+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Çelik, milyonlarca çiftçiye müjdeyi verdi!  27.04.2016 - 09:35 | Son Güncelleme: 27.04.2016-9:41 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
  Çelik, milyonlarca çiftçiye müjdeyi verdi!
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilerin enerji ve sulamadaki sorunlarının çözümüne ilişkin "Üreticilerimizle tarımsal sulamada ödemelerin dekar başına olması konusunda mutabakat sağladık." dedi. Çelik, "Herkes öncelikli olarak sayacı takacak" dedi.

  AA

  Bakan Faruk Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, GAP Tarımsal Araştırma Merkezi'nde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçilerle yaklaşık 6 saat süren toplantı yaptı.

  Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Çelik, sulamada kalıcı çözümün, birkaç yıl içerisinde tamamlanması planlanan sulama kanalları aracılığıyla sağlanacağını söyledi. Çelik, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak tarımsal destekleme kalemimize enerji giderimizi de koyacağımızı üreticilerimizle paylaşmış olduk" dedi.

  Tarımsal sulamayla ilgili bazı yanlış bilgilendirmelerin bulunduğunu vurgulayan Çelik, "Herkes öncelikli olarak sayacı takacak. Çiftçilerimizin, dekar bazında tarımsal sulamada ödeme yapılmasıyla ilgili talebi oldu. Sayaç takmak kaydıyla üreticilerimiz pamukta 20 lira tavan, mısırda 11 lira tavan, buğdayda 15 lira tavan olmak üzere bir ödeme cetvelini de çiftçilerimizle paylaştık. Üreticilerimizle tarımsal sulamada ödemelerin dekar başına olması konusunda mutabakat sağladık. İnşallah sayaçlarda takılınca burada az oranda elektrik kullanma durumu olursa bu durum çiftçimize olumlu yansıyacak." diye konuştu.

  Çelik, destekleme konusunda üretici ile firma arasında sorun olmaması için tarımsal desteklemelerden "enerji payı" kesintisi yapılmasını kararlaştırdıklarını bildirerek, "Tarımsal destekleme kalemimize bakanlık olarak enerji gideri kalemini de koyacağımızı üreticilerimizle paylaşmış olduk. Her bölgede üreticilerimizin kafasını karıştıran unsurlar var. Çiftçimiz devletine ve milletine bağlıdır, onlara gereksiz yakıştırmalar ve iftiralar atanlar var. Çiftçimiz helal lokmanın peşindedir, alın teriyle geçimini temin etmenin peşindedir. Koşullar ve iklim şartları zordur. Karşılıklı uzlaşma içerisinde geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de bakanlarımızın desteğiyle memnuniyet içerisinde sorunumuzu çözerek ayrıldık." ifadelerini kullandı.

  'TARAFLARIN MENUN OLDUĞU SÜREÇ OLDU'

  Bakan Berat Albayrak da enerji ve sulamada yaşanan sorunun uzun süredir Türkiye gündemini meşgul ettiğini hatırlattı.

  Bölge çiftçisiyle yaptıkları toplantıda kritik kararlar aldıklarını belirten Albayrak, şöyle konuştu:

  "Üç tarafında kaybettiği senaryoda hem çiftçimiz kaybediyor hem firma kaybediyor hem de kamu olarak biz kaybediyoruz. İnşallah önümüzdeki birkaç yıllık planlamayla tarımsal sulama noktasında toprakların verimli kullanılması için en önemlisi de enerjiyi tasarruflu kullanma noktasında kritik kararlar aldık. Her tarafın memnun olduğu bir süreç oldu, kazan kazan süreci oldu. Sayaç takılarak bundan sonraki süreçte topraklarımızın daha verimli ve tasarruflu olmasıyla daha iyi bir tarım politikasının ortaya konulmasını sağlayacak. Önümüzde ara kanallarında tesisiyle birlikte Güneydoğu bölgesi için hem istihdam hem ekonomi anlamında çok güzel bir sürecin de başlangıcı olacağını düşünüyorum."

  'SULAMAYA 4 KATRİLYONLUK YATIRIM'

  Veysel Eroğlu ise çiftçilerle çok faydalı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

  Kuyudan sulama yapılan tarımsal arazilerde ciddi bir enerji maliyetinin bulunduğunu belirten Eroğlu, maliyetin düşürülmesi için bir an önce cazibeli sulama sistemini devreye koymayı hedeflediklerini ifade etti.

  Bölgeye yaklaşık 2 milyar liralık yatırım yapmaya hazırlandıklarını bildiren Eroğlu, "Bakanlık olarak 4 katrilyondan fazla sulamaya yatırım yaptık, pek çok projeyi bitirdik. Şu anda Atatürk Barajı'ndan aldığımız suyu Şanlıurfa'dan Mardin'e kadar giden dev bir ana kanalla 221 kilometre uzunluğunda suni bir nehir gibi ulaştırıyoruz. Kızılırmak Nehri'nin debisi kadar şu anda Şanlıurfa'dan Mardin'e su akıyor, bu muhteşem çalışma bitti. Suruç Ovası'na su götürmek için dağları deldik 17 kilometreyi aşkın sulama kanalı yaptık. İnşallah diğer ova sulamalarını da yapıyoruz. Mardin ve Kızıltepe ovalarının sulanması gerekiyor onu da bu dev kanal ile sulayacağız." ifadelerini kullandı.

  Toplantının ardından bakanlar Çelik, Albayrak ve Eroğlu kentten ayrıldı.

  Bu arada toplantının yapıldığı salonda bir çiftçi enerji kesintisi nedeniyle ürünlerinin kuruduğunu iddia ederek tepki gösterdi.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Çelik, milyonlarca çiftçiye müjdeyi verdi!  26.04.2016 - 21:20 | Son Güncelleme: 26.04.2016-21:22 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
  Milyonlarca çiftçiye müjdeli haber!

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımsal desteklemelere enerji giderinin de ekleneceği müjdesini verdi.

  İHA

  Çiftçiler ile elektrik dağıtım şirketi arasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle Şanlıurfa’ya giderek Dicle EDAŞ yetkilileri ve çiftçilerle görüşen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, toplantı sonrası basın açıklaması düzenledi.

  Çiftçilere tarımsal sulama alanında birçok müjde verdiklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak tarımsal destekleme kalemimize enerji giderimizi de koyacağımızı üreticilerimizle paylaşmış olduk" dedi. Bakan Çelik, "Gün boyu Şanlıurfa’da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız ve Orman ve Su İşleri Bakanımızla beraber gerek Mardin’den gelen, gerekse Şanlıurfa’daki çiftçi kardeşlerimizle beraber olduk. Bu sulama, enerjiyle ilgili var olan farklı yorumları, değerlendirmeleri bir anlamda ortadan kaldırmaya dönük derli toplu bir görüşme gerçekleştirdik ve bu çerçevede daha önceden aldığımız ama bugün de teyit ettiğimiz bazı kararlar değerli bakanlarımızla birlikte çiftçilerimizle paylaştık. Şimdi tarımsal sulamayla ilgili aldığımız kararlardan bir tanesi burada o güven ortamından dolayı yaşanan sorunu ortadan kaldıralım dedik. Bunun yanlış bilgilendirmelerden dolayı kaynaklandığını çiftçilerimizle paylaştık ve herkesin sayaç takmasını özellikle ifade ettik. Herkes öncelikli olarak sayacı takacak ama çiftçilerimizin bizden dekar bazlı bir ödeme yapılmasıyla ilgili yani elektrik fiyatlarını dekar üzerinden yapmasıyla ilgili bir talebi oldu. Bunu da biz değerlendirdik ve sayaç takmak kaydıyla vatandaşlarımız, üreticilerimiz pamukta 20 lirayı geçmeyecek, 20 lira tavan, mısırda 11 lira tavan, buğdayda 15 lira tavan olmak üzere bir ödeme cetvelini de üreticilerimizle paylaşmış olduk. Bu konuda üreticilerimizin beklediği yani bu ödemelerin dekar başına olması konusunda mutabakat sağlamış olduk ve inşallah sayaçlar da takılınca burada az oranda elektrik kullanma durumu olursa, daha az kilovat kullanılırsa bu da çiftçimize olumlu bir şekilde yansıyacak” dedi.

  TARIMSAL DESTEKLEMEYE ENERJİ GİDERİ EKLENİYOR

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal destekleme kalemine enerji giderini de koyacaklarını söyleyen Bakan Çelik, “Desteklemelerin üretici ile firma arasında bir sorun olmaması için tarımsal desteklemelerden enerji payı diye kesilmesi ve bu şekilde yeni itilafların da oluşmaması ve var olan itilafların da ortadan kaldırılması açısından yerinde olacağı düşüncesiyle böyle bir karar da aldık ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak tarımsal destekleme kalemimize enerji giderimizi de koyacağımızı üreticilerimizle paylaşmış olduk” şeklinde konuştu.

  Çiftçinin helal lokmanın peşinde olduğunu dile getiren Bakan Çelik, “Koşullar biraz zordur. İklim koşulları 50 dereye varan bir sıcaklık ortamından bahsediyoruz. 400 - 500 metre derinlikten elektrikle su çekerek ürün yetiştiren bir çiftçi, bu zorluklarını da anlıyoruz ve bu çerçevede karşılıklı bir uzlaşma içerisinde sorunlarımızı geçmiş dönemde çözdüğümüz gibi bu gün de bakan arkadaşlarımızın desteği ve gayretiyle var olan ve burada oluşturulan olumsuz bir atmosferi kararlılık içerisinde, çiftçilerimizle görüşlerimizi paylaştık ve karşılıklı memnuniyet içerisinde ayrıldık” ifadelerini kullandı.

  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, “Diğer iki bakanımızla birlikte bugün çok önemli bir görüşme yaptık ve üç tarafın da kaybettiği bir senaryoda, hem çiftçimiz kaybediyor, hem firma kaybediyor, hem de kamu olarak bizim kaybettiğimiz bir senaryoda inşallah önümüzdeki bu birkaç yıllık planlamayla, tarımsal sulama noktasında, toprakların daha verimli kullanılması noktasında ve en önemlisi de enerjiyi tasarruflu kullanma noktasında çok kritik kararlar aldık. Her tarafın memnun olduğu bir süreç oldu. Kazan,kazan noktasında bir süreç oldu. Sayaç takılması, bunsan sonraki süreçte topraklarımızın daha verimli, daha tasarruflu, tüm bu çerçevede daha iyi bir tarım politikasının ortaya konulması ve burada da inşallah önümüzde çok önemli büyük başarılara imza atmış olan bir bakanımız var. Biliyorsunuz Veysel beye de önemli bir görev düşüyor. Birkaç yıl içerisinde bu ara kanalların da tesisiyle birlikte Güneydoğu bölgesi için hem istihdam anlamında, hem ekonomi anlamında çok güzel bir sürecin de başlangıcı olacağını düşünüyorum” dedi.

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, DSİ Genel Müdürü ve Daire Başkanıyla birlikte Şanlıurfa için ne yapabilecekleri konusunda gecenin geç saatlerine kadar bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şanlıurfa ve Mardin için ne yapabiliriz diye gece geç saatlere kadar çalıştık ve sabahleyin de buradaydık. Ben bütün Şanlıurfalılar'a, Mardinliler'e gönülden teşekkür ediyorum. Tabi bizim vazifemiz sulama. Kuyulardan su çekilmek vaziyetiyle sulama yapılan yerlerde enerji maliyeti vardır. Bizim hedefimiz bu enerji maliyetini azaltacak olan cazibeli sulamaları hemen devreye sokmak olacaktır. Bu konuda da Başbakanımızla toplantıya ara verdiğimizde bir görüşme yaptık. Kendisine ve bakan arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum çünkü sulama konusunda çok büyük destek vereceklerini söylediler” diye konuştu.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status