksan yumurtayı para kazandırmaz normal yumurtadan 5 10 kurus fazla paraya alıyorlar.Son tuketiciye birebir ulastırabılırsen buda zor 1000 tavuk olsa 700 800 yumurta ediyor gunluk kapı kapı satamazsın...1 tavuk gunlujk 80 100 gram yem tuketıyor yıllık 250 280 cıvarı yumurta alıyorsun yıllık ıscılık su ısıtma gıderlerını sen hesapla artık.... AMA 50 100 TAVUK yapar dırek tuketıcıye 0,75 kurustan tanesını satarsan ek gelır kazanırsın...Sut hayvancılıgı hakkında bılgım yok basarılar...

Bu işler çok zor işler mesele para değil. Mesele işi döndürebilmek ev yok araba yok arsa yok traktör yok ekipman yok yok oğlu yok ne var para var ne kadar 100 bin lira ya da 600 bin lira olacak. Kesinlikle parayı ve sizi küçümsemiyorum ama olmaz. Tecrübe edinene kadar sizi kötü kazıklarlar olmayacak işlere sokmaya çalışırlar. Aman diyeyim uzak durun hobi yapın sonra kazıklana kazıklana büyütün ve paralarınız ile evleriniz bir kenarda dursun rica ediyorum.