Gübreleme Tankı Sorununa Yardım

Arkadaşlar, Benim gübreleme tankım dikey 100 litre stf marka. O zaman tecrübesizdim. İlk bağlantıları bilen birine yaptırdım. Gerekli parçaları o aldırdı. Fakat su gelmediği için deneme yapamadan teslim etti. Ben denedim. Gübre tankı arazinin en yüksek yerinde. Bu tankın, vantuz dedikleri hava tahliye bölümü var. Ben gübreyi koyup, vanayı yarım yaptığımda bu vantuzdan, çok sızıntı oluyor. Hümik asit kullandığımda 3, 4 saat geçse de tanktaki su rengi tamamen durulmuyor. bir de borular ve vana yerde. tankın çıkışlarından spiral boru yere doğru eğilince, ezilme oluyor. Bu da akışı azaltıyor.
Şimdi sorularım şunlar;
1. Bu vantuzu iptal etsem olur mu?
2. Bu yıl için, ana hat borunun başlangıcından içine, gübre tankının boşaltma vanasından direk versem, damlama hattına dengeli gider mi.
3. [MENTION=20560]ofas[/MENTION] bey bir yerde yazmış. çıkış biraz daha dar olacak diye. Tankın üretimi böyle ayarlanmış mıdır? yoksa biz mi ayarlayacağız?
4. 100 litre gübre kaç saatte tamamlanır. Hattın uzunluğu şöyle. 8 sıra 120 metre . + 50 metre 32 sıra. damlatıcılar 75 cm saatte 1 litre. sıra başlarına mini vana taktım istediğim sırayı kapatabilirim.

[MENTION=74139]KüreLee[/MENTION] abi dikey ve yatay gübre tankım var. Yataylarda bu tür sıkıntılar yaşamadım ama dikey olanda benzer şikayetleri bende yaşadım. Gelelim çözüm önerilerime .
Dikey gübre tankında bilindiği üzere su girişi, gübreli su çıkışı ve bir de vantuz diye tabir ettiğiniz hava çıkış yeri var. Mantık tank içine su bir taraftan girip diğer taraftan gübre karışımı ile çıkacak. Sisteme verilen su bittiğinde tank içindeki son kalan suda sisteme akıp tank boşalacak. Siz gübre koyunca tank içinde kalan havanın tahliyesi içinde bu sibop benzeri parça eklenmiş.

Bu sistemin sağlıklı çalışması için suyun giriş noktasındaki basıncın çıkış noktasındaki basınçtan fazla olması gerekir. Bunu sağlayabilmek için bahsettiğiniz spiral su giriş ve gübreli çıkış borularının sisteme suyu taşıyan borulara bağlantı noktaları arasında bir vana olmalı. Bu vana kısıldıkça sisteme daha zor giden basınçlı su tank içerisinden dolaşacaktır buda gübreye karışacağından amaç gerçekleşmiş olacak.

Şimdi soruların çözümüne geçebiliriz.

- Eğer her seferinde tank içerisindeki havayı kapaktan tahliye ederseniz vantuz dediğiniz alete gerek kalmayabilir. Peki bu nasıl olacak? Tanka gübreyi koydunuz. Sisteme suyu verdiniz tank su ile dolacak su giriş ve çıkışlarında vanalar var ( olmalı ) tank tamamen su ile dolana kadar beklenir. Dolduktan sonra bu iki vana kapatılır ve tank kapağı kapatılır. Ama bu her seferinde yapılmalı, eğer elektrikli pompa varsa elektrik gidip geldiğinde tekrar otomatik çalışıyorsa tank yine boşalacak ve içi hava ile dolacaktır ve bu sirkülasyonu engelleyebilir. Dikkat edilmeli. Vantuz dediğiniz yerden suyun çıkması için biri ana bir tali sebep var. Ana sebep bu parçadaki contanın hava bittikten sonra suyun basınçla alttan itmesine rağmen yeterince sağlıklı çalışmaması sonucu su kaçırır. Tali dediğim sebep ise basıncın yeterli olmaması. Eğer basınç yeterli ise ve su kaçıyor ise bu parça sistem çalışırken biraz kurcalanır eğer su kaçırmaya devam ediyorsa parça yada conta değiştirilerek sorun çözülür.

- Tankı yatık kullanarak sorun büyük ölçüde çözülür. Eğer yatırdığınızda su çıkışı altta olursa gübre daha çabuk sisteme aktarılacaktır. Böylece boruların katlanması problemide aşılır. ben bu şekilde çözüm buldum.

- Giriş çıkış arasındaki çap farkı dikey olanda değil ama ( bende olan ) yatay tankta bu şekilde ayarlanmış. Sizde bu ayarlı değilse hat üzerine takılan vana yardımı ile bu basınç ayarlanabilir.

- Gübrenin sisteme aktarılması ayarladığınız basınca bağlıdır. Yapılan ayara bağlı olmakla beraber yarım saatte tanktaki gübre bitebilir.

Açıklama yeterli değilse devam edebilirim. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: KüreLee
[MENTION=74139]KüreLee[/MENTION]

- Gübrenin sisteme aktarılması ayarladığınız basınca bağlıdır. Yapılan ayara bağlı olmakla beraber yarım saatte tanktaki gübre bitebilir.

Açıklama yeterli değilse devam edebilirim. Kolay gelsin.
Uzun vadede bi şekilde çözmek için dediklerinizi yapacağım. Tankın giriş çıkışlarında vanalar var. Su girişi vanasını tamamen açıp, gübre girişini (Tank çıkışı) yarım yapıp deneyeyim. Ama vantuz yani hava tahliye sibobu, basınç yetersizliğinden olabilir bunu iptal edip kör tapa takabilir miyim?
1, 2 hafta içinde, Kısa vadede sıvı kükürt vereceğim. bunu tankı normal kazan gibi kullanıp, alttaki atık su tahliye yerinden bir hortum takıp, hatta boşaltsam bu verimli bir gübreleme olur mu? benim hat iniş aşağı olduğu için, hatta bu şekilde gübre koyabilirim. merak ettiğim şu. 100 litre gübre acaba dengeli bir şekilde gider mi?
ikincisi de yarım saat demişsiniz. 3 saatte bile su durulmuyorsa, demek ki hatta gübre gitmiyor mu?

1- Su girişi vanasını tamamen açıp, gübre girişini (Tank çıkışı) yarım yapıp deneyeyim. Ama vantuz yani hava tahliye sibobu, basınç yetersizliğinden olabilir bunu iptal edip kör tapa takabilir miyim?

- Sıvı kükürt vereceğim. bunu tankı normal kazan gibi kullanıp, alttaki atık su tahliye yerinden bir hortum takıp, hatta boşaltsam bu verimli bir gübreleme olur mu? benim hat iniş aşağı olduğu için, hatta bu şekilde gübre koyabilirim. merak ettiğim şu. 100 litre gübre acaba dengeli bir şekilde gider mi?

-ikincisi de yarım saat demişsiniz. 3 saatte bile su durulmuyorsa, demek ki hatta gübre gitmiyor mu?

1 - Tanka su giriş vanasını tam açıp çıkışı kısmanız basıncı istediğiniz anlamda etkilemez. İlk amaç sisteme giden suyun tankın içinden geçmeye zorlamak Bunu sağlamak için ( aklıma gelen ) iki yol var.
A - Tanka su girişinin çıkışından büyük olması. Bir raptiye, çivi vs düşünün ucu sivri kuvvet uygulanan kısmı geniştir. Durum raptiyede daha farklıdır ve elimizle bile tahtaya sabitlemek mümkündür. Bunun sebebi yanlış hatırlamıyorsam şöyle raptiyenin baş kısmı sivri kısmının 20 kat daha geniş diyelim. Bu durumda raptiyenin baş tarafına uyguladığınız kuvvetin 20 katı sivri kısma iletilir. böylece çokrahat bir şekilde elimizle raptiyeyi itebiliriz. Durum bu durum ile benzerlik gösteriyor, yani su girişi çıkışından geniş olursa ( diğer etmenler nötr kabul edildiğinde ) su tank içinden geçmeye çalışacaktır.
B - Diğer yol ise ( muhtemelen sizin sistem bu şekilde ) Hata üzerinden gelen hortum sayesinde tanka su girişi sağlanıyor. Tankın diğer deliğinden ise su çıkışı sağlanıyor. Su çıkışı sağlanan hortum ise siteme ( hatta ) bağlı bu iki hortumun hatta bağlandığı noktalar arasında ise vana var. Bu vana kısılarak vanadan önceki yerdeki basınç yükseltiliyor ve yükselen basınçtaki su tank içerisinden geçmeye zorlanıyor buda gübreli karışım olduğundan amaca ulaşılıyor.

Bahsettiğim iki sebep göz önüne alındığında sizin kastettiğiniz su giriş ve çıkışındaki vanalar üzerindeki ayarlamanız gübrenin sisteme dahil edilmesine etkili olmayacaktır. Bu iki vananın zaten asıl eklenme sebebi bunlar değil. Hatta su varken tank içine suyun girişini önlemek ve gübre ekleme vs işlemlerinin suyun kesilmeden de yapılmasını sağlamaktır.

2 - Eğer yukarıda bahsettiğim yolların birisini yaparsanız bu dediğinize gerek kalmayacağı gibi bahsettiğiniz şekilde bir işlemde gerçekleşmez. Tankın yukarıda yada aşağıda olması sisteme gübrenin verilmesi konusunda yazdığım 2 yola etkisi direk olmaz sadece vanayı daha az yada daha fazla açmanıza sebep olur ama bu sistemin çalışması için bahsettiğim yollardan birini yapmanız şart. gelelim dengeli olur mu sorunuza. Eğer damlamaların tamamen dolmasını beklemez iseniz dengeli bir dağılım olmayacaktır. Sisteme gübreyi dahil etmeye damlamalardaki basınç normale döndüğünde başlamalısınız. Fakat özellikle çok sulayacağınızda gübrenin yıkanacağı yada derinlere gideceğini göz önünde bulundurmaya dikkat etmeniz gerekir.

3 - Evet tanktaki yeterli basıncı sağlar iseniz yarım saatin fazlasıyla yeteceğini göreceksiniz.

Sonuç olarak yapacağınız tek şey var aslında. Eğer su giriş ve çıkışı aynı çapta ise tank üzerindeki bu iki hortumun bağlandığı yerlerin arasındaki vanayı kısmak. Yoksa araya vana takmak.

Ben bu konuda titizim diyorsanız şöyle bir şey önereyim. İki adet barometre alacaksanız ( 20 tl civarı ) birini bahsi geçen hat üzerindeki vana öncesine diğerini ise vana sonrasına ( ama filtre öncesine ) takacaksınız. Bu noktalar mümkün değilse tankın su giriş ve çıkışına bir şekilde takın. bu şekilde giriş ve çıkış arasındaki basınç farkını göreceksiniz. Basıncı artırarak kısa sürede, düşürerekte daha geç tanktaki gübreyi bitirmeniz mümkün. Bu barometreler sayesinde tank içindeki gübreyi bir kaç deneme sonrasında ne kadar sürede bitirmek istiyorsanız bunu ayarlamanız daha kolay olacaktır.

Kolay gelsin.

Saygıdeğer [MENTION=20560]ofas[/MENTION] kardeşim;
Bu hafta sonu köydeydim ve bu konuyla ilgili fotoğraflar çektim, buradan paylaşıyorum. rastlarsanız bi ara fikir teatisinde bulunuruz.
IMG_1743.JPGIMG_1744.JPGIMG_1745.JPGIMG_1746.JPGIMG_1756.JPGIMG_1757.JPGIMG_1758.JPGIMG_1759.JPGIMG_1760.JPGIMG_1761.JPG