2016 Ayçiçek Yeri Hazırlıkları

İslam bereketli olsun.Disk tiller tavlı toprakta iyi iş yapmıyor mu acaba gönlümden geçen güzden sürülen çiçek yerlerini baharın disk tiller ile hazırlamaktı tabi alabilirsek.

Teşekkürler. Şöyle açıklayayım.

Sürülen yeri havalandırmadan disk tiller çekilmez. Yani yeri sürdünüz, direk disk tiller ile girerseniz toprağı hasta yapar ve kesek atar. Yeri güzelce havalandırıp disk tiller çekilmesini tavsiye ederim.

Ayrı bir konu da şu. Mesela ben ayçiçek yeri hazırlığında bazı yerlerde disk tiller kullandım . Yer kuruydu. Taban oluştu. E haliyle ayçiçek kökleri tabana takılacağından dolayı az gelişecek bu da verimde düşüş olmasını sağlayacak. Ama şuan yağmur yağıyor taban yumuşayıp açılır diye düşünüyorum.Ama kültivatör ile hazırlık yapıldığında ayaklar kök kanalı açacağı için kökler aşağıya daha rahat ineceğinden çoğu kişi kültivatörü tercih ediyor. Allah kısmet ederse ayçiçeğini biçtiğimiz günü bir görelim bakalım verimde ne fark olacak aktaracağım.

Yani yarısını mini tiller ile yarısını disk tiller ile hazırladım farkı hasatta göreceğiz.

• Beğen
Tepkiler: cengavergokhan
Tohum yatağı hazırlarken (bitki ve toprak tipi farketmeksizin) son işlemlerde tarlaya diskli bir aleti sokmak = verim kaybı.

Doğru diyorsun abi haklısın.

Fakat,geçen yıl yan komşumuz disk tiller ile,ben ise mini tiller ile hazırladım çiçek yerlerini .

1. Onun çıkışı daha iyi oldu.

2.Gelişim de daha iyi oldu.

3. Verimde daha iyi oldu. (yapılan işçilik , toprak yapısı aynı. Üstelik 2 mızınde Havalı makinesi İRTEM . :D Hadi biraz reklam yapayım . )

Nedeni nedir ? Şuan Allah 'A şükür çok iyi yağmur aldık. O taban kırılır diye düşünüyorum.

Açıklama bekliyorum Yılmaz abi. Ben de vallahi bu muhabbete çok merak sardım. DİSK TİLLERMİ yoksa Mini tiller mi daha iyi yakında göreceğiz gerçi.

Doğru diyorsun abi haklısın.

Fakat,geçen yıl yan komşumuz disk tiller ile,ben ise mini tiller ile hazırladım çiçek yerlerini .

1. Onun çıkışı daha iyi oldu.

2.Gelişim de daha iyi oldu.

3. Verimde daha iyi oldu. (yapılan işçilik , toprak yapısı aynı. Üstelik 2 mızınde Havalı makinesi İRTEM . :D Hadi biraz reklam yapayım . )

Nedeni nedir ? Şuan Allah 'A şükür çok iyi yağmur aldık. O taban kırılır diye düşünüyorum.

Açıklama bekliyorum Yılmaz abi. Ben de vallahi bu muhabbete çok merak sardım. DİSK TİLLERMİ yoksa Mini tiller mi daha iyi yakında göreceğiz gerçi.

İslam konu ile ilgili araştırmalardan bulduklarımı vakit bulursam buraya koyarım. Kendi yaptığım denemelerde de hep aynı sonuç çıktı.

Tohum yatağına diskli alet değmeyecek. Nazan değmiş, verim kaybı olmuş.

O aleti bizim çiftçimiz çok yanlış anladı. Batı'da hasat artıklarının parçalanmasında kullanılınır ağırlıklı. Bizde tohum yatağı hazırlamada. Kesinlikle yanlış.

Bende disktiller yok. Almadım. Pek almayı da düşünmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: cengavergokhan
İslam konu ile ilgili araştırmalardan bulduklarımı vakit bulursam buraya koyarım. Kendi yaptığım denemelerde de hep aynı sonuç çıktı.

Tohum yatağına diskli alet değmeyecek. Nazan değmiş, verim kaybı olmuş.

O aleti bizim çiftçimiz çok yanlış anladı. Batı'da hasat artıklarının parçalanmasında kullanılınır ağırlıklı. Bizde tohum yatağı hazırlamada. Kesinlikle yanlış.

Bende disktiller yok. Almadım. Pek almayı da düşünmüyorum.

Mantık olarak banada diskli alet tohum yatağı hazırlamada saçma geliyor ama. Gerçek denemede çokta iyi oluyor aslında.

Saçma gelmesinin ilk nedeni de saçlar taban yapıp kök kanallarını kapıyor. Böylece kök aşağıya inemiyor düşüncesinde herkes.

Fakat çoğu kişi bu aletle hazırlıyor yerlerini ve de çok memnunlar. Neyse yakında herşey ortaya çıkacak. Gelişmeleri buraya objektif olarak aktaracağım .

Dünya markası POTTINGER, LEMKEN , HORSCH bu aleti yapıp herkes kullanıyorsa fazla tedirgin kalmamak lazım aslında.

Mantık olarak banada diskli alet tohum yatağı hazırlamada saçma geliyor ama. Gerçek denemede çokta iyi oluyor aslında.

Saçma gelmesinin ilk nedeni de saçlar taban yapıp kök kanallarını kapıyor. Böylece kök aşağıya inemiyor düşüncesinde herkes.

Fakat çoğu kişi bu aletle hazırlıyor yerlerini ve de çok memnunlar. Neyse yakında herşey ortaya çıkacak. Gelişmeleri buraya objektif olarak aktaracağım .

Dünya markası POTTINGER, LEMKEN , HORSCH bu aleti yapıp herkes kullanıyorsa fazla tedirgin kalmamak lazım aslında.

Büyük firmalar kar amaçlı kuruluşlardır. Amaçları yapmak, satmak ve para kazanmak. Onlar satılan aletin doğru kullanılıp kullanılmadığı ile ilgilenmez.

Not: ilgili ürünlerin reklam filmlerini dikkatli izlersen, ağırlıklı olarak mahsül ya da sap parçalamada kullanım vurgulanır.

Büyük firmalar kar amaçlı kuruluşlardır. Amaçları yapmak, satmak ve para kazanmak. Onlar satılan aletin doğru kullanılıp kullanılmadığı ile ilgilenmez.

Not: ilgili ürünlerin reklam filmlerini dikkatli izlersen, ağırlıklı olarak mahsül ya da sap parçalamada kullanım vurgulanır.

Yılmaz abi alet iş yapmazsa para kazanamaz böylede bir durum var. Disk tiller tabi tohum yatağı hazırlamak için değil ekim öncesi sap parçalama ve toprağı işlemeye uygun hale getirmeye yarar. Ardındanda kültivatörle işlem tamamdır. Bana görede son alet değildir ara ekipmandır.

İşte burada yanlışın var Yılmaz abi. O büyük firmalar dediğin ,yani o benim saydığım markalar bu aleti yapıp o dev gibi tarım şirketlerine sattığında o müşteri malzemeden memnun kalmasın, o Firmaların adı lekelenir.

Ve kar amaçlı demişsin , satılan aletin doğru kullanıp kullanılmadığı ile ilgilenmez demişsin ,aksine daha çok müşteriyi düşünürler bence .

Abi sana çok mantıklı birşey söyleyeyim . Bu firmalar müşteriyi düşünmeseler bu kadar büyüyemezler zaten. (pottınger ,lemken vb. firmalar)

Evet bu alet sap parçalamada kullanılıyor . Doğru ama Profesyonel videoları izlediğimizde adam disk tiller vb kombine ekipmanla yeri işledikten sonra hemen arkasından ekim yapıyor nedense.

Ve şöylede söyleyeyim. Ben ayçiçeğine ciguli çektikten sonra direk disk tiller ile sapı toprağa karıştırıyorum.

Bu işlemi kültivatör mü daha iyi yapar , disk tiller mi ?

Otlu bir tarlada hazırlık yaparken bir kez disk tiller çekmek yeterli oluyorken o otu oradan koparmak için 5 kez o tarlaya aysan çektiğim günleri iyi hatırlıyorum.

Benim söylediklerim bana çok daha mantıktı geliyor . Bu sene sadece yerler kurak olduğu için bazı yerlerde disk tiller den memnun kalmadım. Dediğim gibi gelişimi izleyip göreceğiz.

İşte burada yanlışın var Yılmaz abi. O büyük firmalar dediğin ,yani o benim saydığım markalar bu aleti yapıp o dev gibi tarım şirketlerine sattığında o müşteri malzemeden memnun kalmasın, o Firmaların adı lekelenir.

Ve kar amaçlı demişsin , satılan aletin doğru kullanıp kullanılmadığı ile ilgilenmez demişsin ,aksine daha çok müşteriyi düşünürler bence .

Abi sana çok mantıklı birşey söyleyeyim . Bu firmalar müşteriyi düşünmeseler bu kadar büyüyemezler zaten. (pottınger ,lemken vb. firmalar)

Evet bu alet sap parçalamada kullanılıyor . Doğru ama Profesyonel videoları izlediğimizde adam disk tiller vb kombine ekipmanla yeri işledikten sonra hemen arkasından ekim yapıyor nedense.

Ve şöylede söyleyeyim. Ben ayçiçeğine ciguli çektikten sonra direk disk tiller ile sapı toprağa karıştırıyorum.

Otlu bir tarlada hazırlık yaparken bir kez disk tiller çekmek yeterli oluyorken o otu oradan koparmak için 5 kez o tarlaya aysan çektiğim günleri iyi hatırlıyorum.

Benim söylediklerim bana çok daha mantıktı geliyor . Bu sene sadece yerler kurak olduğu için bazı yerlerde disk tiller den memnun kalmadım. Dediğim gibi gelişimi izleyip göreceğiz.

Sende arka 2 sıraya kırlangıç ayak taksana otlu tarlada İslam efendi :D kültivatör canını alır yabancı otun.

O büyük, dev gibi tarım şirketlerinden bahsetmiyorum.

Trakya'nın bilmem hangi ilçesinin, bilmem hangi köyünden, en ufak boy terradisk satın almış Osman Dayı'nın, bu aleti tohum yatağı hazırlamakta mı, yoksa anız parçalamakta mı kullanıldığı Pottinger'in çok umrunda dağil. Osman Emmi satın aldı mı? Aldı. Bitti.

Gidip Osman Emmi'ye "senin bu alet verime Nasıl etki etti?" Diye sormazlar. Osman Emmi'ye hatalı kullanmasın diye "diskli aletlerimizi tohum yatağı hazırlamakta kullanmayın" diye bir duyuru yapmazlar. Yaparlarsa satışlar %50 düşer çünkü.

Bu işi yapacak olan kişiler akademisyenler. Onlar da yapmışlar zaten. Hangi toprak işleme yönteminin verime ne kadar etki ettiği hepsi ortada. Sen yeter ki araştır.

Sahi İslam. Hiç Google'a "toprak işleme ekipmanlarının ürün verimi üzerine etkileri" diye bi araştırma yaptın mı? Ya da kendi tarlanda deneme parselleri yapıp kıyasladın mı?