+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
    CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Flow Sitometri(cinsiyeti belirlenmiş sperma)

Cinsiyeti belirlenmiş sperma, X ve Y kromozomu taşıyan sperm popülasyonlarına göre yüksek derecede saflaştırılmış spermadır. Bu derlemede, boğa spermlerinde uygulanmakta olan cinsiyetin belirlenmesi çalışmalarında elde edilen son gelişmelerin güncelleştirilmesi amaçlanmıştır. Flov sitometre kullanarak memeli hayvan spermlerinde cinsiyetin belirlenmesi veya hücrelerin ayrılması boğalarda yeterince başarılmıştır. Geçerli tekniklerden birisi yüksek derecedeki bir saflıkta sperm cinsiyetini ayırmak için kullanılan flov sitometre cihazı, erkek ve dişi spermlerin DNA muhteviyatı arasındaki %3-4'lük bir farkı ortaya çıkarmak ve onları %90'dan daha fazla saflıkla ayırmak için kullanılır. Sonuç olarak saniyede toplam 20.000 sperm cihazdan geçer ve her bir cinsiyetten saniyede takriben 4.000 canlı sperm eşzamanlı olarak ayrılabilir. Bugün geçerli sistem % 85-95 doğruluk oranı ile yaklaşık olarak her bir cinsiyet için saatte 10-13x106 canlı sperm üretebilir. Cinsiyeti belirlenmiş sperma kullanılarak, yaklaşık 7.000 güncel buzağılama sonuçlarına göre elde edilen dişi buzağıların cinsiyet oranı % 89 olarak gerçekleşmiştir. Arkadaşlar bu spermalar tr de üretiliyor mu daha önce deneyen oldu mu fiyatları çok pahalı diye duydum

jhondere 5075 e teşekkür etti.

entelmaganda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    3 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Cevap: Flow Sitometri(cinsiyeti belirlenmiş sperma)

Güncel fiyatlardan haberdar olan var mi

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    5 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bende pahalı diye hiç ilgilenmedim fiyatlardanda haberim yok , ama çok iyi tohumlarda dişi istediklerim erkek erkek istediklerim dişi oluyor genelde , kendileri seçip beyenmediklerini ayrı satıyorlar galiba .

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Dişi olanlar 300 tl gibi duydum. Sadece duydum.

Adı geçen
    7 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bu Türkiye de üretilemez. hatta dünyanın tek bir yerinde üretilebilir desek daha doğru olur. Sebebi şu, buluşu yapan bir kimyasal kattığında cinsiyete göre renkleniyor spermalar. bu buluş galiba manyetik alanla ayırma yapıyor. Aslında basit hem de eski bir buluş. Buluşu yapanla ilk zamanlar pek ilgilenmiyorlar. Sonra ABDli bir firma bunun patent haklarını satın alıyor. Şimdi bütün dişi sperma üretimi bu firma tarafından yapılıyor. Başka ayırma yapan yer yok. Zaten dişi sperma üretimi ABD ve Avrupa firmaları. Bu firmaya ayırttırıyorlar. Tabi bu da ekstra maaliyet demek. Fakat yeni bir teknik bulunur, ya da bulunmuş ise rekabet ortamı oluşabilir. @ismail_17 kardeşimin yaşadığı sıkıntıya gelince, Tahir hoca diyor ki; bu buluş, sadece dişileri almak için yapılıyor diyor. Erkek spermaları atıyorlar diyor. Şimdi benim aklıma şu geliyor. Adamlar atmayıp bunları da payedleyip ucuza piyasaya sürüyorlarsa, biz nereden bileceğiz. Nasıl olsa içinde %10 a yakın dişi var. bunu kullananlarda da erkek çıkma olasılığı yükselir.
    Bereket TV de Programa bağlanan bir kişi erkek sperma için sormuştu. Erkek sperma niye üretilsin ki dedi Tahir hoca. Gerçekten de Erkek sperma satana rastlamadım. Fakat soru soran kişi güzel bir soru sordu aslında. Mesela elimizde etçi iyi bir damızlık dana var. dişileri besi performansı göstermiyor. Ben bunun erkek olmasını istiyorum. Elimde ucuza aladığım düveler var mesela. 200 llira verilmez mi erkek doğması için?

DeHLiZ, Hermiyas, ismail_17, sabri201986 teşekkür etti.

Adı geçen
    7 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Egevet firması sahibi Tahir Hocaya göre, Mevcut Teknoloji Üretim Hızı: 8-10 payet/saat, Fertilite: ort.= düvelerde %50 Geleneksel Tohumlamanın Yaklaşık %80i normalden%20 az. Sadece, 14 aylıktan büyük, ergin ağırlıklarının >%60ını elde etmiş, iyi sevk-idare edilen düvelerde kullanılır. Laktasyondaki ineklerde kullanımı döl tutma oranının düşük olmasına sebep olabilir. Cinsiyeti Belirlenmiş Semen Programının Geleceği Aşağıdakilere Bağlıdır:
    Fertilite
    Süt Fiyatı
    Düve Fiyatı
    Elde Edilebilen Boğalar
    İşleme Kapasitesi
    Alternatif Cinsiyet Belirleme İşlemleri
    Firmanın şu andaki kapasitesi 350,000 payet/yıldır
    Yukarıdaki bilgiler Egevet firmasından alıntıdır.
    tabi bu da maaliyeti artırıyor.
    Firma şu şekilde üretim yapıyor. http://www.sexingtechnologies.com/up...moflo_anim.gif
    1980'lerde, Livermore, Kaliforniya., Ve Beltsville, Md USDA daki araştırmacılar tarafından yapılmış. Bu teknoloji XY Inc., Fort Collins, Col., firmaları henüz yeni bir gelişme olan bu sürecin patent ve üretim lisanslarını almış. 1990'lardaki araştırmalarla verimliliğini artırmaya çalışmışlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde cinsiyette sperm ticarileştirilmesi ise Sexing Technologies Inc. (ST) satılmasıyla 2003 lisansı ile başlatılmıştır.

2004 yılında Cinsiyet tayini ilk laboratuvarı Teksas Navasotada, Sexing Technologies olarak kuruyor. teknolojinin başarısı ile birlikte, bu firmaya başarı nedeniyle dünyanın büyük meni şirketlerin çoğunluğu ortak oluyor.
    2006 üretimin başlangıç yılı.
    2007 yılında cinsiyet tayini Teknolojileri firmasının ürettiği spermalar kullanılıyor.
    2004 ten sonra sonra Çoğu ABD eyaletlerinde olmak üzere, 2005 - Lagoa - Hollanda Genetik - Sertaozinho - Brezilyada, 2007 - Hollanda Genetik - Deventer - Hollandada, 2007 - Alta Genetik - Conrich, Alberta - Kanadada, 2009 - Umotest - Roulans - Fransada, 2009 - Semen İtalya - Bibbiano - İtalyada, 2009 - Sexing Technologies - Hamilton - New Zealandda, 2011 - Sexing Technologies - Camperdown, Victoria - Avustralyada ortaklıklar ve Laboratuvarlar kurulmuş. Firma halen Avrupa ülkelerine ve Çine açılmayı hedeflemektedir. eyyy Amarikaaa demezsek, bize de açarlar belki değil mi? O zaman Türkiyede de Laboratuvarlar kurulur belki.

Hermiyas teşekkür etti.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog