+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
39 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  İnşaat balonu, tarımı vuruyor  İnşaat balonu, tarımı vuruyor
  Son 10 yılda parasal genişlemenin, inşaat sektöründe hoyratça kullanılması neticesinde, ekonominin tüm taşları yerinden oynadı. Bu süreçte, her türlü menkul ve gayrimenkul, yeniden fiyatlandı. Bu yeniden fiyatlama, reel faiz oranlarını eksilere getirirken, konut, arsa ve nihayetinde tarla fiyatlarını inanılmaz rakamlara çıkardı.

  Şimdi inşaat ve tarım ilişkisini, ülkemiz özelinde fiyatlar ve yönelimler bazında inceleyelim. Büyükşehirlerde inanılmaz hızla büyüyen inşaat sektörü, sıfır olsun ikinci el olsun tüm fiyatları, hayal dahi edilemeyecek seviyelere çıkardı. İstanbul’da 2008’de 80 bin lira dolayında olan bir gayrimenkul bugün yaklaşık 300 bin lira seviyesinde. Yine aynı yıllarda Balıkesir ve Çanakkale’de dönümü bin lira olan kuru tarım arazileri, bugün yaklaşık 5 bin lira dolayında. Geçen sürede ise nominal faizden, enflasyonu çıkarırsanız, faizin negatif olduğunu görüyorsunuz.

  Son yıllarda konut stoğunda oluşan artış, büyük şehirlerde yaşayan insanları tarla yatırımı yapmaya itiyor. Konuttaki büyük değer artışı ve yolun sonuna gelindiğinin düşüncesi, negatif reel faiz ortamında insanları bu tarım arazilerini satın almaya itiyor.

  2009-2010 yılına kadar, yatırım amaçlı, yüzüne dahi bakılmayan bu tarımsal sahalar, birden suni bir kıymetlenme yaşamaya başladı. Son 5 yılda bu tarımsal sahalardaki fiyat artışı yaklaşık %500 dolayında. Oysa ki araziden alınan verim hala aynı, hatta küresel ısınmadan dolayı her sene daha da öngörülemez ve daha da fazla risk içeren bir üretim yapılıyor şu an. Daha önceki yıllarda hiç görülmemiş olan don hadiseleri, yer altı sularının çok derinlere çekilmesi, yazları müthiş bir kuraklık ve sıcaklık.

  Yani her geçen sene üretim yapmanın maliyeti artmakta. Buraları alanlar da zaten üretim yapmanın derdinde değil, negatif reel faizden kaçarak spekülatif kazanç elde etmek amacındalar. Köylü daha 5 sene önce 30 bin lira dahi etmeyen 30 dönüm tarlasına, bugün 150 bin lira verildiğini duyunca, tereddüt etmeden tarlasını satıyor. Sattığı parayla da o güne kadar hiç binmediği ama özendiği son model ithal bir otomobil satın alıyor. Ardındansa açma kapamasını bile 2 ayda anca öğrenebileceği son model bir akıllı telefon satın alıyor, hem kendisine hem de karısına.

  Bizim köylümüz kentlimiz gibi değildir bakmayın, eşine değer verir. Son olarak da ilçe merkezinden, yeni yapılmış kaloriferli doğalgazlı bir daire satın alıyor. Satın aldığı o daireyi hemen, ilçedeki Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine 700 liradan kiraya veriyor. Sonra da köyüne gidiyor, çiftçi bağkurundan bağlanmış emekli aylığı ve öğrencilerden gelen kira geliriyle kahveden eve, evden kahveye gidip geliyor. Sonuç itibariyle, ilçede bina yapan müteahhit para kazanıyor.

  İthal otomobili bize kakalayan Almanya,Fransa para kazanıyor. İthal telefonu bize kakalayan ABD, Güney Kore para kazanıyor. O arabaya benzin koydukça Suud para kazanıyor, benzin üzerinden dünyanın en yüksek vergisini alan devlet para kazanıyor. Spekülatif beklentiyle tarım arazilerini alan, hiçbir üretim yapmadan değer artışından para kazanıyor. Ama olan tarıma oluyor.

  Üretim yapacak çiftçi, sermayesini kediye yüklediğinden, köyünde kös kös oturup, emekli maaşı ve Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden aldığı kirayla satın aldığı Adıyaman tütününü köyün kahvesinde sararak, “-Ajans başlıyor, açıverin bakalım televizyonu gençler” deyip, memleketi kurtarıyorlar kendilerince. Memlekette ne yazık ki son durum “rantiye”. Kentten köye herkes, oturduğu yerden, evinin tarlasının değerlenmesini dilenmekte. Kira gelirinin dayanılmaz cazibesiyle de yanıp kavrulmaktadır. Bütün köylünün amacı; bir emekli maaşı, iki de kira almaktır.

  Spekülatif kazanç peşinde koşmayan, gerçek manada üretim yapmak isteyen bir yatırımcı da, önce tarla fiyatlarına bakmakta, ardından da satın alıp üretim yapması halinde elde edeceği getiriyi hesaplamakta, hesap kitap açık ara aleyhine çıktığı için de daha en başında bu işten vazgeçmektedir. Sonuç itibariyle memleket zıvanadan çıkmış, herkes pusulasını şaşırmıştır. Negatif reel faiz ortamında hala faiz tartışması yapan ekonomi bilmezler, bu rant sorununa çözüm bulmazlarsa, memleket geri dönüşü olmayan krizlere gebedir. Bizden uyarması. Son söz olarak: Memleketin sorunu faiz sorunu değil, konut, arsa ve tarladaki rant sorunudur. Bu sorun, üretimin önündeki en büyük engeldir.  http://blog.milliyet.com.tr/Insaat_b...?BlogNo=524147

 2. #2
  dorylaion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Ocak 2016
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  23
  Mesajlar
  126
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  İnşaat ve emlak, kara para aklama yöntemi olarak kullanılmaya devam ederse bu böyle devam eder. Mevcut iktidarın, ilk icraatlarından biri olan '' Nereden buldun Yasası''nı kaldırmak olmuştur, haliyle kara para emlak ve inşaat sektörüne akarak bu fiyatları doğurdu, sonrada bizim işgüzar vatandaşta çalışmak yerine, oturarak para kazanmayı tercih etti. Şimdi bunun ceremesini tüm ülke çekiyor, çekecek.

  En sonunda tarım büyük bir patlak verinceye kadar. Olan gene alın terine olacak.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Alıntı dorylaion Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İnşaat ve emlak, kara para aklama yöntemi olarak kullanılmaya devam ederse bu böyle devam eder. Mevcut iktidarın, ilk icraatlarından biri olan '' Nereden buldun Yasası''nı kaldırmak olmuştur, haliyle kara para emlak ve inşaat sektörüne akarak bu fiyatları doğurdu, sonrada bizim işgüzar vatandaşta çalışmak yerine, oturarak para kazanmayı tercih etti. Şimdi bunun ceremesini tüm ülke çekiyor, çekecek.

  En sonunda tarım büyük bir patlak verinceye kadar. Olan gene alın terine olacak.
  %1.000.000.000 haklısın ondan sonra büyüdük falan filan inter milan, sen %5 büyürken, rakiplerin %10 büyüyorsa zaten fakirliyorsun demektir...

  dorylaion, entelmaganda teşekkür etti.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  12 Mayıs 2013
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Balıkesir,Bursa yöresinde tarla fiyatalarına bakıyorum da dönümü ortalama 10 bin tl'lerde.

  Bu 1 dönüm araziden senede ne kadar kar edeceksin de aldığın araziyi amorti edecek anlamak mümkün değil.

  Ne ekebilirsin ki arazin sulu ve verimli olsa da yıl da maksimum ne kadar kazanabilirsin ki zaten.

 5. #5
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  İşte bizim sorunumuzda bu arazi artışı
  artık arazileri büyütmek bu işe yatırım yapmak karlı ve sürdürülebilir değil.
  Bir kaç yıl önce 45 bin lira istenilen bir araziye adam şimdi 110 bin istiyor.
  Bu fiyatlarla pazarlık yapmak bile mümkün değil

 6. #6
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Bu inşaat furyası Fransa'da da vardı bir dönem ama halk hükümete yürüdü sektör patladı. Bizde de şimdiye kadar çoktan patlardı fakat masal senaryoları çizen ve her kendinden olmayanı paralelci ilan eden hükümetimiz bu patlamayı psikolojik olarak başlamadan bitirmiştir. Senin halkın aç (hırsızlar hariç) sen bide sosyeteye deniz altından yürüyüş yolu yapacaksın el insaf... Marmaray her gün bozuluyor milyonlarca insanı deniz altından yürütüyorsun zaten sanki yeni birşey icat etmiş gibi açıklama yapıyorsun dünyanın yuvarlak olduğunu da siz keşfettiniz zaten...

  dorylaion, emrah doğan, Hermiyas teşekkür etti.
  Konu DuSTeRo tarafından (16.Nisan.2016 Saat 18:54 ) değiştirilmiştir.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  13 Ocak 2014
  Şehir
  cankırı
  Yaş
  49
  Mesajlar
  104
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  herkes bir şeyler yazmış siyaseti bir kenara bırakalım.arkadaşlar piyasa denen şey arz talep meselesidir.eğer bir donum arazi 1 lira iken talep artarsa arazi 2 hatta 3 lira olur . bunun anlamı nedir piyasada bol para vardır bir kısmıda arzi alımına akıyordur talep oluştuğundan fiyat artar.ha diyebilirsinizki ciftci araziyi o fiyatlara alamyor şehirdekiler alıyor yatırım amaçlı derseniz serbest piyasa bir şey yapılamaz.

  inşaat hakkında ise turkiyede hali hazırda konut açığı var ve dönüşmesi gereken konutlar var .artık insanlarımız daha iyi evlerde yaşamak istiyor ve bu yönde talep oluşuyor ve hızlı bir şekilde güvenlikli siteler kuruluyor .ha komşuluk bitiyor kapıltalizmin yaptıkları bencillik başlıyor para her şeyin yerini alıyor.

  ben ankarada yaşıyorum ve inşaat sektöründeyim ve balon falan yok .4 milyona villa alıyorlar maliyeti taş çatlasa 500 bilemedin 600 binlira bu sene emekli oluyor koyume donuyorum projemi çizdirdim kendi evimi yapıcağım mumkun olduğunca lüks olması için uğraşıyorum.inşaat ülkelerin bel kemiğidir bir konut yapımında kullanılan kac kalem mal ve hizmet var artı bitirdikten sonra yaşam alanına donene kadar kac kalem mal ve hizmet var.inşaat sektoru çökerse başka sektörlere benzemez ulke coker.ortada bir piyasa var birileri talep ediyor birileride üretiyor hepsi bu talep oluşmazsa domates bile ekmez ciftci o yuzden arazilerinizi zamanında buyutun insanlardaki gelirler arttıkça insanlarda bir toprak sevdası başladı buda arazi fiyatlarını olumlu yönde etkiliyor. kimsenin almadığı yerler satılığa çıkınca yabancıda gelip alıyor.onceleri koyun arazisini yan komşu alırdı şimdi parayı veren duduğu çalıyor. hepsi bu.

  kaynari, muratardahan, nailyetek teşekkür etti.

 8. #8
  Harun Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Ocak 2016
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  37
  Mesajlar
  120
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Balon varmı, var. Sadece inşaatta değil genel olarak ekonomide.
  2008 Amerikan emlak sektöründe patlayan balon, para basılarak aşılmaya çalışılıyor. Neye karşılık dönmeyen çekler, senetler, değerli kağıtlar ekonominin elinde sıkıntı çıkaracaklarını düşündüklerine karşılık. Ya biz, biz boş dururmuyuz; o zaman ki Başbakanımız R. Tayyip Erdoğan: "kriz bizi teğet geçecek" repliğini hatırlarsanız! Aslında alınan kararların bize izahıydı(en azından benim için öyle). Ne demek istemişti; bizim ellerimizde armut toplamıyor ya, bizde basarız. Halen de basmaya devam ettiğimizi düşünüyorum. Bizimkide bize özel usûllerle, devletimizin sosyal yardım kanalları süspanse edilen krediler büyük projelerin kaynakları gibi. Aslında bunları 90lardan beri yapıyoruz ama 2001 krizi sonrası Kemal Derviş Beyin öğrettiği (herkes sakız çiğner ama hatice kızınki bi başka metodu) Burda temel olan tüketecek harcama yapacak olan kesimin belirlenmesi (hatice kızın kim olacağı) sonra diğerleri. Tarım, uygulanan politikalarla kapitalist dünyaya adapte edilmeye çalışılıyor, tam rekabetçi piyasalara hazırlanıyor ve geçiliyor. Inşaat sektörünede eleman kazandırılmış olunuyor. Birincil ve ikincil faydalar hep inşaatı gösteriyor. Yani beslenen elde tutulan evlat inşaat!
  Hepsi benim şahsi kanaât ve düşüncelerimdir. Saygılarımla...

  SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Mesajlar
  186
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Amerika belini doğrulttuğu zaman bizdeki balon patlayacak. Amerika faizleri arttıracak haberi bile doları uçurmaya yetti. Amerika faizleri arttırmaya başlayınca şuan sefasını sürdüğümüz milyarlarca dolarlık sıcak para Amerikaya kaçacak, dolar ve faizler fırlayacak, ev ve kredi maliyetleri artacak ve balon patlayacak. Bizdeki balon amerika'da patlayan gibi olmayacak tabiki. Bizde ki yapılan evlerin elde kalması ve inşat firmalarının batması şeklinde olacak.

  Hermiyas teşekkür etti.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  13 Ocak 2014
  Şehir
  cankırı
  Yaş
  49
  Mesajlar
  104
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  vasgo şu an dünya üzerindeki 14 tirilyon dolar abd borcudur bu parayı abd dondurursen abd ekonomisi de 14 trilyon dolar eğer abd faiz artırıp o parayı abd ye dondurduğunde battığının resmidir abd nin elindeki iki ucu pis bir deynek ne yapacağını şaşırmış kısır döngüye girmiş durumda.şu an bile dolar basıp dünyaya gongeriyor yani kağıdı boyuyor senin hizmetini urununu alıyor dünya abd ye hizmet eden bir köleler topluluğudur.bir ülkede cok dolar birikirse onu alıyor yerine tek bir poliçe veriyor yani sen abd yi düşünme adamlar tuvalet kağıdı yapacağı kağıdı boyayıp dolar yapıyor senin yaptığın tuvalet kağıdını 30 gemi olarak alıyor. sence abd için tuvalet kağıdımı uretmek akıllıca yoksa o kağıdı dolar olarak basmakmı sen kafanı yorma bunun sonu bir şekilde biter abd gittiği yere kadar gider abd dünyadaki doları çekmek gibi bir derdi yok en sonunda dolardan vazgeçer kağıt parayı tedavülden kaldırır yinede o paraları abd ye sokmaz.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2015
  Şehir
  bursa
  Yaş
  40
  Mesajlar
  90
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Alıntı sakirkolsuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  herkes bir şeyler yazmış siyaseti bir kenara bırakalım.arkadaşlar piyasa denen şey arz talep meselesidir.eğer bir donum arazi 1 lira iken talep artarsa arazi 2 hatta 3 lira olur . bunun anlamı nedir piyasada bol para vardır bir kısmıda arzi alımına akıyordur talep oluştuğundan fiyat artar.ha diyebilirsinizki ciftci araziyi o fiyatlara alamyor şehirdekiler alıyor yatırım amaçlı derseniz serbest piyasa bir şey yapılamaz.

  inşaat hakkında ise turkiyede hali hazırda konut açığı var ve dönüşmesi gereken konutlar var .artık insanlarımız daha iyi evlerde yaşamak istiyor ve bu yönde talep oluşuyor ve hızlı bir şekilde güvenlikli siteler kuruluyor .ha komşuluk bitiyor kapıltalizmin yaptıkları bencillik başlıyor para her şeyin yerini alıyor.

  ben ankarada yaşıyorum ve inşaat sektöründeyim ve balon falan yok .4 milyona villa alıyorlar maliyeti taş çatlasa 500 bilemedin 600 binlira bu sene emekli oluyor koyume donuyorum projemi çizdirdim kendi evimi yapıcağım mumkun olduğunca lüks olması için uğraşıyorum.inşaat ülkelerin bel kemiğidir bir konut yapımında kullanılan kac kalem mal ve hizmet var artı bitirdikten sonra yaşam alanına donene kadar kac kalem mal ve hizmet var.inşaat sektoru çökerse başka sektörlere benzemez ulke coker.ortada bir piyasa var birileri talep ediyor birileride üretiyor hepsi bu talep oluşmazsa domates bile ekmez ciftci o yuzden arazilerinizi zamanında buyutun insanlardaki gelirler arttıkça insanlarda bir toprak sevdası başladı buda arazi fiyatlarını olumlu yönde etkiliyor. kimsenin almadığı yerler satılığa çıkınca yabancıda gelip alıyor.onceleri koyun arazisini yan komşu alırdı şimdi parayı veren duduğu çalıyor. hepsi bu.
  "balon falan yok .4 milyona villa alıyorlar maliyeti taş çatlasa 500 bilemedin 600 binlira "
  bu ne yaman çelişki böyle!

  entelmaganda, Hermiyas teşekkür etti.

 12. #12
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Alıntı sakirkolsuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  herkes bir şeyler yazmış siyaseti bir kenara bırakalım.arkadaşlar piyasa denen şey arz talep meselesidir.eğer bir donum arazi 1 lira iken talep artarsa arazi 2 hatta 3 lira olur . bunun anlamı nedir piyasada bol para vardır bir kısmıda arzi alımına akıyordur talep oluştuğundan fiyat artar.ha diyebilirsinizki ciftci araziyi o fiyatlara alamyor şehirdekiler alıyor yatırım amaçlı derseniz serbest piyasa bir şey yapılamaz.

  inşaat hakkında ise turkiyede hali hazırda konut açığı var ve dönüşmesi gereken konutlar var .artık insanlarımız daha iyi evlerde yaşamak istiyor ve bu yönde talep oluşuyor ve hızlı bir şekilde güvenlikli siteler kuruluyor .ha komşuluk bitiyor kapıltalizmin yaptıkları bencillik başlıyor para her şeyin yerini alıyor.

  ben ankarada yaşıyorum ve inşaat sektöründeyim ve balon falan yok .4 milyona villa alıyorlar maliyeti taş çatlasa 500 bilemedin 600 binlira bu sene emekli oluyor koyume donuyorum projemi çizdirdim kendi evimi yapıcağım mumkun olduğunca lüks olması için uğraşıyorum.inşaat ülkelerin bel kemiğidir bir konut yapımında kullanılan kac kalem mal ve hizmet var artı bitirdikten sonra yaşam alanına donene kadar kac kalem mal ve hizmet var.inşaat sektoru çökerse başka sektörlere benzemez ulke coker.ortada bir piyasa var birileri talep ediyor birileride üretiyor hepsi bu talep oluşmazsa domates bile ekmez ciftci o yuzden arazilerinizi zamanında buyutun insanlardaki gelirler arttıkça insanlarda bir toprak sevdası başladı buda arazi fiyatlarını olumlu yönde etkiliyor. kimsenin almadığı yerler satılığa çıkınca yabancıda gelip alıyor.onceleri koyun arazisini yan komşu alırdı şimdi parayı veren duduğu çalıyor. hepsi bu.
  Arz talep meselesi.. Bundan 20 sene öncesini düşünelim... Bankadan para alıyorsunuz faizi %40 aman Allah'ım bu nasıl ödenir! Öyle herkese verilmez ipotek senet vs vs birsürü onaydan geçip alırsın krediyi %40 faizlede paşa paşa ödersin.

  Şimdiyi bir düşünelim hmm... Bankalar kredi vermek için adeta birbiriyle yarışır durumda ona kredi buna kredi şuna kredi üç kuruşluk adama yüz binlerce kredi vs vs. Şimdi bunun adı arz talepmi ? Yoksa borç parayla dönen tüketim çılgınlığımı ? Bu çılgınlık bitmez ucu bucu yok ben size söyleyim parayı çarçur etmekten başka birşey değil yanlış yükselen bir statü. El kadar ülkeler tarımla geçinirken siz inşaat batarsa domates bile yetiştiremezsiniz diyorsunuzya gülüyorum. İşte bu dış mihrakların oyunu başkada birşey değil. Geçmişten günümüze kalkınan tüm toplumlar evveliyatında tarımla kalkınmışlardır. Ev olmazsa sokakta yaşayabilirsiniz orda burda hayatınızı sürdürebilirsiniz başınızı soksanız yetebilir ama aş olmazsa 1 ayı dolduramazsınız. Tarıma sahip çıkarsanız geleceğinize sahip çıkarsınız. Yani siz zengini çok zengin eden fakiride daha çok fakirleştiren diğer bir deyişle alım gücünü düşüren bu kapitalist ve enflasyonik zihniyeti savunuyorsunuz öylemi ? Elhamdülillah balon malonda yok 4 milyona sattığınız eve 500 bin liralık fatura kesiyorsunuz vergiden vurulan vurgun cebe kar kalıyor. Arz talep... Yerse... Bu sektör ülkenin genetiğiyle oynuyor. Şu inşaat sektöründe dönen paralar biraz bilim, teknoloji, eğitim ve uzay araştırma konularında harcansa şimdiye kadar Ay'a varırdık. Bizim bir Hindistan olmamıza daha çok var... Son olarak Ecevit döneminde 34 tane dolar milyarderi varken şuan dolar milyarderi sayısı 400 ün üzerindeyse işte bunun sebebi zenginin daha zengin fakirinde daha fakirleştiği tutarsızlıktandır. Birilerinin birilerine eşit düzeyde çalışırken birilerinin sadece bir kişiye çalıştığı döneme doğru gidiyoruz ve içindeyiz.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  22 Eylül 2009
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  38
  Mesajlar
  97
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Şu an bizim bu civarlarda 8-10 bin liraya tarlayı görmeden alıyor ve tarlayı ben çık diyene kadar ekebilirsiniz diyor millet ekilmeyen verimsiz kumsalları sattı diğer tarlalarıda satmaya başladı tabii köyden kimse tarla alamıyor işler vahim

 14. #14
  entelmaganda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2010
  Şehir
  ödemiş
  Yaş
  23
  Mesajlar
  1,257
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Kendi kendini yokeden argüman!

  GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  01 Kasım 2013
  Şehir
  Ilgin/Konya
  Yaş
  39
  Mesajlar
  506
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Alıntı sakirkolsuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  herkes bir şeyler yazmış siyaseti bir kenara bırakalım.arkadaşlar piyasa denen şey arz talep meselesidir.eğer bir donum arazi 1 lira iken talep artarsa arazi 2 hatta 3 lira olur . bunun anlamı nedir piyasada bol para vardır bir kısmıda arzi alımına akıyordur talep oluştuğundan fiyat artar.ha diyebilirsinizki ciftci araziyi o fiyatlara alamyor şehirdekiler alıyor yatırım amaçlı derseniz serbest piyasa bir şey yapılamaz.

  inşaat hakkında ise turkiyede hali hazırda konut açığı var ve dönüşmesi gereken konutlar var .artık insanlarımız daha iyi evlerde yaşamak istiyor ve bu yönde talep oluşuyor ve hızlı bir şekilde güvenlikli siteler kuruluyor .ha komşuluk bitiyor kapıltalizmin yaptıkları bencillik başlıyor para her şeyin yerini alıyor.

  ben ankarada yaşıyorum ve inşaat sektöründeyim ve balon falan yok .4 milyona villa alıyorlar maliyeti taş çatlasa 500 bilemedin 600 binlira bu sene emekli oluyor koyume donuyorum projemi çizdirdim kendi evimi yapıcağım mumkun olduğunca lüks olması için uğraşıyorum.inşaat ülkelerin bel kemiğidir bir konut yapımında kullanılan kac kalem mal ve hizmet var artı bitirdikten sonra yaşam alanına donene kadar kac kalem mal ve hizmet var.inşaat sektoru çökerse başka sektörlere benzemez ulke coker.ortada bir piyasa var birileri talep ediyor birileride üretiyor hepsi bu talep oluşmazsa domates bile ekmez ciftci o yuzden arazilerinizi zamanında buyutun insanlardaki gelirler arttıkça insanlarda bir toprak sevdası başladı buda arazi fiyatlarını olumlu yönde etkiliyor. kimsenin almadığı yerler satılığa çıkınca yabancıda gelip alıyor.onceleri koyun arazisini yan komşu alırdı şimdi parayı veren duduğu çalıyor. hepsi bu.
  Tarim arazileri yatirim araci degildir, dolaysiyla "serbest piyasa" kosullari ile degerlendirilmezler, en azindan tarim potansiyeli olan duzgun calisan ulkelerde.

  Insaat sektoru de yine duzgun calisan ulkelerde ulkenin tasiyici gucu degildir, bu demek degil ki onlar insaat yapmiyorlar. Ancak bir ulkenin ekonomisini uzun sure insaat tasiyorsa o ulkede cok ciddi sorunlar var demektir.

  Hermiyas, KüreLee teşekkür etti.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  13 Ocak 2014
  Şehir
  cankırı
  Yaş
  49
  Mesajlar
  104
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  siz kendinizi avrupayla niye kıyaslıyorsunuz avrupada nüfus artmıyor ve yapı stoklarıda fazla ivme gösteremiyor.ama bizim nüfus mevcut yapı stoğumuz insanların insanca yaşayabileceği yapılara ulaşabilmesi için ülkede buyuk bir acık var. hemde yılda ortalama 1 milyona yakın bir nüfus artışına hem iş hem konut uretmek zorundasınız.bunlar hic bir Avrupa ülkesinde bu tur bir ihtiyaç yok.

  ben inşaat sektorunun tetikleyici bir guc olduğunu cok çeşitli sektörleri canlardığını vurguladım. tarım arazilerine gelince yeni çıkan yasa sayesinde arzilerin parçalanmasının onune geçiliyor siz gençlerde yarın miras hak olduğunda arazileri toplama yoluna gidin.yoksa senin babanın malını gelir bir başkası basar parayı alır ondan sonra ağlamanın faydası olmaz.

  bir arkadaşımız bankaların onune gelene kredi verdiğinden bahsetmiş banka eğer yeteri kadar mevduat toplamışsa ucuz kredi tedarik etmişse bu parayı kasada tutacak hali yok oda üzerine bir kac puan koyup halka tekrar satıyor amaç kar etmek değilmi yasal yollardan yapılan ticarettir bu.

  her çiftçinin başına gelir uretmiş olduğu urun fazla talep gorur ülkede acık oluşursa iyi fiyat oluşur çiftçinin yuzu güler.
  bir arkadaşımız çelişkiye duştuğumu söylemiş 500 bine mal edilen villanın 4 milyona satılmasını çelişki olarak gormuş ben burda çelişki gormuyorum burda benim söylemek istediğim 4 milyona talep oluşmasını ornek verdim .talep olmazsa o fiyat aşağı gelir talep artarsada yukarı gider bun dan doğal bir şey yok.

  bu hukumeti sevmek zorunda değiliz eleştirilecek cok şey bulabiliriz .ama sırf siyasi goruşumuz acısından bakıp iyi yapılan işlerede kotu demek yanlış bence bana Ecevit dönemini ornek verdinizmi kendimin battığı günler aklıma geliyor
  her birey başını one eğip son 13 yılda kendisi ailesi artıdaysa bunda ülkedeki hukumetin katkısı vardır bence siyasete girdiğim için ozurdilerim.

 17. #17
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Nüfus artıyor diyede 4 milyonluk villalar yada rezidanslar yapmaya gerek yok sanırım.. İnşaat sektörü birşeymi tetikliyor ? Evet demirin fiyatını çimentonun fiyatını bol bol tetikliyor... Bundan başka sektörlerde etkileniyor enflasyon artıyor. Keşke milletin yaşayacağı eve olan gösterdiğiniz hassasiyeti asgari ücretle ben nasıl ev geçindircem diye düşünen insanlarada gösterseniz.... Ama sizin için alan olduğu müddetçe fiyatların bukadar şişmesiyle alamayan pek önemli değil nasılsa..

  Arazilerin parçalanmasının önünemi geçildi ? Böylemi düşünüyorsunuz ? Şimdi benim atıyorum 120 dekar yerim var Allah göstermesin hastalık çıktı 10 dekarını ihtiyaçtan satmak istiyorum. Devlet bana diyorki 10 dekar satamazsın hepsini satacaksın. Bu mudur arazi parçalanmasının önüne geçmek ? Mirasa gelelim.. Babadan 50 dekar miras tarla düşüyor 2 kardeşiz ben okudum kardeşim çiftçilik yapıyordu babamın yanında. 25-25 ikiyemi bölünüyor ? Hayır. Peki ne oluyor.... Ben okuduğum için devlet tarlayı çiftçilik belgesi olan kardeşime veriyor kardeşimide bana 25 dekarın değerini ödemekle yükümlü tutuyor. 25 dekarın parası 50 dekar ile çalışarak ödenebilirmi ? Hayır. Anlaşırsak razı gelirsem 15 senede ödeyebilirse ne ala.. Ya anlaşamazsak ne oluyor ? Tarla toptan satışa çıkıyor ben mesleğime devam ediyorum paramıda alıyorum kardeşimde babayı alıyor. Elde avuçta ne varsa yok pahasına gidiyor. Çiftçi cahil adam iş kurabilirmi ? kuramaz o para telef olur gider. Hayvan alıp bakmaya kalkar gene gider. Bugün Koç bile hayvancılığı bıraktı ise gelir getirir niyetine iş olmaktan çıkmış demektir. Yani kalkıpta bilmediğiniz bir sektörden bahsetmeyin.

  Bankaların çoğu yabancıların eline geçmiş durumda. Bazı bankalarımız zorla %51 ortaklığa zorlanarak yabancı sermayelerin eline geçti. %100 Türk sermayesi ile çalışan ülkenizde kaç banka sayabilirsiniz ? Bu rakamı bana verin yeterli. Bunun mevduat ile ilgisi yok üretim yapmayan toplumlara emperyalist sömürünün ürünüdür bu. Aldığınız borç para yabancı sermayenin, alacağınız ürün yine yabancının. Dolayısıyla kara kaşınıza kara gözünüze değil. Siz buna yasal yollu ticaret adını verdiyseniz ne mutlu size..

  Üretmiş olduğumuz bir ürüne fiyat gelmesi için illa ülke içi açık olmasınımı beklememiz gerekiyor yüzümüzü böyle bir vicdanmı güldürür böylemi düşünüyorsunuz ? Neden dışarıdan almak yerine üretime destek verip Hollanda dolma toprak ülke gibi ya da İsrail çöl ülke gibi dışarıya satarak ülke içine döviz sokmuyorsunuz ? Neticede tuvalet kağıdı ama bu tuvalet kağıdına sahip olan aynı zamanda dünyada da söz sahibi oluyor. Sizin sektörünüzde sadece ülke içindeki parayı üstelikte yabancı sermayeyi döndürüyor. Siz 500 bine mal ettiğiniz villayı 4 milyona satmakla çelişki görmeyebilirsiniz ama ben buğdayı 3 liraya satmakta çelişki görüyorum. Ekmekte arz talepten bahsedemezsiniz sizin oynadığınız serbest piyasa insanın birincil ihtiyacı kadar önemli değil. Bunun siyasi görüş ile ilgisi yok siz ve aileniz birtaraf olup yukarılara hükümetin katkısıyla adım atmış olabilirsiniz ama siz basamak çıkarken milyonlarca insanında o çok önem verdiğiniz katkılarlara bertaraf olup o basamaklar altında kaldığını bilmeniz gerekir... Sizin aklınıza o dönem battığınız geliyorsa benimde aklıma Çiller hanıma Telekom'u sattırmamak için ön sıralardan bas bas bağıranların aradan 10 yıl sonra ''çerez'' parasına satması aklıma geliyor... Bende siyasetinize dahil olduğum için özür dilerim..

 18. #18
  FatihEFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Mayıs 2014
  Şehir
  İZMİR-MANİSA
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,843
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Tarim ve ciftcilik sitesine gelip 500 bine yaptigim villayi 4 milyona sattim. Ben bu evi satmasam sen domates bile ekemezsin demek.
  Biz alistik artik her seyi en iyi biz biliriz demenize de. Biz o domatesi ekmezsek siz tuglami kemireceksiniz?
  Ataturk nicin koylu milletin efendisidir demis biliyormusunuz?
  Sizler az paraya mal edip cok kazanip sefa icerisinde yasarsiniz
  Bizler gunesin altinda tozun camurun icinde kıt kanaat yasariz.
  Sehirde nufus artiyor diye luks villalar yapilir yeni evlenenlere koyde dedenin evini tadilat yaparsin girersin. Durumun biraz daha iyiyse kode bos bir yere yeni ev yaparsin.
  Sizler yaptiginiz eve su kadar para diye fiyat belirlersiniz .
  Koylu urettigi urune kac para diyecekler diye bekler.
  Bir savas soz konusu oldugunda koylu cocugunu askere gonderir . Yetmez artan vergilerini oder. Zengin seferberlik emri var diye jipini satiliga cikarir.
  Soz meclisten disari kimseye bir kastim oldugundan degil soylediklerim yada kimseyi itham etmiyorum genel konusuyorum orneklerimde genel. Sizi ozel olarak hedef almiyorum ama sizin dusunce tarzinizi kastediyorum yazdiklarimda sizin zumrenizi yani. Ahira girdiginde burnunu tikayan ellerinin oje surdukten sonra cay bardagini bile tuttmayan kendisinin saygin ve efendigiligini kabul ettirmeye calisan bey ve hanimefendileri kastediyorum.
  Binlerce yildir degismeyen bu tutumunuzu kastediyorum.
  İste Ataturk sizi vede tum bu tutumunuza karsi hic sesini cikarmayan efendiligini bozmayan burada bir yanlis var agalar beyler demeyen diyemeyen hatta demesini bile bilmeyen bunun boyle olduguna inanmis inandirilmis bizi bildigi icin bir iadeyi itibar olsun diye koylu milletin efendisidir demistir.
  Velhasil kelam Allah buyuk. Kime domates ektirir kime tugla yedirir Allah bilir hesabini. Ama bu dunyada ama obur dunyada

 19. #19
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,112
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  valla bizim ilçede de öyle ne yapacağız bilmiyorum.Ben kiralık olarak beğenip ekmediğim tarlayı adam dönümünü(1000 m2) 5 bin tl ye alıyor.

 20. #20
  emrah doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  Nevşehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  60
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: İnşaat balonu, tarımı vuruyor  Aslında uçuk fiyatlara arazi satın alanlar bu işe bilinçsiz giren insanlardır. Para çok harcıyacak yer bulamamışlardır. Bir arazi satın alındığında işlenip para kazanmıyorsa o yatırım ölü yatırımdır. Mutlaka bir gün ellerinde patlayacaktır.Bu işte gerçek yerli tarla işleyen insanlarda zarar görür. Arazi fiyatı ve kiralar uçunca adam bir iş yapamaz hale gelir. Mevcut imkanlarla devam eder. Gelelim Dustero kardeşimizin lafına evet 100 dekardan az tarlası olanlar parça tarla satamıyorlar. Ya toptan satacak yada hiç böyle bir saçmalık olur mu? Olmaz olursa tarım çıkmaza gider ortada çiftçi diye bir şey kalmaz. Üretim olmazsa ne olacağını hepimiz iyi biliriz. 13 yılda hükümet mi geldi çiftçiyi zengin etti. Öğrenmişsiniz bu lafı kimse kimsenin ne borcunu öder nede kimse kimseye karşılıksız para verir. Her koyun kendi bacağından asılır kusura bakma. Ben her zaman şunu savundum çiftçiye mazot desteği verme ucuz mazot ver çks belgesi oranında ama yok gemiciklere gelince var. Artı ülkende üretim var ama sen ithalatı aç ki üretici daha çok zarar etsin oh ne ala. Köylerde on sene sonra üretim yapacak nesil kalmayacak onu hesaplayan yok. O zaman ne olacak bekliyelim ve görelim bakalım. Allah çiftçi kardeşlerimize yardım etsin.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

suna ilgin

SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status