SULAMA KUYUSU ???

Arkadaslar 35-40 mt sondaj yaptircam bugun ruhsat cikti.
200 luk cap(20 cm). metresi 115 tl ye anlastim.zaten tarlada eski kuyu var 12 mt
su motoru salma suda bitiremiyor.
Ona ruhsat alim diye gittim 3-4 milyar arasi ceza keseriz dedi dsi.
oyle olunca 500 tl harc yatirdim arama iznini aldim.plan icin 900 tl ye jeoloji muh.
Anlastim.kuyuyu vurunca evraklari teslim ettcek dsi ye muhendis 45 gun sonra ruhsat
kargoyla eve gonderilcek.
6 milyar gibi bi masraf olcak.
tarlada bugday var artik ziyan olan onemli degil.

yani arkadaşlar elektirik olmadan traktör ile su çekme işi sıkıntı ben bizim çevrede sıkıntılardan dolayı elektirik çektirdim masref oldu ama şimdi kafam rahat yani.. bu sene bizim burda çok kişi var sondaj yapıcak olan geçen vurdular 100 metre 100tl ye vurmuşlar

• Beğen
Tepkiler: tammer1
Hepinize tesekkurler.ALLAH razi olsun
Tarla zaten dereboyu arkadaslar.icinde elle kazma büz doseli bir kuyu var 4 mt
Ayrica 110 cm capli 15 mt lik sondaj var.ayrica derede bekoyla yaptigim
golet var.eski sondajda 17 lik lombardin 8-9 gun 24 saat salma suyla bitiremiyor.
110 luk kalin borudan akiyor salma su.
simdilik su motoru yetiyor.zaten su 2-3 metreden asagi dusmuyo motor calisirken.
fiskiye(tabanca) olarak 30-35 taneyi 17 lik lombardin rahat ceviriyor.
gecen sene aycicek ekiliydi .160 kilo mazotla 6 saat her boruda tabancayla 10 kurumda suladim.
Deutz dan su motoru yapanlar memnun.yakit iyi diyolar.simdilik su motoru bana yetiyor.
Tarla 30 donum bu arada.

70-80 metreden çekip 35 tabanca basması bana yetecek. Kuyu tarlanın hemen yanında olacak. 55 dekar düz tarla toprak yapısı güzel. Değer mi, milli pompaya bulşmasam kıraçtan devam etsem mi diye düşünmekteyim.

Valla abi 70-80 metre su seviyesi biraz sıkıntı gibi. Dik milli pompadan verim alamayabilirsin. İyi bir araştırma yap derim ben. Zira güç, en çok suyu yukarı çıkarmak için harcanıyor. Su yukarı çıktıktan sonra korkma. Tarlanın eğimi fazla etki etmez, en fazla biraz basınç düşümü olur.

Bizim kuyular da 200 m derinlik, 35-45 m su seviyesi var.(giderek de düşmekte). Yerine göre 35-50 arası tabanca çeviriyor. Eski Deutz Magrus motoru ile ortalama 6 litre yakıyor.

Tarlam güzel boş bırakmak istemiyorum, elektrikte sıkıntı değil dersen. Şöyle bir öneri sunabilirim.

Dik milli yerine, daha küçük 20 tabanca su basacak kadar bir dalgıç pompa atıp, damla sulama ile tarlayı 4'e veya 5'e bölerek pancar, ayçiçek, mısır ekebilirsin, biraz zahmetlidir ama damla sulamada verimler tatmin edici olabiliyor.

Ben bu işlerden çok anlamam ama, Güneş enerjili sistem kurup dalgıç atmayı düşündünüz mü
Evet aklıma geldi abi ama çok antin kuntin işe girmek istemiyorum.
milli pompayi 40 metreden sonrasına tavsiye etmem.
bizim 70 metrede 6lı dalgıç var jeneratör ile çalıştıracagiz 95 tabancaya basıyor
Jeneratörü seçenek olarak düşündüm fakat yakıt tüketimi milli pompada kullanılan motordan daha az olmaz diye söylemişlerdi. Fakat derindeki suyu çıkarmak için milli pompadaki sıkıntı çıkarma ihtimalinden haberim yoktu. Jeneratör kullandığınızda nasıl bir tüketim olacak tahmininiz var mı?
Valla abi 70-80 metre su seviyesi biraz sıkıntı gibi. Dik milli pompadan verim alamayabilirsin. İyi bir araştırma yap derim ben. Zira güç, en çok suyu yukarı çıkarmak için harcanıyor. Su yukarı çıktıktan sonra korkma. Tarlanın eğimi fazla etki etmez, en fazla biraz basınç düşümü olur.

Bizim kuyular da 200 m derinlik, 35-45 m su seviyesi var.(giderek de düşmekte). Yerine göre 35-50 arası tabanca çeviriyor. Eski Deutz Magrus motoru ile ortalama 6 litre yakıyor.

Tarlam güzel boş bırakmak istemiyorum, elektrikte sıkıntı değil dersen. Şöyle bir öneri sunabilirim.

Dik milli yerine, daha küçük 20 tabanca su basacak kadar bir dalgıç pompa atıp, damla sulama ile tarlayı 4'e veya 5'e bölerek pancar, ayçiçek, mısır ekebilirsin, biraz zahmetlidir ama damla sulamada verimler tatmin edici olabiliyor.

Aslında bende pancar belki ama ayçiçek ve özellikle mısır düşünüyorum. Hububat ile uğraşmaya gerek yok. Derindeki suyu milli pompa ile çıkarmanın sıkıntılı olabileceğini bilmiyordum.

Durum aslında şöyle yaklaşık 300-350 metre geride komşumun elektirikli kuyusu var. Köyden 8 kişi ile ortak bir hat çektiler. Komşum hattın sonunda. Emin olmamakla beraber artık elektrik dağıtım şirketi herhangi bir katılım zorunluluğu getirmeden önceden çekilmiş hattan elektrik veriyormuş. Tarlaya kadar masrafı kendimiz karşılayacağız gerisi için masraf vs çıkmayacakmış. Anlaşılan bu derinlikte kuyu için dalgıç+jeneratör yada dalgıç+elektrik seçeneklerinden birini seçmeliyim. Peki sizce bu seçeneklerin bana masrafı ne kadar olur? Son olarak hangisi daha mantıklı olur. Maliyet benim için öncelikli etken.
Konuyu kirlettim kusura bakmayın. cevaplar için teşekkür ederim.

[MENTION=20560]ofas[/MENTION] Abi önceden çekilen hatta, hat sahibi ile anlaştıktan sonra para vermiyorsun diye biliyorum bende. Zaten büyük saçmalıktı dağıtıcı şirkete para vermek. Hattı sanki kendileri çekiyorlarmış gibi para istemek bildiğin soygundu, ki zaten şu anda faturalarda tüketim bedeline yakın dağıtım bedeli alıyorlar da neyse konuyu dağıtmayalım.

Maliyet benim için öncelikli dediğine göre, fazla tavsiye etmemekle birlikte şöyle bir alternatif de sunayım.

Eğer komşunla aran iyi ise, hiç OG(orta gerilim) hattı çekmeden,hiç trafo falan almana gerek kalmadan onun trafodan kendi kuyuna bir AG(alçak gerilim) hattı çekerek dönüşümlü olarak sulama yapabilirsin. Trafo gücü yeterli ise ikiniz birliktede çalıştırabilirsiniz. Teoride bu olabilir ama gün gelir devran döner, arıza olur, anlaşmazlık olur bu yüzden fazla tavsiye etmiyorum.

Eğer tek bu tarlada sulama yapacaksan elektrik+dalgıç seçeneği daha uygun. Ama iki veya daha fazla yerde sulama yapacağım dersen generatör kullanman daha mantıklı olur. Burda da generatör maliyet + bakımı sıkıntı. Zira asenkron tipi motorlar kalkış anında aşırı bir akım çekerler bunu karşılamak için, kuyu gücünün iki katı gücünde generatör tavsiye edilir. Bire bir gücte generatör kullanmak için ''soft starter'' denilen motor sürücüler var ama tam olarak bilmiyorum. Uzman birisine sormanda fayda var.

• Beğen
Tepkiler: cracker
Trafo maliyetini araştırın derim ben öncelikle. Zaten dalgıç/jeneratör+bakım/motor bunlar üç aşağı beş yukarı aynı yere gelir. kiminin bakımı kiminin yakıtı, kiminin ilk tesis maaliyeti pahalıdır. Direkleri çıkma telefon direklerinden tanesini 50 tl civarı bulabilirsiniz. yaklaşık 50m de bir dikiyorlar. 7-8 direk işinizi görür.

Evet aklıma geldi abi ama çok antin kuntin işe girmek istemiyorum.

Jeneratörü seçenek olarak düşündüm fakat yakıt tüketimi milli pompada kullanılan motordan daha az olmaz diye söylemişlerdi. Fakat derindeki suyu çıkarmak için milli pompadaki sıkıntı çıkarma ihtimalinden haberim yoktu. Jeneratör kullandığınızda nasıl bir tüketim olacak tahmininiz var mı?

Aslında bende pancar belki ama ayçiçek ve özellikle mısır düşünüyorum. Hububat ile uğraşmaya gerek yok. Derindeki suyu milli pompa ile çıkarmanın sıkıntılı olabileceğini bilmiyordum.

Durum aslında şöyle yaklaşık 300-350 metre geride komşumun elektirikli kuyusu var. Köyden 8 kişi ile ortak bir hat çektiler. Komşum hattın sonunda. Emin olmamakla beraber artık elektrik dağıtım şirketi herhangi bir katılım zorunluluğu getirmeden önceden çekilmiş hattan elektrik veriyormuş. Tarlaya kadar masrafı kendimiz karşılayacağız gerisi için masraf vs çıkmayacakmış. Anlaşılan bu derinlikte kuyu için dalgıç+jeneratör yada dalgıç+elektrik seçeneklerinden birini seçmeliyim. Peki sizce bu seçeneklerin bana masrafı ne kadar olur? Son olarak hangisi daha mantıklı olur. Maliyet benim için öncelikli etken.
Konuyu kirlettim kusura bakmayın. cevaplar için teşekkür ederim.

Abi yakıt olarak milli ye göre bence fazla değil çünkü milli pompa ile saat te 6-7 litre yakıp 40 tabanca su çıkarmak yerine jeneratör ile 14-15 litre yakıp 90 tabanca çıkarmayı tercih ederim. hiç yoktan mil kesmek gibi bi sıkıntısı yok.
Bizim elektrik evrakları sezona yetismedigi için jeneratör almak zorunda kalıyoruz. elektrik almak gibi bir imkanın varsa al zarar etmezsin hem az yakar hemde arıza ile uğraşmazsin .

Elektrik alt yapisi ile ugrasacaksaniz guvenlik konusunu degerlendirin, ornegin cikma telefon direklerinin ustune cekeceginiz kablonun calinma ihtimali var, biz bu sene kendi arazimiz icinde kendi kuyumuzun yanindaki trafodan diger su kaynagina kadar 300mt yeri kazdirdik, elektrik kablosunu aluminyum alip gomecegiz. Sadece kablo maliyeti 3000tl yi gececek.

Bugün diğer komşum ile konuştum. Önceden tarlasında milli pompa vardı. Dediğine göre 45 metreden suyu çekip salma sulama yapıyorlarmış eskiden fakat koop. pompaları devreye girdiğinden beri su seviyesi düşmüş. Sizin dediklerinize paralel oda su derinde milliden randıman laman çok zor ya elektrik yada aynen devam dedi. Bende aynı kanaate vardım. Elektrik işine bakacağım ama muhtemelen maliyet yüksek olacak ve bende bu sevdadan vazgeçeceğim.

Konuyu dağıttım kusura bakmayın. Cevaplar için teşekkürler.

Bence tedaş ile görüşün. Komşunun direğinden size elektrik verirlerse 300-350 metre uzun bir mesafe sayılmaz. 1000-tl civarına kazarlar diye tahmin ediyorum. Kablo maliyeti de bir arkadaşın dediğine göre 3000-tl imiş. Mazotla-motorla uğraşmaktansa değer. Tabii kablonun gideceği uygun yer varmı v.s. bunları hep sormak gerek.

Aslında bu kadar çok kuyunun olduğu yerde neden parça buçuk iş yapıldığı da ilginç. Yer altı sulama sistemi projesi yapılıp tek bir kuyu - pompa ve enh ile 300-400 dekar arazi parsellerin başına konacak sulama hidrantlarıyla sulanabilir.