Küçükbaş Hayvan Çiftliği

Arkadaşlar öncelikle hepinize allah kolaylık versin, sizlerin tecrübelerinize ve tavsiyelerinize ihtiyaç duyduğumdan dolayı bu konuyu açmış bulunmaktayım.

Uzun yıllardır amcamların yanında küçükbaş hayvancılık ve çiftçilik ile uğraşmaktaydım, Allah gani gani rahmet eylesin Dedemin vefatından sonra veraset işlerinden babasızlığın verdiği gölgesizlikten dolayı çırak çıkmamız sonucu. 150 Dönüm Kuru Tarım Arazi 50 Dönüm Sulu Arazi 82 Adet Dişi-Erkek kuzudan vazgeçtim.
Annem'den Kalma 40 Dönüm sulu arazi ile pek yol kat edeceğimi düşünmüyordum, hazine arazilerini araştırmaya başladım, Allahın işi ya milli emlak müdürü'nün kanımı kaynadı bilmiyorum ama tarla olacak 6-7 parça yaklaşık ( 180 Dönüm )'lük ham toprak olarak Kadastro dışı kalmış tescilsiz yerlerin satışı için hak sahibi olmamın önünü açtırdı, Tesclil beyannamesi işlemlerimi hızlandırdı İşin özeti : 6 Aylık elden evrak takip etmem sonucu bugun ilk 2 başvurusunu yaptığım ticari işletme olmaya müsait olan parsellerin tapusunu çıkarmış bulunmaktayım.

http://i.hizliresim.com/A7pLpv.jpg

http://hizliresim.com/57BgBz

21,500 ve 5,300 m2 olmak üzere 2 parça arazinin satışını almış bulunmaktayim. Şuan için 55 Adet Kuzulu Koyunum var Yukarda resimde gördüğünüz alana küçükbaş hayvan çiftliği kurma çalışmalarıma mayıs ayının sonund başlamayı düşünüyorum, sizlerden ricam şunu yap şu faydası olur tarzı tecrübe ve tavsiyeleriniz.

Yaşını yazmamışın , hayrlı bereketli olsun , kendimi bildim bileli bizde hep koyun var babam sever koyun işini ben süt sığırı ve kuru tarımı seviyorum ve aynı işletmede çalışıyoruz

Ülkemizin şartlarına bir çok bölgede koyun daha uygun ineğe göre , inek daha uygun arazi ve iklim istiyor sulu tarım ova ve bol çayır , ama koyun daha dirençli kıraç arazide daha zor şartlarda olabiliyor, şu anda kuzu kesim fiyatlarıda fena değil

Sana tavsiyem iş iştir takip ister , çok şey bekleme işten vazgeçme direndikçe dayanabildiğin sürece işinden para kazanmayı öğreneceksin .