Zirai dona karşı öyle bir çözüm buldu ki!

19.04.2016 - 15:52 | Son Güncelleme: 19.04.2016-16:04 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber

Son dönemde pek çok çiftçinin korkulu rüyası haline gelen zirai dona karşı Mersinli bir vatandaş, fıskiyeli çözüm buldu. Fıskiye ve termometre kullanarak çiftçinin geliştirdiği sistem sayesinde bahçesindeki meyve ağaçlarının don olayından etkilenmesini engelledi.

AA

Mut ilçesinde son 3 yıldır yaşanan don olayı nedeniyle yaz aylarında ürün almakta zorlanan çiftçi Rüstem Selbi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileriyle fikir alışverişinde bulunarak tedbir almaya karar verdi.

Selbi, bahçesindeki sulama sisteminden faydalanarak, ağaçların aralarına 2 metre yükseklikte fıskiyeler kurdu. Bahçeye termometreler de bırakan Selbi, sıcaklık 2 derecenin altına düştüğünde çalışan sistemle ağaçların gövdesinin sulanmasını ve bahçedeki nemi artırarak kırağı oluşmasını engelledi.

'ZİRAİ DONU EN AZA İNDİRECEK'

Akören'de 15 yıldır çiftçilik yapan Selbi, AA muhabirine, son yıllarda zirai don nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Geçimini bahçesindeki kayısı ağaçlarından sağladığını anlatan Selbi, "Son 3 yıldır ağaçlarımız don nedeniyle ürün vermiyor. Ben de zirai donu en aza indirecek, ağaçlardaki ısıyı artıracak sistem geliştirdim." dedi.

Araştırmalarının ardından uyguladığı fıskiye yöntemiyle don olayının ağaçlarına zarar vermesini engellediğini dile getiren Selbi, şöyle konuştu:

"Merkezi sulama sisteminden faydalanarak ağaçların aralarına 2 metre yükseklikte büyük fıskiyeler kurdum. Ayrıca bahçe içine ve dışına termometreler yerleştirdim. Termometreler sayesinde hava sıcaklığının 2 derecenin altına düşmesi halinde sistem devreye giriyor. Böylece fıskiyeler, ağaçların üzerini suyla kaplayıp kırağı oluşmasını önlüyor ve don olayını engelliyor. Geliştirdiğim sistemle ağaçların üzerinde kırağı dediğimiz su nemi olmuyor. Bu sayede hava akımı sirkülasyonu sağlanıyor ve don yaşanmıyor."

Bölgedeki bütün çiftçilere bu sistemi öneren Selbi, "Az maliyetle yapabilirler. Benim bahçenin yanındaki diğer bahçeler tedbir almadıkları için ağaçlarda meyve yok. Geçtiğimiz günlerde yaşanan don olayından sadece benim yapmış olduğum sistemle bahçeleri kurtardık." ifadelerini kullandı.

Mut Gıda,Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Levent Abaş da çiftçilerin don olayından etkilenmemeleri için büyük gayret gösterdiklerini belirterek, kendilerinin de Meteoroloji müdürlüklerinden aldıkları bilgileri üreticilere ileterek uyarılarda bulunduklarını anlattı.

Çiftçilerin don olayına karşı çeşitli tedbirler aldığını aktaran Abaş, şöyle konuştu:

"Bunlardan bir tanesi rüzgar gülü. Don olayına karşı rüzgar gülü çok etkili bir yöntem olarak görülmektedir. Ayrıca vatandaşlarımızın don olayına karşı geleneksel olarak aldığı bir diğer tedbir ise bahçede saman veya lastik yakmaktır. Bu yöntem zaman zaman faydalı olabilmekte ancak yeteri kadar ihtiyacı karşılamamaktadır. Bunun yanı sıra diğer bir metot ise Mut'taki çiftçinin uyguladığı yağmurlama sistemi ile sis verilmesi ve havanın bahçede birkaç derece yumuşamasının sağlanması. Burada çiftçilerimiz yüksek yağmurlama sitemi ile sisleme yaptığı zaman yaprakların üzerinde kırağı oluşmasını önlüyor. Bu da ürünün zarar görmesine engel oluyor. Yapraktaki buzlanma ise meyvenin kalitesine herhangi bir zarar vermiyor."

konu biraz eskimiş ama yeni görebildim.
dona karşı ağaçların sulanması yöntemi yıllardır bilinen bir kavramdır.tabi fıskiye sistemi vs. ile değil de normal sulama olarak biliyoruz biz.
hatta "kışın beni dodurursan, yazın seni ondururum" diye bir söz vardır bizim buralarda. (ondurmak: daha iyi bir hale getirmek)
ağaçlar ne kadar soğuk olursa o kadar geç tomurcuklanır. ne kadar geç tomurcuklanırsa da dondan o kadar uzak kalır. burdurda mart ayı çok soğuk geçer. bu sebeple şubat güneşli geçerse bahar geldi diye çiçek açmaya başlayan ağaçları martta ve nisan ortasına kadar soğuk vurur. özellikle ceviz ağaçlarını kışın dona karşı sularız. hatta kar yağdığında etraftan kar toplayıp ağaçların diplerine yığarız. bu da dona ve erken sülük vermeye karşı işe yarar bir yöntemdir.

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
konu biraz eskimiş ama yeni görebildim.
dona karşı ağaçların sulanması yöntemi yıllardır bilinen bir kavramdır.tabi fıskiye sistemi vs. ile değil de normal sulama olarak biliyoruz biz.
hatta "kışın beni dodurursan, yazın seni ondururum" diye bir söz vardır bizim buralarda. (ondurmak: daha iyi bir hale getirmek)
ağaçlar ne kadar soğuk olursa o kadar geç tomurcuklanır. ne kadar geç tomurcuklanırsa da dondan o kadar uzak kalır. burdurda mart ayı çok soğuk geçer. bu sebeple şubat güneşli geçerse bahar geldi diye çiçek açmaya başlayan ağaçları martta ve nisan ortasına kadar soğuk vurur. özellikle ceviz ağaçlarını kışın dona karşı sularız. hatta kar yağdığında etraftan kar toplayıp ağaçların diplerine yığarız. bu da dona ve erken sülük vermeye karşı işe yarar bir yöntemdir.

Sularız derken hocam normal köke mi veriyorsunuz suyu yoksa gövdeye püskürtme şeklinde mi? Birde şubat mart ısı farkından kaynaklanan sıkıntıya çare oluyormu köke çekilen kar, yani ağaç bu oyuna geliyor mu?

Sularız derken hocam normal köke mi veriyorsunuz suyu yoksa gövdeye püskürtme şeklinde mi? Birde şubat mart ısı farkından kaynaklanan sıkıntıya çare oluyormu köke çekilen kar, yani ağaç bu oyuna geliyor mu?

evet normal köke veriyoruz suyu, fakat gövde ıslatılsa da olur mu bir bilgim yok. daha önce hiç denemedik.
bu yöntem kesinlikle işe yarıyor. ağaç, dibine dökülen kardan ve sulandığından dolayı geç uyanıyor. aslında bir nevi ağaca halen kış olduğunu, ve yeterli sıcağa daha ulaşılmadığını hatırlatıyorsunuz.

evet normal köke veriyoruz suyu, fakat gövde ıslatılsa da olur mu bir bilgim yok. daha önce hiç denemedik.
bu yöntem kesinlikle işe yarıyor. ağaç, dibine dökülen kardan ve sulandığından dolayı geç uyanıyor. aslında bir nevi ağaca halen kış olduğunu, ve yeterli sıcağa daha ulaşılmadığını hatırlatıyorsunuz.

Eyvallah 10 dönüm fındığım var bu yıl dondan verim %30 lara kadar düştü, önümüz şubat yalancı baharı yaşarsak bu dibine kar dökme işini denicem, inş işe yarar. Kök sulamayı da deneyebilirim ama aşırı soğuklarda gövdeye su puskürtme yaparsak sanki o su tanecikleri de donarmış gibi geliyor bana, yani püskürtmenin sürekli olması lazım donmaması için, onu da 10 dönüme sağlamak imkansız benim için. Bu donla mücadelede bi ilaç vb bişey varmıdır acaba.

Eskiler taban gübresi diye birşey söylediler bilen var mı, toprağın altına bitkinin dibine yakın yerine gömüyormuşsun serin tutuyormuş bitkinin erken purç vermesini engelliyormuş, bu da dondan koruyormuş, doğru mudur acep ? Bilgisi olan?