mısırlarımız çıktı

11 nisan 2016 ekililişli mısırlarımız

Resimler ve ekler

• 011.JPG
    011.JPG
    1.2 MB · Görüntüleme: 183
  • 012.JPG
    012.JPG
    1.5 MB · Görüntüleme: 190
  • 013.JPG
    013.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 169
11 nisan 2016 ekililişli mısırlarımız

bereketli olsun abi mısırlar çok güzel çıkmış
cinsi neydi tohumun abi
birde sanırım traktörle sıraları tepelemişsin çıkışı garantiye almak için
buarada bizim burda geç mısırlarda aşırı şekilde yeşil kurt var mahvediyor sende şimdiden hazırlıklı ol ilacını falan al bence abi

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
bereketli olsun abi mısırlar çok güzel çıkmış
cinsi neydi tohumun abi
birde sanırım traktörle sıraları tepelemişsin çıkışı garantiye almak için
buarada bizim burda geç mısırlarda aşırı şekilde yeşil kurt var mahvediyor sende şimdiden hazırlıklı ol ilacını falan al bence abi

Teşekkürler, amin.Yeşil kurt sorunu yok amma soyledigini dikkate alırım.Siz ne ilaç kullandınız?Ektikten bir müddet sonra sıraları tekerleklerle ezmek çıkışı garantiye alıyor,tamamen herkes uyguluyor.
Tohum cinsi; LG 3607

Bereketli olsun abi.

Mısırcı abi ve kardeşlere bir sorum olacak. Daha önce hiç mısır ekmedim nedir, ne değildir, verimi nasıldır, çapası nasıldır bilmiyorum.

Aklımı uzun zamandır kurcalıyor.
Biz hep ayçiçeği - buğday şeklinde gidiyoruz, 3-4 senede bir de olursa sogan.

Su problemimiz yok damla sulama ile sulama yapıyoruz.
Danelik mısır - ayçiçek ile münavebe edilebilir mi sizce? yani bir sene mısır bir sene ayçiçeği. Toprak aşırı mı yorulur bir süre sonra, yoksa gübreyi attıktan sonra sıkıntı olmaz mı dersiniz?

Yoksa ayçekirdeğinden sonra hiç sulama masrafına girmeden buğdaya devam mı edelim. Gerçi buğdaylarda çoğu sene sulanıyor ya. :)

Mısırın dekar maliyet ve verimi ne kadardır? bir dekar alandan ortalama kaç TL kar edilir?

• Beğen
Teşekkürler, amin.Yeşil kurt sorunu yok amma soyledigini dikkate alırım.Siz ne ilaç kullandınız?Ektikten bir müddet sonra sıraları tekerleklerle ezmek çıkışı garantiye alıyor,tamamen herkes uyguluyor.
Tohum cinsi; LG 3607

Efdal Emaben 5 sg
1 kutusu 25 dekara gidiyor 50 lira kutusu
1 tanede küçük kutu yapıştırıcı 10 lirada bu
Yani 25 dekar 60 tl ye mal oluyor
Fakat bu ilaç uzun süre koruma saglamıyor anlık kontak etki yapıyor
Ama çok etkili bir ilaç bu kurttan eser kalmıyor

• Beğen
Bereketli olsun abi.

Mısırcı abi ve kardeşlere bir sorum olacak. Daha önce hiç mısır ekmedim nedir, ne değildir, verimi nasıldır, çapası nasıldır bilmiyorum.

Danelik mısır - ayçiçek ile münavebe edilebilir mi sizce? yani bir sene mısır bir sene ayçiçeği. Toprak aşırı mı yorulur bir süre sonra, yoksa gübreyi attıktan sonra sıkıntı olmaz mı dersiniz?

Yoksa ayçekirdeğinden sonra hiç sulama masrafına girmeden buğdaya devam mı edelim. Gerçi buğdaylarda çoğu sene sulanıyor ya. :)

Mısırın dekar maliyet ve verimi ne kadardır? bir dekar alandan ortalama kaç TL kar edilir?

Yeterli gübre ve iz elementler ve organik madde ihtiyaclarinin dikkate alarak yapabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: dorylaion
Bereketli olsun.Mısır aynı tarlaya üstüste kaç yıl ekilebilir? (seneye üstüste 3.yü ekmek niyetim var onun için sordum)
Gübre programınız ve miktarı nedir acaba? (organikler,yaprak vs hariç sadece katı gübre olarak) Tşk.

• Beğen
bereketli olsun gardaş biraz sık ekilmiş gibi duruyor ama kac santime ekiliyor sizin orda biz aksarayda sıra arası 70 cm sıra üzeri 15 cm den ekeriz

Muhammet makinanın 16,5 cm. ayarı yokmuş.Onun için mibzerin 2 ayağını 16 cm. 3. ve 4. ayaklarıda 18 cm. ayarlamak zorunda kaldık.Ortalama 17 cm. olmuştur diye düşünüyorum.

Resimler ve ekler

• 13140631_10207913400544263_1691270157_n.jpg
    13140631_10207913400544263_1691270157_n.jpg
    119.5 KB · Görüntüleme: 118

Bereketli olsun abi.

Köyü hatırlayamadım ama galiba yakındık. Bence hele hele domuz problemi yoksa rahatlıkla yağlık ayçiçeğinden vazgeçebilirsin. Ayçiçeğinden avantajlı, arka arkaya ekim, çıkış kolaylığı, yabancı ot mücadelesi, verim elde edebilme kolaylığı vs.

Muhammet makinanın 16,5 cm. ayarı yokmuş.Onun için mibzerin 2 ayağını 16 cm. 3. ve 4. ayaklarıda 18 cm. ayarlamak zorunda kaldık.Ortalama 17 cm. olmuştur diye düşünüyorum.

Mesaj bana değil ama bence bu ekim ile sadece tarla genelinde dekara düşen bitki sayısını 16,5cm sıra üzeri ekim ile tutturmuş olumuşsunuz onun haricinde bana çok mantıklı gelmedi. Sebebi şu 1 ve 2 sıralar 16, 3 ve 4 sıralar 18 cm ayarlanmış bir makina ile ekim yaptığınızda 4 sıra 16cm, 4 sıra 18cm aralıklı ekilmiş olacaktır. Yani iki makina olsa biri 16 biri 18 cm ayarlı aynı anda ekim yapsalar nasıl ekim olursa sizdeki de öyle olmuş. Gelelim yol ayrımına 16 cm ye düşen 4 lü sıradakilere düşen alan, gübre, güneş ışığı, su miktarı diğer 4 lü grupla aynı olacağından verimde farklılık olacaktır.

Daha açık yazayım. Siz tarlayı 16 cm ektiğinizde ne olacaksa ve 18 cm ile ektiğinizde ne olacaksa kabaca bu ikisinin ortalamasını alacaksınız. tamamını 16 cm ekseniz sık mı olacak, taneler tam dolmayacak mı? yada 18 cm olsa taneler dolgun, boy uzun mu olacak? sizde her ikisinden de olacak. Ama asla 16.5 cm ekseydiniz ne olacaksa o olmayacak. Bu işin gerçekçi kısmı, ama yapmışsınız olmuş. Olmaz tarlayı ozmak gerekir falan demiyorum elbette. Sadece 16.5 değilde 17 veya 16 oluverseydide çok sıkıntı olmazdı demek istiyorum. Bu arada dediğim gibi net olarak tutturabileceğiniz sadece dekara ortalama atılan tohum miktarı. Ama denemiş oldunuz bir tarlada iki farklı ekim sıklığı ile hangisinin daha iyi sonuç vereceğini görme gibi bir şansınız olacak bence bunu değerlendirin.

Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın.

• Beğen