Derin kuyu hakkında yardım(ismail_17)

Halen dedemden kalma 28 dönüm koyun ve ineklerimizi baktığımız işletmemize 4 -5 yıl önce su bakan kişiye su baktırmıştım suyumuz yüzeysel alt başı dere olduğu için dereden 5- 6 m. kuyudan hayvanlarımıza yetecek suyu alıyoruz, su bakan kişi bana 50 m. de 2,5 luk su var demişti noktada gösterdi, bu aynı kişi belediyeye de su bakıyor , belediyeye su ararken bizim oaraya da bakmışlar, sonra jeolog getirip bilgisayarlanda bakmışlar belediyede çalışan arkadaşlar su işi bozuk senin orayada vuralım derin kuyu dediler ben razı gelmedim şakası bile kötü , her yer hayvan işletmesi hepsi birbirine yakın hepsinin suyu yüzeysel 5-6 m. derin kuyu pek yok .

Başkan bir süre sonra aradı razı gelde vuralım derin kuyuyu dedi

Ben görüşüm olumsuz dedim bak benim komşularla aram bozulur belediye gece gündüz yaz kış çeker suyu bizim sularımız kurur

Bizim bölgede hiç sulma işi yok herkesin hayvanına kadar su var yüzeysel

Başkan sen yanlış düşünüyorsun ben seni madur etmem dedi ve sen razı gelmezsen senin alt tarftaki boşluktan dere yatağından en yakın yere gelip derin kuyu yaparız dedi ve önceki gün dere yatağı olarak tapuda görünen boşluğa gelip kuyu vurdular hiç gitmedim yanlarına 150 m . biraz su bulmuşlar her halde deneyip görecez< demişler

Benim burada istediğim başına böyle bir şey gelen varmı?

Bizim haklarımız nelerdir bilen varmı?
m6BEGZ.jpg

simdi belediye kuyuya ruhsat alıp cevresindeki ruhsatsız kuyuları yanı sızın 5 - 6 m lık kuyularınızı kapattırabılır...Tabi sizinde ruhsatınız var sa beledıye sonradan vurdugu ıcın sız beledıyenın kuyusunu kapattırabılırsınız... Ancak kuyular arası mesafenın ne kadar olması gerektıgı konusunda tam bilgim yok atıyorum sızın kuyunuz ruhsatlı ıken 100 metre yakınına kuyu acılamıyor... ama kac metre onu tam bilmıyorum....

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Bizim ne işletme nede kuyu ruhsatı var, sadece ilçe tarımın verdiği hayvancılık işletmesi numarası var , belediyenin bizim kuyuları kapattıracağını sanmıyorum 20 den fazla işletme var küçük büyük çevrede hepsi 5 -6 m. den kuyu kazıp hayvanlarını suluyor

Babam su hayır işini çok sever bir ara bırak içeriye vursunlar kuyu yu dedi ben olmaz dedim bizim sular aşağıya düşerse kaybolursa endişem var, belediye ruhsat alabilir mi acaba bu dere yatağındaki kuyuya

Dsi den alabilirler.Tabi buldukları su kullanılabilir çıkarsa analiz sonucunda.Ama kuyuyu kazmadan önce dsi den yine izin almaları gerekiyor ruhsat almaları için önce izin sonra kuyu kazılır cıkan sudan numune alınır analiz sonucuna göre ruhsat verilir diye biliyorum...