+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” kapsamında 2006’da pilot uygulama ile tarımda kullanılan makina ve ekipmanlara yüzde 50 hibe desteği sağladı. Uygulama 2015 yılına kadar sürdü.

  Çiftçiler, makina ve ekipman desteğinin tekrar verilip verilmeyeceğini soruyor. Bakanlıkta bu konuda bir çalışma yok.
  Fakat, üreticiler için yeni bir uygulama başladı.Ziraat Bankası, tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve mekanizasyon düzeylerini yükseltmek için “küçük ekipman kredisi” vermeye başladı.
  Hibe ve krediyi birbirinden ayırmak gerekir. Hibe, karşılıksız verilen bir para. Kredi ise, belli koşullarda verilen paranın geri ödenmesi gerekir.
  Bakanlığın makina ve ekipman alan çiftçiye yüzde 50 hibe desteği vermesi doğru ve yararlı bir uygulamaydı. Ancak, o destekten çok az sayıda çiftçi yararlanabiliyordu. Sektör genelinde olmasa da bazı fırsatçılar devletin verdiği desteği fırsat bilerek makine ve ekipman fiyatını artırıyordu. O uygulama artık geride kaldı.

  Ziraat Bankası’nın verdiği küçük ekipman kredisinde kredi notu uygun olan çiftçi kefilsiz ve bir imzayla 48 ay vadeli 25 bin liraya kadar düşük faizli kredi kullanabiliyor.
  Banka yetkililerinden aldığımız bilgiye göre küçük ekipman kredisini koşulları özetle şöyle:

  1- Küçük ekipman kredisinin üst limiti 25 bin lira. Bir çiftçi küçük ekipman kapsamında en fazla 25 bin liralık kredi kullanabilir.
  2-Kredi için başvuran çiftçinin kredi notuna bakılıyor.Çiftçi, daha önce aldığı kredileri düzenli ödemişse, Ziraat Bankası veya diğer bankalarda kredi konusunda bir sorun yaşamamışsa ve ödeme gücünde bir sorun yoksa sadece tek imza ile 25 bin liraya kadar küçük ekipman kredisi alabilir.Kredi notu biraz daha düşük, ödeme kabiliyeti olan çiftçi ise bir kefille aynı krediyi kullanabilecek.
  3- Küçük ekipman kredisi yüzde 50 faiz indirimli veriliyor.
  4-Çiftçi tek bir ekipman için değil, 25 bin lira limitini aşmamak kaydıyla bir kaç ekipman için kredi alabilecek.
  5- Küçük ekipman kredisi kapsamında kredi alacak çiftçi, ekipmanı istediği yerden alabilir. Fakat, “Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ” esaslarına göre zirai kredilendirme belgesi olan yeni ve kullanılmamış küçük ekipman olması şartı var.
  6- Kredinin vadesi 48 ay. Çiftçi isterse geri ödemeyi 1,3,6 veya 12 ayda bir yapabiliyor.

  Ziraat Bankası’nın bu yeni uygulaması tarım makina ve ekipman üreticileri tarafından olumlu karşılandı.
  Sektördeki bir çok imalatçının üyesi olduğu Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği(TARMAKBİR)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, küçük üreticinin ve aynı zamanda imalatçının desteklenmesi,kredi işlemlerinin kısaltılması konusundaki bu çalışmaları desteklediklerini söyledi.Önal, şu değerlendirmeyi yaptı:”Tarım sektörünün en büyük finansal destekçisi olan, velinimetimiz değerli çiftçi dostlarımıza en çok kaynak sağlayan Ziraat Bankasının son yıllarda küçük üreticilerin krediye erişim imkânlarını geliştirmek ve kredi işlemlerini kısaltmak amacıyla yaptığı düzenlemelerin sektörümüze güven verdiğini ifade etmek isteriz.Sektörümüzün ve ülkemiz tarımının daha da güçlenmesine adına Ziraat Bankası ile devam eden işbirliğimizin bundan sonra da artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır.”

  TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri ise, ekipman kredilerini canlandıracak bu sistemi çok önemli bulduklarını söyledi. İleri, “Ekipman kredilerinin canlanması adına çok önemsediğimiz bu konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası çalışmalarını tamamladı ve kredi paketi yürürlüğe girdi. Bu kredi, kredi notu iyi olan çiftçilerimiz için ipoteği hatta kefil bulma zahmetini bile bitirecek bir şekilde kurgulanmış. Bu yönüyle beklentilerimizi karşılıyor. Sübvanse oranının artması ve vadenin uzaması ile ekipman alımlarının önünün iyice açılacağına inanıyoruz. Sıradaki çalışmamız, bir kısım ekipmanlara da traktörlerde olduğu gibi tescil ve rehin sistemini getirmeye yönelik mevzuat çalışmaları olacak” dedi.
  Kredi yapılandırması sürüyor

  Son günlerde üreticilerden gelen önemli sorulardan birisi de doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin kredilerinin ertelenip ertelenmeyeceği ile ilgili. Bu konuda Ziraat Bankası’nın geçen yıl başlattığı tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılması uygulaması devam ediyor.
  Don,dolu,sel, kuraklık ve benzeri bir doğal afet yaşandığında hükümetlerin aldığı ilk ve belki de tek önlem çiftçilerin kredi borcunu 1 yıl süre ile ertelemek.Erteleme çiftçi için “günü kurtarma” olarak değerlendirilebilir. Borcu ertelenen çiftçi ertesi yıl öyle bir gelir elde etmesi gerekir ki hem o yılın hem de ertelen yılın borcunu ödemek zorunda.Fakat, ertesi yıl benzer bir doğal afet yaşandığında çiftçi hem ertelenen hem de o yıla ait borcunu ödeyemiyor.

  Bu nedenle, Ziraat Bankası geçen yıl kredi borcunun ertelenmesi seçeneğinin yanına “kredi borcunun yapılandırılması” seçeneğini koydu. Doğal afetlerden zarar gören çiftçi, isterse 5 yıl vade ile borçların yeniden yapılandırabiliyor. Bugüne kadar bu kapsamda 1.5 milyar liralık tarımsal kredi borcu yapılandırıldı. Bu uygulama devam ediyor. Doğal afetlerden zarar gören ve kredi borcunu ödeyemeyen çiftçilerin kredi borcu 5 yıl vadeli olarak yeniden yapılandırılıyor. Kredi borcu böylece 5 takside bölünüyor ve ödenebilir duruma geliyor.

  Özetle, tarımda verimliliğin artırılması, mekanizasyonun yaygınlaştırılması açısından Ziraat Bankası’nın kullandırdığı küçük ekipman kredi desteği üreticiye ve ülke tarımına katkı sağlayacaktır.

 2. #2
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,769
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  ellerine sağlık başkanım..

  Ağır Abi teşekkür etti.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  29 Aralık 2013
  Şehir
  edirne
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,102
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  Gayet güzel bir uygulama olmuş.

  Faiz oranı belli mi?

 4. #4
  FENOMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2,105
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  Gayet güzel bir uygulama olmuş gerçekden.

 5. #5
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,288
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  Çok güzel hiç olmazsa makina üreticileri degil çiftçi kazanir elinde parayla pazarlik yapa yapa alır

 6. #6
  ALI EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  03 Ocak 2009
  Şehir
  AFYONKARAHISAR
  Yaş
  47
  Mesajlar
  224
  Blog Girişleri
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  ikinci el makina da alinabiliyormu yeni ve kullanilmamis sarti koyulmus

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2013
  Şehir
  Tokat
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,639
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  2.elde olursa güzel olur Paylasım için teşekkürler

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,060
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çiftçiye kredi notuna göre küçük ekipman kredisi…  Bu uygulamadada platforma fatura istiyor banka cok bi avantaji yok satici yine biliyor kredi ile alindigini ve bi tik yuksek cekiyor fiyatiBen denedim mibzer icin nakit 7500 e kadar dusuyor plotforma fatura deyince fiyat 9000 e cikiyor..

  Hermiyas teşekkür etti.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status