Sayaçsız çiftçiye önlem kayıtlı kullanıma indirim

18.04.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.04.2016-22:44 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
Sayaçsız çiftçiye önlem kayıtlı kullanıma indirim

Kaçak elektrik kullanımındaki yüksek oran nedeniyle Güneydoğu’ya yönelik yeni bir önlem paketi hazırlandı. Buna göre 18 Nisan’a kadar sayaç taktırmak için müracaat etmeyen çiftçilere enerji verilmeyecek. Sayaç taktırarak kayıtlı kullanıma geçen çiftçi ise indirim kampanyasından yararlanacak.

Mithat Yurdakul - Ankara

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kayıt dışı elektrik ile tarımsal sulama yapan çiftçi oranının neredeyse yüzde 90’a ulaştı.
Tarımsal sulama mevsiminin başlaması ile neredeyse tümü kayıt dışı olan kullanılan elektrik tüketiminin artacağına vurgu yapılıyor.

Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Murat Karagüzel, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzde 90’a ulaşan Kaçak elektrikli tarımsal sulamayla mücadele için kampanya başlattıklarını belirterek, çiftçilerin kullandıkları trafolara sayaç taktırdığında, cazip bir indirim kampanyasından yararlanacağını kaydetti. Sık sık kesinti yaşanmasına neden olan sorun yüzünden, kaliteli elektrik enerjisi alınamadığını belirten Karagüzel, “Bu durumdan sadece tarımsal sulama yapan çiftçilerimiz değil, küçük ve orta ölçekli sanayi, imalatçılar, esnaf ve meskenler de olumsuz yönde etkilenmektedir” dedi. Karagüzel, Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde yaklaşık 20 binin üstünde trafoya sayaç takılması beklendiğini kaydederek, “Tarımsal sulama yapan ve bunun için elektrik kullanan çiftçilerin sayaçlarını değiştirmesi ile yüzde 90’ın üzerinde olan kayıt dışı kullanım düşecek. Böylece israftan kurtulacak, ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak. Elektrik daha kaliteli hale gelecek. Kesintiler azalacak” diye konuştu.

Bugün kesilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında yapılan geniş katılımlı toplantıda alınan karar gereği sayaç taktırmayan çiftçilerin elektriklerinin kesileceği belirtildi. Karagüzel, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde binlerce çiftçiye birer mektup gönderilerek, varılan mutabakat gereği 18 Nisan’a kadar sayaç taktırmalarının istediklerini belirtti. Bu tarihe, yani bugüne kadar müracaat etmeyen çiftçilere enerji verilmeyecek. Karagüzel, tarımsal sulama müşterilerine takılacak sayaçlar için bir bedel talep edilmeyeceğini bildirdi.

20.04.2016 - 12:02 | Son Güncelleme: 20.04.2016-12:04 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
Sayaç gerginliğinde mutlu son

Batmanlı çiftçiler, tarımsal sulamada kullanılan enerjinin kayıt altına alınması, çiftçiye sağlıklı ve kesintisiz enerji sağlanması konusunda Dicle Elektrik Dağıtım İl Müdürlüğü ile anlaşmaya vardı.

Batman Merkez, Kozluk ve Beşiri ilçeleri ile Balpınar beldesindeki çiftçilerin kullandığı trafolara sayaç takılmaya başlandı.

Tarımsal sulamada kullanılan trafolara sayaç takma kampanyasına “Evet” diyen çiftçileri ziyaret eden Dicle Elektrik Dağıtım İl Müdürü Faruk İşlek, Çiftçilerin sağlıklı ve kesintisiz enerji konusundaki olabilir taleplerinin en kısa zamanda gerçekleştirileceğini söyledi. Proje Tesis Yöneticisi Bilal Altunç, Müşteri Hizmetleri yöneticisi Mehmet Çiftçi ve Tesis İşletme yöneticisi Hüseyin Argunhan ile birlikte Balpınar beldesindeki çiftçileri ziyaret eden Dicle Elektrik Dağıtım İl Müdürü Faruk İşlek, yaz aylarında elektrik kesintilerinin minimum seviyeye inmesi için çalışma başlattıklarını ifade etti.

“DİCLE ELEKTRİK ÇİFTÇİ DOSTUDUR”

Dicle Elektrik Dağıtım’ın gerçekleştirdiği kampanyalarla “çiftçi dostu” kurum olduğunu teyit ettiğini aktaran İşlek, “Çiftçilerimizin sıkıntılarını ve yaşanan gelişmeleri göz önüne alan şirketimiz çiftçilerimizin lehine bir kampanya düzenledi. Batmanlı çiftçilerimiz kampanyaya destek vererek, uygun fiyata enerji alma konusunda sözleşme imzaladı. Çiftçilerin kampanyaya iştirakleri nedeniyle teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimiz bu yaz inşallah elektrik sorunu yaşamayacaklar” dedi.

“İSRAF ÖNLENECEK”

İşlek, tarımsal sulamada kullanılan trafolara sayaç takılması ile kayıt dışı elektrik oranında büyük düşüş yaşanacağına, buna karşın çiftçilerin trafolarını besleyen hat ve panoların yenileneceğini, gerekli yerlere trafo kurulacağını ve böylelikle kesintilerin minimum seviyeye düşmesi için gerekli adımları atacaklarını aktardı. Sayaç takılması nedeniyle yaşanan elektrik israfında da büyük düşüş beklediklerini anlatan İl Müdürü İşlek, hem çiftçilerin, hem Dicle Elektrik Dağıtım hem de ülkenin bundan kazanç sağlayacağını sözlerine ekledi.

ÇİFTÇİLER MEMNUN

Dicle Elektrik Dağıtım şirketinin çiftçilerin taleplerine duyarlı yaklaştığını belirten Batmanlı çiftçiler, şirketin düzenlediği sayaç takma kampanyasını olumlu bulduklarını ifade ettiler. Kullanacakları elektrik miktarının belli bir bölümünü ödeme kolaylığı sağlandığına işaret eden çiftçiler, Dicle Elektrik Dağıtım yetkililerine teşekkür etti.