Sayfa 3/6 BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu
82 sonuçtan 31 ile 45 arası gösteriliyor

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Cevap: Edirnede virüs alarmı

Münavebe yapılmayan tarlalarda eskiden bizim burdada buna benzer bir bugday hastalıgı olmuştu
    Hastalık olan tarlalara iki üç yıl bugday ekmedik sorun düzeldi
    Fotografları görünce aklıma o geldi

Adı geçen
    10 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Günden güne ,seneden seneye yeni hastalıklar çıkıyor. Ve yeni hastalık için yeni ilaçlar çıkıyor tabiki de. Ama suçu biraz kendimizde mi arasak bilemedim
    Mesela fotoraftaki buğday profesyonelce hizmet edilmiş bir buğday. Ve bu kişinin tüm tarlaları bu şekilde. . Buğdayda gram hastalık yok.
    Ama bizim kendi buğdaylarımızda hali ile biraz hastalilıklar mevcut. (hizmet az).
    Tabiki de daha çözemediğimiz hastalıklar çıkabilir . Biz önlemlerimizi almalıyız.
    Önizleme Önizleme Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20160411_145629.jpg‎
Görüntüleme: 152
Büyüklüğü:  2.70 MB (Megabyte)  

doganbey1, hkeskin, şuayip bahçevan teşekkür etti.
    Konu islam doğan tarafından (18.Nisan.2016 Saat 22:39 ) değiştirilmiştir.

doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    17 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Tarlasında hastalık olan bir arkadaşımıza ücretsiz olarak denemesi için HUMİKCAN göndereceğim. Denemesini istiyorum. Bakalım bir sonuç çıkacak mı? İspanyada bir araştırmada hastalığın adını bilmiyorum ama humik madde etkenli bir ilaçla mahsüldeki hastalığı yenmişler.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bence bu mevsimle alaklı bir sorun.Bu sene şubat mart nisan mevsim normallerini çok çok üzerinde geçti.İşte olayda burada bitti zaten.Bu gibi olayların başında bir sürü etmen var.Tarlayı hazırlama tavında ekme yöreye uygun tohum kullanma havalar izin verirse zamanında ot ilacı pas ilacı bunlar çok önemli.Bu saydıklarım her sene yapılmayabilir ve bir sorunda çıkmayabilir..Ama bazen bu uygulamalrı yapsan bile kurtaramassın ektiğin ürünü.Şimdi bizm burda bazı yerlerde aynen bu hastalık mevcut Ama bazı yerlerde.Ben zamanında ot ilacı pas ilacı yaprak gübresi ve dahası uygulamaları yaptım allaha şükür hiç bir sorun yok ve şuan tek sıkıntımız yağmur.Sadece ekip azotlu gübre verip tarlayaı öylece bırakanlardada sorun yok şans işi.Ama işin yönü verime gelince değişiyor.Emin olun işini zamanında yapan tarlaya sık sık gidip kontrol eden kişi kazanıyor artık.Ben 3 günde bir tarlama gider kontrol ederim zamanında sıkıntı oldğunda elimden geldiği kadar o sıkıntıyı çözmeye çalışırım.Bizim forumda paylaşanların hemen hemen herkezin buğdayları iyi.Çünkü bu siteye üye olan paylaşım yapan kişi bu işe emek veren ve yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlar var.Bu iş artık anadan babadan atadan öğrenmeyle yürümüyor.Her işde oldğu gibi insan kendini bu işdede geliştirmeli bilenlerden yardım almalı bu gibi hastalıklara karşı önlemini önceden almalı.Bitki başağa kalkmış sen zatan o sırada ona müdahale yapsan neye yarar.Zmanında hiçmi belirti vermemiş.Bizim insanımız burada tarlayı eker gübreyi atar ta bir daha hasada gelir önem verilmez dekara 200kg alır gider.Ya burada bir çok tarlada sarılık var hastalık var millet bunu normal görüyor sıcaklarda atacakmış o sarılığı.Bizim burada millet daha pas ilacının ne oldğunu bilmiyor yaprak gübresi nedir bilmiyor ve kimsede ne ziraatciler ne ilçe tarım bilgilendirmiyor.

BeCKHaM_711, eminyarkin, islam doğan teşekkür etti.
    Konu özgür tarafından (18.Nisan.2016 Saat 23:19 ) değiştirilmiştir.

Adı geçen
    10 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı özgür Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bu mevsimle alaklı bir sorun.Bu sene şubat mart nisan mevsim normallerini çok çok üzerinde geçti.İşte olayda burada bitti zaten.Bu gibi olayların başında bir sürü etmen var.Tarlayı hazırlama tavında ekme yöreye uygun tohum kullanma havalar izin verirse zamanında ot ilacı pas ilacı bunlar çok önemli.Bu saydıklarım her sene yapılmayabilir ve bir sorunda çıkmayabilir..Ama bazen bu uygulamalrı yapsan bile kurtaramassın ektiğin ürünü.Şimdi bizm burda bazı yerlerde aynen bu hastalık mevcut Ama bazı yerlerde.Ben zamanında ot ilacı pas ilacı yaprak gübresi ve dahası uygulamaları yaptım allaha şükür hiç bir sorun yok ve şuan tek sıkıntımız yağmur.Sadece ekip azotlu gübre verip tarlayaı öylece bırakanlardada sorun yok şans işi.Ama işin yönü verime gelince değişiyor.Emin olun işini zamanında yapan tarlaya sık sık gidip kontrol eden kişi kazanıyor artık.Ben 3 günde bir tarlama gider kontrol ederim zamanında sıkıntı oldğunda elimden geldiği kadar o sıkıntıyı çözmeye çalışırım.Bizim forumda paylaşanların hemen hemen herkezin buğdayları iyi.Çünkü bu siteye üye olan paylaşım yapan kişi bu işe emek veren ve yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlar var.Bu iş artık anadan babadan atadan öğrenmeyle yürümüyor.Her işde oldğu gibi insan kendini bu işdede geliştirmeli bilenlerden yardım almalı bu gibi hastalıklara karşı önlemini önceden almalı.Bitki başağa kalkmış sen zatan o sırada ona müdahale yapsan neye yarar.Zmanında hiçmi belirti vermemiş.Bizim insanımız burada tarlayı eker gübreyi atar ta bir daha hasada gelir önem verilmez dekara 200kg alır gider.Ya burada bir çok tarlada sarılık var hastalık var millet bunu normal görüyor sıcaklarda atacakmış o sarılığı.Bizim burada millet daha pas ilacının ne oldğunu bilmiyor yaprak gübresi nedir bilmiyor ve kimsede ne ziraatciler ne ilçe tarım bilgilendirmiyor.
    Abi süper açıklamışsın. Dediklerinin hepsine tamamen katılıyorum. Bizim buralarda da durum aynı. Onu atıyosun bunlar hep masraf diyorlar, bunu atıyosun bu ne diyorlar.Ama hizmet eden 800 kg buğday biçerken ağızlarını açıp kalıyorlar. Tamam be abicim yaşlı olabilirsiniz ,internet kullanmayı bilmiyor olabilirsiniz ama en azından bilenlere ,yapanlara saygınız olsun. Hiç bir şey yapamıyorsan git bir ziraat odasına vb. Tarım ürünü satan bir yere sor...

İskenderSacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    3 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Yorumların bir kısmı doğru olmakla birlikte,katılmadığım noktalarda var.oncelikle bu hastalığın noksan hizmet dolayısıyla çıktığı gerçeği olsa hemen hemen Trakya genelinde olmazdı.değerlendirecek olursak,bugun ilaç attığım bir arazide küçük lokal bi kısmında vardı.fakat diğer arazilerde rastlamadım.yani işin kulturel ve kimyasal hizmet kısmına katılmıyorum.işini takip eden çiftçilerin yanında Trakya bölgesinde işini muhensislerle takip eden buyuk tarım işletmeleri dahilinde bile boyle bir sorun görülürken boyle bir konunun tedbir hizmet ve kimyasalıyla ilgili bir hususu olamaz.

doganbey1 teşekkür etti.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Abi bugün okuldan dönerken dikkatimi çekti. Kırklareli'ler bilir. Kayalı yolunda bazı tarlalarda gördüm

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı İskenderSacan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumların bir kısmı doğru olmakla birlikte,katılmadığım noktalarda var.oncelikle bu hastalığın noksan hizmet dolayısıyla çıktığı gerçeği olsa hemen hemen Trakya genelinde olmazdı.değerlendirecek olursak,bugun ilaç attığım bir arazide küçük lokal bi kısmında vardı.fakat diğer arazilerde rastlamadım.yani işin kulturel ve kimyasal hizmet kısmına katılmıyorum.işini takip eden çiftçilerin yanında Trakya bölgesinde işini muhensislerle takip eden buyuk tarım işletmeleri dahilinde bile boyle bir sorun görülürken boyle bir konunun tedbir hizmet ve kimyasalıyla ilgili bir hususu olamaz.
    Zaten yazdığım yorumda belirttim.Bizim kök boğaz pas ailacı atmamız ileride bir hastalığıa yakalanmayacak anlamına gelmiyor.Herşey o sene iklim şartlarına bağlı olarak gelişiyor.Bizm kullandığımız ilaçlar sadece hastalıkların bir nebze olsun azaltıyor yada yok ediyor.Bu forumda hiçmi Trakyalı yok?Bu forumda Trakyalı olupta tarlasında bu virüsün oldğu fotoyu çekip buraya koyarsa bizde daha çok bilgileniriz.

DuSTeRo teşekkür etti.

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı GÜRKAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trakyali22 kac seneden beri ekim yaptiginin onemi yok ki.. iklim ne getirirse onu gorursun, ona gore onlem alirsin. Tohumunu eletirken lamardorun yanina gaucho katarsin, kok bogazla birlikte hunter atarsin... bunlar artik herkesin bir sekilde yapmasi gereken uygulamalar. Sana sacma gelirse bildigin yoldan devam edeceksin, yorumumu gormezden gel kardesim, allah hepimizin yardimcisi olsun. Ama once tevekkul
    bu dedıklerının zaten hepsını bız her sene yapıyoruz sen yapanada yapmayanada aynı muhamele ıle cevap verıyorsun bana sacma gelen bu yardımcı olunucagına daha cok bos muhabbet yapıyorsun

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

emın ol kı bız bu ısı gurkan kardesım gayet ıyı gunumuzun sartlarını takıp ederek uygun teknolojı ıle yapıyoruz

eminyarkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    3 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bizim bölgede de arpalarda görülmeye başladı alan alan kurumalar var fotoğraf larını en kısa zamanda çekip paylaşırım bizim buğdaylarda da sarı pas benzeri bi hastalık var sizce bu fotoğraf lardaki sarı pas mı?Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461053055310.jpg
Görüntüleme: 250
Büyüklüğü:  118.7 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461053069509.jpg
Görüntüleme: 261
Büyüklüğü:  162.2 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461053082042.jpg
Görüntüleme: 197
Büyüklüğü:  104.0 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461053094229.jpg
Görüntüleme: 239
Büyüklüğü:  140.2 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461053109412.jpg
Görüntüleme: 188
Büyüklüğü:  154.9 KB (Kilobyte)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eminyarkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    3 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bunlarda arpa tarlaları.Şuan için buğdaylarda görünmüyor bulaşırmı acaba? Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461066847876.jpg
Görüntüleme: 217
Büyüklüğü:  148.6 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461066870306.jpg
Görüntüleme: 171
Büyüklüğü:  219.2 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461066904816.jpg
Görüntüleme: 216
Büyüklüğü:  209.5 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  uploadfromtaptalk1461066904816.jpg
Görüntüleme: 216
Büyüklüğü:  209.5 KB (Kilobyte)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

azoxystrobin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    7 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Konu hakkında söylenecek çok şey var.Ancak çok vaktim yok.Uzun uzun yazamıyorum.
    Bu virüsler geçtiğimiz yıllarda da vardı, şimdi de var, ileri ki yıllarda da olacak.Anlatıldığı gibi birden bire Yunan ve Bulgarların bize gönderdiği bir hastalık da değil.Bu yılki ortam, virüsün etkin olmasına çok uygun ortamdı.10-15 gündür var deniyor.Hayır, yıllardır var. Bu yıl o kadar ılık gitti ve o kadar yüksek epidemi oldu ki 8 aralıkta virüs bulaşmış tarla tespit ettik.Üreticiye o tarlada 5-6 yıl hububat ekmemesini söyledik.İnşallah tavsiyemize uyar.
    Virüslerin tedavisi olmaz.Sadece ona önlem alırsınız.Piyasada virüs ilacı diye satılan şeyleri boşu boşuna kullanmayın.
    Ben herşeye rağmen bu yıl tarlasına hizmet edenlerin ortalamanın üzerinde verimler alacağına inanıyorum.Moral bozmak yok.

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Sorundan etkilenen arkadaslara gecmis olsun, kisaca biraz konuyu arastirdim, karsima cikan bir makalede "arpa sari cuce" virusu isimli bir virusten bahsediliyor, diger hububat turlerine bulasabildigi, ve arazi icersinde kisim kisim baslayip buralardan yayildigi aciklanmis. Virusun tasiyicisi yaprak bitleri ve hububat uzerinde konaklayan diger kucuk sinek bocek benzeri mahlukat oldugundan belirli yerlerde gorulmesi durumunda insektisiter belki yayilmasini onleyici olarak kullanilabilir. Benimki sadece bir fikir, belirtiler ile karsilasirsaniz bir uzmana danismanizda fayda var.

İzzet toker teşekkür etti.

Adı geçen
    8 Mesaj
    Etiketlenme
    1 Konu

Faydasi olurmu bilmiyorum ama soyle anlatayim. Bugday ektigim arazinin ortasinda bir deli ahlat agaci var meyvesi armuta benzer kucuk bi sey tadi da yok aslinda ama armutu andirir iste biraz. Bu agac bana hep mani olur mibzere mani olur ilac makinesine bicere hep engeldir. Bir ara bunu kaldirmaya karar verdim elim ermedi yapamadim. Duydum ki faydasi varmis suneyi engellermis. Durum boyle olunca biz mi acaba yeryuzunun dengesini bozuyoruz mani olmasin diye agaci kaldiriyoruz hendegi kapatiyoruz. Bazi canlilarin dogal yasam alanlarini bitiriyoruz. Gecen bir abi yeni ektigi misiri esip cikartiyorlar diye bir kasa elmayi lannate ile ilaclayip arazisine atmis ve sonuc 10 15 tane tilki yedigi yerde kalmis. Aslinda yazik.
    Bu dengenin bozulmasinin sonuclari olabilir mi bu hastaliklar diye dusunuyorum bazen.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 3/6 BirinciBirinci 123456 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

bugdayda sari cuce hastaligi

trakya bugday virus

bugdayda sari cuce virusu nedir

trakya arpalarda hastalik

edirne de virus

sari cuce hastaligi

bugdayda vurus

SEO Blog

Konu Etiketleri