Köpeğim patilerini aşırı yalıyor ve ısırıyor.

Merhabalar sevgili dostlarım;Ziyadesiyle forumumuzun yepyeni üyelerinden birtanesiyim ve nihayetinde inşallah güzel arkadaşlıklar kurabileceğimize inanıyorum.

Lakin keşke üyeliğimin bu ilk gününde bu tip bir konu açmak zorunda kalmasaydım.Sizlerden ricam şudur ki;Lütfen kusuruma bakmayın.Hepiminize şimdiden anlayış ve alakalarınızdan ötürü teşekkür ediyorum.

Problemimiz yaklaşık 1,5 ay önce köpeğimin alışılagelmiş mamasını değiştirip,Adult Dog Food adlı market mamasını almamızla başladı.Yada ben öyle zannediyorum.Emin olamamak kötü bi hadise.

Köpeğimin önce arka patilerinin hemen altında şiddetli kaşıntı ile beraber,yoğun yalama ve ısırarak tahriş etme belirtisi nüksetti.

Bir veteriner mamadan ötürü olabileceğini belirtti.Ben de mamayı kestim.Batikon ile yaraları iyileştirdim.Patilerini kurtardık.

Derken yaklaşık 1,5 hafta sonra ön sol patisini aynı şekilde şiddetle yeri geldiğinde acı çekerek sıksık yalamaya ve ısırmaya başladı.

Not1: Yürüyüş yaparken ve oyun oynarken olağanüstü bir anormallik veya topallama sözkonu değil,genelde sakinken ve durağan anlarda yalamaya ısırmaya odaklanıyor.

Şuan yara olan patisini kolay kolay acıdan ve korkudan ötürü kolay kolay elletmiyor.Sadece mavi yara spreyi sıkabildim.

Bu en önemli problemimiz,son olarak sizlerden öneri netileğinde istirhamım şu olacak ki;Dış ve iç parazit için önerebileceğiniz aşı,damla ve hap türleri neler olabilir?

Not2: Sizlerden ricam;Lütfen veteriner önerisiyle basbasa bırakmayınız beni,küçüklükte yasadıgımız travma nedeniyle veteriner/muayehane fobimiz var.Olağanüstü haller olmadığı müddetçe problemleri evde kendim çözmeye gayret ediyorum.Muhakkak ki sağlıklı değil,kimseye önermiyorum.Fakat alternatif çözümüm kendimce malesef bu.

17-18 Nisan 2016 tarihi itibariyle kaşıma ve yalama eğilimi yeniden baş gösterdi.Market mamasını bırakıp kendi mamasına geçiş yaptım.Fakat arada ev yemeklerinden papara diye tabir ettiğimiz öğünler hazırladım.Acaba protein yüklenmesine mi sebep oldu bu menü değişiklikleri?

Buarada kesinlikle koku,yayılma ve tüy dökülmesi sözkonusu değil,sadece kaşıntı nedeniyle yalama ve ısırma eğilimi...

Not: Problemimiz için alternatif çözüm önerisi olarak şöyle bir fikir verildi.Derialtı 1miligram Dektomax vurulacak.

Ayrıca pisipisi otu batabileceğini de belirttiler.Kontrol ettim ve ota dair bir bulgu göremedim.Öğrendiğime göre eğer pisipisi otu ise antibiyotik ve ilaç tedavisi ile kendini dışarıya atıyormuş.Bu anlamda öneri ve yönlendirmeleriniz ne olur?

Not: 26 Nisan 2016 akşamı itibariyle krem sürüp bacağını sardım şuan yaraları daha bir süzelmeye başlamış durumda,en azından yaralarını iyileştirmek için bu uygulamaya devam etmeyi düşünüyorum.

Resimler ve ekler

• IMG_20160425_132853.jpg
    IMG_20160425_132853.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 231