Esmer (brown swiss) sığırı

Ülkemizde genellikle aile hayvancılığı yapanlar tarafından yetiştirilen montofon inekler sıcak ve soğuk iklim koşullarına dayanıklıdır. Montofon sığır ırkı aynen simental hayvanlarda olduğu gibi kombine sığır ırklarındandır. Montofon hayvanlar ülkemizde sütü ve eti için yetiştirilmektedir.
Montofon inekler toplu olarak çiftlikte yetiştirilmesi çok yaygın değildir. Daha ziyade aile hayvancılığı tipinde yapılmaktadır. Holstein ve simental hayvanlar gibi toplu ve yaygın yetiştiriciliği pek yapılmamaktadır.
Montofon sığır ırkı simentaller gibi kombine sığırlardır. Montofon inekler sütü için montofon danalar ise eti için yetiştirilmektedir. Montofon dana büyükbaş hayvan besiciliği yapanlar tarafından tercih edilmektedir.
Montofon inekler ülkemizin her tarafında yetiştirilebilir durumdadır. Sıcak ve çok soğuk iklim koşullarında yetiştirilen bir sığır ırkıdır. Montofon hayvanlar güçlü kas yapısına sahiptir. Vücutları açık kahverengi kıllarla kaplıdır. Genelde boynuz bulunmaz. Aksi ve asabi bir yapıya sahiptirler.
Diğer sığır ırklarına nazaran çevre ve iklim koşullarından pek etkilenmezler. Sığır hastalıklarına karşı direnleri yüksektir.
Montofon ineklerde, bir laktasyon döneminde inek süt verimi 5.500 ile 6.000 kg ortalamasında olmaktadır. Sütteki yağ oranı % 4 ortalamasındadır. Verilen rakamlar ülkemiz ortalamasıdır. Montofon inekler için laktasyon süresi 280 – 300 gün ortalamasındadır. Montofon inek sütü peynir yapımı için çok elverişli olduğu bilinmektedir.
2012 Hayvancılık Kredisi Faiz oranları ve limitleri Bakanlar Kurulu Kararı ile yürülüğe girmiştir. TIKLAYIN
Montofon inekler 600 kg, montofon boğalar 800 – 900 kg ortalamasında olmaktadır. Besiye alınan montofon dana günlük canlı ağırlık artışı 1.100 – 1.300 gr/gün ortalamasında olmaktadır. Kesime gelmiş danalarda et randımanı % 60 – 62 civarındadır. Bu durum besi için elverişli bir sığır ırkı olduğunu gösterir.
Damızlık motofon inek fiyatları ülkemizde belli bir tabanı oluşmuştur. Anadolu’da çok beğenilip yetiştirilen sığır ırklarından olması, fazla miktarda satılık montofon inek aranması, montofon inek fiyatları için belirleyici olmaktadır. Aynı durum besiye alınacak montofon danalar içinde geçerlidir.
Sütü ve eti için yetiştirildiği, ayrıca çok aranması nedeni ile montofon fiyatları belli bir taban oluşturmuştur. Ülkemizin her tarafında sıcak ve soğuk fark etmeden yetiştirilmesi ve verim kaybı yaşamaması montofon fiyatları oluşumunda büyük etkendir.
Montofon inekler, holstein ve simental ineklere göre biraz asabi ve aksi olduğu bilinmektedir. Ancak her türlü iklim şartlarında yetiştirilmesi, motofon ineklerini aranılan ırklar arasına sokmuştur. Her türlü iklim şartlarında verim kaybı yaşamaması, montofon yetiştiricileri için büyük avantajdır.
Deniyimleri ni bilgilileri baslascak olan arkdaslara simdiden cok tesekkurler

Montofon inekler , diğer sığır ırkı ineklere göre daha kanaatkar hayvanlardır. Montofon inekleri , diğer sığır ırkı ineklere göre vücut mukavameti ve hastalıklara dayanıklılığı daha iyidir ve 14 15 yaslarina kadar damizlikda kullanilmakdadir

Meraya da gidiyorlar ama yerli ineklerin de olduğu karışık bir sürüde genelde arkada kalıyorlar. Daha heybetli ve ayakları daha büyük olduğu için engebeli arazilerde zorlanıyorlar. Geride kalmaları ve yorulmaları dışında bir sıkıntılarını görmedim.

Dayanıklı ve sakin yapıdalar. Kendi hallerinde gidip geliyorlar. Sürekli kapalı ortamda nasıllar bilemiyorum.

Akrabamızda vardı, köye gelen ilk montofonlardı. Kaliteli ve çok güzel hayvanlar.

• Beğen
Tepkiler: Simantel
Tskr ederim bunlar internet uzerinden edindigim bilgiler genc cifci projesine montofon irkiyla basvuru yapdim cevremde besliyende yok ondan dolayi burdan sizlerin tecrubesine bas vurdum duyarliliginiz icin cok tessekkurler arazim kirsal ve hafif yuksek yilin 10 ayini meraya cikariyorum bebim icin merayi iyi degerlendirip sakin ve uysal hayvan olmasi cok onemli yerli hayvanlar daginik ve sabit otlamiyolar cok geziniyolar simental var sirali ve sabit otluyo yag sutunu islicegim icin ter yag cökelek ve peynir yapcagim icin montofonu onerdi peynir ve yag icin simanteldende daha iyi dedi bu bilgilerde huysuz ve asabi denilince tedirgin oldum vakit varken simantel olarakmi deissem diye celiskide kaldim vermis oldugunuz bilgiler dogrusunda montofon olarak devam edicem cok tskler

• Beğen
Tepkiler: atakan75
Ben Turkmenıstanlıyım bızım ulkede hava daha sıcak olmaktadır Montofon ınekler uygun olurmu ? yardımcı oldugunuz ıcın tesekkur ederım saygılarımla Akmurat

Ben Turkmenıstanlıyım bızım ulkede hava daha sıcak olmaktadır Montofon ınekler uygun olurmu ? yardımcı oldugunuz ıcın tesekkur ederım saygılarımla Akmurat

ulkenize gore inek irki cesitleriniz arasdirip irki ona gore belirleyin bence ama cok sucak ve soguk iklim kosularina dayanikli hayvanlar diye bilgi edindim tercubelu arkdaslar enminim bilgilendirecekdirler
jerse inek irki en yuksek sicaklara dayanbiliyo bunuda arasdirin amac sutculukse

• Beğen
Tepkiler: bstever

35 yıldır Montofon yetiştiriciliği yapan bir işletmenin sahibi olarak söyleyeceklerim;

1-Asabi değil tam tersine sakin hayvanlardır.

2-Uzun ömürlüdürler.10 laktasyon istikrarlı yaşayan hayvanlarımız var.

3-Süt verimi yönünden 305 günlük laktasyon ortalamasında Holstain'den geri kalmazlar.Simmental'den ise zaten çok ilerideler.

4-Avrupa'da ki yetiştiricilerin Montofon satmak istemediklerini o yüzden Türkiye'de ki ithalat şirketlerinin Simmental'i pompalamaya çalıştıkları yönünde iddialar duyuyorum.

35 yıldır Montofon yetiştiriciliği yapan bir işletmenin sahibi olarak söyleyeceklerim;

3-Süt verimi yönünden 305 günlük laktasyon ortalamasında Holstain'den geri kalmazlar.Simmental'den ise zaten çok ilerideler.

4-Avrupa'da ki yetiştiricilerin Montofon satmak istemediklerini o yüzden Türkiye'de ki ithalat şirketlerinin Simmental'i pompalamaya çalıştıkları yönünde iddialar duyuyorum.
Et verimleri, günlük ağırlık artışları nasıl peki ?

Merhaba werdiğiniz bilgilerin tamamına katılıyorum. Yeriniz nerede, bi çayınızı içmek için uğramak isterim. Teşekkürler...

İnek ırklarının hepsi sıcağı sevmez. Her ırkın fiziki şartlara dayanıklılığı farklıdır. Fakat sıcağa uyum sağlayabilecek bile olsa bir bölgeden başka bir bölgeye götürülen hayvanlar bir süre uyum sorunu yaşar. Zamanla bu aşılır.
Sıcaklığa çözüm var. ABD nin süt inekçiliği çok yapılan Texas ve California eyaletleri de sıcaktır. Ama buralarda inekçilik çok yapılır. Ahırlara gölge, Vantilatör, ıslatma sistemleri ile bunu çözersiniz. Türkmenistanda elektrik bedava ya da çok ucuz diye biliyorum kardaşım.

Asabi olsalar bile Manda kadar da asabi olamazlar zaten. İtalyanların öncelikle sırf uysallık özelliklerine bakarak, verimlerine bakmaksızın Manda selekte ettiklerini biliyorum. sonra verim üzerinde çalışmışlar. Aynı şey neden Montofon üzerinde yapılamasın ki

cok tskler bigi ucin peki yag orani nasil renk olarak beyaz diyen bir kesim saro olan diyen de ayri bir kesim var jerseyle yag degerleri ayni diyenlerde var hocam bu konuda fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim benim icin onemli sutu cokelek ve teryag olarak isleyerek satiyorumv

Yağ oranı hayvanın yedigi kaba yeme ve laktasyon dönemine göre değişir örneğin baharın otlar sulu olur hayvanda yeni dogum yapmışsa süt yağı hem beyaz hemde az olur az derken hostany dan fazla jarse den az olur gün dönümünden sonra otlar kuruyup su oranı düştügü zaman yağ miktarı artar rengi sararır

• Beğen
Tepkiler: Simantel
cok tskr ederim meradan yararlaniyo hayvanlar 8 ay peki yogurtdun tutmasi lezetti nasil simantel inegim var 100 lt sutten 1 kg yag ancak veriyo jerse melezi inegim var 100 kg sutten 5 veya 6 en az aliyorum hevez ettim konbini irk diye aldim ama yagda sayif sutte ve cokelekde orta derce inek montofonda da ayni sikinti yasanir korkusu var

Ülkemizde genellikle aile hayvancılığı yapanlar tarafından yetiştirilen montofon inekler sıcak ve soğuk iklim koşullarına dayanıklıdır. Montofon sığır ırkı aynen simental hayvanlarda olduğu gibi kombine sığır ırklarındandır. Montofon hayvanlar ülkemizde sütü ve eti için yetiştirilmektedir.
Montofon inekler toplu olarak çiftlikte yetiştirilmesi çok yaygın değildir. Daha ziyade aile hayvancılığı tipinde yapılmaktadır. Holstein ve simental hayvanlar gibi toplu ve yaygın yetiştiriciliği pek yapılmamaktadır.
Montofon sığır ırkı simentaller gibi kombine sığırlardır. Montofon inekler sütü için montofon danalar ise eti için yetiştirilmektedir. Montofon dana büyükbaş hayvan besiciliği yapanlar tarafından tercih edilmektedir.
Montofon inekler ülkemizin her tarafında yetiştirilebilir durumdadır. Sıcak ve çok soğuk iklim koşullarında yetiştirilen bir sığır ırkıdır. Montofon hayvanlar güçlü kas yapısına sahiptir. Vücutları açık kahverengi kıllarla kaplıdır. Genelde boynuz bulunmaz. Aksi ve asabi bir yapıya sahiptirler.
Diğer sığır ırklarına nazaran çevre ve iklim koşullarından pek etkilenmezler. Sığır hastalıklarına karşı direnleri yüksektir.
Montofon ineklerde, bir laktasyon döneminde inek süt verimi 5.500 ile 6.000 kg ortalamasında olmaktadır. Sütteki yağ oranı % 4 ortalamasındadır. Verilen rakamlar ülkemiz ortalamasıdır. Montofon inekler için laktasyon süresi 280 â�� 300 gün ortalamasındadır. Montofon inek sütü peynir yapımı için çok elverişli olduğu bilinmektedir.
2012 Hayvancılık Kredisi Faiz oranları ve limitleri Bakanlar Kurulu Kararı ile yürülüğe girmiştir. TIKLAYIN
Montofon inekler 600 kg, montofon boğalar 800 â�� 900 kg ortalamasında olmaktadır. Besiye alınan montofon dana günlük canlı ağırlık artışı 1.100 â�� 1.300 gr/gün ortalamasında olmaktadır. Kesime gelmiş danalarda et randımanı % 60 â�� 62 civarındadır. Bu durum besi için elverişli bir sığır ırkı olduğunu gösterir.
Damızlık motofon inek fiyatları ülkemizde belli bir tabanı oluşmuştur. Anadoluâ��da çok beğenilip yetiştirilen sığır ırklarından olması, fazla miktarda satılık montofon inek aranması, montofon inek fiyatları için belirleyici olmaktadır. Aynı durum besiye alınacak montofon danalar içinde geçerlidir.
Sütü ve eti için yetiştirildiği, ayrıca çok aranması nedeni ile montofon fiyatları belli bir taban oluşturmuştur. Ülkemizin her tarafında sıcak ve soğuk fark etmeden yetiştirilmesi ve verim kaybı yaşamaması montofon fiyatları oluşumunda büyük etkendir.
Montofon inekler, holstein ve simental ineklere göre biraz asabi ve aksi olduğu bilinmektedir. Ancak her türlü iklim şartlarında yetiştirilmesi, motofon ineklerini aranılan ırklar arasına sokmuştur. Her türlü iklim şartlarında verim kaybı yaşamaması, montofon yetiştiricileri için büyük avantajdır.
Deniyimleri ni bilgilileri baslascak olan arkdaslara simdiden cok tesekkurler
Usta zaten tam da merak ettiğim konu şu: avrupada simental ve holstein ler icin devasa ciftlikler varken montofonda neden bu yok? Tamamen montofon yetistiren buyuk ciftlik neden yok? Bunun sebebi nedir

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.