Mitsubishi de skandala karıştı

20.04.2016 - 11:40 | Son Güncelleme: 20.04.2016-12:16 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
Mitsubishi de skandala karıştı
Otomotiv devlerinde skandalların sonu gelmiyor. Şimdi de Japon Mitsubishi Motors, bazı modellerinin yakıt tasarrufu testlerinde manipülasyon yapıldığını kabul etti. Açıklamanın ardından hisseleri yüzde 15 çakıldı. sonra Japon otomotiv devi Mitsubishi'nin

Otomotiv sektöründe skandalların ardı arkası kesilmiyor. Japon dört modelin yakıt tasarrufu testlerinde manipülasyon yapıldığını kabul etti. Başkan Tetsuro Aikawa'nın da katıldığı basın toplantısında yapılan açıklamaya göre manipülasyon 625 bin aracı etkileyecek.

Açıklamanın ardından Mitsubishi’nin hisseleri Haziran 2004’ten bu yana en yüksek düşüşü gösterdi ve yüzde 15’ten fazla değer kaybetti.

JAPON ŞİRKETİNDE BİR İLK...

İlk kez bir Japon otomotiv şirketinde böylesi bir skandal patlak verdi.

Alman otomotiv devi Volkswagen'in de geçtiğimiz yıl egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösterdiği ortaya çıkmıştı.

ABD'nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA), Eylül 2015'te Volkswagen'in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıklamıştı.

Rapor Alman otomobil üreticisine yarım milyon aracı piyasadan toplama çağrısı yapıyor, Volkswagen dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük göstermekle suçlanıyordu.

Olay çok büyük, kardeşim. devletleri bile aşıyo bu. Meselenin özü petrol devleri ile diğerleri arsındaki kavga. Bu petrol devleri Geçtiğimiz yüzyılda iki sefer dünyayı kana buladı. Bulabilirseniz, Raif Karadağın Petrol Fırtınası adlı kitabını okuyun. bir de bir yere yazmıştım bu meseleyi. Galiba LDA taktırmayla ilgiliydi. bulabilirsem buraya da yazayım.
Burada akla şu soru geliyor. Devreye girmeyen, pek katkısı olmayan, LDA denen sistemi fabrika neden takıyor? Hem 2 tl lik bir maaliyeti bile azaltmaya çalıştıkları halde?
Kendi kendime bu soruları cevaplamaya çalışayım.
1. NH üreticisi Koç. Aynı zamanda Tüpraşın sahibi. Petrolden diğer büyük gelir elde eden de devlet vergi olarak. Traktör çok yakarsa, ikisinin de işine gelir.
2. O zaman pompayı neden LDA sız üretmiyor. Bunu bilmiyorum ama, NH patentinden dolayı zaten buna yetkisi olmayabilir.
3. Emisyon hesapları ile ilgili bir durum olabilir. 1. Dünya savaşından beri Dünyanın en zenginleri ve bu savaşlara ve dünya ekonomisine yön verenler bu petrol zengini şirketlerdir. Motor üreticileri ve bunların arasındaki bir mücadelenin eseri olabilir. Yakın Zamandaki ABDnin WWagene kestiğicezayı hatırlayın. 1 varil petrolden, %kaç mazot %kaç benzin üretileceğinin kavgasıydı.
4. Bu o kadar basit birşeyse, Bu ayarları ve değişimi yapmak için, ömrü hayatı bu işlerde geçmiş en iyi sanayi ustaları, neden bu ayarları yapacak makinaya 1,5 tirilyon gibi para yatırır?
5. Beni komplo teorilerine inanan bir manyak olarak algılamanıza da alınmam Düşünceye pranga vurulmaz!
Bunu Cevap: NEW HOLLAND TD 85 LDA UYGULAMASI -ESKİŞEHİR ÖZEN DİZEL- konu başlığında [MENTION=8099]nailyetek[/MENTION] beye cevap olarak yazmışım.

Volkswagen benzer bir emisyon skandalı patlak vermişti ne oldu satışı bile etkilenmedi görünüşe göre bunu örnek mi aldı ne etti japon bilinmez ama onlarda durum ne olacak göreceğiz.

Ercan'nım VW nin satışlarının düşmediğini nereden takip edip anlıyorsun ki, Global olarak 15 yıldan sonra ilk kez zarar açıklamış satışları düşmüş bir VW war...

Dünya'yı we Türkiye'yi hawuz medyasından takip etmeyi bırakalım o zaman gerçekleri görebiliriz...

Çok enteresan adam bu japonlar. Özür dilemeler, hisselerin düşmesi falan. Japon hükümetini istifaya davet ediyorum. Ülkeleri için büyük değer olan bu firmaya sahip çıkılmalı, çıkmazlarsa merkezlerini türkiyeye taşısınlar bir değil on bakan bulunur önüne yatacak. Hem bi kereden bişey olmaz....

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Çok enteresan adam bu japonlar. Özür dilemeler, hisselerin düşmesi falan. Japon hükümetini istifaya davet ediyorum. Ülkeleri için büyük değer olan bu firmaya sahip çıkılmalı, çıkmazlarsa merkezlerini türkiyeye taşısınlar bir değil on bakan bulunur önüne yatacak. Hem bi kereden bişey olmaz....

:D abı neddın sen ya senı essefle kınıyorum :D