Silaj yapımı

Arkadaslar bezelyeyi silaj yapan varmı aramızda varsa artılarını eksilerini anlatabilirmi bezelyeyi silaj yapmayı düşünüyorum çok zor mu oluyor hayvanların tüketimi nasıl severek tüketiyorlarmı açıkça anlatınız lütfen

d7c737aff7f90dc69f258e6ef6d2a05a.jpg

Biz bu sene Lenoxu silaj yaptık bakalom ne olacak.

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
Arkadaslar bezelyeyi silaj yapan varmı aramızda varsa artılarını eksilerini anlatabilirmi bezelyeyi silaj yapmayı düşünüyorum çok zor mu oluyor hayvanların tüketimi nasıl severek tüketiyorlarmı açıkça anlatınız lütfen

2014 yilinda yem bezelyesi+tritikale bugdayini yapmistik. Bezelyeler çiçek açtiktan sonra biçtik. 24 saat solmasini bekledik çok sulu iyi olmuyor cok kuruda iyi değil. Silaj yaptirdik parcalar 1 cm ile 10 cm arasi oldu cok buyuk parcalari paket yapamiyor makina. Parcalar kucukse iyi sıkıstiriyor. Ortalama balya agirligi 180 220 kg arasi oldu.
Hayvanlar gayet guzel tukettiler. Kocaman paketi onune aciyorduk hepsini geze geze yiyorlardi. Yem karmada da kullandik. Yalniz rasyonda enerji açigi olusmustu acigi mısir arpa yarmasi ve melas ile kapatmistik.
Sonuc olarak hem ekonomik hem pratik kaba yem. Yaptirmanizi tavsiye ederim yinede sizin bileceginiz iş. Dekarini bicmesi toplamasi dahil 80 tlye taptirdik. Bir paketide 20 tlye yapmislardi. Su an fiyatlari bilmiyorum. Elimde cok misir silaji oldugundan daha yeni sezon silaja yeni basladigim icin yem bezelyesi hic ekmedik. Kolay gelsin bereketli olsun..

• Beğen
Tepkiler: yeniçiftçi
2014 yilinda yem bezelyesi+tritikale bugdayini yapmistik. Bezelyeler çiçek açtiktan sonra biçtik. 24 saat solmasini bekledik çok sulu iyi olmuyor cok kuruda iyi değil. Silaj yaptirdik parcalar 1 cm ile 10 cm arasi oldu cok buyuk parcalari paket yapamiyor makina. Parcalar kucukse iyi sıkıstiriyor. Ortalama balya agirligi 180 220 kg arasi oldu.
Hayvanlar gayet guzel tukettiler. Kocaman paketi onune aciyorduk hepsini geze geze yiyorlardi. Yem karmada da kullandik. Yalniz rasyonda enerji açigi olusmustu acigi mısir arpa yarmasi ve melas ile kapatmistik.
Sonuc olarak hem ekonomik hem pratik kaba yem. Yaptirmanizi tavsiye ederim yinede sizin bileceginiz iş. Dekarini bicmesi toplamasi dahil 80 tlye taptirdik. Bir paketide 20 tlye yapmislardi. Su an fiyatlari bilmiyorum. Elimde cok misir silaji oldugundan daha yeni sezon silaja yeni basladigim icin yem bezelyesi hic ekmedik. Kolay gelsin bereketli olsun..

Ben direk ot silaj makinasıyla biçip basmayı düşünüyorum biçimi biraz daha geçe bırakıp suyun azalması için suyu dengelemek için buğday ezmesi karıştırmayı ve bu sayede hem enerji de eklemiş olucam .Sizin yaptığınız en güzeli ama malesef o makine bizim buralarda yok

Mantikli oabilir..cok kuru oldugunda sıkıstirmak zor olabilir..traktore bol bol agirlik ekleyip guzelce uzun sure cignersenix super olur..hava aldirmayin sakin komsumuz sizin yaptiginiz gibi yapmaya calisti camur gibi olmustu. Hem hava aldirdi hem cok islati hem de cok ezmedi silaji. Her sey yolunda olursa mukemmel iş olur..

Benimde korkum işte bu çamur gibi olma durumu bezelye protein yüksek olduğu için bozulmaya çok megilli hassas çok dikkat isteyen bi yem ama başarılırsa da hem ucuz hemde çok faydalı bi yem en güzeli bu streçe sarma işi oda daha kimsede yok pahalı makina

Bol kazançlar dilerim siz bu işi biliyor olmalısınız ot silajını yere basıcaz diyelim inoklant felan da aldık otumuz sulu olduğu zaman ne ile dengeliyorsunuz tahıl ezmesi ile mi yoksa saman gibi bir şey ile mi mahsülümüz bezelye+tritikale

Bu lenox u araştırdım kanola imiş daha önce duymuştum silaj yapanlar pek memnun kalmamış tı öyle söylediler hayvanların tüketmesinde sorun yok muş sorun kokusu kötüymüs ve zor çıkarılıyormuş bunlar duyduklarım yapamamış ta olabilirler inşallah sizinkinde bir problem çıkmaz olumlu veya olumsuz sonucu paylaşırsanız bir çok arkadaş bilgilenmiş olur bol kazançlar