+ Konuya Cevap Yaz
10 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Gübrede %16 İndirime Gidildi  'Gübrede yüzde 16 indirime gidildi'
  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gübredeki KDV indiriminin ardından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Yönetim Kurulunun aldığı kararla gübre fiyatlarında yüzde 10-16,5 arasında bir indirime daha gidildiğini bildirdi.


  'Gübrede yüzde 16 indirime gidildi'
  AA

  Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinde düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 1 ay önce Tarım Kredi Genel Müdürlüğüne Ayhan Karayama'nın getirildiğini hatırlattı.

  Bakanlık ve Tarım Kredi bünyesindeki çalışmaların ahengi, hedefleri konusunda değerlendirme yapmak üzere Kuruma ziyarette bulunduğunu belirten Çelik, Kurum bünyesinde 17 şirket bulunduğunu anımsattı.

  Kurumun Yönetim Kurulunun bazı şirketlerin birleştirilmesi, bazılarının da lağvedilmesi yönündeki kararlarının neticesinde 17 şirketin bugün 8'e düştüğünü anlatan Çelik, buradaki amaçlarının keyfi bir idari yapılanma olmadığını, özellikle verimliliğe dayalı bir idari yapılanma olduğunu söyledi.

  Çelik, verimliliğin yanında tasarruf boyutunun, israftan kaçınmanın da önemli olduğunun altını çizerek, şöyle konuştu:

  "Gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gerek Tarım Kredi olarak hitap ettiğimiz kitle milli gelirden en düşük pay alan kesim. Amacımız milli gelirden aldığı payı yükseltmek olmalıdır. Bu çerçevede 9 genel müdür artık olmayacak. Bunlara bağlı genel müdür yardımcıları olmayacak. Yaklaşık 45 yönetim kurulu üyeliği bu karar neticesinde olmayacak. Bunlar idari yapıdaki son derece önemli tasarruflar. Tümüyle dikkate aldığımızda idari yapıdaki bu değişiklikten yaklaşık 1,5 milyon liralık tasarruf sağlandığını çok rahat bir şekilde söyleyebilirim."

  Bakan Çelik, bir önceki toplantıda Tarım Kredi Kooperatiflerinin parayla, maaşlarla anılmasının doğru olmadığını ifade ettiklerini belirterek, Kurumun gerekli çalışmaları yaptığını, idari kadroların maaşlarında yüzde 30-70 arasında indirim gerçekleştirildiğini kaydetti.

  GÜBRE FİYATLARINDA İNDİRİM

  Temel girdilerden olan gübrede, KDV'nin sıfırlanmasının hükümetin vaatlerinde yer alan önemli bir başlık olduğunu hatırlatan Çelik, hükümetin yüzde 18'lik KDV'yi vadettiği tarihte sıfırladığını söyledi. Bakan Çelik, şunları kaydetti:

  "Yüzde 18 KDV'den sonra yüzde 10-16,5 arasında gübrede bir indirime daha gidilmiş bulunuyor. Çiftçilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bu önemli bir karardır. Aralık ayında, KDV indirilmeden 99,5 lira olan DAP gübresi, KDV indiriminden sonra 84-85 liraya iniyor. Şimdi de yüzde 16,35'lik bir indirimle DAP gübresi 68 liraya Türkiye'de çiftçimiz tarafından alınabilecek."

  Küçük üreticilerin, aile işletmelerinin güçlendirilmesiyle ilgili de çalışma yaptıklarını anlatan Çelik, "Küçük işletmelerin krediye erişiminde bazı zorluklar yaşanıyordu. Özellikle hayvansal üretimde bulunan aile işletmelerimiz 10 büyükbaş hayvana sahip iseler krediden yararlanma imkanları vardı, bu da Ziraat Bankası ile yaptığımız görüşmede 5 büyükbaş hayvana indirilmiş bulunuyor." dedi.

  28 BİN TON SÜT ALIMI GERÇEKLEŞTİ

  Süt fiyatlarıyla ilgili yaşanan sorunlara da değinen Çelik, Et ve Süt Kurumunun piyasaya regülasyon amacıyla girmesiyle, süt tozuna dönüştürmek için bugüne kadar 28 bin ton süt alımı gerçekleştirdiğini bildirdi. Çelik, böylece Kurumun, piyasada üreticinin aleyhine muhtemel süt fiyatlarındaki düşüşü engelleyici görevini yerine getirdiğini kaydetti.

  Çiftçilere 25 Nisan itibarıyla 3,4 milyar lira destekleme ödemesi yapıldığına dikkati çeken Çelik, mayıs ayı itibarıyla da 1 milyar 450 milyon lira destekleme ödemesi gerçekleştireceklerini bildirdi.

  Çelik, alınan bir diğer kararla da çiftçilere gerek Ziraat Bankası gerekse Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ikinci el traktör alımında yüzde 50 faiz indirimli krediden faydalanma imkanı sağlandığını belirtti.

  'FINDIK ALIMI KONUSUNDA YETKİ ALDIK'

  Türkiye Tarım Kredi Genel Müdürü Ayhan Karayama da Bakanlığın politikalarının hayata geçirilmesi için hedeflere ulaşabilmek için kooperatif ve iştirakler olarak seferber olduklarını söyledi.

  Ortaklarının 200 bininin Karadeniz'de fındık üreticisi olduğuna işaret eden Karayama, fındıkla ilgili zaman zaman spekülatif söylemlerin bulunduğunu anımsattı. Karayama, şöyle devam etti:

  "Biz ortaklarımıza fiyat düşüşlerinden olumsuz etkilenmemeleri için sahip çıkmak durumundayız. Bu sebeple dün yönetim kurulumuzdan gerekirse fındık alımıyla ilgili çalışmaları yapabilmek için de yetki aldık. Piyasadaki gelişmelere göre eğer üreticilerimizi mağdur edecek bir fiyat gelişmesi sürdürülürse, biz üreticilerimizden Toprak Mahsulleri Ofisi ile diğer ilişkili kuruluşlarla iş birliği içinde fındık alımı yapma konusunda da idare olarak şu anda yetkiliyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde üreticilerimizin bu sorunlarına da çözüm olacak bir çalışmanın içinde olacağız."

  Bakan Çelik de fındıktaki dalgalanmanın üreticinin lehine ve piyasa koşullarına gelmesi konusunda Tarım Kredi yönetiminin aldığı bu kararın son derece önemli olduğunu söyledi.
  http://www.milliyet.com.tr/-gubrede-...31/default.htm
  Biraz geç alınan bir sanki

  Ercan AYKUŞ, Ferhat suat teşekkür etti.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  06 Eylül 2011
  Şehir
  Ankara
  Mesajlar
  68
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  Tohuma kadar yani eylüle kadar gübre ile işimiz yok oz zamanda dolar euro enflasyon kriz falan derken %25 zam gelir olur biter

  Biraz reklam olmuş bu indirim

  ranger, İSMAİL TUTAR teşekkür etti.

 3. #3
  İSMAİL TUTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ağustos 2014
  Şehir
  KIRKLARELİ/VİZE
  Yaş
  27
  Mesajlar
  1,560
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  2015 Sonbaharda KDV indiriminden önce 1 ton 20.20 gübreyi 1250TL'ye alıyordum, 2016 Şubatta KDV indiriminden sonra 1100TL'ye aldım. Yine Allaha şükür ama bahsedilen ya da vaad edilen kadar büyük bir indirim çarpmadı gözüme.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2013
  Şehir
  edirne
  Yaş
  38
  Mesajlar
  281
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  gübreyi bundan sonra ne yapayım 4 ay sonra lazım

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  06 Şubat 2014
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  301
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  Gübrede indirimi hiç olmadı Çiftci ve devlet kazanmadı bu işten Tkk müdürü 250000 ₺ aylık alıyor Tkk en pahalı gübregi satıyor en büyük girdimizden büyük karlar elde ediyorlar örnek eskişehirde ürün tücaret vergide 4cü yada 5 biliyom

 6. #6
  musdi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Ocak 2013
  Şehir
  tokat / pazar
  Yaş
  30
  Mesajlar
  546
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  Bu ne sacma bi sistem bu yil itibariyle gubresini almayan ciftcimi kaldi yok boyle bisey yav hey allahim

 7. #7
  anıltiraki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14 Kasım 2008
  Şehir
  Tekirdağ;
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,249
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Gübrede %16 İndirime Gidildi  Uzun zamandır bu iktidarın tarım ile ilgili desteklediğim tek icraatı bu oldu tarım kredi kooperatiflerine hesap sorması.Tabi bu diğer yanlış tarım icraat ve politikalarının üstünü örter mi örtmez ama sevindim açıkçası.Şunu söyleyeyim aynı gemiden inen gübreyi A markası paketleyip 1040 liraya satıyor gübretaş paketleyip 1220 liraya satıyor.Zaten %10-16 dediği de bu.Öncesinde de tarım kredinin rekabetçi olmayışından bahsetmişti tarım bakanı.2010 yılında 3 yıllık verilere göre en çok büyüyen şirketlerden biri gübretaş.Nasıl büyüdüğünü de yukarıdaki yazdığım fiyatlardan anlamış olmanız lazım.Korkularım yok mu bu konuda var.O da çiftçinin senelerdir fazla fazla verdiği paralarla büyüttüğü bu şirketin birilerine yok pahasına verilmesi.Umarım böyle bir tablo ile karşılaşmayız.

  şuayip bahçevan teşekkür etti.

 8. #8
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,294
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  simdiden alıp stoklamak lazım

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,136
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  Güzel bir haber olsada gercekte ne olcana bakmak lazım, ikinci bir durumda bizim tkk larda mevsimine göre gübre geliyor şuan taban gübresi dap vs kesinlikle bulamazsın vede getirmezler .

 10. #10
  Ercan AYKUŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2013
  Şehir
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  27
  Mesajlar
  5,987
  Blog Girişleri
  13
  Adı geçen
  27 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Cevap: Gübrede %16 İndirime Gidildi  Nasıl zam gelmedi hayret

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status